See all resources

BeRecruited Top 10 for December 2014


top10 (4)

Each month, we compile a list of athletes that coaches
viewed the most. Below is a list of the top 10
most viewed athletes in December. Congratulations to
our athletes and keep up the good work!


 

Men's Baseball


Philip Hammons in independence, MO

Carlo Falcioni from Marian Catholic High School in Monee, IL

Brian Schiemann from Heartland Community College in Naperville, IL

Alex McGuire from Brookfield East High School Brookfield in Brookfield, WI

Elijah Roth from Salpointe Catholic High School in Tucson, AZ

Kenneth Tumblison from Okeana, OH

Cal Zahn from Webster City High School in Webster City, IA

Jake Jones from Piper High School in Kansas City, KS

Harry Gard from Mountain Ridge High School in Glendale, AZ

Geemontae Peck from Hughes High School in Cincinnati, OH

Men's Basketball


Andrew Bickford from John Paul II High School in Plano, TX

John Newton from East Carteret High School in Beaufort, NC

James Loring from Worcester Academy in Norton, MA

Erik Poulsen from Montgomery High School in Santa Rosa, CA

Aaron Still-Lock from Valley Forge Military Academy in Palmyra, NJ

Lawrence Mosley from Griffith Senior High School in Munster, IN

Trevond Barnes from Lafayette High School in Lafayette, AL

Collin Kane from Snohomish High School in Snohomish, WA

Dante DiSipio from McKeel Academy in Lakeland, FL

Noah Nardone from Roslyn High School in Roslyn Heights, NY

Women's Basketball


Marcie Goldberg from Palo Verde High School in Las Vegas, NV

Mandi Routon from Grapevine High School in Grapevine, TX

Darian Evans from Lake Shore Senior High School in Irving, NY

Taylor Gard from Freedom High School in Freedom, WI

Kammey Kendall from Cornell High School in Cornell, WI

Emily Stein from Cambridge High School in cambridge, WI

Taylor Campbell from PA Cyber in Altoona, PA

Lakken Miller from Casey County High School in liberty, KY

Mackenzie Templin from Reedsburg Area High School in Baraboo, WI

Sarah Painter from Shining Light Baptist Academy in Monroe , NC

Men's Diving


Seb Masterton from Maiden Erlegh in Reading, UK

Peter Kubera from Dunkirk Senior High School in Dunkirk, NY

Connor Cast from Metea Valley High School in Aurora, IL

Tanner Tate from Calallen High School in Robstown, TX

Noah Kennedy from Washington Lee High School in Arlington, VA

Patrick Howard from Avon High School in Avon, CT

Quinton Mitchell from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Christopher LaBella from Dana Hills High School in Laguna Niguel, CA

Michael Binkauskas from Lexington Christian Academy in Nicholasville, KY

Daltin Conway from Penn High School in Osceola, IN

Women's Diving


Jaycie Brown from Lewis-Palmer High School in Monument, CO

Hannah Guy from Assumption High School in Davenport, IA

Paige Wiersema from Heritage High School in Saginaw, MI

Marisa Rasnick from Dutch Fork High School in Irmo, SC

Makenzie Kamei from Aliso Niguel High School in Aliso Viejo, CA

Madeline Ruocco from St. Anthonys High School in Cold Spring Harbor, NY

Julie Coomer from Iroquois Senior High School in East Aurora, NY

Carly Hill from Highlands High School in Fort Thomas, KY

Sloane Papa from Carroll Senior High School in Southlake, TX

Jamie Kimble from Prior Lake Senior in Prior Lake, MN

Women's Field Hockey


Kelly Winterbottom from Lewis S. Mills High School in Burlington, CT

Tiffani Romeo from Toms River High North in Toms River, NJ

Sarah Roleke from Toms River High South in Beachwood, NJ

Claire Fox from Westmont High School in Campbell, CA

Maddie Bressler from Franklin High School in Franklin, MA

Jane Blumin from Cold Spring Harbor High School in Syosset, NY

Kjersti Anderson from American School in London, UK

crystal stevens from Mohawk Trail Regional High School in Colrain, MA

Gabrielle Yates from Cazenovia High School in Cazenovia, NY

Erin Cullen from Walter Panas High School in cortlandt manor, NY

Men's Football


Brock Quinlan from Central Catholic High School in Lambertville, MI

John Romans from Marion County High School in Jasper, TN

Brock Perry from Geneva Community High School in Geneva, IL

Matthew Harshman from Colfax High School in meadow vista , CA

Alec Williams from Jasper High School in Jasper, TX

Lawrence Mosley from Griffith Senior High School in Munster, IN

Kyler White from Mohave High School in Cypress, CA

Jackson Finn from St. Thomas Academy in St Paul, MN

Quincy Bennett from Westlake High School in Camarillo, CA

John Flores from Vista High School in Vista, CA

Men's Golf


Daniel Drageset from Santa Fe High School in Alachua, FL

Paul Zeuschner from Hall High School in West Hartford, CT

TJ Nolan from Stevens High School in Rapid City, SD

Gavin DePauw from Almont Junior-Senior High School in Almont, MI

Buck Carson from Westerville Central High School in Westerville, OH

Tanner Holman from Westville High School in Westville, IN

Jack Maresca from Rye High School in rye, NY

Joshua Drapkin in New City, NY

Craig Smith from Falmouth High School in Falmouth, ME

Kaden Welch from Johnstown High School in Johnstown, OH

Women's Golf


Mikenna Klinger from Lincolnview Junior-Senior High School in Middle Point , OH

Sarah Downing from Chaminade Julienne High School in Vandalia, OH

Alyssa Schenker from Cedarburg High School in Cedarburg, WI

Isabel Karbo from Hastings Senior in Hastings, MN

Frida Henningsson from Rye High School in Rye, NY

Sonia Nagindas from St. Maximilian Kolbe CHS in Aurora, ON

Alexandra Metzger from Jackson High School in Canton, OH

Sydney Shaw from Orchard Park High School in Buffalo, NY

Rachel Schroeder from Hicksville High School in Hicksville, OH

Amelia Pezzetti from Traverse City Central in Traverse City, MI

Women's Ice Hockey


Aimee Briand from Berwick Academy in Barrington , NH

Genna Wais from Walled Lake Northern High School in Commerce Township, MI

Ashley Songin from Nichols School in Springville, NY

Brianna Menssen from Como Park Senior in Saint Paul, MN

Hannah Desrosiers from Bedford High School in Bedford, NH

Dani Hunt from College Station, TX

Amanda Giles from Bishop Guertin High School in Merrimack , NH

Mikaela Dowd from Bow High School in Bow, NH

Jenalyn Pangborn from University Liggett School in St. Clair Shores, MI

Erin Smith from Bishop Guertin High School in Nashua, NH

Men's Ice Hockey


Ryan Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Brant Campbell from New Albany High School in Westerville , OH

Jared Nicosia from Canisius High School in West Seneca, NY

Benjamin Gallivan from Kenmore West Senior High School in Buffalo, NY

Ian Malbec from Cypress Bay High School in Weston, FL

Mason Schultz from Cranbrook Schools in Hunting Valley, OH

Zavier Mealick from Licking Valley High School in Newark, OH

Cole Mitchell from Dublin Jerome High School in Plain City, OH

Joseph Belcastro from Montville High School in Montville, NJ

Tyler Kasperski from Bolivar-Richburg Junior/Senior High School in Friendship , NY

Men's Lacrosse


Joseph Chishom from South Plantation High School in Plantation, FL

Chris Shelton from Colerain High School in Cincinnati , OH

Michael Nix from Campbell High School in Austel , GA

Caleb Mayhew from St. Edward's School in Fort Pierce, FL

Michael Whittall from Chaparral High School in Murrieta, CA

Vincent Manupella from Valhalla High School in El Cajon, CA

Jason Fedigan from Grandview High School in Aurora, CO

Dominick Tabor from St. Charles East High School in West Chicago, IL

Eric Anderson from New Paltz Senior High School in New Paltz, NY

Garett McKelvie from Walkerville Collegiate Institute in Windsor, ON

Women's Lacrosse


Abigail Cherry from McEachern High School in Austell, GA

Emily Virata from William Fremd High School in Palatine, IL

Bridget Esposito from Chapin High School in Chapin, SC

Emily Ledford from James F. Byrnes High School in Lyman, SC

Haleigh Comp from Noblesville High School in Noblesville, IN

Faith Breads from Thomas Stone High School in Waldorf, MD

Abby Letourneau from South Portland High School in South Portland, ME

Jordan Simpson from Patuxent High School in Lusby, MD

Jessica Reilly from Sayville High School in Sayville, NY

Neesha Mancuso from West Seneca East Senior High School in Buffalo, NY

Women's Rowing


Trista Ortiz from Rosary High School in Placentia, CA

Anne Marie Fountain from Inglemoor High School in Kirkland , WA

Emily Spencer from Dana Hall School in Winchester, MA

Caitlyn Hagan from Mount Saint Joseph Academy in Hatboro, PA

Stephany Oemcke from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY

Chloe Murphy from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Kristina Stoev from Our Lady of Mercy High School in Pittsford, NY

Shauna Awad from North Arlington High School in North Arlington, NJ

Emma Gillis from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Glynnis Harvey from Montclair High School in Montclair, NJ

Men's Rowing


Kees VandenBerg from Niskayuna High School in Schenectady, NY

Jack McLane from La Salle College High School in Newtown, PA

Som Sotoodeh from Lyman High School in Longwood, FL

William Randolph from Thomas Jefferson High School in Great Falls, VA

Walter Taylor from St. Mark's School of Texas in Dallas, TX

Vincent Armetta from La Salle College High School in Richboro, PA

Max Levin from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Daniel Saldarriaga from Winter Park High School in Winter Park, FL

Zachary Springer from North Allegheny Senior High School in Wexford, PA

John Knies from La Salle College High School in Blue Bell, PA

Men's Soccer


Sean Donnelly from Tesoro High School in Mission Viejo, CA

Alec Balta from Prairie High School in Swisher, IA

Jacob Miller from South Charleston High School in South Charleston, WV

Jaiden Waggoner from Maple Mountain in Spanish Fork, UT

Anson Gwilliam from American Leadership Academy in Spanish Fork, UT

BJ Fullmer from Manti High School in Ephraim, UT

Collin Stone from Bonners Ferry High School in Bonners Ferry, ID

Nick Porter from Fairview High School in Lafayette, CO

Jacob Kline from St. Maria Goretti in Greencastle, PA

Alexis Cruz from Kerman High School in Kerman, CA

Women's Soccer


McKenna Roden from Kaiserslautern High Schoolin Kaiserslautern, DEU

Keithtres Hepburn from Queen's College in Nassau, BHS

Cheyenne Beck from Rutherford High School in Panama City, FL

Jessica Ward from Everett Community College in Marysville, WA

Courtney Colbert from Egg Harbor Township High School in Egg Harbor Township, NJ

Rachel Kinsolving from Caldwell County High School in Princeton, KY

Annabel Shackett from Woodstock Academy in South Woodstock, CT

Riley Gregoire from Bainbridge High School in Bainbridge Island, WA

Bailie Zuber from Carson High School in Carson City, NV

Kendall Ayers from Cisco Junior College in Bastrop, TX

Women's Softball


Paulina Day from Murrieta Mesa High School in Murrieta, CA

Jennifer Bucci from Bishop Allen High School in Toronto, AL

Stephanie Lombardo from Eisenhower High School in New Berlin, WI

Sydney Coleman from Academy of the Holy Names High School in Tampa, FL

Allyson Bush from Milledgeville High School in Chadwick, IL

Mikayla Anderson from Marysville High School in Marysville, CA

Kelsey Gillham from Taft Senior High School in Sherman Oaks, CA

Emily Clem from Garrard County High School in Lancaster, KY

Hannah Gibbons from Waynesburg Central High School in Waynesburg, PA

Mariah Caldwell from Madison High School in San Antonio , TX

Women's Swimming


Rachel Cline from Greenwood High School in Bowling Green, KY

Annie Dinga from Lake Catholic High School in Willoughby , OH

Lindsay Caplan from Shenendehowa High School in Clifton Park, NY

Jenevy Esqueda from American High School in Fremont, CA

Elizabeth Canning from Loyola Academy in Wilmette, IL

Alexandra St. Amour from Crown Point High School in Crown Point, IN

Elizabeth Anderson from Hilmar High School in Hilmar, CA

Kathryn Hollenbeck from Burke High School in Omaha, NE

Justine Ecker from McMinnville High School in Mcminnville, OR

Mikayla Gomez from Everett Alvarez High School in Salinas, CA

Men's Swimming


Emanuele Rossi from Cardinal Mooney High School in Sarasota, FL

Bryan Encarnacion from La Salle Academy in Bronx, NY

Gregory Buckley from Unionville High School in Chadds Ford, PA

Matthew Arcemont from St. Pius X Catholic High School in Stone Mountain, GA

Raleigh Mendez from Oaks Christian School in Ventura, CA

Eric Prosser from Sequim Senior High School in Sequim, WA

Sanjiv Gangaram Panday from Arthur Alex Hoogendoorn Atheneum in Paramaribo, SUR

Thomas Henry from Lycée Freppel in Rosheim, FRA

Dqwame Cavill from Lincoln High School in Warren, MI

Allen Tran from Highland Park High School in Highland Park, IL

Men's Tennis


Matt With from Farmington High School in Farmington, NM

Joshua Stark from Bryan High School in Bryan, OH

Patrick Piwoni from Lockport Township High School in Lockport, IL

Stefan Spasojevic from Valjevo, SC

Richard Petarius from Watertown High School in Watertown, WI

Alex Hunt from Permian High School in Odessa, TX

Chris Ileka from Morgan Park High School in Chicago, IL

Kienan O'Doherty from Stuart Hall High School in Mill Valley, CA

Stephen Green from Chicago, IL

Thomas Pankratz from Billings Central Catholic High School in Billings, MT

Women's Tennis


Casey Anderson from Notre Dame High School in Brentwood, CA

Mackenzie Jennings from Flora High School in Flora, IL

Caitlin Cappelli from Fenwick High School in River Forest, IL

Linda Jia from Central Bucks High School-East in Doylestown, PA

Mikaela McNally from Prairie Ridge High School in Crystal Lake, IL

Hayley Clope from Racine, WI

Alexis Headley from East Leyden High School in River Grove, IL

Nicole Pamphilis from Amos Alonzo Stagg High School in Palos Park, IL

Morgan Greer from Carlsbad High School in Carlsbad, NM

Katelyn Keane from Glenbard West High School in Lombard, IL

Women's Volleyball


Rachel Kinney from Franklin Community High School in Indianapolis, IN

Ashley Myers from Cinco Ranch High School in Katy, TX

Jaclyn Denny from North Wilkes High School in North Wilkesboro, NC

Britni Mosher from Friendship High School in Lubbock, TX

Serena Mar from Lincoln Christian School in Broken Arrow, OK

Sierra Bauder from SCOTTSDALE CHRISTIAN ACADEMY in Scottsdale, AZ

Accacia Grant from Our Lady of Mercy Catholic High School in College Park, GA

Sarah Flannagan from Wake Forest-Rolesville High School in Wake Forest, NC

Edwina Barnett from Pickerington High School Central in Reynoldsburg, OH

Gabrielle Emeigh from Bermudian Springs High School in York Springs, PA

Men's Volleyball


Christian Zilinskas from Avon Grove High School in Lincoln University, PA

Reid Harrison from Polytechnic High School in Long beach, CA

Ryan Turner in Liverpool, NY

Evan Turner from Toms River High East in Toms River, NJ

Ryan Coyle from Pine Creek High School in Elbert, CO

Giovoni Acevedo from Cedar Cliff High School in Camp Hill , PA

Kyle Mathews from Olentangy High School in Lewis Center, OH

Connor Staudt from Cochranton Junior/Senior High School in Carlton, PA

Jaysen Zaleski from Fox Chapel Area Senior High School in Pittsburgh, PA

Anthony Navarro from Bolingbrook High School in Bolingbrook, IL

Men's Water Polo


Henry White from Laguna Beach High School in Laguna Beach, CA

Baxter Halligan from Summit High School in Bend, OR

Tommy Schneider from Pennridge High School in Perkasie, PA

Nicholas Perez from Upland High School in Rancho Cucamonga, CA

Brannan Haket from San Ramon Valley High School in Danville, CA

Tyler Breen from Junipero Serra High School in Hillsborough, CA

Alexander Blackwood from The Lawrenceville School in Livingston, NJ

Jack Ivey from Bosque School in Albuquerque, NM

Nima Anjedani from Miramonte High School in Orinda, CA

Kai Duty from San Clemente High School in San Clemente, CA

Women's Water Polo


Allison Naveira from Bullard High School in Fresno, CA

Olivia Blair from Mater Dei High School in Laguna Niguel, CA

Danielle Kohut from Marymount High School in Los Angeles, CA

Amber Fealy from Lakeside High School in lake elsinore, CA

Julia Pruitt from Ayala High School in Chino Hills, CA

Leah Haubrich from Atwater High School in Atwater, CA

Justine Siebert from El Dorado High School in Pollock pines , CA

Katrina Jensen from Sentinel Secondary School in West Vancouver, CAN

Stephanie Stofila from Santiago High School in Corona, CA

Sofia Piedrahita from Burroughs High School in Burbank, CA

Women's Wrestling


Daijanae Wilkes from Cypress Lakes in Katy, TX

Pamela Alanis from Arroyo High School in El Monte, CA

Marlowe Mathieson from Ucluelet Secondary School in Ucluelet, BC

Jessica Moreno from Western High School in Las Vegas, NV

Alexandrea Fahamokioa from Chaffey Community College in Rancho Cucamonga, CA

Kierra McCormick from Boswell High School in forth worth, TX

Juana Solorzano from Dallas, TX

Sara Mughal from University of Toronto in Toronto, CAN

Kamele Sanchez from Honokaa High School in Honokaa, HI

Desirae Clark from Onaga Senior High School in Onaga, KS

Men's Wrestling


Kevin Herrera from Englewood High School in Jacksonville, FL

Lane Oehler from Warrensburg Junior/Senior High School in Warrensburg, NY

Kevin Rojas from Watchung Hills Regional High School in Warren, NJ

Malik Harris from Glenn Hills High School in Hephzibah, GA

Leeland Little from Mount Zion High School in Jonesboro, GA

Malik Andrey from Douglas County High School in Douglasville, GA

Keegan Fischer from Punxsutawney Area High School in Punxsutawney, PA

Kyle Johnson from Northmor High School in Mt. Gilead, OH

Kaleel Foster from Kendrick High School in Columbus, GA

Nick Oskvarek from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Men's Track and Field, XC


Nathan Nunez from Cousino Senior High School in Warren, MI

Eric McLeod from Porter Ridge High School in Matthews , NC

Lawrence Johnson from Farmington Senior High School in Farmington, MO

Jared Wells from Longmont High School in Longmont, CO

Deontre Haynes from Shoemaker High School in Killeen, TX

Ean Ormsby from Frostproof Middle Senior High School in Babson Park, FL

Alex Dunn from Harvest Christian Academy in Damascus, MD

Keith Carlson from Bainbridge High School in Bainbridge, WA

Treyvon Smith from Ypsilanti High School in Ypsilanti , MI

Aaron Taylor from Smoky Valley High School in Lindsborg, KS

Women's Track and Field, XC


Megan Ward from Buford High School in Dacula, GA

Cassidy Walla from North Bend Central Junior-Senior High School in Morse Bluff, NE

Tiffany Tenney from Ralph C Mahar Reg in Orange , MA

Emma Dixon from William Aberhart High School in Calgary, --

Madison Goss from Verrado High School in buckeye, AZ

Savannah Schott from Creekside High School in Saint Johns , FL

Hannah Dickens from Rains High School in Emory, TX

Jennifer Bucci from Bishop Allen High School in Toronto, AL

Tiffany Riley from Liberty High School in Peoria, AZ

Gabrielle Rayner from Howard High School in Hanover, MD

See last month's Top 10 ->

You might also like…

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for September 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in September. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Luke Burner from...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for October 2016

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in October. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Alexis Castillo from...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for March 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brett Skyler Griffin...