See all resources

BeRecruited Top Ten for December 2017


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Logan Thomas Martin from Cartersville High School in Cartersville , GA

Jacob Benson from Central Catholic Junior Senior High School in Lafayette, IN

Elijah Garrett Dalton from Corinth Holders High School in Selma, NC

Brandon Joseph Kline from Canon-McMillan Senior High School in Canonsburg, PA

Jared Marshman from Berwick Area High School in Berwick, PA

Brayden Randolph from Cincinnati, OH

Ryan Lucas from Dublin High School in Dublin, CA

Colt Munsey from Kokomo High School in Kokomo, IN

Steven Krick from McCutcheon High School in Lafayette, IN

Niall Araby from Tuscarora High School in Leesburg, VA

Men's Basketball


Cameron Deon Massey from Duncanville High School in Dallas, TX

Mohamed Diallo from New York, NY

Brock A LaPlante from Spring Hill High Charter School in Spring Hill, KS

Joshua Ezell from Har-Ber High School in Springdale, AR

Cade Bradshaw Miller from Howard West Elk Junior-Senior High School in Howard, KS

Mark Allen Mayle Jr. from Malvern High School in Malvern , OH

Ryan Germosen from Valley Stream Central High School in Valley stream , NY

Coleton Oakes from Bonner Springs High School in Edwardsville, KS

Devante Nelson from Warwick Valley High School in Warwick, NY

Cedric Blackmon from East Allegheny Junior/Senior High School in North versailles , PA

Women's Basketball


Jenna Trainer from Green High School in UNIONTOWN, OH

Magnama Traore from Adlai E. Stevenson High School in Bronx, NY

Kelly E. Simmons from Antonian College Prep in JBSA Lackland, TX

Emma Martin from Milton High School in Milton, WI

Jalisa Lee from Jacksonville, FL

Aisha Traore from Adlai E. Stevenson High School in Bronx, NY

Brianna Michelle Wright from Eastern Guilford High School in Whitsett, NC

Kaitlyn Nicole Liston from Warren High School in Little Hocking, OH

alyssa west from Fairfield High School in cincinnati, OH

Hayley Meyers from Westville High School in Laporte, IN

Men's Diving


Kyle J Campbell from Miamisburg High School in Maimisburg , OH

Benjamin Rader from Greenfield-Central High School in Greenfield, IN

William Seely from Souderton, PA

Cameron Ted Poe from Western High School in russiaville, IN

Grant Thomas Porter from Haslett High School in Haslett, MI

Zack Mega from Wm Fremd High School in Hoffman Estates, IL

Campbell Kolk from Manistee High School in MANISTEE, MI

Collin Anthony Barton from Whiteland Community High School in Franklin, IN

Ty Cassitty from Pike Central High School in Winslow, IN

Samuel Tonole from The Bromfield School in Lunenburg, MA

Women's Diving


Madison Grace Gatzlaff from Ankeny High School in Ankeny , IA

Dana Siverly from University High School in Normal, IL

Hallie Roman from Port Huron Northern High School in Port Huron , MI

Kayla Wrasman from Arrowhead High School in Hartland, WI

Kali Rene Lechtanski from Howell High School in Pinckney, MI

Carly Kozlowski from Fenton Senior High School in Holly, MI

Carmen Hernandez from Holly Springs High School in Holly Springs, NC

Ashlen Wingrove from Claudia Taylor Johnson High School in San Antonio, TX

Jamie Doak from Hathaway Brown in Chagrin Falls, OH

Peyton Ekman from Shanley High School in Fargo, ND

Men's Track and Field, XC


Ben Merle Oliver from Davis County Community High School in Pulaski, IA

Matthew Fahey from Methuen High School in Methuen, MA

Selim Gilon from Lakeview Secondary in Cottonwood, MN

Julian Alejandro Valdez from Cathedral High School in Los Angeles , CA

Jacob Metscher from Madison High School in Mars Hill, NC

Sayvion Potter from Atlantic High School in South Daytona , FL

Aaron Martinez from Big Spring High School in Big Spring, TX

Adrian Rivers from Mainland High School in Ormond Beach, FL

Micah Gilpatric from York Comprehensive High School in York, SC

Steven Lopez from H. Frank Carey Junior/Senior High School in franklin square, NY

Women's Track and Field, XC


Ellie Alvord from Birch Run High School in Birch Run, MI

Aleksandra Petrova from William Aberhart High School in Calgary, AB

Kayla M. Kranz from Cole Valley Christian Schools in Eagle, ID

Cassidy True from Longmont, CO

Rachel A Bolick from Trinity High School in Trinity, NC

Jessica Walker from San Juan High School in Blanding, UT

Jenna Galli from Cold Spring Harbor High School in Cold Spring Harbor, NY

Allison Leann Sodek from Temple High School in Temple, TX

Rachel Lindsey DeHerrera from Syracuse High School in West Point, UT

Sabria Merrifield from Thornton Academy in Standish, ME

Women's Field Hockey


Kerrie Laverde from Simsbury High School in Simsbury, CT

Megan Elizabeth Yoder from Holy Name High School in Reading, PA

Victoria Sestito from Rome Free Academy in rome, NY

Annika Haskett from Bethel High School in Bethel , CT

Sarah Dudick from Fallston High School in Fallston, MD

Hope Mintzer from St. Georges Technical High School in Newark, DE

HANNAH ZIMMER from Duxbury High School in DUXBURY, MA

Allaura Bohan from Donegal Senior High School in Marietta , PA

Elsa Lopez from Middletown High School South in Middletown, NJ

Emma Farnham from Andover High School in Andover, MA

Men's Football


Brian Buschini from Capital High School in Helena , MT

Jeremiah Hawkins from Southern University Lab in Baton rouge, LA

Brayden Francis Cook from Bishop Verot High School in Cape Coral, FL

Christian C Johnson from Dutch Fork High School in Irmo, SC

Trae Tetzlaff from Waukesha, WI

Daniel Uwaomah from River Ridge High School in woodstock, GA

Justin Rodgers from Cary High School in Cary, NC

Travis Easton Edward Jayjohn from Wellston High School in Wellston, OH

Dylan Ryan Wright from The Colony High School in The Colony, TX

Dallas Spencer from Cathedral High School in El Paso, TX

Men's Golf


Tryn Allen Titus from Lebanon Senior High School in Lebanon , MO

Jacob Wester from Portage Central High School in Portage, MI

Austin Giberson from Van Buren Community Junior-Senior High School in Stockport, IA

Cade Painter from Monterey High School in Baxter, TN

Colin Montgomery Gabbett from Daniel Boone Area High School in douglassville, PA

Parker Orion Wilson from Paradise Valley High School in Phoenix, AZ

Josh Allen McCoy from Alexandria , VA

Kevin Parker Lewis from Spartanburg Christian Academy in Spartanburg, SC

Wyatt Payne from Front Royal, VA

Trey Massey from Lander , WY

Women's Golf


Zianne Alisa Olverson from Licking Heights High School in Blacklick, OH

Samantha Ackerman from Clyde High School in Fremont, OH

Kailey Brenn Baldree from Martin High School in Arlington, TX

Jennifer Lutz from North Royalton High School in North Royalton, OH

Callee Ann Breland from Our Lady Academy in Bay Saint Louis, MS

Heidi Weeks from Wayne High School in Huber Heights, OH

Olivia Pennybaker from North Oldham High School in Goshen, KY

Alexis Montgomery from Maumelle, AR

Briss Graham from Bushland High School in Amarillo, TX

Sydni Lyn Schulte from Maple Grove Senior in Maple Grove, MN

Men's Ice Hockey


Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

William VanderVeen from Macomb Community College in Troy, MI

Brendan Guignard from Governor Simcoe Secondary School in St.Catharines, ON

Ryan Paul Ostin from Verrado High School in Avondale, AZ

Payton Jerome from Regina, SK

Zachary Pedersen from Magic City Campus High School in Minot, ND

John Collier from William Henry Harrison High School in Evansville , IN

Mitch Atkins from Kitchener, AL

Terrance Thai Puribhat from Belleville High School-East in Belleville, IL

Brian Schnelzer from Carmel High School in Carmel, IN

Women's Ice Hockey


Alana P Wall from Saint Paul , MN

ciera bethany from Holt Senior High School in lansing, MI

Madeline Moell from Clarence Senior High School in Clarence Center, NY

Sara Gargasz from Seneca Valley Senior High School in Cranberry Township, PA

Gabby R Delcourt from Sparrows Point High School in sparrows point, MD

Lyrik Blake-Domke from Albert Lea Senior in Albert Lea, MN

Michelle Kaczmarek from New Lenox, IL

Nichole Collins from Trenton High School in Trenton, MI

Kaytlin Johnson from Black River Falls High School in Black River Falls, WI

Alice Lee Peterson from South Summit High School in Kamas, UT

Men's Lacrosse


Jacob Gronowski from Catholic Memorial High School in Dousman, WI

Omar Contreras from Deering High School in Portland, ME

Jamie Alloway from McDowell Ihs in Erie , PA

Todd Burr from Santiago High School in Corona, CA

Tyler Thomas Mcnelis from Santana High School in Santee, CA

Reese Waters from Mt De Sales Academy in Macon, GA

Nathan Greenwood from Heritage High School in Saginaw , MI

Austin Leonard from Weddington High School in Matthews , NC

Harman Kessinger from North Paulding High School in Acworth, GA

Samuel J. Shroder from Bellbrook High School in Bellbrook, OH

Women's Lacrosse


Sela Nicole Kent from Binghamton High School in Binghamton, NY

Chloe Nott from North Country Community College in Tamworth, NY

Cindy Suarez from Valencia High School in Anaheim , CA

Josephine Bustos from Miami Killian Senior High School in Miami , FL

Nele Radons from Schaumburg High School in Schaumburg, IL

Katelyn Hope Leaver from Olmsted Falls High School in Olmsted Falls, OH

Audrey Woodhouse from Lakewood High School in Lakewood, CO

Analysa Cloninger from Reno High School in Reno, NV

Aurbrey Jerome from Park Vista Community High School in lake worth, FL

Keara Katelyn David from Temecula Valley High School in Winchester , CA

Men's Rowing


Alexander Houston McCall from Friends Select School in Philadelphia, PA

Aaron Van Horn from Harding Charter Prep High School in Oklahoma City, OK

Alexei Andrea from Pomfret School in Sag Harbor, NY

Jack McFadden from Regis Jesuit High School in Englewood, CO

Jacob Patrick Leaverton from Lakeridge High School in Lake Oswego, OR

Oliver Saffery from Cambridge Rindge And Latin in Cambridge, MA

Erik K Spinka from Fairfield College Prep in Southport, CT

Michael Thiers from Roosevelt High School in Seattle, WA

NIcholas Benelli from Pomfret School in Pomfret , CT

Orhan Eribac from Roswell High School in Roswell, GA

Women's Rowing


Adela Elizabeth Sexauer from Wheaton Warrenville South High School in Wheaton, IL

Isabel Sorrells from Choate Rosemary Hall in Wallingford, CT

Katherine Breen from Clarkson Secondary School in Mississauga

Jessica Boyd from Lick-Wilnerding High School in San Francisco, CA

Sophea Bonne from Homestead High School in Sunnyvale, CA

Madison Kirkman from Norfolk Academy in Chesapeake, VA

Sarah Darby from Batavia Senior High School in Geneva, IL

Kate Bricker from Union High School in Vancouver, WA

Gabrielle Wakim from Greenwich, CT

Avery Torrance from The Woodlands College Park High School in The Woodlands , TX

Men's Soccer


Alexander Christian Harvath from Easton Junior-Senior High School in Easton, ME

Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

Brenden Nicholas Honeycutt from Trenton High School in Trenton, MI

Gabriel Peralta from George W. Jenkins Senior High School in Lakeland, FL

Bryce Baker from Port Allegany Junior/Senior High School in Port Allegany, PA

Gabriel Oshean Simpson from Lafayette High School in Mayo, FL

Michael Haag from Rome Free Academy in Ava, NY

Dominic Simpson from St. Mary's High School in Annapolis, MD

Alfredo Padilla from Labelle High School in Labelle, FL

David Pernia from Christopher Columbus High School in Cutler Bay, FL

Women's Soccer


Bryce Miniefield from Hamilton High School in Chandler , AZ

Kayla M. Kranz from Cole Valley Christian Schools in Eagle, ID

Natalie DeBiasse from Edgewood Junior-Senior High School in Melbourne, FL

Chandni Naidoo from Summit High School in Spring Hill, TN

Sydney Eggsware from Hoosick Falls High School in Hoosick Falls, NY

Chloe E. Antalek from Beacon High School in Wappingers Falls, NY

Rachel A Bolick from Trinity High School in Trinity, NC

Shai-Anne Swaby from Burlington Central High School in Burlington

Jocelyn Williamson from Melbourne , FL

Lauren Jean Crouse-Ruiz from Salamanca High School in salamanca, NY

Women's Softball


Kensey Litton from Jay County High School in Redkey, IN

Charli Shepheard from North Hall High School in Gainesville , GA

Cassandra Nicole Bade from Genoa-Kingston High School in Genoa, IL

Shea Vaccaro from North Brunswick High School in Leland , NC

madeliene mercy from New Smyrna Beach High School in new smyrna beach, FL

Rachel Ann Laney from Fayetteville-Perry High School in Williamsburg, OH

Lauren Anderson from Chesterton Senior High School in Valparaiso, IN

Brylin Isaacs from Lexington Christian Academy in Georgetown, KY

Shelbi Westfall from Moline Senior High School in A, IL

Autumn McDanel from Moravia , IA

Men's Swimming


Justin Lough from Turner Ashby High School in Dayton, VA

Garrett Wise from Onalaska High School in Onalaska, WI

Jacob Stafford from Middletown, MD

Chad Kegelmayer from Bishop Hartley High School in gahanna, OH

Kobe Evans from Mooresburg, TN

Sebastian Bustillo from Tegucigalpa

Nathan Vinz from Basha High School in Gilbert, AZ

Cameron Ray Yelverton from Crowley High School in Crowely, TX

Tylor Yakaitis from Muhlenberg High School in Reading, PA

Adam Karakurt from Briarcrest Christian School in Collierville, TN

Women's Swimming


Megan Ann Dobrolinsky from Benet Academy in Naperville, IL

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Samantha Schmidt from Pasco, WA

Alison Craig from Oak Ridge High School in Oak Ridge, TN

Regan St. John Gunzy from Xavier College Prep in Mesa, AZ

Morgan Roundy from South Sevier High School in Annabella, UT

Shaylee Ann LIddle from Idaho Falls Senior High School in idaho falls , ID

Madison Wright from Lenoir City High School in Loudon, TN

Amara K Ascuncion from Konawaena High School in Kealakekua , HI

Malia K Bissen from Madison, WI

Men's Tennis


Dimitri Ingrassia from Aix-en-Provence

Luke Austin from Delphi Community High School in Delphi , IN

Alejandro Santiago from puerto rico, AL

Logan Eastwood from Calloway County High School in Hazel, KY

Mitchell Moran from China Spring High School in China Spring, TX

Aditya Khanna from Advanced Math And Science Academy Charter School in Shrewsbury, MA

Cameron James Rafinski from Marian High School in Granger, IN

Sam Komis from Adlai E Stevenson High School in Buffalo Grove , IL

Adam Stein from The Solomon Schechter School O in New Rochelle, NY

Eric Kubiak from Cheektowaga High School in Buffalo, NY

Women's Tennis


alexis conner from Waterloo, IA

Danielle Madison Parsons from Walled Lake Western in Wixom, MI

Perla Valle from Marshall High School in Marshall, TX

Sophia Kchouk from Arlington High School in Germantown, TN

Bella H Winter from Sarasota High School in Sarasota, FL

Andreea Craciun from Coquitlam, BC

Jessie Mitchell from Payton College Prep High School in Chicago, IL

Geraldine G Wilkins from Osseo Senior in Brooklyn center, MN

Alexis Noel Allen from Knob Noster High School in Whiteman, AFB , MO

Emily Miller from Elk County Catholic High School in St. Marys, PA

Men's Volleyball


Spencer Andrew Isley from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Gregory Daughton Pond from Verdugo Hills Senior High School in tujunga, CA

Christopher Bisgaard Calder from Great Oak High School in Temecula, CA

Logan Davis Clark from Otay Ranch Senior High School in Chula Vista, CA

Jorge Alejandro Espinosa from Perris High School in Menifee, CA

Tom Himler from Broad Run High School in Ashburn, VA

Tyler Brabant from Thousand Oaks High School in Thousand Oaks, CA

Zachary May from Bullard High School in Fresno, CA

Jonathan Brian Watts from Rancho Bernardo High School in San Diego, CA

Cameron James Graves from Valencia High School in Valencia, CA

Women's Volleyball


Miryana Pandeva from Razlog

Tanya Spears from Petersburg High School in Petersburg, AK

Jade Kerridge from Waihi

Reese Kendall Colburn from Mortimer Jordan High School in Gardendale , AL

Alexis Beauregard from Chapelgate Christian Academy in Jessup, MD

Brooke Gurganus from Camden County High School in Camden, NC

Moerani Maire from LaPorte, TX

Hannah Huss from St. Edmond High School in Fort Dodge, IA

Seanna Conklin from Frederick Senior High School in Firestone, CO

Camryn Nicole Flores from Calallen High School in Corpus Christi, TX

Men's Water Polo


Andrew V Burda from Palos Verdes High School in Palos Verdes Estates, CA

Michael Douglas staine from La Habra High School in whittier, CA

Carlos Puerta from Roosevelt (Theodore) Senior High School in Los Angeles, CA

Gabriel Indries from Oradea

George Harris from Cathedral Catholic High School in San Diego, CA

Jack Mehr from Loyola Blakefield in Towson, MD

Alexander Brooks Maddox from Grady High School in Atlanta, GA

Daniel Joseph Noble from Saddleback College in San Clemente, CA

John Smith from Lutheran High School - Orange County in Buena Park, CA

Alan Tierney from Pasadena High School in Sierra Madre, CA

Women's Water Polo


Erika Cates from Gilroy High School in Gilroy, CA

Allison Kay from Woodcreek High School in Roseville, CA

Gabryella P Milam from Central High East Campus in Fresno, CA

Lindsey E Courtois from Buena High School in Ventura, CA

Eva Happy from South Eugene High School in Eugene, OR

Lauren Sargent from Arcadia High School in Arcadia , CA

Rachel Hall from Herriman High School in South Jordan, UT

Rebecca Jane Reynolds from Justin-Siena in Napa, CA

Grace Turner from Sonoma Valley High School in Sonoma, CA

Audrey Jane Poor from Hamersley

Men's Wrestling


Jordan Lee Derouin from Deland High School in DELAND, FL

Marc Towers from Lemon Bay High School in North port, FL

Skylar Davis from Fredericktown High School in Fredericktown, OH

Benjamin Martinez from Eastlake High School in Chula vista, CA

AJ Sortino from Manalapan High School in Manalapan, NJ

Zachary Jackson from Highland Springs High School in Sandston, VA

Mysson Harrell from Stockton , CA

Seth Gosse from Laconia High School in Brandon, WI

Robert NICK Maiden from Stockdale High School in Bakersfield, CA

Zachary David Mohajerin from Poquoson High School in Hampton, VA

Women's Wrestling


Leilani Balderas from Lemont Township High School in Lemont, IL

Katie Powers from Rochester High School in springfield, IL

Alissa Sheikh from Cypress Creek High School in Houston , TX

Jordan Barton from Burroughs High School in Ridgecrest , CA

Morgan Paige Shines from Chiawanna High School in Pasco, WA

Sonia giselle Baniqued from Mar Vista Senior High School in Imperial beach, CA

Kylaia efhan from Franklin High School in elk grove, CA

Alexandria Ellysse Liles from Allen High School in Allen, TX

Payton Mcdonald from Rochester High School in Springfield, IL

Emily Lucente from Clackamas High School in Clackamas, OR

You might also like…

Athletic

The Things You Should be Doing During Your Sophomore Year

Last week, I wrote about where freshmen in high school should be in the recruiting process and what they should focus on throughout the year. However, now it is time to discuss where sophomore’s in high school should be in the recruiting...

Athletic

BeRecruited Top 5 for August 2013

BeRecruited is excited to announce the BR Top 5 for the month of August! These athletes have received the most college coach views in the past month. Make sure to Update your BeRecruited profile with your recent competition achievements....

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Zachary Griffin from...