See all resources

BeRecruited Top Ten for August 2018


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in August. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Brady Crow from Clovis North in Fresno, CA

Lukas Poremba from Rondout Valley High School in Kingston, NY

Dallas Romaguera from Rondout Valley High School in Stone Ridge, NY

Robert Church from Emmaus High School in Macungie, PA

Brandon Incardona from Jesuit High School in Tampa, FL

Michael Mullins from Steinbrenner High School in Odessa, FL

Henry Colon from Long Island City High School in Astoria , NY

Mason Maloney Layag from Encinal High School in Alameda, CA

Sean Crowley from Peru Senior High School in Peru, NY

Thomas Joseph Pistorius from Lansdale Catholic High School in Sellersville, PA

Men's Basketball


Matthew Duchaine from Cheverus High School in Saco, ME

Isaiah John Gray from Manhattan/Hunter Coll High School For S in Brooklyn, NY

Zion Wiseman from Lee's Summit Senior High School in Lees Summit, MO

Chase Anderson from Woodstock Academy in Woodstock, CT

Kenny Joseph Espinel from Floral Park Memorial High School in Floral Park, NY

Anthony Hollerich from Loyola Academy in Winnetka, IL

Antal Lee from Toll Gate High School in East greenwich, RI

Abram Rosario from Windham High School in Willimantic, CT

Nariq Lason Chisholm from Long Island City, NY

Tommy John morreale from Whitesboro High School in Whitesboro, NY

Women's Basketball


Sierra Kennard from Falls Church High School in Falls Church, VA

Fernanda Medici Sousa from Whitney Young Magnet High School in Chicago, IL

Shaelynn Newborn from Union Endicott High School in Endicott, NY

Sadaja Price from Northeast High School in Macon, GA

Rebecca Gregg from Rush-Henrietta Senior High School in Henrietta, NY

Urenesis Burgos from Rochester, NY

Neva Richard from Pocono Mountain East High School/Academ in Mountainhome, PA

Daryn Jordan Handlin from Rochester High School in Springfield, IL

Sierra M Coleman from Our Lady Lourdes Regional High School in Mount Carmel, PA

Jenissa Evelin Encarnacion from Roselle Catholic High School in Edison, NJ

Men's Diving


Nolan P Jacob from Central District Catholic High School in Allison Park, PA

Dominic J Hoefer from Shorecrest Prep School in St. Petersburg, FL

Bjorn Markentin from Martin Collegiate in Saskatoon

Ethan Paul Foster from South Mecklenburg High School in Charlotte, NC

Kolbein Bjugan from Charlotte, NC

Lance Christopher from Lambertville, NJ

Matthew Chao from Niskayuna High School in Niskayuna, NY

Rodrigo romero from ESTADO DE MEXICO

Johnny Mindt from Mandan High School in mandan, ND

Brendan Alexander Trent from Cascade Senior High School in Clayton, IN

Women's Diving


Kelsey Lorraine Titterington from Cerritos High School in Cerritos, CA

Jacquelyn Skye Simpson from O fallon, IL

Mackenzie Elizabeth Boone from Woodhaven High School in Woodhaven , MI

Anna Smith from Zeeland East High School in Zeeland, MI

Taylor Brittain from Florida Virtual High School in Fort Lauderdale , FL

Genna Pettit from Florence, KY

Alyssa Ruhf from Holland High School in Holland, MI

Maya Emily Molldrem from Alhambra High School in Alhambra, CA

Sophie Asha Mernitz from Cathedral High School in Carmel , IN

Keira Veltigian from Oxford High School in Oxford, MI

Men's Track and Field, XC


Kaden Wylie from Dixie High School in New Lebanon , OH

Zion Wiseman from Lee's Summit Senior High School in Lees Summit, MO

Aidan Nicholas from Tamalpais High School in Mill Valley, CA

Gracien Jules from Wayland Academy in Beaver Dam, WI

Matthew Hoak from St. Xavier High School in Mason, OH

Ethan M Adams from Tecumseh High School in DONNELSVILLE, OH

Patrick Gleason from Archbishop Ryan High School in Philadelphia, PA

Storm Ebert from Hendrickson High School in hutto, TX

Sangmin Yi from Cedar Park High School in Cedar Park, TX

Gavyn Monday from Fort Osage High School in Independence , MO

Women's Track and Field, XC


Ellie McMeeken from Slinger High School in West Bend, WI

Abby Venglass from Rancho Cucamonga High School in Rancho Cucamonga, CA

Emani Smart from Etowah High School in Woodstock, GA

Kathryn Hanlon from Seneca Valley Senior High School in Cranberry Twp , PA

Alexa Perrow from Elmwood High School in Brimfield, IL

Lexy Henrikson from Sherman, IL

Mikayla Wise from McCutcheon High School in Lafayette, IN

Gianella Nazario Romero from Prosper High School in Prosper , TX

Erin Elise McQuillen from Bettendorf High School in Davenport, IA

Sophia Jeanne DeBenedetti from St. Francis High School in Sacramento, CA

Women's Field Hockey


Emily Jane Streeter from Acton-Boxborough Regional High School in Acton, MA

Makayla Irving from Pennridge High School in Perkasie , PA

Talayna Viscuso from Twin Valley High School in Birdsboro , PA

Sarah E Jeney from Metuchen High School in Metuchen, NJ

Caitlyn Quizon from Northeast High School in Philadelphia, PA

Kaitlyn Keller from Salisbury Senior High School in Allentown , PA

Madison Jewell from Salisbury Senior High School in Bethlehem , PA

Jessica Hart from Brewer High School in Brewer, ME

Bridget Kenny from Hackettstown High School in Hackettstown, NJ

Paige Meredith Timby from Williamsville North High School in Getzville, NY

Men's Football



Bronson B Strouse from Tamaqua Area Senior High School in Tamaqua , PA

Jared Justice Martinez from Live Oak High School in Morgan Hill, CA

ERICK Luis MARTINEZ from Jack Britt High School in FAYETTEVILLE, NC

Collin Daugherty from Our Lady of Providence School in Jeffersonville, IN

Connor Crabtree from Cassadaga Valley High School in Gerry, NY

Joe Pagano from Depew High School in Lancaster, NY

NICHOLAS SMITH from Columbus North High School in COLUMBUS, IN

Ricky Brooks from Pattonville Senior High School in St.Peters, MO

Cale J Anthony from Pleasantville High School in Pleasantville, IA

Men's Golf


Devin Lawson from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, Ontario

Caden Ellis from Sullivan High School in Sullivan, IL

Joseph Sibilly from St. Thomas Virgin Islands , AL

Kyle Andrew Sabo from Detroit Catholic Central in Novi, MI

Thomas Sanders from Richard Montgomery High School in Derwood, MD

Jake Forehand from Seneca East High School in Attica, OH

Evan Bridges from Woodstock High School in Woodstock, IL

Timothy Miller from Stockbridge High School in Stockbridge, GA

Evan Sitts from Oneonta Senior High School in Oneonta, NY

Ryan Hunter McFadden from Linganore High School in New Market, MD

Women's Golf


Mattia Potter from Linton-Stockton High School in Linton, IN

Alexandra Cymbal from New Paltz Senior High School in New Paltz, NY

Reece Leverenz from Plainfield High School in plainfield, IN

Grace Goad from Bradford High School in Bradford, AR

Olivia DiPaolo from Larry A. Ryle High School in Union, KY

Cierra DeHoet from Woodward-Granger High School in Woodward, IA

Erin Farrow from Fulshear, TX

Caroline Wing from Benet Academy in Indian Head Park, IL

Allison Nuss from New Hampton High School in New Hampton, IA

Lydia Renae Simon from Wheeling Park High School in Wheeling , WV

Men's Ice Hockey


Matthew Riva from Port Robinson

Nathan Norris from Osceola High School in Saint Petersburg, FL

Tyler James Smith from The Stony Brook School in Babylon, NY

Jacob Logan Schmitt from Lake Catholic High School in Euclid, OH

Preston Lee from Rumson Fair Haven Regional High School in Fair Haven, NJ

Zach Frank from Canton High School in Canton , NY

Jake Shuya from George McDougall High School in Airdrie, AB

Ty Lyndon Decker from Mahtomedi Senior in Mahtomedi, MN

Riley Schmidt from The Hill School in Wilmington, DE

Miguel Mercado from Lancaster High School in Depew, NY

Women's Ice Hockey


Celena Rea from Jefferson Senior in Bloomington, MN

Emily Nichole Henderson from Athol Murray College of Notre Dame in Coconut Creek, FL

Abby Schauer from Red River High School in Grand Forks, ND

Rachel E Frederick from Lansdale Catholic High School in Doylestown , PA

Madison Warren from Delta, BC

Abby Painovich from Hinckley-Finlayson Secondary in Hinckley, MN

Samantha Garrison from Culver Academics in Culver, IN

Cayla Shaylee Sherman from Watchung Hills Regional High School in Dunellen, NJ

Sierra Elizabeth Berg from Mount Horeb High School in Mount Horeb, WI

Breanna Ashley Millions from Carman Collegiate in Brunkild Manitoba, AL

Men's Lacrosse


Lane Chapman from Arlington High School in Arlington, TN

Kyle Krakowski from Libertyville High School in Green Oaks , IL

Jarrett Ruggiero from Minnechaug Regional High School in Wilbraham, MA

Matt Slowey from Lake Catholic High School in Painesville, OH

Nicholas Crociata from McKinney High School in McKinney, TX

Luciano Giovanni Pedini from Waterford Mott High School in Waterford, MI

Carson Toepfer from University of Detroit Jesuit High School in Beverly Hills, MI

Tyler Christopher Vose from Farragut High School in Knoxville , TN

Austyn Bruno from Tippecanoe High School in Vandalia , OH

Brett Pritts from Rossview High School in Clarksville , TN

Women's Lacrosse


Kayla Jazmin from Old Bridge High School in Old Bridge, NJ

Haley Meskin from Madison, WI

Megan Klinger from Oxford High School in Oxford , MI

Celeste C Bunker from Chagrin Falls High School in Chagrin Falls, OH

Emma Carter from Perrysburg High School in Perrysburg, OH

Caitlyn Quizon from Northeast High School in Philadelphia, PA

Noelle Isaac from Raleigh, NC

Sierra Gaskill from John Jay Senior High School in Poughkeepsie, NY

Kateri Sanseviro from Bayport-Blue Point High School in Bayport, NY

Hayley Katherine Wilcox from Central Catholic High School in Toledo, OH

Men's Rowing


Carter Longley from Xavier High School in North Haven, CT

Campbell Owen Veld from E.L. Crossley Secondary School in Fonthill

John O'Brien from Xavier High School in East Hampton, CT

Kevin Chen from Hopewell Valley Central High School in Pennington, NJ

Max Shahir-Motlagh from Winter Park High School in Winter Park, FL

David Radomski from Xavier High School in Wallingford, CT

Daniel James Andrud from Fox Chapel Area Senior High School in Cheswick, PA

Nicholas Coppola from Cedar Creek High School in galloway, NJ

Ethan Rupp from Germantown Friends School in Philadelphia, PA

Marko Djuranovic from Belgrade

Women's Rowing


Clare Reilly from Cypress Woods High School in Cypress, TX

Cameron Bentley from Blair Academy in Far Hills, NJ

Shae Simpson from Riverdale Country School in NEW YORK, NY

Masa Bezbradica from Belgrade

Grace Epp from Redmond High School in Redmond, WA

Rachel Fuller from Winter Park High School in Orlando, FL

Catherine Kiyonaga from Academy of the Holy Cross in Chevy Chase, MD

sarah haney from Olentangy Liberty High School in Powell, OH

Madison Segarnick from Great Valley High School in Malvern, PA

Cameron Guild from Newport Beach, CA

Men's Soccer



Erick Vazquez from Carroll High School in Dayton, OH

Jovanni Neal from Oberlin High School in Oberlin , OH

Hayden Roberts from Eastlake, OH

Akeem Lamin from Northside Christian School in westerville, OH

Rylan Walter from Campus High Haysville in Haysville , KS

Andrew Lawrence from Blue Valley Southwest High School in Olathe, KS

Lucas Wright from Bremen High School in Villa Rica, GA

Jose Avelar from Vincent Memorial Catholic High School in El Centro, CA

Justis Judd from Sandwich Community High School in Sandwich, IL

Women's Soccer


Zoey Lopez from Montwood High School in El Paso, TX

Tianna O'Hare from Wilmington, NC

Maeve Huttner from St. Charles East High School in Saint Charles, IL

Skylar Strunk from Brandywine Heights High School in MERTZTOWN, PA

Emily K Crook from Woodrow Wilson High School in Beckley, WV

Preshus M McCraney from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Kailey Dodge from Northview High School in Grand Rapids, MI

Alondra Ocegueda from Lighthouse Community Charter School in Hayward, CA

Kobbe Pigg from North Davidson Senior High School in Clemmons, NC

Maddy Bray from Paris High School in Paris , ON

Women's Softball


Josie Rae Menser from Madisonville, KY

Paige Richmond from Glastonbury , CT

Bailey Richardson from St. Mary Catholic Central in Monroe , MI

Victoria Caputo from Quakertown Community Senior High School in Quakertown, PA

Alex Little from Fort Dale Academy in Red Level, AL

Gracie Alves from Pitman (John H.) High School in Turlock, CA

Hailee Marie Melgeorge from Superior High School in Superior, WI

Katrina Strow from Paris High School in Paris, IL

Noemi Katelynn Chaves from Ontario High School in Ontario, CA

Anna Castlevetere from Nardin Academy High School in Clarence, NY

Men's Swimming


William Alexander Anderson from North Medford High School in Medford, OR

Julian Anastos Palace from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Farms, MI

Nolan P Jacob from Central District Catholic High School in Allison Park, PA

Carson Spina from Whitesboro High School in Marcy, NY

Connor Dennison from Greenville, NC

Austin Metroka from Pleasant Valley High School in chico, CA

Willem Thane Stoll from John Jay High School in South Salem, NY

Alan Flower from Centerville High School in Centerville, OH

Anthony Melchore from Chaminade High School in Williston Park, NY

Nathan Medina from Maine-Endwell Senior High School in Johnson City, NY

Women's Swimming


Kara Alexander from William Mason High School in Mason, OH

Summer Pierce from Owego Free Acad in Owego, NY

Jessica Clark from Canton High School in Plymouth, MI

Nicole Annina Augustine from Bishop McDevitt High School in Harrisburg, PA

Monica Concepcion Gonzalez from Millikan Senior High School in Cerritos, CA


Georgia K Clark from Park Hill South High School in Parkville, MO

Meghan Ebert from Harborfields High School in Huntington , NY

Cali Marie Montecinos Betts from Melbourne Beach, FL

Grace Credit from Lyons Township High School North Campus in LaGrange, IL

Men's Tennis


Jack Gabriel from The Westminster Schools in Atlanta, GA

Andre Hsueh from Princeton Junction, NJ

Jason Chen from Central Bucks High School-West in Warrington, PA

Meet Parikh from Niles North High School in Skokie, IL

Isaac Peters from Poca High School in Poca, WV

Max J Kampf from Warren Township High School in Gurnee, IL

Brian Tran from Lee High School in San Antonio, TX

Garrett Huff from North Daviess Junior-Senior High School in Odon, IN

Thomas Friel from Louisville, KY

Holland Callaway Baynard from New Hanover High School in wilmington, NC

Women's Tennis


Kamryn Gastler from Maryville, MO

Elizabeth Ferdman from Adlai E Stevenson High School in Buffalo Grove, IL

Gracey A Himelick from Flora High School in Flora, IL

Susan Yeung from Longwood High School in Ridge, NY

Alyssa Tyler Gormus from Buckingham County High School in Buckingham , VA

Shelby Hopkins from Kokomo High School in Kokomo, IN

Tricia Wurmstein from Mesa Ridge High School in Colorado Springs, CO

Katya Hersh from Barrington High School in Carpentersville, IL

Kaitlyn E Hill from Heritage High School in Brentwood, CA

Emily Hill from Wilmington High School in Wilmington, MA

Men's Volleyball


Jonathan X Fuller from Colonie Central High School in Albany, NY

John McCormack from Naperville Central High School in Naperville , IL

Gabriel Aguado from GURABO, AL

Eric Heinke from Granada High School in Livermore, CA

Jesus Garcia from St. Francis School in Honolulu, HI

Carter Zagorski from John Hersey High School in Arlington Heights, IL

Doug Dahm from Monte Vista High School in Danville , CA

Logan Miller from Amador Valley High School in PLEASANTON, CA

Camden Joshua Siaki Winter from Valley Christian High School in Anaheim, CA

Ryan Moroney from San Diego Academy in Chula Vista, CA

Women's Volleyball


Faith Hoppe from Clearwater High School in Piedmont , MO

Maya J Rembert from Miller Grove High School in Decatur, GA

Ali Thompson from Bloom-Carroll High School in Carroll, OH

Katherine Skrbis from Kirtland High School in Kirtland, OH

Ashley Bertling from Berkley High School in Berkley , MI

FAITH M HAGEMAN from St. Joseph Academy in Brooklyn, OH

Hannah Bellah Arbitman from Buffalo Grove High School in Wheeling , IL

Kenlee Perryman from Crittenden County High School in Marion, KY

Amalia Marie Torres from Pioneer High School in Hacienda Heights , CA

Gabriella Alberghini from Algonquin Regional High School in Northborough, MA

Men's Water Polo


Alex Burr from Dougherty Valley High School in San Ramon , CA

Garret W Griggs from Riverside, CA

Ethan Joseph Soares from Hanford, CA

Chase Alan Osborn from Helix Charter High School in San Diego, CA

Axel Gomez from stockton, CA

James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

Dylan Condensa from Los Gatos High School in Los Gatos, CA

Juan Carlos Mora Jr. from Justin-Siena in Fairfield, CA

Vincent Clonch from Plantation High School in Plantation, FL

Chris Sturtevant from Cathedral Catholic High School in Rancho Santa Fe, CA

Women's Water Polo


Katie Wagner from Saline High School in Saline , MI

Brennan Zatechka from Westside High School in Omaha, NE

Risse Sanchez from Albuquerque, NM

Addison Danielle Williams from Sanger High School in Clovis, CA

Brianna Turner from Daphne High School in Lester, AL

Amber Schwartz from New Smyrna Beach High School in new Smyrna beach, FL

Mykayla Myers from Coppell High School in Coppell, TX

Alison Berg from Los Gatos High School in Los Gatos, CA

Sierra Larie-Hiilani Sagucio from Roosevelt High School in Waipahu, HI

danielle cary from North (John W.) High School in riverside, CA

Men's Wrestling


ERICK Luis MARTINEZ from Jack Britt High School in FAYETTEVILLE, NC

Luke Dignazio from West Essex High School in Fairfield, NJ

Gregory Manternach from Ashburn , VA

Carson Savage from Deer Creek High School in Edmond, OK

Tanner Culver from Hartland High School in Fenton, MI

Tyler Brock from Labette County High School in Mound Valley, KS

Ashten Moody from Unioto High School in Chillicothe, OH

Seth Runshaw from Chambersburg Area Senior High School in Chambersburg, PA

Ian Cooper Kuehl from Lena-Winslow High School in Lena, IL

Blake W. Querio from Holly High School in Holly, MI

Women's Wrestling


Brianna Marie Jones from Klein Oak High School in SPRING, TX

Mackenzie R Angle from Plains High School in Plains, MT

Brittney Richardson from Hershey High School in North Platte, NE

Paiton Marie Robey from Licking Valley High School in newark, OH

Katelynn Ma from Westmont High School in Campbell, CA

Brennan Shirley from Tuslaw High School in North Lawrence, OH

Trinity Thomas from Excelsior Education Center in Victorville, CA

merijah morales from Sanger High School in sanger , CA

Katelynn Jones from Guntersville High School in Guntersville, AL

Penny Keohuloa-Gebhardt from Honokaa High School in Honokaa, HI

You might also like…

Athletic

Student Athletes - What, Where and Who? [Infographic]

2012 National Signing Day (February 1) is the day when reporters focus on the top high school football players committing to recognized programs such as USC, Michigan, LSU, Texas and more. While these players will be mentioned on ESPN,...

Athletic

BeRecruited Top 10 for May 2014

Baseball Caleb Norman from Kings Academy in Woodstock, GA Raymond Fernandez from Gateway High School in Kissimmee, FL Blake Baker from Oak Forest Academy in Tickfaw, LA Jeramey Hagstrom from Faith Baptist Christian School in Valrico,...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for February 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Erik Thilberg from...