See all resources

BeRecruited Top Ten for December 2019


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Luke Alan Valenchis from South Broward High School in Hollywood, FL

Tyler Durkin from Mercyhurst Prep School in Erie , PA

Anthony Marco from Paramus Catholic High School in Waldwick, NJ

Robert Nugent from Lakeland High School in Yorktown, NY

Anson Graumann from South Broward High School in Plantation, FL

Dominic Cork from Cambridge High School in Cambridge, OH

Ryan Sharp from Chartiers Valley High School in Carnegie, PA

Jonathan Supple from Booker High School in Sarasota, FL

Gabriel Wahba from East Lake High School in Palm Harbor, FL

Brian Sanchez from Larue County High School in Hodgenville, KY

Men's Basketball


Marquise Irvin Johnson from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Lawrence Croxton from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Alex Morrison from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Matthew Anna from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Mason Jacob Marinelli from Waubonsie Valley High School in Naperville, IL

Ethan J Hayes from Old Town High School in Bradley, ME

Khori David Barker from John Glenn High School in North Liberty, IN

Jacob Matthew Lock from Kolbe Academy in Roanoke, IN

Finn Scott from Groton School in Yarmouth, ME

Ryan Harris from Scotts Valley High School in Scotts Valley, CA

Women's Basketball


Ashley Gideon from Melissa High School in Blue Ridge, TX

Karolina Juresiute from Sunrise Christian Academy in Bel Aire, KS

Ryane A Williams from South Forsyth High School in Cumming, GA

Zenevieve Coronado-Casebolt from Pioneer High School in Woodland, CA

Chloe Kurkjian from Metea Valley High School in Aurora, IL

Autumn Virginia Calkins-Condiff from Faith Fellowship Christian School in Carthage, NY

Suvannah Freitas from Cienega High School in Tucson, AZ

Maya Thompson from The athenian School in San Francisco, CA

Alexandria Swift from Vincent Memorial Catholic High School in Calexico, CA

Destiny Gridley from Fairfield, IA

Men's Diving


Garrett Craycraft from Montgomery County High School in Mt sterling , KY

Zyad Morsy from Cairo

Maxwell Deters from Edina Senior in Edina, MN

Noah Clipman from Governor Mifflin Senior High School in Mohnton, PA

Jesse Fischer from Luther College in Regina, SK

Gabriel Costa from Friendswood High School in Friendswood , TX

William Scott Claus from Solon, OH

Joseph Stocking from Leeds

Evan Wesley Adams from Farmington High School in Farmington, CT

Corey Aragon from Orcas Christian School in Eastsound, WA

Women's Diving


Skylar Anderson from George Washington High School in Aurora, CO

Juliet McGill from Glenwood Springs High School in Glenwood Springs, CO

Abigail Brooks from Bishop Denis J O'Connell in McLean, VA

Amelie-Laura Jasmin from Montreal, QC

Heather J Hopkins from Gov John Rogers High School in Puyallup, WA

Raquel Farnell from Lincoln High School in Portland , OR

Jenna Cooper from Port Huron Northern High School in Clyde, MI

Emma K McDonald from Holton-Arms School in Cabin John, MD

Quinn Emily Gariepy-Regan from City Park Collegiate in Saskatoon, SK

Rachel Uhlik from Franklin Central High School in Indianapolis, IN

Men's Track and Field, XC


Roemello Arthur Davis from Valley Forge High School in Parma, OH

Slater David Tackett from West Fork High School in West Fork, AR

Isaac Kuhn from Andale High School in Andale , KS

Caleb R Strong from Central City High School in Central City, NE

Tatum Jelleberg from Skyline High School in Mesa, AZ

Daniel Nobrega from North attleboro High School in North Attleboro, MA

Mason L Fay from Lakeshore High School in Stevensville, MI

Calieb Gabriel Rankins from Lake Highlands High School in Dallas, TX

David Owoyele from Mansfield Summit High School in Arlington , TX

Parker Comisac from Jacksonville High School in Jacksonville, AL

Women's Track and Field, XC


Kimberly Mercado from Coolidge High School in Coolidge, AZ

Kaylee Olmsted from Adams Central High School in Berne, IN

Emma Rae Thurow from Stillman Valley High School in Davis Junction, IL

Faith Reicher from Wichita, KS

Isabella Dubois from Middletown High School in Hidden Valley Lake, CA

Alyssa Meaney from Jefferson Area Junior-Senior High School in Jefferson , OH

Sydney Palmer from Stratford High School in Summerville , SC

Yarizeth Garcia from Palestine High School in Palestine , TX

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

Keyli Gomez from St. Brendan High School in Doral, FL

Women's Field Hockey


Alexandra H Schie from Clarence Senior High School in Akron, NY

Olivia Boucher from Berlin, NH

Kiera Monahan from Williamstown High School in Williamstown , NJ

Jaclyn Narleski from Ridge High School in Basking Ridge, NJ

Emelia Rhys Mulligan from Hollis/Brookline High School in Hollis, NH

Gabriella Luko from Mays Landing, NJ

Alexandra A Kwasniewski from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Remy Niland from Marshfield High School in Green Harbor , MA

Lauren Alves from Gloucester High School in Gloucester, MA

Perry Morton from Telstar High School in Andover, ME

Men's Football


Justin Mascitelli from Jonathan Dayton High School in Springfield , NJ

Mohamad Alamiri from Melvindale High School in Dearborn, MI

Jackson Lee Thomas from Beaver Area Senior High School in Beaver, PA

Jackson Broom from West Jones High School in Ellisville, MS

Brayden H Rouse from Alpharetta, GA

Jacob Kukuk from Lutheran High School North in Macomb, MI

Tyger u Newson from Coldwater, MS

Bryce H Sears from Laker High School in Pigeon , MI

JARED G RIVERS JR Jr. from Spruce Creek High School in Daytona Beach, FL

Kenyon Lorenz Boyd from Coloma High School in Benton Harbor, MI

Men's Golf


Bryce Luedtke from Mississinewa High School in Jonesboro, IN

Thomas Moccia from Nassau Community College in Glen cove , NY

Dino Robert Brown from Cameron County Junior/Senior High School in Emporium, PA

Corey Boerner from Kennedy Senior in Bloomington, MN

Sam Frericks from Quincy Notre Dame High School in Quincy, IL

Michael Davis from Allegany, NY

Connor Wilson from Althoff Catholic High School in Caseyville , IL

James Cundy from Maine-Endwell Senior High School in Endwell, NY

Nathan Holler from Barrington High School in Lake Barrington, IL

Zac Messer from Eureka High School in Goodfield , IL

Women's Golf


Hanna Huerta from Kempner High School in Richmond , TX

Jimenna Ramirez Gudiño from Vincent Memorial Catholic High School in Calexico, CA

Maddison Hess from Circleville High School in circleville, OH

Emily Jensen from Kearney Senior High School in Kearney, NE

Aliya 'Ali' Sarman from Clay High School in Green Cove Springs, FL

Phloy Wongvilart from Zeeland West High School in Zeeland, MI

Abigail Slancik from Saginaw, MI

Mika Taylor Miyata from Desert Vista High School in Chandler, AZ

Angelina R Ortega from Shawnee Mission Northwest High School in Shawnee, KS

Caitlyn Stimpson from Wagner High School in Pickstown, SD

Men's Ice Hockey


Bryce H Sears from Laker High School in Pigeon , MI

Jake Aaron Kovinsky from Notre Dame High School in North Hollywood, CA

Vincent Foresta from Monroe Township High School in monroe, NJ

Josh Dudovitz from Berkley High School in Waterford, MI

Colin Callanan from North Rockland High School in Stony Point, NY

John Black from Seton Home Study School in Toronto, VA

Tyler Roesel from Wake Forest-Rolesville High School in Wake Forest, NC

Matthais Raschdorf from Claremont Secondary School in Victoria , BC

Thomas Sullivan lll from Strath Haven High School in Swarthmore, PA

Skyler Chayton Coard from Morrisville , NC

Women's Ice Hockey


Charley Wing from Mother Teresa Catholic Secondary School in Huntsville, ON

Claire O'Shaughnessy from Loyola Academy in Evanston , IL

Katherine M Sabre from Convent of the Visitation School in Edina, MN

Bridget Emerson from Convent of the Visitation School in Mendota Heights, MN

Caitlin Donohue from St. Anthony Village Senior in MINNEAPOLIS, MN

Paige Paulos from Tartan Senior in Maplewood, MN

Victoria Horvath from Freeport Area Senior High School in Sarver, PA

Rivers Morris from Thayer Academy in Braintree, MA

Rorie Rose Ringor from Shaftesbury High School in Winnipeg, MB

Madisen Swenson from Bismarck High School in Bismarck, ND

Men's Lacrosse


T.J. Brei from Victor Senior High School in Victor, NY

Stone Solomon from Greensboro Day School in Brown Summit, NC

Brody Gamble from Celebration High School in celebration, FL

Brandon Michael Heath from John Marshall High School in Moundsville, WV

Jacob Willans from Kaneland Senior High School in Elburn, IL

Blake Donoher from Salem High School in Plymouth, MI

Kellen Newman from St. Xavier High School in West Chester, OH

Connor Stephen Richards from Gatewood School in Greensboro, GA

Jack Patrick Kenny from Bridgewater, NJ

John Luzzi from Vermont Academy in Milford, CT

Women's Lacrosse


Joy Lisney from Hampton

Stacy boey from Brooklyn Tech High School in Elmhurst, NY

Jenna Nicole Crockett from Langley, AL

Stephanie Anne Smith from Mission Viejo High School in San Clemente, CA

Margaret Martin from Quincy High School in Quincy, MA

Qi Tong Wu from Brooklyn Tech High School in Brooklyn, NY

KATIE DRESHER from Springboro High School in Springboro, OH

brinley Harr from Dixie High School in St George, UT

Abby Pak from East Ridge High School in Clermont, FL

Grace Hannon Kellogg from Eastern Christian High School in Midland Park, NJ

Men's Rowing


Justus Dubois from F. W. Buchholz High School in Gainesville, FL

Spencer Asofsky from Bay Shore Senior High School in Bay Shore, NY

Benjamin Rose from Montclair High School in Montclair , NJ

Max Gugig from Montclair High School in Montclair , NJ

Connor Eaton from London

Martin McBreen from Chaminade High School in Rockville Centre , NY

Sam Powell from Jacksonville, OR

Lucas Samuel Graham-Brown from King & Low-Heywood Thomas School in DARIEN, CT

Damon Leo Haberman from Folsom High School in Folsom, CA

Zach Joseph Judge from Cardinal Gibbons High School in Raleigh, NC

Women's Rowing


Britta Obst from Berlin

Sue Holderness from Myers Park High School in Charlotte, NC

Annica T. Ford from Petaluma High School in petaluma, CA

Ava A Lorentzen from Vashon, WA

Eve Grace Waldron from Brookline High School in Chestnut Hill, MA

Grace Higgins from Blair Academy in Sparta, NJ

Avrie Dreyer from Ashland High School in Ashland, OR

Juliet K Kirk from Snohomish High School in Snohomish, WA

Ashley Pelton from Pine View School in Osprey, FL

Marion Moranetz from South Medford High School in Medford, OR

Men's Soccer


Conner Chance from Vanden High School in Vacaville, CA

Koffi Kadjo from Manchester Memorial High School in Manchester, NH

Idriss Samir from Powell, WY

Stanley Thor Andersen from South Kortright Central School in Andes, NY

Timothy Bruner from Mahtomedi Senior in Mahtomedi, MN

Mateus Da Silva from John A. Ferguson Senior High School in miami, FL

James Neiswander from Affton High School in Saint Louis, MO

Lucca Lima from Montverde Academy in Montverde , FL

Josh Webb from Allegan High School in Allegan, MI

Jaxson Don Ray from Kaysville, UT

Women's Soccer


Megan Ngo from Central High School in Fort Worth , TX

Briana Johnson from Kecoughtan High School in Hampton, VA

Meghan Foster from Catholic Central High School in Springfield , OH

Dylan Lawson from Shades Valley High School in Irondale, AL

Madison Schaub from Burrell High School in Lower Burrell, PA

Lily Parris from Stevens High School in Rapid City, SD

Natalie Huffman from Poteet High School in Mesquite, TX

Jessica Moreno from Edinburg, TX

Victoria Vosburg from Lincoln Secondary in Cloquet , MN

Alissa Gray from Lincoln High School in Lincoln, AL

Women's Softball


Madison Barnes from Cooter High School in Steele, MO

Addy Claire Schmitt from Marceline High School in Marceline, MO

Kennadie Minerich from Montrose High School in Montrose, CO

Rachel Ida Rowold from Clearwater High School in Piedmont, MO

Nevaeh Santistevan from Coronado High School in Colorado Springs, CO

Alyssa Nicklas from Patriot High School in Jurupa Valley, CA

Jada Johnson from Escambia Co High School in Atmore, AL

Aaliyah Edson from D C Everest High School in Weston, WI

Shannon McDonald from Burlington, MA

Hannah Hollander from Valor Christian High School in Highland Ranch, CO

Men's Swimming


Noah Martin from Southeast Guilford High School in Greensboro, NC

Jason Liang from Washington High School in Fremont, CA

Alvaro Garza from Sharyland High School in Mission, TX

Liam R Winans from Booker T. Washington High School in Pensacola, FL

Eric Potter Jr. from Odem, TX

Khane Upton from Anchor Bay High School in New Baltimore, MI

Isaac Shaker from Solon High School in Solon, OH

JAKE BAIR from Clearwater Central Catholic High School in Clearwater Beach, FL

Logan Hansen from South Sevier High School in Annabella, UT

Matthew Houston from Verona, PA

Women's Swimming


Aneth Hernandez from Kansas City , MO

Cate Hewson from Fair Haven, NJ

Alexandra Crawford from Pulaski County High School in Eubank, KY

Porsha Maddox from Highland park , MI

Alyssa Meaney from Jefferson Area Junior-Senior High School in Jefferson , OH

Melina Hughes from White Bear South Campus Senior in White Bear Twp, MN

Katelyn Dang from Fountain Valley High School in Fountain Valley, CA

Anya Koenigsfeld from Dowling Catholic High School in West Des Moines, IA

Analynn Bullock from Center Senior High School in Kansas City, MO

Allyson Marie Goldring from Huntsville High School in Utterson, ON

Men's Tennis


Trevor Whitford from Mineral Well High School in Mineral Wells , TX

Joel Mast from West Noble High School in Goshen , IN

Caleb F. Eaton from Round Rock High School in ROUND ROCK, TX

Matthew W Birchmeier from Flushing High School in Swartz Creek, MI

Tadiwanashe Zhou from Harare

Quinn Allan Adamek from Burlington High School in Burlington, WI

Jordan Arrington from Parkers Chapel High School in Stephens, AR

Jacob Armida from Moody High School in Moody, TX

Mateo Gamero from Oviedo High School in Oviedo, FL

William Friedman from Grant Community High School in Fox Lake, IL

Women's Tennis


Bethany Rodgers from Randall High School in Amarillo , TX

Britney Hoang from Lakewood High School in Marysville, WA

Olivia Hassler from Jupiter High School in Jupiter, FL

Vimbai Heidi Moyo from barcelona

Natalia Cruz-Vespa from College Station, TX

Varsha Rathore from South Windsor High School in South Windsor, CT

Brylee Jackson from Parkersburg High School in Parkersburg, WV

Anna J Martorella from Wantagh Senior High School in Wantagh, NY

Grace-Juliana Liwanga from Boys Ranch High School in Boys Ranch , TX

Jordan Curran from Riverhead Senior High School in calverton, NY

Men's Volleyball


Christopher Aoun from Miami, FL

Dolan Waldo from Bethel Park Senior High School in Bethel Park, PA

Grayson Kai Stoudt from South Broward High School in Davie, FL

BARTOSZ SLAWINSKI from Poland Junior/Senior High School in Radom Poland, NY

Moon Ashby from Valley Christian Schools in San Jose, CA

Mason McKinney from Tampa, FL

Sebastian Herbst from Melbourne

Kenya Vignaude from Lake Park High School in hanover park, IL

Andrie Carigo from Hollywood Senior High School in Los Angeles, CA

Brad Stone from North Allegheny Senior High School in Pittsburgh, PA

Women's Volleyball


Lacey Stewart from Westbury Christian School in Stafford , TX

Emma-Lee Elaine Geier from Versailles, MO

Samantha A Coron from Oconto Falls High School in Abrams , WI

Erin Rogers from Clear Springs High School in League City, TX

Lauren A Montgomery from Troy Christian High School in West Manchester, OH

Brooke Solberg from Henry Sibley High School in eagan, MN

Alexa Hunter Clark from Notre Dame Regional High School in Jackson, MO

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

Emily Jacobson from Orlando Christian Prep in Oviedo, FL

Makayla Penman from Bryan Station High School in Lexington, KY

Men's Water Polo


Kyle Kurtz from Yorba Linda High School in Yorba Linda, CA

Dillon Quinn from Granite Bay High School in Granite bay, CA

Women's Water Polo


Jocelyn Kaveney from Millikan Senior High School in Long Beach , CA

Mia A Barr from El Camino High School in Oceanside, CA

Diana Leal from Irving High School in Irving, TX

Delaney Jane Kuepper from Torrey Pines High School in Carlsbad, CA

Mercy Deng from Temple City High School in San Gabriel, CA

Magaly Ruiz from Brandeis High School in Helotes , TX

Genevieve Burda from Palos Verdes High School in Pls Vrds Est, CA

Airel Valverde from Redlands East Valley High School in Redlands, CA

Hannah Heemstra from Forest Hills Eastern in grand rapids , MI

Men's Wrestling


Gage Stone from Dexter Regional High School in Exeter, ME

Colton Cochran from North Murray High School in Chatsworth , GA

Cutter Cornett from Dexter High School in Dexter, MO

Kori i Bryant from Grovetown in Grovetown, GA

Dalton Lawson from Johnson Central High School in Hagerhill , KY

Jacob Alexander Jackson from Central Catholic High School in Toledo, OH

Leyton Manley from Kearney High School in Liberty, MO

Mohamad Alamiri from Melvindale High School in Dearborn, MI

Jeromy Nielsen from Burke High School in Bellevue , NE

Russell Epling from Provo High School in Provo, UT

Women's Wrestling


Zoey Long from Penn Foster in Waynesboro, VA

Skylar Scarlett from White Station High School in Memphis, TN

Nayeli Flores Roque from Walla Walla High School in Walla Walla , WA

Leilah Renae Castro from New Lexington High School in New Lexington, OH

Jordan Paige Suarez from Morton Ranch High School in Katy, TX

Corrina Scott from East River High School in Orlando, FL

Paige Hayden Kalish from East River High School in Orlando, FL

Pan Ei Kyaw from East River High School in Orlando , FL

Alexandra Reina Abud from East River High School in Orlando, FL

april leann Coleman from Bucksport High School in E. orland, ME

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for March 2016

 Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brody Rodgers...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for April 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Hayden Ross Archer...

Athletic

One Important Difference Between Good Athletes and Great Athletes

by Allison Goodman As the new school year is approaching, so is a new sports season. It is time to put our successes and failures of last season behind us and prepare for a fresh start. Most great athletes would agree that one of the...