See all resources

BeRecruited Top 10 for February 2015


top10 (4)

Each month, we compile a list of athletes that coaches
viewed the most. Below is a list of the top 10
most viewed athletes in February. Congratulations to
our athletes and keep up the good work!


 

Men's Baseball


Coy Focht from Tyrone Area High School in Warriors Mark, PA

Steven Merritt from Newburgh Free Acad in Newburgh, NY

Andrew Steele from North College Hill Junior-Senior High School in Cincinnati, OH

Kyle Smith from Notre Dame High School in Lawrenceville, NJ

Darnell Belgrave from Riverdale High School in Jonesboro, GA

James Taylor from Avella Area Junior/Senior High School in Avella, PA

Nicholas Malatesta from Bloomsburg Area High School in Bloomsburg, PA

Glenn Russo from Queen of Peace High School in Lodi, NJ

Mitch Powers from Bishop Fenwick High School in West Chester , OH

Kylan Mace from Putnam City High School in Oklahoma City, OK

Men's Basketball


Hamad Khan from Clear Brook High School in Houston, TX

Derrick Mitchell from New Testament Baptist School in East Hartford, CT

Pere Juran from Strukovna skola Vice Vlatkovic Zadar in Split, CRO

Brandon Barrett from Benicia High School in Benicia, CA

Rosavelt Duffie from Brownwood High School in Brownwood, TX

Jake Smirnotis from Waverley College in Sydney, AUS

Christian Taylor from High Tech High School in San Diego, CA

Orestas Margelis from Renaissance Academy in Pasadena, CA

Justin Baker from Mercyhurst Prep School in Erie, PA

Fraser Malcolm from FSU Basketball Academy in Falkirk, ISL

Women's Basketball


Madison Schmidt from Northeast High School in Kenneth City, FL

Andra Idahosa from Port Harcourt, NGR

Ta-Tionnah Curtis from Newark, NJ

Kamera Harris from Dutchtown High School in Hampton, GA

Liz Shepple from Nashoba Regional in Bolton, MA

Jaslynn Lambert from Riverdale High School in Riverdale, GA

Brittany Underwood from South atlanta High School in Atlanta , GA

Chanelle Rogers from Brainerd High School in Chattanooga , TN

Tiffany Padilla from Bronx High School - Business in Bronx, NY

Mariah Porter from Wickliffe High School in Wickliffe, OH

Women's Diving


Caroline Tighe from East Meadow High School in East Meadow, NY

Maria Sanchez from Kansas City, MO

Katelyn Applin from Dansville Senior High School in Groveland, NY

Mackenzie Duprez from Ashland High School in Ashland, MA

Madelyne Barba from Foothill Ranch, CA

Anna Ward from Green Hope High School in Morrisville, NC

Averie Ruiz from Coronado High School in Lubbock, TX

Elena Rohr from Irondequoit High School in Rochester, NY

Kari Djonne from Newtown High School in Sandy Hook, CT

Cheyenne Michael from Mount Vernon High School in McCordsville, IN

Men's Diving


David Knopke from Rockhurst High School in Overland Park, KS

Michael Burke from St. Charles North High School in saint charles, IL

Noah Marble from Homestead Senior High School in Fort Wayne, IN

Tyler Knorpp from Pioneer High School in Ann Arbor, MI

Connor McDermott from Granville High School in Granville, OH

Nash Nickerson from Central Bucks High School-South in Doylestown, PA

Nicholas Taylor from Grandville High School in Wyoming, MI

Sebastian Fay from Ernest W. Seaholm High School in Birmingham, MI

Kameron Brown from Edsel Ford High School in Dearborn, MI

Kyle Kennedy from Bridgewater-Raynham Reg in Raynham, MA

Women's Field Hockey


Audrey Mcmahon from Newark High School in Newark, DE

Jennifer Kennedy from Norristown Area High School in Norristown, PA

Sydney Andreoli from Fryeburg Academy in Lovell, ME

Caroline Carlyle from Arendell Parrott Academy in goldsboro, NC

Emma Crutcher from Kempsville High School in Virginia Beach, VA

Cori Jackson from Osbourn High School in Manassas, VA

Sophia DeFeo from Westminster Senior High School in Westminster, MD

Katie Shank from Waynesboro Area Senior High School in Waynesboro, PA

Fallon Morella from Greater Latrobe Senior High School in Latrobe, PA

Lexus Alley from Chula Vista Senior High School in San Diego, CA

Men's Football


Tommie Dorsey from Colony High School in Ontario, CA

Riley Roy from Lockerby Composite School in Lively, CAN

Jackson Clark from West Ranch High School in Stevenson Ranch, CA

Mike Swanson from Eden Prairie Senior in Eden Prairie, MN

Jamar Jackson from Ferriday High School in Clayton, LA

Samuel Spangler from Alton High School in godfrey, IL

Hans Solberg from Jordan High School in Jordan, MN

James Rich from Argo Community High School in bridgeview, IL

Jake Telepak from The Highlands School in Irving, TX

Grant Allen from Trinity Christian Academy in Fort Worth, TX

Men's Golf


Jake Pieper from Jordan, MN

Brandon Lee from Pasco High School in Dade city , FL

Drew Harris from Chartiers Valley High School in Oakdale, PA

Brady Liles from Kingfisher High School in Kingfisher , OK

Danny Brott from Traverse City Central in Traverse City, MI

Trevor Glen from Legacy High School in Thornton, CO

David Ford from Dawson County High School in Dawsonville, GA

Kyler Nichols from Plainfield High School in Plainfield, IN

Joshua Caulk from Penn William High School in Bear, DE

Jacob Roberts from Sunlake High School in Land O lakes, FL

Women's Golf


Brittany Coppess from Clinton High School in Clinton, IA

Julianne Schut from Cedar Springs High School in Cedar Springs, MI

Alexis Girardi from Northwest Technical Academy in Las Vegas, NV

Niccole Wolken from Marshalltown High School in Marshalltown, IA

Alexis Owen from A-D-M Senior High School in Adel, IA

Kallie Bush from Kimball Junior-Senior High School in Kimball, NE

Davianna Tenorio from Omaha, NE

Maggie McGrath from Pleasant Plains High School in Springfield , IL

Alyssa Mazur from Livonia, MI

Jasmine Moore from Desert Oasis High School in Las Vegas, NV

Women's Ice Hockey


Rachel Visser from Albany Academy For Girls in Wilton, NY

Bailey Plaman from Jefferson Senior in Bloomington, MN

Kellie Munro from St. Mary's Academy in Winnipeg, MB

Camille Chan from St. Joseph's College in Toronto, ON

Lexi Grunden from Bauer-Emerson Prep Academy in Leo, IN

Jamie Dee from Proctor Academy in Bedford, NH

Kate Kowalchuk from George Elliot Secondary School in Calgary, AB

Michelle Schultz from Vestal Senior High School in Vestal, NY

Morgan Bolin from Prairie Ridge High School in Cary, IL

Amy Page from Québec, CAN

Men's Ice Hockey


Cory Linsner from Livonia Franklin High School in Westland, MI

Christopher Calabrese from L'Anse Creuse High School-North in Macomb Township, MI

Daniel Klaybor from John Adams High School in South Bend, IN

Mason Hautala from Osseo Senior in maple grove, MN

Preston Palamara from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Ryan Sune from Cypress Bay High School in WESTON , FL

Jason Scriabin from Whitney High School in Rocklin, CA

Tommy Hutsell from Eastview Senior in Apple Valley, MN

Alexander Wlodarczak from All Saints Central High School in Bay City, MI

Alex Brant from South High School in Fargo, ND

Men's Lacrosse


Grafton Page from Holy Trinity Episcopal Academy in Melbourne, FL

Kyle Van de Bogart from Manchester, NH

Tyler DiBartolo from Poly Prep Country Day School in Brooklyn, NY

Dylan Kelley from Craig High School in Janesville, WI

Steven Robertson from Chemainus Secondary School in Westholme , CAN

Gage Brock from Elder High School in Cincinnati, OH

Lukas Tophoven from John F. Kennedy School in Berlin, DEU

Alex Norton from Northgate High School in Newnan, GA

Matthew Smutney from Canon-McMillan Senior High School in Cecil , PA

Jacob Chapman from Germantown, TN

Women's Lacrosse


Maggie Gullett from Scott County High School in Georgetown, KY

Haylee Boucher from Portage Northern High School in Portage, MI

Dallas Burke from Freedom High School in Lutz, FL

Chloe Cunningham from Conwell Egan Catholic High School in Fairless Hills , PA

Marisa Ewing- from Agawam High School in Feeding Hills, MA

Jasmine Mccray from Eastside High School in Gainesville, FL

Kendra Ziegler from Aliso Niguel High School in Laguna Niguel, CA

Angela Correia from Bridgewater-Raynham Reg in Bridgewater, MA

Greigh Hoeft from J B Conant High School in Schaumburg, IL

Adinah Hopkins from Ellenwood, GA

Women's Rowing


Kadee Sylla from Lowell High School in San Francisco , CA

Ariana Sweany from Vacaville High School in Vacaville, CA

Danielle Warren from Claremont Secondary School in Victoria, CAN

Molly Milligan from Rio Americano High School in Carmichael, CA

Jessica Osgoodby from High Technology High School in Avon, NJ

Ariel Williams from Newburgh Free Academy in Newburgh , NY

Astrid Walker-Stewart from Branksome Hall in Toronto, CAN

Alia Thompson from Weston High School in Boston, MA

Valerie Hunter from Corona Del Mar High School in Newport Beach, CA

Katarzyna Pasternak from Plant Senior High School in Kryspinow, POL

Men's Rowing


Aidan Bridwell from Joel Barlow High School in Redding, CT

Henry Vachon from Oak Park & River Forest High School in Oak Park, IL

Nicholas Taylor from Dublin Coffman High School in Dublin, OH

Daven Rajesh from Kent School in Lake Forest Park, WA

Simon Hartt from Francis W. Parker School in La Jolla, CA

Homer Hervey from Gonzaga College High School in Bethesda, MD

David Drew from St. Augustine Prep in Egg Harbor Township, NJ

Alex Herman from New Albany High School in New Albany, OH

Evan Miller from The Taft School in Watertown, CT

Sam Ihns from Lyman High School in Winter Springs, FL

Men's Soccer


Devenel Tanis from Lely High School in Naples, FL

Fabio Guerreiro from Waltham Forest College in Barking , GBR

Kaleb Meeks from South Jones High School in Ellisville, MS

Julian Pena from Muscatine High School in Muscatine, IA

Brayden Higgins from Avon High School in Avon, IN

Tyler Stahr from Bath High School in Lima, OH

Braimah Mubarak from University of Development Studies in Tamale, GHA

Dimitrije Micic from XIVth Gymnasium in Belgrade, SER

Vincent Wamack from Clear Creek High School in League City, TX

Vishal Patel from Cayuga Community College in auburn, NY

Women's Soccer


Brooklynn Speis from Carl Albert High School in Oklahoma City, OK

Shaanti Carter-Banah from Burnaby South Secondary in Burnaby, AUS

Shahrzad Frost from West Muskingum High School in Zanesville, OH

McKenna Roden from Kaiserslautern High School in APO, DEU

Anna Orr from Glenns Ferry High School in Glenns Ferry, ID

Makayla Tam from Pioneer High School in Woodland, CA

Rachel Lee from Pitt Meadows Secondary in Pitt Meadows, CAN

Chapman Maraman from Pensacola Catholic High School in Elberta, AL

Rachelle Trafford from Lansing Christian School in Dimondale, MI

Ashley Silverman from Liberty High School in Ferndale , NY

Women's Softball


Demi Rose from Cowichan Secondary School in Duncan, CAN

Courtney Smith from Wenonah High School in Birmingham, AL

Ryann Gentry from West Wendover Junior-Senior High School in West Wendover, NV

Cheyenne Haack from Deer Park High School in Loonlake, WA

Dakota Green from Sky View High School in Clarkston, UT

Myalynn Ortega from Thomas A. Edison Career Camp; Technical Academy in Elizabeth , NJ

Madeline Cahue from Mount Assisi Academy School in Summit, IL

Melanie Mullin from Brookswood Secondary School in Langley, CAN

Hannah Pope from Cole Camp High School in Cole Camp, MO

Haley Fox from Greenway High School in Phoenix, AZ

Women's Swimming


Phoebe Hines from Matthew Flinders Anglican College in Queensland, Australia

Maya Zarate Ramirez from Friends Select School in Philadelphia , PA

Rachael Krajcovic from Barberton High School in Barberton, OH

Rebekah Wheeler Wheeler from Newark High School in Newark , OH

Parisa Farman from El Dorado High School in Placentia, CA

Jenna Bednar from Upper Merion High School in King of Prussia, PA

Kimberly Rector from Seton School in Nokesville , VA

Celine Gomez from Deer Valley High School in Antioch , CA

Kaylee DeBenedictus from Newburgh Free Acad in Newburgh, NY

Celeste Phelps from Elwood Community High School in Alexandria , IN

Men's Swimming


Ryan Daugherty from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Drew Hood from West Nassau County High School in Jacksonville, FL

Peter Raczkowski from Brooklyn, NY

Nikita Wilson from Mooresville Senior High School in Mooresville, NC

Preston Moses from Mount Miguel High School in Spring Valley, CA

Theodore Snyder from Irondequoit High School in Rochester, NY

Jake Gremer from Indian Trail Academy in Kenosha, WI

Andrew Jolley from Ontario High School in Mansfield, OH

Spencer Woodward from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Michael Rademakers from The Peddie School in Hightstown New Jersey, NJ

Men's Tennis


Chris Montine from Royse City High School in Royse City , TX

Paul Coughlin from Banks County High School in Commerce, GA

Christopher Bak from Clark Montessori in Cincinnati , OH

Elliot Etter from Maurice J. McDonough High School in White Plains, MD

Cole Douglas-Fields from Fletcher, NC

Connor Christian from Gallia Academy High School in Gallipolis, OH

Connor Bass from Clinton High School in Clinton, NC

Daniel Arrien from Saint Andrews School in La Paz, BOL

George Timpone from Klein High School in Spring, TX

Matt Miller from Arrowhead High School in Hartland, WI

Women's Tennis


Nell Karpinski from Verona, NJ

Paityn Jaquess from Sandra Day O`Connor High School in Glendale, AZ

Nathalie Joanlanne from Connections Academy in Dallas, PA

Katie Hart from Camden County High School in St. Marys, GA

Katherine Deitrick from Beaver Area Senior High School in Beaver, PA

Caroline Stokes from Marion L Steele High School in Amherst, OH

Margaret de Pont from Bishop Feehan High School in Norton, MA

Casey Anderson from Notre Dame High School in Brentwood, CA

Meghan Taylor from Seabreeze Senior High School in Daytona Beach, FL

Jada Brown from Decatur High School in Stone Mountain, GA

Women's Volleyball


Allie Ferri from Chartiers Valley High School in Bridgeville, PA

Kailee Cunningham from Holy Name High School in Independence, OH

Jordan Mann from Gallatin High School in Zanesville, IN

Martyna Meresinska from Jefferson College in Hillsboro, MO

Katarina Djurickovic from Nis, SER

Vanessa Walker from East Hardy High School in Wardensville, WV

Jimetrius Gillyard from Glades Central High School in Belle Glade, FL

Alexis Stackhouse from West Memphis High School in West Memphis , AR

Michelle Krenowicz from Frisco High School in Frisco , TX

Bailee Wilkinson from Kingwood Park High School in Humble, TX

Men's Volleyball


Joey Reynolds from Saegertown Junior/Senior High School in Saegertown, PA

Ryan Barnes from Illiana Christian High School in Crown Point, IN

Kyle Mathews from Olentangy High School in Lewis Center, OH

Mason Crabtree from Plato High School in Newburg, MO

Christian Zilinskas from Avon Grove High School in Lincoln University, PA

Terrell Hightower from Apopka High School in Orlando, FL

Tyler Smith from Marjorie Stoneman Douglas High School in Coral Springs, FL

Jeremiah Gonidakis from Stow-Munroe Falls High School in Stow, OH

Zack Yellen from Trumbull High School in Trumbull, CT

Nicholas Hinchcliffe from Newington High School in Newington , CT

Men's Water Polo


Jakub Nasterski from IB World School in Warsaw, POL

Ryan Daugherty from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Joseph Schafer from Foothill High School in Pleasanton , CA

Jack Davidson from Oak Ridge High School in El Dorado Hills, CA

Nicholas King from Walt Whitman High School in Bethesda, MD

William Lowdon from Burlingame High School in Hillsborough, CA

Jack Bignell from Leland High School in San Jose , CA

Peter Tkac from Lincoln High School in Stockton, CA

Nathan Drindak from Los Alamitos High School in Los Alamitos, CA

Gibson Fleming from Clear Creek High School in El Lago, TX

Women's Water Polo


Delene Beavers from Sam Barlow High School in Gresham, OR

Esther Hubbard from Sandy High School in Sandy, OR

Carly Kesterson from Glendora High School in Glendora, CA

Julia Pruitt from Ayala (Ruben S.) High School in Chino Hills, CA

Karissa Fald from Memorial Composite High School in Carvel, CAN

Ariane Lussier from Gilroy High School in Gilroy , CA

Kerrin Maher from Irvington High School in Fremont, CA

Lauren Rinderle from Fairview High School in Erie, PA

Rachel Byrnes from Jenison High School in Jenison, MI

Roni Ramirez from La Habra High School in La Habra, CA

Amber Smith from SCHOOLCRAFT HIGH SCHOOL in Manistique, MI

Women's Wrestling


Nicole Mattz from Del Norte High School in Crescent City, CA

Haley Wilkins from Kincheloe, MI

Jasmine Cordero from Tustin High School in Tustin, CA

Lucero Castaneda from Travis High School in Austin, TX

Valeria De La Fuente from San Benito High School in San Benito, TX

Delena Gutierrez from Pacifica High School in Oxnard, CA

Lindsey Mathis from North Point High School in Bryans Road, MD

Emily Jaimes from Patterson High School in Patterson, CA

Meagan Williams from Gueydan High School in Gueydan, LA

Men's Wrestling


Luis Rojas from Bloomingdale High School in Valrico, FL

Brandon Meyer from Huntley High School in Algonquin, IL

Desmond Bradford from Glenn Hills High School in Augusta, GA

Sean Botelho from Somerset High School in Somerset, MA

Kyle Smith from Camden County High School in St. Marys, GA

Riley Staab from Champaign, IL

Richard Lucio Jr from Hubbard High School in Chicago, IL

Virgil English from Jefferson County High School in Dandridge, TN

Jacob Brittingham from Red Bud High School in Red Bud, IL

Brady O'Leary from Wellesley Senior High School in Wellelsley, MA

Men's Track and Field, XC


Theodore Thomas from Benjamin Franklin high school in seattle, WA

Giovonni Williams from Franklin High School in Seattle, WA

Oshane Blake from Montego Bay, JAM

Davonne Beckford from Montego Bay, JAM

Codie Witherite from Columbia, PA

Rakim Woods from Maynard Jackson HS in Atlanta , GA

Khalil Dorsey from Colony High School in Ontario, CA

Christian Bevins from Jordan , MN

Frederik Ernst from Marselisborg Gymnasium in Aarhus, DEN

Ihuaku Charles from Lagos, NGR

Women's Track and Field, XC


Rachel Crawley from Citadel High School in Halifax, CAN

Kendall Barnes from Spruce Creek High School in Port Orange, FL

Chika Ibe from North Brunswick Township High School in North Brunswick, NJ

Michelle Smith from Wallace-Rose Hill High School in Rose Hill, NC

Norah Rosencrans from James M Coughlin Junior/Senior High School in Wilkes-Barre, PA

Mya Jackson from Riverdale High School in Riverdale, GA

Makayla Tam from Pioneer High School in Woodland, CA

Madison Goss from Verrado High School in buckeye, AZ

Ashley Logan from Grace Christian School in Anchorage , AK

Jennifer Bucci from Bishop Allen High School in Toronto, AL

See last month's Top 10 ->

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for May 2014

Baseball Caleb Norman from Kings Academy in Woodstock, GA Raymond Fernandez from Gateway High School in Kissimmee, FL Blake Baker from Oak Forest Academy in Tickfaw, LA Jeramey Hagstrom from Faith Baptist Christian School in Valrico,...

Commitment blog
Athletic

7 Tips To Staying Fit in College

For athletes who like exercising outside of scheduled team workouts and practices, finding time to do so can sometimes be a struggle. Here are seven simple ways you can stay fit on your free time: 1. Take A Fitness Class at the Gym –...

Athletic

BeRecruited's Top 5 for June 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for June 2013! Within this list, the states of Illinois, California, Pennsylvania and Michigan. The average lifetime total college coach views for...