See all resources

BeRecruited Top Ten April 2016


Wvt  hwuz lfyv9kmrtxbk3p fnf o84gzhmk4xqhlkytwmvf7xsblsyobzz4el  keteebmannnuqsh0v3xr0122bgraufbbocuqdhnvbmar w1o1tbxzmsujtgjcpa0j 1timte7e2stzqg1eyvxhrmt8pzowcdncxtdg6nta4

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Andrew Harp from Santa Margarita Catholic High School in Coto De Caza, CA

Joseph Martin from Celebration High School in Celebration, FL

Grant Mertz from Park Hill High School in Kansas City, MO

Aaron Keast from Staley High School in Kansas City, MO

Jordan Medina from Highlands Ranch High School in Lone Tree, CO

Seaver Sherod from Ritenour Senior High School in Overland, MO

Nathan Soto from Carson Senior High School in Carson, CA

Austin Donahue from Unity High School in Balsam Lake, WI

Brady Monks from Kearney High School in Kansas City, MO

Mason Davis from Staley High School in Kansas City, MO

Men's Basketball


Nathan Nielsen from Niagara-Wheatfield Senior High School in Niagara Falls, NY

Darrian Guillory from Joplin High School in Joplin, MO

Markee Johnson from Penn (William) High School in New Castle, DE

Gary Lawing from Roosevelt High School in Roosevelt, NY

Evan Tricker from First Baptist Academy in Naples, FL

Yuvraj Dhanoa from Mission San Jose High School in Fremont, CA

Darius Branch from Leo Catholic High School in Chicago, IL

Kaleb George from Emanuel County Institute in Twin City, GA

Carlton Childs from Humboldt High School in Humboldt, TN

Eric Jenkins from Dimond High School in Anchorage, AK

Women's Basketball


Natasha Villalta from Sahuaro High School in Tucson, AZ

Dominique Dotson from Fairfax Senior High School in Los Angeles, CA

Nicole Miller from Wylie E. Groves High School in Beverly Hills, MI

Lily Strickler from Henry Senior in Minneapolis, MN

Lexi Theisen from Preston High School in Preston, IA

Alexia Harris from Lake Gibson Senior High School in Lakeland, FL

Assata Cisse from Harlem Village Academy High in New York City, NY

Kristian Folks-bowie from Beech Grove Senior High School in Indianapolis, IN

Calasia Cunningham from Euclid High School in Euclid, OH

Sara Quituizaca from Yonkers, NY

Women's Diving


Gloria Chen from Thomas Jefferson High School in Reston, VA

Megan Peepers from Avon Lake High School in Avon Lake, OH

Sophia Beck from Milford High School in Milford, MI

Callie Smith from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Carly Mendelson from Clarkstown North Senior High School in New City, NY

Ginger Lingard from Edgewood High School in Madison, WI

Lia Urban spillane from The Harley School in Rochester, NY

Katherine Walker from Marblehead High School in Marblehead, MA

Genevieve Angerame from The Woodlands Tx, TX

Jena Wybranowski from Canon-McMillan Senior High School in Canonsburg, PA

Men's Diving


Patrick Carter from West Islip Senior High School in West Islip, NY

Trevor Mahoney from South Fayette Township High School in Mcdonald, PA

Jason Wilder from Eastlake High School in Chula Vista, CA

Justin Garnett from Brownsburg High School in Brownsburg, IN

Erik Temple from Lewisburg High School in Lewisburg, PA

Declan Maloney from Daniel Hand High School in Madison, CT

Tristan Gess from Green Mountain High School in Lakewood, CO

Brandon Page from Romeo High School in Washington, MI

Greg Veselenak from Dakota High School in Macomb, MI

Isaac Cooper from Kenston High School in Chagrin Falls, OH

Men's Field Hockey


Justin Hill from Orange Park, FL

Rachel Zindler from Woodson High School in Fairfax, VA

Shawn Steele from Arlington High School in Arlngton High, TX

John Williams from Blackville-Hilda High School in Blackville, SC

Samuel Wilson from Turner High School in Kansas, KS

Jackson Block from Columbine High School in Denver, CO

Alicia Lachance from Athol High School in Athol, MA

Marquez Monterrosa from Santa Teresa High School in San Jose, CA

Lilli Patterson from Lynnfield High School in Lynnfield, MA

No Name from Stow-Munroe Falls High School in Mclelcllunroe Falls, OH

Women's Field Hockey


Sol delis Vasquez from Williamstown High School in Williamstown, NJ

Olivia Burns from Andover High School in Andover, MA

Micayla Bonargo from Wilson High School in Sinking Spring, PA

Cora Vitale from Wilmington High School in Wilmington, MA

Gillian Ricci from St. Francis High School in San Mateo, CA

Mackenzie Mcdonald from Pembroke High School in Pembroke, MA

Deshonde Mccray from Highland Springs High School in Richmond, VA

Morgan Handwerger from Conestoga Valley Senior High School in Leola, PA

Kayla Pinkney from Broadneck Senior High School in Annapolis, MD

Amanda Strenk from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY

Men's Football


Isaiah Wallace from Carlton Secondary in Carlton, MN

Joelle Keeley from St. Edward High School in Cleveland, OH

Vasili Ortali from King City Secondary School in Vaughan

Guillermo Compton from John B Alexander High School in Laredo, TX

Wesley Klepac from Libertyville High School in Libertyville, IL

Michael Kasabian from J B Conant High School in Elk Grove Village, IL

Tyrese Tillman from Paloma Valley High School in Menifee, CA

Ruben Voznyuk from Casa Roble Fundamental High School in Orangevale, CA

Chris Holmes from Edina Senior in Richfield, MN

Traevion Donley from St.Johns Northwestern Military Academy in Milwaukee, WI

Men's Golf


Israel Dorame from Montgomery Senior High School in San Diego, CA

Carter Schwartz from Brenham High School in Brenham, TX

Coop Hau from Wyoming High School in Wyoming, OH

Matthew Gomez from Morse Senior High School in San Diego, CA

Nick Regan from Frankfort, IL

Kevin Wan from La Jolla Senior High School in San Diego, CA

Ryan Nelson from Heritage High School in Brentwood, CA

Tyler Patterson from Mountainburg High School in Mulberry, AR

Calvin Guntetong from John Burroughs High School in North Hollywood, CA

Ethan Winkler from Thousand Oaks High School in Thousand Oaks, CA

Women's Golf


Tess Clarke from Brigidine College St Ives in Sydney

Amanda Scheri from Hall High School in Spring Valley, IL

Paris Mast from Jackson High School in Jackson, MI

Abigail Dixon from Weed High School in Weed, CA

Mckenzie Murphy from Devine High School in Devine, TX

Kassidy Chance from Magnolia West High School in Magnolia, TX

Madison Caballero from Frenship High School in Wolfforth, TX

Mallory Goates from Dover High School in Dover, AR

Victoria Escalera from Franklin High School in El Paso, TX

Hannah Miller from Turner High School in Beloit, WI

Women's Ice Hockey


Madeline Whaley from Mayfield Secondary School in Caledon Village

Annette Scislowicz from Victor J Andrew High School in Tinley Park, IL

Lilly Bianchi from Lake Forest High School in Lake Forest, IL

Lauren White from Glacier Peak High School in Snohomish, WA

Libbie Doney from Ishpeming High School in Ishpeming, MI

Madison Murphy from Hudson High School in Hudson, OH

Samantha Camilo from Lexington High School in Boston, MA

Molly Murphy from University Liggett School in Grosse Pointe, MI

Erin Boyd from SEAMAN HIGH SCHOOL in Topeka, KS

Ashley Thompson from Kearsarge Regional High School in North Sutton, NH

Men's Ice Hockey


Matthew Pankow from Pinckney High School in Whitmore Lake, MI

Christopher Miller from Bishop Mc Cort High School in Johnstown, PA

Travis Gragg from Lakeland High School in Highland, MI

Jordan Vandenburg from Tekonsha Senior High School in Marshall, MI

Miller Rubin from Long Grove, IL

Chris Armstrong from Hannon

Brendan Conway from Masuk High School in Monroe, CT

Zach Pelletier from Manchester Memorial High School in Manchester, NH

James O'keefe from St. John Vianney Regional High School in Old Bridge, NJ

Austin Cole from Timber Creek High School in Avella, PA

Men's Lacrosse


Bobby Trezzo from Center Grove High School in Greenwood, IN

Zachary Willoughby from Kalamazoo Central High School in Kalamazoo, MI

Malik Turnbull from Western Guilford High School in Greensboro, NC

Derek Grzebisz from North Branford High School in North Branford, CT

Justin Bacon from Wakefield High School in Youngsville, NC

Devin Smith from Kenwood High Ib And Sports Science in Middle River, MD

Tyler Nisenfeld from Northeast High School in Philadelphia, PA

Isaiah Drafton from T. C. Williams High School in Alexandria, VA

Parker Ross from Lancaster Catholic High School in Lancaster, PA

Gabriel Valiente from Cooper City High School in Cooper City, FL

Women's Lacrosse


Cierra Espineira from Putnam Valley High School in Cortlandt Manor, NY

Jessica Watson from Nashoba Valley Technical High School in Townsend, MA

Ragan Conner from Weber High School in Pleasant View, UT

Amy Santos from Eau Gallie High School in Melbourne, FL

Carrie Walker from Midwood High School in Brooklyn, NY

Emily Smith from Southeast Guilford High School in Greensboro, NC

Brianna Miranda from Vista Murrieta High School in Menifee, CA

Tyra Frazier from Woodland High School in Mcdonough, GA

Brooklyn Tilley from North Davidson Senior High School in Winston Salem, NC

Kailey Roth from Homeschool in Sneads Ferry, NC

Women's Rowing


Kendra Sanders from West Torrance High School in Torrance, CA

Isabel Grant from The Ensworth School in Nashville, TN

Catharine Berry-toon from Blair Academy in Andover, NJ

Montanna Kirven from Cathedral Catholic High School in Carlsbad, CA

Grace Winemiller from Oklahoma City, OK

Lauren Formigli from Oak Ridge High School in El Dorado Hills, CA

Mia Ippolito from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Liz Brodie from West Potomac High School in Alexandria, VA

Caitlyn Roderick from Woodbridge High School in Woodbridge, VA

Morgan Anderson from Tumwater High School in Olympia, WA

Men's Rowing


Cullen Finley from Jesuit High School in Valrico, FL

Justin Matei from Culver Military Academy in Culver, IN

John Pacelli from Fairfield College Prep in Fairfield, CT

Alexandra Meredith from Lakeside School in Seattle, WA

Galen Marteal from Ithaca High School in Ithaca, NY

Mackenzie Van buskirk from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Taylor Larosa from Moorestown High School in Moorestown, NJ

Kristopher Schumann from Sarasota Military Academy in Nokomis, FL

Sean Mckinney from West Orange High School in Windermere, FL

Bryce Boudier from John Adams Academy in Fair Oaks, CA

Men's Soccer


Isaiah Drafton from T. C. Williams High School in Alexandria, VA

Yosuke Hirashiki from Elizabeth High School in Elizabeth, NJ

Joseph Martin from Celebration High School in Celebration, FL

Christian Chairez from Athens High School in Athens, TX

Cameron Quinn from Todd Beamer High School in Federal Way, WA

Zachary Locklear from Purnell Swett High School in Pembroke, NC

Erik Escobar from Chavez High School in Houston, TX

Konrad Pawlikowski from Humble High School in Kingwood, TX

Jonathan Ortega from Youngker High School in Buckeye, AZ

Benjamin Alvarez from Distrito Nacional

Women's Soccer


Makayla Barr from Lake City High School in Lake City, SC

Breanna Saunders from Seaman High School in Topeka, KS

Michael Bennett from Ponte Vedra High School in Ponte Vedra, FL

Alexis Parks from Rockdale County High School in Conyers, GA

Victoria Beard from Clayton Lee Moors Accrington

Jacqueline Madery from Mason High School in Mason, MI

Sydney Wiesen from Norris High School in Lincoln, NE

Kyna Hammond from Waseca Senior in Waldorf, MN

Mayeli Carrizales from Dodge County High School in Milan, GA

Angela Dubois from Poland Regional High School in Minot, ME

Women's Softball


Lauren Delong from Johnson Central High School in Hager Hill, KY

Mackenzie Lafferty from Triton High School in Glendora, NJ

Emily Faggard from Hayesville High School in Hayesville, NC

Isabella Duran from Socorro High School in El Paso, TX

Baylee Black from West Mesquite High School in Mesquite, TX

Anthonia Cooper from Tabernacle Baptist Christian Academy in Freeport

Lindsey Smith from Knoxville Senior High School in Gilson, IL

Zoe Eisele from Seckman Senior High School in Imperial, MO

Caitlyn vanscoy Vanscoy from South Gallia High School in Crown City, OH

Danielle Boettcher from St. Clair Secondary in Mankato, MN

Women's Swimming


Morgan Chapuran from Tates Creek High School in Lexington, KY

Demi Diaz from Westhampton Beach Senior High School in East Quogue, NY

Hannah Hale from Lake Braddock Secondary in Burke, VA

Kate Lavoie from Seneca, SC

Kelly Malyszka from Clarkstown North Senior High School in Congers, NY

Jacqueline Ebel from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Jessica Wierzbicki from Wenatchee High School in Wenatchee, WA

Gabrielle Moore from Jersey Shore Area Senior High School in Jersey Shore, PA

Patricia Shiebler from Bayport-Blue Point High School in Blue Point, NY

Meghan Walsh from White Plains Senior High School in White Plains, NY

Men's Swimming


Shane Treanor from Monroe Woodbury High School in Harriman, NY

Abraham Zimmerman from James Madison High School in Vienna, VA

Timothy Dando from Marian Catholic High School in Frackville, PA

Ji ho Hyun from Huron High School in Ann Arbor, MI

Ivan Nietopski from Williamsville South High School in Williamsville, NY

Will Mcdonald from Naperville Central High School in Naperville, IL

Danny Larson from Wauwatosa, WI

Tyler Wrasman from Arrowhead High School in Hartland, WI

Brian Rexroth from Global Impact STEM Academy in Springfield, OH

Robert Oland from Catoctin High School in Thurmont, MD

Men's Tennis


Alex Fogo from Magnolia High School in Magnolia, AR

Tyler Chavez from Valley Vista High School in Surprise, AZ

Adam Walters from Winfield High School in Winfield, WV

Drake Mccarthy-plut from Pittsburgh, PA

Heng Lin from Denbigh High School in Newport News, VA

Shawn Ikegami from Carlisle School in Axton, VA

Alexander Himler from Cumberland Valley High School in Mechanicsburg, PA

Haris Zahid from Sialkot, PA

Xavier Curtis from Clarksdale High School in Clarksdale, MS

John Holly from Notre Dame Prep in Clarkston, MI

Women's Tennis


Nicole Gebara from Notre Dame Prep in Troy, MI

Brooke Mimmack from Brainerd High School in Brainerd, MN

Briana Wiley from Nazareth Academy High School in Philadelphia, PA

Kaitlin Hinojosa from Hebbronville High School in Hebbronville, TX

Morgan Mccommon from Grove City Area High School in Grove City, PA

Catherine Donahue from New Hope-Solebury High School in New Hope, PA

Deismy Jimenez from Conrad Weiser High School in Robesonia, PA

Erika Kissel from Wyoming County East High School in Pineville, WV

Elizabeth Rubino from Atlantic City High School in Brigantine, NJ

Brianna Lartz from Greater Latrobe Senior High School in Latrobe, PA

Women's Volleyball


Chantelle Christensen from Stanton High School in Stanton, NE

Abigail Dixon from Weed High School in Weed, CA

Olivia Gately from Woburn High School in Woburn, MA

Shelby Coron from Oconto Falls High School in Abrams, WI

Hanna Freeman from Pacific Ridge School in Carlsbad, CA

Riley Savidant from Lake Orion Community High School in Clarkston, MI

Paola Soto from Ellsworth Community College in Iowa Falls, IA

Lauren Vandenhout from Cedar Springs High School in Cedar Springs, MI

Taylor West from Cleburne High School in Cleburne, TX

Mickey ann Kriegh from Weldon Valley High School in Fort Morgan, CO

Men's Volleyball


John Carr from Holy Redeemer High School in Hanover Township, PA

Brayden Thompson from Joliet Central High School in Joliet, IL

Justin West from Desert Ridge High School in Mesa, AZ

Benjamin Schipkowski from Granite City High School in Granite City, IL

Larz Ely from Branham High School in San Jose, CA

Brett Kliegl from Neuqua Valley High School in Bolingbrook, IL

Dallin Trendler from Higley High School in Gilbert, AZ

Brandyn Parker from Helix High School in La Mesa, CA

Taylor Stephenson from Quartz Hill High School in Palmdale, CA

Daniel Hermida from Boone High School in Orlando, FL

Men's Water Polo


Kegan Laman from Wilson High School in Sinking Spring, PA

Jadeveon Lewis from Cathedral Prep School in Erie, PA

Bryan Esquivias from Banning (Phineas) Senior High School in Wilmington, CA

Stefan Lazarevic from Sport High School in Belgrade

Jesus Miranda from Maine West High School in Des Plaines, IL

Johann Orozco from Taft High School in San Antonio, TX

Jared Long from Reading, PA

Nick Cortz from Redlands Senior High School in Redlands, CA

Keefe Pesko from El Dorado High School in Diamond Springs, CA

David Garcia from Ball High School in Galveston, TX

Women's Water Polo


Lauren Leos from Etiwanda High School in Rancho Cucamonga, CA

Sasha Dana from Notre Dame High School in Menlo Park, CA

Lauren Schmittner from Roseville High School in Roseville, CA

Kimi Svoboda from Clayton Valley High School in Concord, CA

Leila Bitarafan from La Jolla Country Day School in Del Mar, CA

Emmaline Hillman from Macarthur High School in Irving, TX

Cara Mullery from Mast Academy in Palmetto Bay, FL

Zoe Ward from Methodist Ladies College in Perth, WA

Hope Stokes from El Capitan High School in Merced, CA

Olivia Lott from Gig Harbor High School in Gig Harbor, WA

Women's Wrestling


Amanda Worthey from Waupaca High School in Waupaca, WI

Arely Valenzuela from Bowie High School in El Paso, TX

Teresa Ceja salcedo from Salinas High School in Salinas, CA

Lalelei Mataafa from Lahainaluna High School in Lahaina, HI

Mya Lee from Patton High School in Morganton, NC

Tyzandria Wells from Nanakuli High & Intermediate School in Waianae, HI

Skylar Grote from Blair Academy in Newton, NJ

Katie Brock from Sequatchie County High School in Whitwell, TN

Ali Ashmore from Thayer Central High School in Carleton, NE

Hailey Malischewski from Quakertown Community Senior High School in Richlandtown, PA

Men's Wrestling


Gunner Robinson from Belen High School in Bosque, NM

Terry Barber from St. Petersburg High School in Saint Petersburg, FL

Xavier Gibbons from Savannah, GA

Evan Stawicki from McKeel Academy in Lakeland, FL

Talen Erwin from Amarillo High School in Amarillo, TX

Kristopher Harmon from McKeel Academy in Lakeland, FL

Khalil Gipson from Palo Duro High School in Amarillo, TX

Jessco Nielsen from Pocatello High School in Pocatello, ID

Conner Butterfield from Cedar City High School in Cedar City, UT

Zachary Anderson from Ririe High School in Ririe, ID

Men's Track and Field, XC


Tyler Lopez from Burroughs High School in Ridgecrest, CA

Cooper Bibbs from Oceanside High School in Oceanside, CA

Isaiah Coles from Sherman High School in Wasco, OR

Carlos Hill from Sheboygan, WI

Xavier Daniels from Wood (Will C.) High School in Vacaville, CA

Alec Mcelyea from Il Valley Central High School in Sparland, IL

Nicolas Ponce from St. Thomas Aquinas High School in Coconut Creek, FL

Jackson Beaver from Benton High School in St. Joseph, MO

Wilyonde' Bell from Granite City High School in Granite City, IL

Zachary Vales from New Hyde Park Memorial Junior/Senior High School in Elmont, NY

Women's Track and Field, XC


Ashley Ramos from Hemet Senior High School in Hemet, CA

Audrey Mccormick from St Josephs Catholic High School in Barrie

Ashia Isaac from Southern University Lab in Baton Rouge, LA

Kyrstin Walleyn from southside public school in Woodstock

Kaylah Ishmael from North Miami Beach Senior High/Adult Center in Miami, FL

Rachel Tegiacchi from Mohonasen Senior High School in Schenectady, NY

Makayla Goerdt from Cherry Secondary in Iron, MN

Keeley Latham from Wylie High School in Abilene, TX

Sydnee Fisher from Klein Oak High School in Spring, TX

Ryan Cameron from Greater atlanta Christian School in Snellville, GA

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for September 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in September. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Connor J...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2019

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Maxen Joseph Roberts...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for February 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Ben E Lavery from...