See all resources

BeRecruited Top Ten for April 2018


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Hayden Ross Archer from Liberty High School in Frisco, TX

Xavier Quezada from Bishop Hendricken High School in PROVIDENCE, RI

Garret Gallagher from Summit High School in Oak Point, TX

Colby York Fuller from Bay Area Christian School in League City, TX

Jayden Drake from Centennial High School in Frisco, TX

Gerald Sandoval from Lodi High School in Lodi, NJ

Mark Sarles from Orono Senior in Plymouth, MN

Nathan Leitner from Dilworth-Glyndon-Felton Senior in Dilworth, MN

Jacob R Palm from Elk River Senior in Elk River, MN

Joseph Brong from Somerville High School in Branchburg, NJ

Men's Basketball


BREON MOSBY from Cardinal Ritter College Prep High School in FLORISSANT, MO

Jyde Manson from New Orleans, LA

Ethan Stock from Bishop Lynch High School in Garland, TX

Jordan Hellum-Tate from Bullard High School in Fresno, CA

Isaac Miller from Scurry-Rosser High School in Kaufman , TX

tyler pollard from malabar , FL

Grayson Gregory Watson from Southeast Raleigh High School in Knightdale, NC

Frankie Williams from Bronx, NY

Rafael Robinson Jr from Harvest Prep in Reynoldsburg , OH

Andrew Williams from Heritage Christian School in Fishers, IN

Women's Basketball


Za'Qkeyla Tyeddiea Ford from Gaffney Senior High School in Gaffney, SC

Asia Woodard from Desert High School in Rosamond , CA

Eliana McClarie from Arapahoe High School in Highlands Ranch, CO

Emily Belanger from Washburn High School in Washburn , WI

Jalisa Lee from Jacksonville, FL

Magnama Traore from Adlai E. Stevenson High School in Bronx, NY

Katy Rader from York Catholic High School in Felton , PA

alyssa Iverson from Pingree grove , IL

Whitley Ervin from Eaton High School in Eaton, CO

Alisha Kiser from Lindale High School in Tyler, TX

Men's Diving


Johnny Mindt from Mandan High School in mandan, ND

Donnevun Traevon-Lawrenz Banks from North High School in Evansville, IN

Jacob Morales from Georgetown Prep in Potomac, MD

Matthew Wagner from William Mason High School in Mason, OH

Brendan Alexander Trent from Cascade Senior High School in Clayton, IN

Dylan Reed from Langley High School in McLean, VA

Lyle Bowman Yost from Shaker Hts High School in Shaker Heights, OH

Karsten Dixon from Kennesaw Mountain High School in Kennesaw, GA

Sky Geovanni from Colquitt County High School in Moultrie , GA

Jake Austin Butler from Los Alamitos High School in Seal beach, CA

Women's Diving


Madison Mary Malec from Lake Norman High School in Mooresville, NC

Callie Christina Legere from Hamilton Southeastern High School in Fishers, IN

Marta Baumann from Carlmont High School in San Carlos, CA

Carmella Elizabeth De Cecco from Aden Bowman Collegiate in Saskatoon

Madison Dainelle DeRuyter from Santiago High School in Corona , CA

Kara Holt from Olympia High School in Orlando, FL

Evelyn Geier from Carmel, IN

Regan Caufield from Reno High School in Reno, NV

Emily Bolt from Holland Christian High School in Zeeland, MI

Samantha A Carlson from Neuqua Valley High School in Naperville, IL

Men's Track and Field, XC


Jacob Alexander Jackson from Central Catholic High School in Toledo, OH

Jadon Kozin from Marengo, IL

Tucker McAfee from Jackson High School in Massillon, OH

Alec Miracle from Brother Rice High School in Beverly Hills, MI

Brenden John Hogan from Maquoketa Valley Senior High School in delhi, IA

Ashon Calhoun from Pottsgrove Senior High School in Pottstown, PA

Thomas Rowan Wiley from St. Pius X Catholic High School in Avondale Estates, GA

John Walker from Westerly High School in United States, RI

Kollin Schlipf from El Paso-Gridley High School in Gridley, IL

Michael Friar from Hazel Green High School in Hazel green, AL

Women's Track and Field, XC


Cassandra Blair Keith from Penns Manor Area Junior/Senior High School in Penn Run, PA

Shamira Peters from Ellison High School in Killeen, TX

TaMaya Tutson from Anna High School in Anna, TX

Calise Moore from Cypress , TX

Myesha Clack from East Central High School in San Antonio, TX

Lauren F Turner from Cabot High School in Cabot, AR

Victoria Rudolph from Downingtown High School East Campus in Chester Springs, PA

Emma Stephayn from Lawton High School in lawton, MI

Alice Gaye from Willingboro High School in Willingboro, NJ

Alondra Osuna from Chula vista, CA

Women's Field Hockey


Emily Jane Streeter from Acton-Boxborough Regional High School in Acton, MA

Kaitlyn Keller from Salisbury Senior High School in Allentown , PA

Tracy Wood from Gloucester High School in Gloucester, MA

ALEXANDRA GUY from James M. Bennett High School in HEBRON , MD

Katherine Liebeskind from West Grove, PA

Danielle Elizabeth Ochendowski from Penn Trafford High School in Trafford, PA

Darya McDevitt from Twin Valley High School in Honey brook , PA

Cara DiStefano from Neptune High School in Neptune , NJ

Nicolette Lynn Manthos from Robinson Secondary in Fairfax, VA

Kaitlyn Marie Johnson from Auburn Senior High School in Auburn, MA

Men's Football


Connor J Fitzgerald from Huntley High School in Lake in the Hills, IL

Dehron Holloway from Paulsboro High School in Gibbstown, NJ

Justin Shofter from Bradenton, FL

ELLIOT AVIDANE from Paul D. Schreiber Senior High School in Port Wahington, NY

Cammack Yates Whiton Shepler from Duxbury High School in Duxbury, MA

Evan Wethington from South Fork High School in Stuart, FL

Ben Teresczuk from Euclid High School in Euclid, OH

Wesley Hong from Cypress Christian School in Houston, TX

Luke Rosato from Mogadore High School in Akron, OH

DQUAVIUS BEVERLY from Jefferson Davis High School in MONTGOMERY, AL

Men's Golf


Tanner Christensen from Grace Junior-Senior High School in Grace, ID

GONZALO MORENO from SEVILLA

Jeffrey Yoe from Robert F. Kennedy Collaborativ in Flushing, NY

Jacob L Padgett from Cordova High School in Jasper, AL

Cory Caccamise from Holley Junior/Senior High School in Holley, NY

Gavin Fox from Grand Island Central Catholic in Grand Island, NE

Collin Birk Ellis from Jefferson West High School in Topeka, KS

Colin Szalai from Elyria Catholic High School in Avon, OH

Mason Price from Piqua High School in Piqua , OH

Austin Giberson from Van Buren Community Junior-Senior High School in Stockport, IA

Women's Golf


Alejandra Bonet-Aviles from Loveland High School in Loveland, OH

Taylor Burgess from Shawnee High School in Cridersville, OH

Finally Sarah Eloisa Cordova from Ruidoso High School in Ruidoso, NM

Charlotte Phillips from Otsego High School in Plainwell, MI

Abby Walker from Cloverdale High School in Poland , IN

Mikayla Beth Wyatt from Barren County High School in Cave City, KY

Secilia G Ho from Wadsworth High School in Wadsworth, OH

Madison Paige Ardelean from Hoover High School in Canton, OH

Olivia LeBaron from Caledonia High School in Caledonia, MI

Shrayon Thibodeaux from Catholic High School in Broussard, LA

Men's Ice Hockey


Ashton Collazo from Victor , NY

Brandon Bailey from Comsewogue High School in Port Jefferson, NY

Branden Piku from Lakeview High School in Harrison twp, MI

Brendan Spraggs from Vernon Hills High School in Vernon Hills, IL

Benjamin Michael Roraff from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Farms, MI

Jonas Maissel from Paul D. Schreiber Senior High School in Port Washington, NY

Jacob Snellenburg from Abington Senior High School in Meadowbrook, PA

Matthew Jacob Sodano from Bethlehem Catholic High School in Nazareth, PA

Jeff Carr from Parkside Collegiate Institute in Shedden, ON

Louis Schultz from East Kentwood High School in Kentwood, MI

Women's Ice Hockey


Kayleigh Geary from Mercyhurst Prep School in Erie, PA

Abby Schauer from Red River High School in Grand Forks, ND

Kristin Trosvig from Alexandria, MN

Michelle Kaczmarek from New Lenox, IL

Abby Painovich from Hinckley-Finlayson Secondary in Hinckley, MN

Sydney D. Paulsen from Holy Family Catholic High School in Waconia, MN

Sierra Elizabeth Berg from Mount Horeb High School in Mount Horeb, WI

Karlie Ries from St. Marys Junior-Senior High School in Sleepy Eye, MN

Hailey E Martin from St. George's School in Berkley, MA

Michela G Giorgio from Carver High School in Carver, MA

Men's Lacrosse


Colin M Wheeler from Wenatchee High School in Wenatchee, WA

Thang Nong from Parkville High & Center For Math/Science in Parkville , MD

Emiliano Gonzalez from Missouri Military Academy in Mexico, MO

Jack Crater from North Davidson Senior High School in Lexington , NC

Christian Gonzalez from Tampa , FL

Trevon Davis from Lakeside High School in Evans , GA

Colten Tuttle from Logan High School in Nibley, UT

Robert Joseph Tarver from Randallstown High School in Randallstown, MD

James Ridge from Shenandoah High School in Placerville, CA

Carter Douglas Stack from Shaler Area High School in Pittsburgh, PA

Women's Lacrosse


Gracie Gorman from Hoosick Falls High School in Hoosick Falls, NY

Kayla Trotter from apex, NC

Shelby Miller from Jacksonville , FL

Kateri Sanseviro from Bayport-Blue Point High School in Bayport, NY

Chloe Nott from North Country Community College in Tamworth, NY

Amanda Marin Ridge from Shenandoah High School in Placerville, CA

Keegan Krystina Gillman from Williamsville South High School in East Amherst, NY

claire stringer from Fortuna Union High School in fortuna, CA

Caitlin Loving from Auburn High School in Auburn, NY

Amy Zavaleta from Robert E. Lee High School in Springfield , VA

Men's Rowing


Aiden Susak from Lakeridge High School in lake oswego, OR

Adrian Layer from Piedmont High School in Piedmont, CA

Ross Klein from St. Ignatius College Preparator in Burlingame , CA

Artem Zalivchiy from Gulliver Schools Inc. in CORAL GABLES, FL

Savion Fordham from Hillsborough Senior High School in Tampa, FL

Jared Strober from Los Altos Hills, CA

Colin Malcarney from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Noah Faust from Bainbridge High School in Bainbridge Island, WA

Will Olson from Menlo-Atherton High School in Menlo Park, CA

Arman Marchiel from Brookline High School in Chestnut Hill, MA

Women's Rowing


Melissa Mitrovic from Deerfield Academy in Deerfield, MA

Hannah Howard from Lewis S. Mills High School in Burlington, CT

Gina Algeri from Egg Harbor Township High School in Egg Harbor Township , NJ

Courteney Danielle Busk from Plymouth-Whitemarsh Senior High School in Plymouth Meeting, PA

Charlene Gao from Sage Hill School in Newport Coast, CA

Anna Riley Blair from Madison High School in Vienna, VA

Katharine Hassenfratz from Rye Neck Senior High School in Mamaroneck , NY

Keely Willems from Allen High School in Allen, TX

Colleen Carey from Floyd Central High School in Floyds Knobs, IN

Elizabeth Boyle from Culver Academics in Waterloo, IL

Men's Soccer


Eduardo Calderon from Brewer High School in Fort Worth, TX

Francisco Javier Lagunas from Sunnyside High School in sunnyside , WA

Michael Achepohl from York Comm High School in Elmhurst, IL

Ramiro Tovar from Plainfield East High School in Bolingbrook, IL

Nicolas Swaim from Providence Grove in Liberty, NC

dalton oder from Graham High School in Saint Paris, OH

Mario A Mendoza from Edinburg High School in edinburg, TX

Jeyson Vasquez from Highland Park High School in Highland park , IL

Andre Olvera from J Sterling Morton East High School in cicero , IL

Trevor Daniel Abma from Dupont Manual High School in Louisville, KY

Women's Soccer


Chloe Wilson from Damascus High School in Clarksburg, MD

Emily Paige Richard from Fort Mill High School in Tega Cay, SC

Natalie Thomas from Richland High School in Colleyville, TX

Gianna Mendez from Prattville High School in Prattville , AL

Preshus M McCraney from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Citlalli Uriarte-Ayala from South Lenoir High School in Pink Hill, NC

Sophee Mae Mckenzie from James C. Enochs High School in Modesto, CA

Annabelle Munoz-Calix from North (John W.) High School in CA, CA

Filiz Mert from Jena, DE

Sydney Eggsware from Hoosick Falls High School in Hoosick Falls, NY

Women's Softball


Sarah Miller from Mountain Home Senior High School in Mountain Home , ID

Mackenna Schmolke from Helena High School in Helena, MT

Kayla Hickethier from Loyola Sacred Heart in Missoula , MT

Shea Vaccaro from North Brunswick High School in Leland , NC

Keeley Lay from Thornwood High School in South Holland, IL

Haley Cook from Bremen High School in Bremen, GA

Samantha Ortiz from Waukegan High School in Waukegan , IL

Nanea Maika’iloa Kalama from Kaneohe, HI

Dhara M Oza from Benjamin Cardozo High School in little neck, NY

Makayla Kuhnow from Chopticon High School in Mechanicsville, MD

Men's Swimming


Dylan Robb from Lockport High School in Lockport , NY

Brian Honng from Walnut High School in Rowland Heights, CA

Trystan Trader Lundgren from Hinsdale Central High School in Hinsdale, IL

Edward Lewis from Lancaster High School & Stanbery Campus High School in Lancaster, OH

Justin Knoch from Glenoak High School in Canton, OH

Bruce Branan from Honolulu, HI

Owen Patrick Oldenburg from East Longmeadow High School in East Longmeadow, MA

Noah Henry Fishel from Southport High School in Indianapolis, IN

Spencer Tussing from Grove City High School in Grove City, OH

Grant Unruh from Washburn Rural High School in Topeka, KS

Women's Swimming


Lily Staley from Mentor High School in Mentor, OH

Samantha Erickson from Dubuque Senior High School in Dubuque, IA

Breanna Kratz from Chambersburg Area Senior High School in Chambersburg, PA

Kristin Cirulli from Villa Madonna Academy High School in Edgewood, KY

Justine Stellmaker from Chanhassen High School in Victoria, MN

Colleen Carey from Floyd Central High School in Floyds Knobs, IN

Rachel Sanqunetti from Hamilton Heights High School in Cicero, IN

Sandy Nasif from Corona High School in Corona, CA


Maureen Boland Bintner from North Penn Senior High School in Hatfield, PA

Men's Tennis


Matthew Vera from Freedom High School in Bethlehem, PA

Brant Timmons from Greencastle-Antrim Senior High School in greencastle, PA

Lukas Acosta from Houston, TX

Martin Jackson from South Pointe High School in Rock Hill, SC

Dimitri Ingrassia from Aix-en-Provence

Donovon Jackson from Rutland High School in Lizella, GA

Isaiah Jamal Davis from Lee's Summit West High School in Lee's Summit, MO

Jackson Lee St-Pierre from Valley View High School in Jonesboro, AR

Marc Edwin Connelly Jr. from Holy Ghost Prep in Yardley, PA

Mouktabil Younes from Washington George High School in Rabat, AL

Women's Tennis


Stacey Jeanphilippe from Overhills High School in Cameron, NC

Francesca Mina-Garlington from Kennesaw Mountain High School in Kennesaw, GA

Hilarie Walsh from Ambridge Area High School in Ambridge, PA

Megan Bausch from Richmond Hill High School in Richmond Hill, GA

Kayla Harris from Southern Garrett High School in Oakland, MD

Lauren Robbins from Prattsburgh, NY

Noelle Marie Benoit from Cape Cod Academy in Cotuit, MA

Porsche’ Robinson from Stratford High School in Houston, TX

Zofia Selwesiuk from Katy Wroclawskie

Lizi Morgoshia from Tbilisi

Men's Volleyball


Matvei Nikishin from Howell High School in Howell, NJ

Olly James Smith from Waterlooville

Aaron Joseph Gunarich from Spring Grove Area Senior High School in Spring Grove, PA

Daniel Perez from Suncoast Community High School in Lantana, FL

Zackary Miyamoto from Moanalua High School in Waipahu, HI

Josh Kabel from Archbishop Alter High School in Centerville , OH


Zakobe j Streater from Sterling High School in Lindenwold , NJ

Gift Jordan Phiri from mzuzu, AL

Nathan Jager from Oakville Trafalgar High School in Oakville

Women's Volleyball


Liavonni Eaglin from Manvel, TX

Heidi Comeau from Case High School in Franksville, WI

Elena Ivanova Hadzhieva from LaPorte, TX

Elise Wilson from Jefferson, MD

Victoria Rudolph from Downingtown High School East Campus in Chester Springs, PA

Hannah Anne Simmons from Te Puke

Sela Nicole Kent from Binghamton High School in Binghamton, NY

Skylar Martin from First Academy in Fruitland Park, FL

Isabel Warner from St. Edward Central Catholic Hi in Elgin, IL

Natalie Elizabeth Scott from Cypress Woods High School in Cypress, TX

Men's Water Polo


Nathaniel Perkoski from Evanston Township High School in Evanston , IL

James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

John Balog from St. Francis High School in Glendale, CA

Kyle Stull from Brentwood, CA

Elijah Burnham from College Park High School in Pleasant Hill, CA

Donovan Quinn Curran from Wilson High School in Reading, PA

Luis Rivera from Sonora High School in La Habra , CA

Andrew Gibson from Leland High School in San Jose, CA

Edmundas Pletas from Hinsdale Central High School in Willowbrook, IL

Hunter Smith from Mount Saint Joseph High School in Arnold, MD

Women's Water Polo


Kayla Mcqueen from Cypress Creek High School in Houston , TX

Harper Ryan Daniels from Fenwick High School in La Grange, IL

Brianna Turner from Daphne High School in Lester, AL

corlista Ann davison from Los Gatos, CA

Damaris Calderon - Limon from Sunnyside High School in Fresno, CA

Camryn Elness from Ceres High School in Modesto, CA

Christina Hernandez from Mater Dei Catholic High School in Chula Vista, CA

Mckenna A Scott from Alta Loma High School in Alta loma, CA

Hailey Ann McGaha from Hanford, CA

Mackenzie Matheny from Melbourne

Men's Wrestling


Matthew Melcher from Watervliet Senior High School in Hartford , MI

Orlandis Coats from Kirkwood Senior High School in Saint Louis, MO

Caleb James Brooks from Circleville High School in Canal Winchester , OH

Jacques Elissaint from William Penn Senior High School in York, PA

David James Gilbert from Madison High School in Mansfield , OH

River Croft from Belton High School in Belton, MO

Jacob Alexander Jackson from Central Catholic High School in Toledo, OH

Angelo Frammartino from Woodridge High School in Cuyahoga falls, OH

Colton Lawrence from Duncan U. Fletcher High School in Jacksonville, FL

Austin Landow from Fort Zumwalt West in Ofallon, MO

Women's Wrestling


Ariadna Paez from New York City, NY

Augustina Ulekuchinyere Ijoma from Cypress Falls High School in Houston, TX

Charlotte Fassino from St. Amant High School in Greenwell Springs , LA

Malorie Soto from Stockdale High School in Bakersfield, CA

Nancy Vargas from Edinburg North High School in Edinburg, TX

Alissa Sheikh from Cypress Creek High School in Houston , TX

Elizabeth c Gonzalez from Lemoore High School in Lemoore, CA

Shajrianna T Turner from Danville High School in Danville, IL

Alexis Baker from Timber Creek High School in Fort Worth, TX

Destiny Garcia from Houston Heights High School in Houston , TX

You might also like…

Athletic

How Athletic Training Helps On and Off The Field

Some parents might argue that sports take away from academics. However, I would argue against that. Sports not only helped motivate my academic desires, but also taught me more than I would ever learn in the classroom. It was because of...

Athletic

BeRecruited's Top 5 for April 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for April 2013! California, Texas & Pennsylvania  are the states represented with the most athletes in this month's list. BeRecruited Tip: To get more...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Garrett Ramsey from...