See all resources

BeRecruited Top Ten for April 2017


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Taiga Cibulka from Northwest High School in Fort Worth, TX

Brett Skyler Griffin from Harris County High School in Midland, GA

Isiah Lissade from Pleasant Grove High School in Elk Grove, CA

Joseph McBride from Overbrook High School in Pine Hill, NJ

Anthony B DiBlasio from Ridgefield Park Junior Senior High School in Little ferry, NJ

Duncan Scandin from Mainland Regional High School in Linwood, NJ

Corey Cavalier from Homer-Center Junior/Senior High School in Homer City, PA

Brandon J Anders from Paul G Blazer High School in Ashland , KY

David Baer from Rancho Bernardo High School in Escondido, CA

Anthony Monguso Jr. from Jonathan Dayton High School in Springfield , NJ

Men's Basketball



Trace Wade Claflin from Junior-Senior High at Sumner in Sumner, NE

Nicolas Alejandro De Girolamo-Kasmik from Kelvin High School in Winnipeg

Jack Desmul from Glacier High School in Kalispell, MT

Cameron LaVone Crump from Family Christian Academy in Baton Rouge, LA

Trevor Trost from Woods Cross High School in NSL, UT

Jonathan Yohannes from Wp Davidson High School in Mobile, AL

Aaron Stevenson from Romeoville High School in romeoville, IL

cooper chaffee from Liverpool High School in liverpool, NY

Jeam Linares from Oxford High School in Pontiac, MI

Women's Basketball


Gintare Tamulyte from Christopher Dock Mennonite Hig in Philadelphia, PA

Jaeda J Haddock from Alcovy High School in Covington, GA

Jenna Trainer from Green High School in UNIONTOWN, OH

Shakira Robertson from Granville Central High School in Oxford, NC

alyssa Iverson from Pingree grove , IL

Tiarra Elizabeth Davis from Holy Names High School in Windsor

Victoria Cortez from Woodson, TX

Hannah Keturah Johnson from Estill High School in Estill , SC

Michael LaShon Everhart '17 JUCO Transfer SG PG from St. Petersburg High School in Palm Harbor, FL

Brooke Fuller from Hampton High School in ALLISON PARK, PA

Men's Diving


Timothy Domashevich from Smoky Hill High School in Centennial , CO

Brendan Hettrich Downey from Avon High School in Avon, CT

Gabriel Vega from Monterey High School in Lubbock, TX

Nicholas John Garberina from Charlotte, NC

HAREL ANOLICK from Evanston Township High School in EVANSTON, IL

Jack August Macceca from Patrick Henry High School in San Diego, CA

Nick Cover from Chambersburg Area Senior High School in Chambersburg, PA

Yohan Dion Eskrick from Calgary

Jameson Gray Crandell from Frisco, TX

Spencer Stephen Clifford from Harrison High School in powder springs, GA

Women's Diving


Annie Wiese from Carmel, IN

Katelynn G. Cummins from Fishers, IN

Nicole Yeakley from Cornelius, NC

Jessica Stolfi from Canterbury School in Newtown, CT

Natalie Sheehy from Blue Springs High School in Blue Springs, MO

Lauren Miller from Palmyra-Macedon Senior High School in Palmyra, NY

Kaleigh Everette from Granby High School in Norfolk, VA

Andrea Holtz from Rosemount Senior in Rosemount, MN

Bailey Mackenzie Carter from Blue Springs South High School in Blue Springs, MO

Elly Morrison from Wayzata High School in Maple Grove, MN

Men's Track and Field, XC


Nathan Blem from Marion, IN

Christopher Adrian Roye from South Dade Senior High School in Homestead, FL

Eric Johnson II from St. Benedict at Auburndale in Arlington, TN

Eugene Garza Jr from Robstown High School in Robstown, TX

Jaden Henderson from Riley High School in South Bend, IN

Zachary Gunger from Rolling Meadows High School in Rolling Meadows, IL

Dylan Canter from Edgewood High School in Kingsville , OH

Finis Dean Smith II from Graham High School in Breckenridge, TX

Mccoy Strong from O'Neill, NE

Max Robert Phillips from Westerville-North High School in Westerville, OH

Women's Track and Field, XC


Rebekah Ann Halepaska from Orange Grove High School in Sandia , TX

Lauren Kaylee Rodriguez from San Benito High School in San Benito, TX

Lauren Kern from Blaine Senior in Blaine, MN

Shae Patty from Northwest High School in PORTSMOUTH, OH

Kaitlyn Carrelli from North Penn Senior High School in North Wales, PA

Braelyn Hill from Owosso High School in Owosso, MI

Giselle Alarcon from El Monte High School in El Monte, CA

Katie Weidow from C M Russell High School in Great Falls, MT

Simone Williams from Evanston High School in Evanston, IL

Taylor Eady from West Point High School in Vinemont , AL

Women's Field Hockey


Tess Hogan from Chancellor High School in Fredericksburg , VA

alexis n thomas from Woodbridge High School in seaford , DE

Danielle Doan from Paint Branch High School in Silver Spring, MD

Mehnaz Islam from Northwest High School in Germantown, MD

Jillian N Maute from Greater Nanticoke Area Senior High School in Nanticoke, PA

Carlina Natale Diggs from Glen Burnie Senior in MillersVille , MD

Christina Boeltz from Greene, NY

Brittany Warren from Deep Creek High School in Chesapeake, VA

Brianna Miller from Gloucester High School in Gloucester , VA

Katie Little from Apponequet Regional High School in Lakeville, MA

Men's Football


Brady Douthat from Sciotoville in West Portsmouth, OH

Matthew Smith from Palm Beach Central High School in Royal Palm Beach, FL

Daniel Uwaomah from River Ridge High School in woodstock, GA

Bryan Jones from West Carrollton High School in West carrollton, OH

Devin Davis from Booneville High School in Booneville , AR

Jimmy Anthony Madera,rule from Thomasville High School in Thomasville, NC

Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

Bryan McCool from Webster High School in Webster, WI

Ty Octavian Cobb from Irondale Senior in Mounds view , MN

Adrian Krapp from Jones Senior High School in Trenton, NC

Men's Golf


Jack Nickel from Notre Dame High School in Crowley, LA

Turael Davis from Manor High School in Austin, TX

Tayler Ward from Houston High School in Houston, MO

Aaron Rataiczak from St. John Central High School in powahatan point, OH

Alex J Forehand from Seneca East High School in Attica, OH

Mason V Kent from Fort atkinson High School in Fort Atkinson, WI

Sam James Hudson from Anderson High School in Anderson, IN

Brett Robert Dudeck from Wylie E. Groves High School in Beverly Hills, MI

Mark Laken from Hilton Head Prep School in KENOSHA, WI

Jacob English from Terre Haute South Vigo High School in Terre Haute, IN

Women's Golf


Ava Touchstone from Corner High School in Gardendale, AL

Bailey L Sharpmack from Roxana Senior High School in East Alton, IL

Maya C Isom from Lakewood Ranch High School in Lakewood Ranch , FL

Ryan Elizabeth Lee from Lone Oak High School in Paducah , KY

Alexis Montgomery from Maumelle, AR

Emilee Kunkelman from Walbridge, OH

Maria Thompson from Campbell High School in Campbell, TX

Natasha L Hughes from Anderson County High School in Heiskell, TN

Alyson Shuman from Palisade High School in Palisade, CO

Micaela Uriegas from Carrizo Springs High School in Carrizo Springs, TX

Men's Ice Hockey


Collin Andersen from Rumson Fair Haven Regional High School in Rumson, NJ

Stefan Vronsky from Raleigh, NC

Matthew A Brown from Tenafly High School in Wood Ridge, NJ

Zack Mullen from Oxford Area High School in Lincoln University , PA

Alex Joao from Granby Junior Senior High School in Granby, MA

Noah D Ehlers from Chantilly High School in Chantilly, VA

Trevor M Towindo from St. Peters Prep School in Florham Park, NJ

Dustin R Johnson from Penn Foster in Deer Trail, CO

Tyler Coffey from Princeton Day School in Hamilton, NJ

Joseph A Vogt from Gloucester Catholic High School in Franklinville, NJ

Women's Ice Hockey


Eryn D Isaacson from Fenton Senior High School in Fenton, MI

Mya Berretta from The Gunnery in West Haven, CT

Erin Sparks from Tomahawk High School in Tomahawk, WI

Makayla Kelly from Dimond High School in Anchorage, AK

g R f from Walled Lake Northern High School in COMMERCE TOWNSHIP, MI

Jayda Mears from Penn Trafford High School in Claridge, PA

Janet Suarez from El Dorado High School in Fullerton, CA

Mackenzie Bertolas from Totino-Grace High School in Anoka, MN

Rebecca Ann McFarland from North Hills, CA

Madison Schultz from Bemidji Senior in Bemidji, MN

Men's Lacrosse


Jarred Bullard from North Myrtle Beach High School in Little river, SC

Anthony V Volpe Jr. from N Valley Regional H Demarest in Haworth, NJ

Dylan Sbano from James M Coughlin Junior/Senior High School in Wilkes barre, PA

Brett Burns from Inter-Lakes High School in Center harbor, NH

Demetrius Spinks from Batavia High School in Batavia, NY

Matthew Coppage from York Suburban Senior High School in York, PA

Kevin Edwards from Pikesville High School in Pikesville, MD

Jacob Robert Roche from Middletown High School North in Middletown, NJ

Jovon Poole from District heights, MD

Kevin R Kemble from Mifflinburg Area Senior High School in Mifflinburg, PA

Women's Lacrosse


Taylor Drinkard from Evans High School in Martinez, GA

Kaylee Taylor Huddleston from Capital High School in Charleston, WV

Keisy Pineda from Gaithersburg High School in Gaithersburg, MD

Gab Menjivar from Dripping Springs High School in Austin, TX

Rebecca Cerza from Minooka Community High School in Joliet, IL

Hailey Davis from Windham High School in Windham , NH

Kailee Martin from Palo Verde High School in las vegas , NV

Ashleigh Paige Bowman from Indiana Area Senior High School in Indiana, PA

Emily Marie Marhold from Southeast High School in Parrish, FL

Makenzie Smith from New Bedford High School in New bedford, MA

Men's Rowing


Finnegan Hanford Schneider from Roosevelt High School in Seattle , WA

Owen FS Lilleleht from Madison, WI

Finn Arthur Conlon from Univ of Chicago Lab School in Chicago, IL

Kellen Kavanagh from Seattle Prep School in Seattle , WA

Nicholas M Fitzpatrick from Newton South High School in Waban, MA

Michael O'Neil from St. Edward High School in Avon, OH

Sam Kukler from Woodward Academy in Atlanta, GA

Devin Mendelson from The Latin School of Chicago in Chicago, IL

Thomas Hunt from St. Augustine Prep in Wildwood Crest, NJ

Kush Patel from Mendon, MA

Women's Rowing



Shelby Pierson from West Potomac High School in Alexandria, VA

Caitlyn Muncey from Fairport Senior High School in Fairport, NY

Allulah-Beth Collins from Mill Bay

Isabella Balder from Maple Grove Senior in Maple Grove, MN

Delaney Zubrick from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Emma Snyder from Moorestown High School in Moorestown, NJ

Sirena del Carmen Kruse from Tamalpais High School in Mill Valley, CA

Karen Dooley from Sequoia High School in Redwood City, CA

Emma Schulok from Turpin High School in Cincinnati, OH

Men's Soccer


Dylan Canter from Edgewood High School in Kingsville , OH

Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

oreoluwa donald omosebi from Lincoln Park High School in chicago, IL

Aaron Hennigan from Jersey Shore Area Senior High School in Jersey Shore, PA

Lynndale Thurston from Dallas , TX

Daniel Bustamante from La Salle High School in Miami, FL

Emilian Adam Ratuszny from Floyd County High School in Check, VA

noel scott hayes from Argyle High School in argyle, TX

Zachary Babury from West Babylon Senior High School in West Babylon, NY

Ivan Franco from Gainesville High School in Gainesville, TX

Women's Soccer


Gwendolyn Hermans from Naarden

Isadelise Aulis from Fayetteville, NC

Ylexis Butler from Burlington County Institute of Technology in Marlton, NJ

Anna Ford from Garner, NC

Milenis Nieto from Ben L Smith High School in Greensboro , NC

Alondra Sarmiento from Chapel Hill High School in Tyler, TX

Adriana M Fajardo from Griffin, GA

Katherina Correa from Morrow High School in rex, GA

Amanda Annette Robles from Carroll High School in Corpus Christi, TX

Viviana Rodriguez from Lanier High School in San Antonio , TX

Women's Softball


Emily Gaskin from Rockwood Area Junior/Senior High School in Rockwood , PA

Naidine Dionne Burdett from Samuel Robertson Technical Secondary in Maple Ridge

Kalyn Danielle Smith from Carthage High School in Carthage, MS

Regan Keller from South Putnam High School in Greencastle, IN

Jenna Michelle Leadbetter from Cole Harbour District High School in Halifax

Rachel Russell from Russellville High School in Russellville, AR

Summer Counts from Eminence High School in Eminence , MO

Brittney L Williams from Atlantic, PA

Jurnee Alexis Brooke Bennett from Southeast High School in Bradenton , FL

Peyton Rose Choate from Copperas Cove High School in Copperas Cove, TX

Men's Swimming


Ethan Enquist from Hanford, CA

David E. Connor Hasse from Wenatchee High School in Wenatchee, WA

Dillon Stangeland from West Fargo, ND

Jimmy Zhang from Hinsdale South High School in Darien, IL

Joshua Ugarte from Middle Village, NY

Jaisen Isaiah Zulawski from McKinley High School in Buffalo, NY

Drake Sheela from Bakersfield, CA

Tyler J Wilkenson from Donegal Senior High School in Mount Joy, PA

Evan Belli from Clovis North in Fresno, CA

Tommy Barr from Loyola Academy in Chicago, IL

Women's Swimming


Adelyn A. de Tassanyi from Canton, MI

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Kylee Meredith from Waynesville High School in Springboro, OH

Samantha Jo Masid from Bellevue West Senior High School in Plattsmouth, NE

Alicia Elizabeth Garcia from Seminole High School in Lake Mary, FL

Makenna Berry from Westminster, SC

Shelby C. Kemp from Mesa Ridge High School in Colorado springs, CO

paige powell from London

Molly Glock from Gloucester High School in Gloucester, VA

Samantha Aguilar-Santiago from East Montgomery High School in Biscoe, NC

Men's Tennis


Ethan Scholl from Henrietta High School in Henrietta, TX

Raymundo Soto from Clint, TX

Brandon Wilson from Grayson High School in Grayson, GA

Levon Garner from Cabrillo (Juan Rodriguez) High School in Long Beach, CA

Reid Montanez-Figueroa from Lovington High School in Lovington, NM

Matthew Semeraro from Northport Senior High School in Northport, NY

Jasper Jackson from Mount Zion High School in Jonesboro, GA

Eli Yereb from Brookfield High School in Masury, OH

Don Dinero Phoenix Loans from Maac Community Charter in Phoenix, AZ

Reynolds David Dorsett from Harrison High School in Acworth, GA

Women's Tennis


Gabriella Marshall from Lakeland Senior High School in Lakeland, FL

Madilyn Hoskinson from Tell City High School in Cannelton , IN

Klaire Chisholm from Osage High School in Osage, IA

Makenna Wells from Sandy High School in Sandy, OR

Nicole Chigwada from Bulawayo

Angelique Nejaime from Lee Middle/High School in Lee, MA

Candace Shreve from Chapin High School in El Paso , TX

Kirsten Richelle Norman from Owen Valley Community High School in Gosport, IN

Noelle Marie Benoit from Cape Cod Academy in Cotuit, MA

Jasmine Mileham from South Haven High School in Fennville, MI

Men's Volleyball


Matthew Smith from Palm Beach Central High School in Royal Palm Beach, FL

Leonardo Jaroszewski from Don Antonio Lugo High School in Chino, CA

Joseph Maamari from Whitehall High School in Whitehall, PA

Anousone Phengsomphone from Rockford East High School in Rockford , IL

Michael Sack from St. Laurence in Oak Lawn, IL

Noah Jackson from Crestwood High School in Mountaintop, PA

Trey Cowan from Plainfield East High School in Plainfield , IL


Dexter Niskala from Burbank (Luther) High School in Sacramento, CA

Draven Taitano from Inderkum High School in Sacramento, CA

Women's Volleyball


Sydney Jenkins from Richland High School in West Richland, WA

Sandra Cortez from Mayde Creek High School in houston, TX

Chloe Harmon from Sullivan Central High School in Bristol, TN

Makenna J Medlin from Northwest High School in Wichita, KS

Hannah Martin from Luella High School in Hampton, GA

Daphne Dinsdale from Camdenton High School in Linn Creek, MO

Katelyn Carroll from Brooke Point High School in Stafford , VA

Reagan Avery from North Lenoir High School in KINSTON, NC

Hannah Nicolaisen from Cypress Woods High School in Houston , TX

Stephanie Anguelsky from Saguaro High School in Scottsdale, AZ

Men's Water Polo


Corey Kai Smith from Mater Dei High School in Costa Mesa, CA

Chase Castor from Paloma Valley High School in Menifee, CA

Nicholas Anthony Masso from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Wesley E. Park from Woodbridge High School in Irvine, CA

John Smith from Lutheran High School - Orange County in Buena Park, CA

Andrew V Burda from Palos Verdes High School in Palos Verdes Estates, CA

Alan Tierney from Pasadena High School in Sierra Madre, CA

Susan Herczeg-Rea from San Juan Hills High School in San Juan Capistrano, CA

Derek Friday from North Penn Senior High School in Landale, PA

Thomas Daoust from Pointe-claire, QC

Women's Water Polo


Bridget Hughes from Newbury Park High School in Newbury Park, CA

Grace Dowley from Menlo-Atherton High School in Menlo Park, CA

Rebecca Jane Reynolds from Justin-Siena in Napa, CA

Georgia Phillips from Clovis North in Fresno, CA

Elizabeth Nowachek from Woodbridge High School in Irvine , CA

Caroline Roche from Head Royce School in Lafayette, CA

Brooklynn Hill from Rancho Cucamonga High School in Rancho Cucamonga, CA

Karissa Ingrid Roof from Turlock High School in Turlock, CA

Lilly P Viau-McLean from St. Pius X Catholic High School in Tucker, GA

Carly Wahl from Leland High School in San Jose, CA

Men's Wrestling


Teague Rickel from Lansing High 9-12 in Lansing, KS

Tristan Barr from Rolla, MO

Bret Kenneth Lane from Adena High School in Frankfort, OH

Jeffery A Crouch from Manistee High School in FreeSoil, MI

Evan Mansfield from Snow Hill High School in Snow Hill, MD

Anthony Kingsbury from Lewisville High School in Lewisville, TX

Clayton Mordecai from Kearney High School in Kearney, MO

Noah Caskey from Montville High School in Oakdale, CT

austin reid from Buffalo High School in buffalo, MO

Kaleb Popplewell from Maysville Junior-Senior High School in Maysville, MO

Women's Wrestling


Aileen Carmen Robledo from Paschal High School in Fort Worth, TX

Aysha Sanders from Seven Lakes High School in Richmond, TX

Jaedyn Garcia from Victoria, TX

Alyssa Reeves from Merced, CA

Emily Rose Smith from North Caroline High School in Greensboro, MD

Kyra Skye Austin from Liberty High School in Frisco, TX

nuibnuijbn kj bjbnjknkjl jkjkjn kjn kj from Academy High School Boca Raton in Palm Coast, FL

kyla whitegoat from Window Rock High School in WindowRock, AZ

Jasmine gay from Frisco, TX

Ana Moreno from Horizon High School in El Paso, TX

You might also like…

Athletic

Student Athletes - What, Where and Who? [Infographic]

2012 National Signing Day (February 1) is the day when reporters focus on the top high school football players committing to recognized programs such as USC, Michigan, LSU, Texas and more. While these players will be mentioned on ESPN,...

Athletic

College Recruiting Checklist, Part 1 (Freshman & Sophomore Checklists)

Preparation is key to the game. Don’t be late to practice.   As the school year kicks off, you should have your head in the college recruiting game and be committed to raising your potential as a future collegiate athlete.   Developing...

Athletic

BeRecruited Top 10 for January 2015

Each month, we compile a list of athletes that coaches viewed the most. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!   Men's Baseball Nicholas Williams from...