See all resources

BeRecruited Top Ten for August 2017


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in August. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Brian Egolf from Father Judge High School in Philadelphia, PA

Brendon G Reese from Colts Neck High School in Marlboro, NJ

Christopher James Heim from Hazleton Area High School in West Hazleton , PA

Mikey Andretta from Albertus Magnus High School in Stony point, NY

Nick Fuller from Liberty North High School in Kansas City, MO

Garrett Nathan from Paramus High School in Paramus, NJ

Esteban Ramos from El Dorado High School in El Paso, TX

Brett J Hart from Notre Dame High School in Milford, CT

Cory Michael Nicastro from Highlands Senior High School in Natrona heights, PA

Logan Codie Springer from Hudson Falls High School in Fort edward, NY

Men's Basketball


Garrett Fancis Ripp from Drexel Hill, PA

Cameron Deon Massey from Grand Prairie, TX

Thomas Washington from Landstown High School in Virginia Beach , VA

Michael Young from Nazareth Regional High School in Brooklyn , NY

Troy Amanor from Western Hills High School in Frankfort, KY

Callahan Diercks from Belvidere North High School in Loves Park, IL

Jared Bader from Mamaroneck High School in mamaroneck, NY

Jahmar Goss from Woodhaven , NY

Jackson Moulton from Lawrence North High School in Indianapolis, IN

Keyon Johnson from Los Angeles Center For Enriched Studies in Gardena, CA

Women's Basketball


Erin Phelan from Downingtown High School East Campus in Downingtown, PA

Harmony Rose Van Campen from William B Travis High School in Richmond, TX

Niah Woods from The Summit Country Day School in Hamilton , OH

Brooke Fuller from Hampton High School in ALLISON PARK, PA

Grace Edmonston from Cincinnati Christian School in Hamilton, OH

CJ Lester from Brewer High School in Fort Worth , TX

Paige Elizabeth Johnson from Howell High School in Howell, MI

Amalia Esposito from Montour High School in Coraopolis, PA

Aubree Adams from Marble Falls High School in Marble Falls, TX

Jaimee Lynn Sanders from Bakersfield High School in Bakersfield, CA

Men's Diving


Benjamin Rader from Greenfield-Central High School in Greenfield, IN

Michael Ross from Granite Hills High School in San diego, CA

Timothy Domashevich from Smoky Hill High School in Centennial , CO

Jakob Heberling from Stoney Creek High School in Rochester Hills, MI

Adam Michael LeCompte from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Lyle Thomas Hayes-Macaluso from Pine Crest School in Fort Lauderdale, FL

Alexander O'Toole from Loyola Academy in Chicago, IL

Brendan Hettrich Downey from Avon High School in Avon, CT

Hudson Coldren from Cardinal Gibbons High School in Fort Lauderdale , FL

Tyson Stacey from Marcus High School in Double Oak, TX

Women's Diving


Julianna Lebak from Moorestown Friends School in Jobstown , NJ

Hallie Roman from Port Huron Northern High School in Port Huron , MI

Mary Katherine White from North Davidson Senior High School in Lexington, NC

Allison Marie Van Milligan from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Kayla Wrasman from Arrowhead High School in Hartland, WI

Sarah Sonmez from Plainview-Old Bethpage/Jfk High School in Plainview, NY

Brooke Makenzie Leftwich from Cave Spring High School in Roanoke, VA

Lexi Mills from New Kent County High School in Providence Forge , VA

Cloe H Pace from Neuqua Valley High School in Naperville, IL

Kaitlyn Roley from Metamora High School in Metamora, IL

Men's Track and Field, XC


Andrew Henry Zawodniak from Council Rock High School South in Holland, PA

Sebastian Alegrett from Mount Michael Benedictine High School in elkhorn, NE

Kyle Sneed from Benton Cons High School in Benton, IL

Matt C Bandy from Wahlert High School in Dubuque, IA

Sulaiman Ahmed from Bartlett High School in Hanover Park, IL

Nader Lawani from Rushville High School in Rushville, IL

Owen Brandriss from Mt Greylock Regional High School in Williamstown, MA

David Stewart from Warren G Harding High School in Warren, OH

James Renshaw from Arkansas Baptist High School in North Little Rock, AR

Antwine Johnson from North Central High School in Indianapolis, IN

Women's Track and Field, XC


Brooke Hutton from Coatesville Area Senior High School in Coatesville , PA

Victoria Ramage from Western Reserve High School in Wakeman, OH

Cara Buckley from Williamsville High School in Williamsville, IL

Stefanie Rae Ware from Hudsonville High School in Grand Rapids, MI

Madison M Shroda from BOLINGBROOK, IL

Samantha Nichole George from Oak Ridge , NJ

Cyan McGee from Dekalb, IL


Christina Holly Wood from Hoffman Estates High School in Hoffman Estates, IL

Greta Michelle Shaffer from McCutcheon High School in Romney, IN

Women's Field Hockey


Alexandra Hawtin from Ramsey High School in Ramsey , NJ

April Haines from Wilmington High School in Wilmington , MA

Hayleigh LeTourneau from Newfound Regional High School in Bristol, NH

Paxton Santorelli from Bellows falls , VT

Sarah Hodge from Bethlehem Central Senior High School in Delmar, NY

Emily Mierek from Holland-Patent Central High School in Westernville, NY

Emma Catherine Cohen from Falmouth High School in Falmouth, ME

Meghan Winn from Newburyport High School in Newburyport, MA

Kylie Lecomte from Joseph Case High School in Swansea, MA

Molly Cunningham from Greater Latrobe Senior High School in Greensburg, PA

Men's Football


Riley McNamara from Hampton Bays Secondary School in Hampton Bays, NY

Jack Crouch from Glenbard South High School in Glen Ellyn, IL

Lorenzo Alexander from East Hartford High School in East Hartford, CT

Ramel World from Cheney Technical High School in MANCHESTER, CT

Dean Pettway from Jonathan Law High School in milford, CT

Michael Logan from Fairfield Ludlowe High School in Southport, CT

Tyrese Wright from Bullard Havens Technical High School in Bridgeport , CT

Nick Daddona from Southington High School in Southington , CT

Josh Shaw from Milford High School in Milford, NH

Alijah Baskin from Brien McMahon High School in Norwalk , CT

Men's Golf


Tim Marcum from Stillman Valley High School in Stillman valley , IL

Nathan Allan Brink from Wylie E. Groves High School in Beverly Hills, MI

Drew Tocco from Newport, MI

Ryan P McHugh from Sanford School in Yorklyn, DE

Elmer Frank Hansen IV from La Salle College High School in Blue Bell, PA

Brandon I Garza from Harlingen High School - South in Harlingen , TX

Brian Sadler from North Carroll High School in Hampstead, MD

Brendan McKnight from Burrell High School in Lower Burrell, PA

Ryan Hannigan from Salisbury Christian School in Laurel, DE

Joesph William Nocito III from Sewickley Academy in Sewickley, PA

Women's Golf


Bailey L Sharpmack from Roxana Senior High School in East Alton, IL

Baily Bowman from Coffeyville Community College in Coffeyville, KS

Abigail Cody from Brownsburg High School in Brownsburg, IN

Serena Martinez from Mansfield High School in Arlington, TX

Cecelia Dillon from Vermilion High School in vermilion , OH

Kaylia Liane McIntyre from Bluffton High School in Bluffton , SC

Jaden Crow from Odessa, TX

Zoey Patricia Ann Nichols from Washington High School in Princess Anne, MD

Megan J Spainhower from Shawnee High School in Lima, OH

Rachel Ann Wilson from Warren Area High School in Warren, PA

Men's Ice Hockey


Bobby Burns from Toledo, OH

Robert J Flaherty III from Penfield Senior High School in Macedon, NY

Thomas Liebold from Bethlehem Central Senior High School in Glenmont, NY

Hunter Golovin from Cleveland Hill High School in Cheektowaga , NY

Charlie Raymond Garnett from Elder High School in Cincinnati, OH

Luke McDonald from Carmel High School in Carmel, IN

Joseph Rugarber from Jackson Liberty High School in Jackson, NJ

Patrick Williams from Queensbury Senior High School in Queensbury, NY

Sammy Steele from Hershey High School in Hummelstown, PA

Ryan Pych from West Milford High School in West Milford, NJ

Women's Ice Hockey


Sofia M Halpern from New Rochelle High School in New Rochelle, NY

Haleigh Tyler Cleveland from Union Endicott High School in Endicott, NY

Tessa Landry from Radnor Senior High School in Rosemont, PA

Abby Zenone from North Ridgeville High School in Northridgeville , OH

Delaney Calabrese from Harry D Jacobs High School in West Dundee, IL

Men's Lacrosse


Ryan Thomas Sarka from Lebanon High School in Lebanon, OH

Carlos Ortega from Miami Country Day School, Inc in Key Biscayne , FL

Austin Hirschfeld from Quispamsis, NB

Garrett Nemitz from Springboro High School in Springboro, OH

Clayton Douglas Swencki from Notre Dame Cathedral Latin School in Chardon, OH

Makenzie Rannals from Lanier High School in Sugar Hill, GA

Evan Arnold from Neenah High School in Neenah, WI

Ben Hanfland from North Paulding High School in Acworth, GA

Miles J Kemp from Jefferson Senior High School in Riverview, FL

Jack Arvidson from Hastings Senior in Hastings , MN

Women's Lacrosse


Dee Dee Wheeler from Sayre School in Lexington, KY

Francesca Hribar from Blythewood High School in Columbia , SC

Jocelyn A Arnold from Fayette County High School in Fayetteville , GA

Cyd Curle from Reno, NV

Tessa Landry from Radnor Senior High School in Rosemont, PA

Hebatalla Mohareb from Long Island City High School in Astoria, NY

Molly Searles from Holy Name High School in Strongsville, OH

Emma Ross from Mounds View Senior in Shoreview, MN

Sydnee Saksa from Pickerington High School North in Pickerington, OH

Casey Lynch from Pittsburgh, PA

Men's Rowing


Kevin Richard Mead from Piedmont High School in Orinda, CA

Robert S. Schetlick from Bronxville High School in Bronxville, NY

Brendan Sweeney from La Salle College High School in Gwynedd, PA

Nolan Biscaro from Bishop Ridley College in grimsby, AL

Alex Miller from Lake Nona High School in Orlando, FL

Philip Pedigo from McCallie School in Signal Mountain, TN

Evan R Cain from Conestoga Senior High School in Wayne, PA

Žilvinas Vasiliauskas from Klaipėda, CA

Erik Mihok from Newtown High School in newtown, CT

James Alan Greer from Rye High School in Rye, NY

Women's Rowing


Sydney Decker from Berea High School in Middleburg Heights, OH

Amber Drysdale from E.L. Crossley Secondary School in Wellandport, AL

Halle Wasser from Hathaway Brown in Brecksville, OH

Annika Smith from Notre Dame High School in Los Angeles, CA

Rachel McNutt from Beavercreek High School in Beavercreek, OH

Rachel Witt from Mathews High School in Gloucester, VA

Tania Kasyanchuk from Cordova High School in Rancho Cordova, CA

Emmalyn Maia Brenner from Shepaug Valley High School in Washington Depot, CT

Josie O'Brien from Darien High School in Darien, CT

Emily C Reese from Blacklick, OH

Men's Soccer


Joshua Hadden from Perry High School in Perry, OH

Rafael Myles Smith from Raytown Senior High School in Raytown , MO

Dante Hardin from Akron, OH

Jake Hackett from Chartiers Valley High School in Pittsburgh, PA

Zachary Porter from West Allegheny Senior High School in McDonald, PA

Tyler Reilly from North Pocono High School in Thornhurst, PA

Nicholas E. Ferretti from Antietam Middle/High School in Reading, PA

Austin Wilker from Memorial High School in New Bremen, OH

Daniel Setton from North Harrison High School in New Salisbury, IN

Kalu Chiedozie Ume from Laurel High School in Laurel, MD

Women's Soccer


Sara Rose Cosentino from Malibu High School in Malibu, CA

Jacinda Caldwell from Sharpsville Area Senior High School in Sharpsville , PA

Sage H Phillips from Old Town High School in Old Town, ME

Zoe Breann Mckenzie from Gregori High School in Modesto, CA

Kylaia efhan from Franklin High School in elk grove, CA

Sophia A Magliato from San Lorenzo Valley High School in Santa Cruz, CA

Madelyn Packer from Charlottesville High School in Charlottesville, VA

Abbi N Ross from Oak Grove High School in Oak Grove, MO

Rylee Penziol from La Porte , IN

Sarah E Grayson from South Effingham High School in Guyton, GA

Women's Softball


Brooklyn Myra Maguire from Westminster Christian School in Miami, FL

Emily Brooke Davis from Fredericksburg Christian School in king george, VA

Rachel Setting from Bear River High School in Grass Valley, CA

Mary C Kelly from Sandra Day O`Connor High School in San Antonio, TX

Kendall Kates from Mt. Carmel High School in San Diego, CA

Amber Hickethier from Sentinel High School in Missoula, MT

Danielle Hollingshead from Bridgeport High School in Bridgeport , OH

Erin Micklin from Anoka Senior in Ramsey, MN

Allison Renfroe from Prior Lake Senior in Prior Lake, MN

Ralie Goss from Mcveytown, PA

Men's Swimming


Christian Tanner Rodriguez from Harrisonburg High School in Harrisonburg, VA

Matthew Koueiter from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Farms, MI

Robert James Niemann from Stillwater Senior in Stillwater, MN

Zackery Acton from Oxford High School in Oxford, MI

Khalib Waseem Rahmaan from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Park , MI

Ashton King from Strathmore High School in Springville, CA

Peyton Dewaelsche from Fishers High School in Fishers, IN

Jack Oliver Baudouin from Jesuit High School in harahan, LA

Devin McClure from South River Senior in Edgewater, MD

Ethan Enquist from Hanford, CA

Women's Swimming


Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Anna R Horvath from Brookfield, WI

Aubrey Leonards from Waskom High School in Waskom, TX

Annalee Kopp from Stafford Senior High School in Fredericksburg , VA

Taylor B Sturgis from Union Grove High School in McDonough, GA

Julia Roy from Christian Academy of Louisville in Crestwood, KY

Alina Offerman from Loy Norrix High School in Kalamazoo, MI

Sarah Gaines from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Madison Lambert from State College Area High School in Boalsburg, PA

Marlie Allison Henegar from Warren County High School in McMinnville, TN

Men's Tennis


Joshua Pike from Southwestern Senior High School in Lw, NY

Matthew Semeraro from Northport Senior High School in Northport, NY

Nishant Chitluru from Parkland Senior High School in Breinigsville, PA

George Rodriguez from Century High School in Santa Ana, CA

Noah Boykin from Richland Northeast High School in Columbia, SC

William Evans from Ocean Springs High School in Ocean Springs, MS

Daniel Baker from east aurora, NY

andy lee from fullerton, CA

Rhone Thrash from Parkersburg High School in Parkersburg , WV

Billy Schroeder from Delbarton School in Summit, NJ

Women's Tennis


Kaidyn Settles from William Byrd High School in Vinton, VA

Brook Elizabeth McMurray from Brooksville, FL

Alyssa Yeager from Grand Haven High School in West Olive, MI

Amanda Stegemann from Virginia Beach, VA

Addie McGinnis from North Lincoln High School in Denver, NC

Taylor Payton Smith from Lumen Christi Catholic High School in Jackson, MI

Noelle Marie Benoit from Cape Cod Academy in Cotuit, MA

Nicole Gasser from Middletown High School North in Middletown, NJ

Isabel Fleischli from Central High School in Cheyenne, WY

Aleceya Edwards from Williston Elko High School in Williston, SC

Men's Volleyball


Matthew Smith from Palm Beach Central High School in Royal Palm Beach, FL

Joshua T White from Bishop Sullivan Catholic High School in Chesapeake, VA

Spencer Andrew Isley from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Davis Wolfgang Hombrecher from Mater Dei High School in Costa Mesa, CA

Daniel Setton from North Harrison High School in New Salisbury, IN

David Chou from St. Margaret S Episcopal School in Toronto, CA

Andres Blandino from Christopher Columbus High School in Miami, FL

Matthew Pennala from St. John Bosco High School in Long Beach, CA

Beauhannon Bridges from Evans High School in Orlando , FL

Nathan Jager from Oakville Trafalgar High School in Oakville, ON

Women's Volleyball


Jade Kerridge from Waihi, AL

Payton Franklin from White River Valley High School in Worthington, IN

Olivia M Henderson from Randleman High School in Sophia, NC

Samantha Stanko from Coastal Christian High School in Wilmington, NC

Trinity Janelle Johnson from Midwest City High School in Oklahoma City, OK

Seanna Conklin from Frederick Senior High School in Firestone, CO

Damie Morgan from Celina High School in Celina, TX

Hailey Curl from Stephen F Austin High School in Sugarland, TX

Libby Valek from Waubonsie Valley High School in Naperville, IL

Riley Bradson from Kingsway Regional High School in Swedesboro, NJ

Men's Water Polo


Logan Bauer from Cajon High School in San Bernardino , CA

Satoshi Michael Shinkawa from Kingsburg High School in Kingsburg, CA

Gabriel Indries from Oradea

Liam Cook from Mira Costa High School in Manhattan Beach, CA

Kyle Jones from Marjorie Stoneman Douglas High School in Parkland, FL

Daniel Joseph Noble from Saddleback College in San Clemente, CA

Cade Lucas Pendergraft from Edison High School in Huntington Beach, CA

Corey Kai Smith from Mater Dei High School in Costa Mesa, CA

Lukas Olesinski from Venice Senior High School in Los Angeles, CA

Wesley E. Park from Woodbridge High School in Irvine, CA

Women's Water Polo


Sara Elizabeth Sutherland from Campbell Collegiate in Regina, AL

Fiona Watkins from Westlake High School in Thousand Oaks, CA

Sara Elizabeth Cuttrell from Tesoro High School in Rancho Santa Margarita , CA

Emma Mae Enquist from Hanford, CA

Addison Duvall from Sacred Heart Prep in Menlo Park, CA

Axiana Michelle Ornelas from Whitney High School in rocklin, CA

Sabrina Angelica Hoffmeister from St. Thomas Aquinas High School in Hollywood, FL

Caroline Grzeszczak from Dr. Phillips High School in Windermere, FL

Kiley McClure from La Jolla Senior High School in La Jolla, CA

Tiffany Steward from Parkway Central High School in Chesterfield, MO

Men's Wrestling


Curtis Norton from Canton High School in Canton, IL

Daniel Munoz from Lincoln High School in Stockton , CA

Donald Stump III from Clinton High School in Clinton , MI

Greyson Heidelberg-Tillotson from McClatchy (C.K.) High School in Sacramento , CA

Blake Forbes from Hamilton Southeastern High School in Fishers, IN

Michael A Shaw from Olmsted Falls High School in Olmsted township , OH

Jesus Delacruz from Waterloo High School in Geneva, NY

Hunter Nees from Freeman High School in Spokane Valley, WA

Matthew Arnold from Robinson Senior High School in Tampa, FL

Shahram Mayar from Rio Americano High School in Sacramento, CA

Women's Wrestling


Giuliana Angelina Pepe from Mount Rainier High School in SeaTac, WA

Deshawn Frazier from Mangum High School in Mangum, OK

Hikaru Abe from Skyview High School in Ridgefield , WA

Sonia Baniqued from Mar Vista Senior High School in Imperial beach, CA

Chantal Arellano from Bayshore High School in Bradenton , FL

Kylaia efhan from Franklin High School in elk grove, CA

Brianna Jones from Klein Oak High School in Spring , TX

LaShayla Early from Banneker High School in Atlanta, GA

Jennylle Molina from belleville , NJ

Kayla Fitts from Cypress Ranch High School in Cypress, TX

You might also like…

Athletic

What Should I Expect from AAU and Club Teams?

For many sports, such as basketball, volleyball, baseball, soccer, and ice hockey, club and AAU participation has been migrating to mandatory as opposed to optional. Unless your child is a world-class athlete that will develop and get...

Athletic

BeRecruited's Top 5 for June 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for June 2013! Within this list, the states of Illinois, California, Pennsylvania and Michigan. The average lifetime total college coach views for...

Athletic

What Athletes Should Consider Doing Over Winter Break - Part 1

As you are just starting the recruiting process as a freshman or sophomore in high school, you might be under the impression that you are too young to reach out to coaches. If you are under this impression, think twice! It is more than...