See all resources

BeRecruited Top Ten for February 2017


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Erik Thilberg from Shelter Island High School in Shelter island , NY

Mason K Lucarz from Deforest, WI

Trevor Earl Usher from Mattawan High School in Kalamazoo, MI

Brant Michael Toam from Concordia Lutheran High School in Fort Wayne, IN

Andrew J Nimtz from Monticello, WI

Jake Thomas Rybarski from Richmond-Burton High School in Spring Grove, IL

Brennan Patrick Miller from Jackson High School in Jackson, MI

Brian Jordan from Sturgis High School in STURGIS, MI

Ryan Benson from Yorktown High School in Yorktown Heights, NY

Joseph Dunckelman from Briarcliff High School in Briarcliff Manor, NY

Men's Basketball


Jack Desmul from Glacier High School in Kalispell, MT

Nick Joseph Martino from San Clemente High School in San Clemente, CA

Joey Meola from Lake Catholic High School in Painesville, OH

Cameron LaVone Crump from Family Christian Academy in Baton Rouge, LA

Jeam Linares from Oxford High School in Pontiac, MI

John W Kerr from Grant Community High School in Lake Villa, IL

Timothy M DeLaRosa from Sarasota Christian School in Venice, FL

Kurtis Samuel Weigand from Blaine Senior in Blaine, MN

Devin R Dillard from Havana High School in Havana, IL

Phillip Young from Fayette County High School in FAYETTEVILLE, GA

Women's Basketball


Katelyn Elizabeth Miller from William Henry Harrison High School in West Lafayette, IN

Sha'Trice Graves from Indianapolis, IN

Amanda Maresca from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Taylor Leonard from Centennial High School in Glendale, AZ

Jasmine Norman from Rockwall-Heath in Rockwall, TX

Hannah Lambach from Greenville Junior-Senior High School in Quincy, CA

Karimy Jutila from El Toro High School in Mission Viejo, CA

Kensi Bowlin from Central Heights High School in Nacogdoches , TX

Monisha Ann Mosley from Crowley High School in CROWLEY, TX

La'Rian Francois from Xavier University Prep in New Orleans, LA

Men's Diving


Angelo Iapalucci from Council Rock High School North in Newtown, PA

Grant Thomas Porter from Haslett High School in Haslett, MI

Alexander O'Toole from Loyola Academy in Chicago, IL

Konstantin Z Vincent from Rush-Henrietta Senior High School in Rush, NY

Johnathan Ek from Laurel Highlands Senior High School in Hopwood, PA

Steven Stasolla from Nazareth Area High School in Nazareth , PA

Brendan Hettrich Downey from Avon High School in Avon, CT

Landon Kirk from Little Miami High School in Morrow, OH

Wilson Dierdorff from Squalicum High School in Bellingham, WA

Gossen Yang from Episcopal Academy in Chester Springs, PA

Women's Diving


Emma M Longley from Joseph A. Foran High School in Milford, CT

Kaylee Frantzen from The Woodlands College Park High School in Woodlands , TX

Taylor Leigh Miller from Greater Latrobe Senior High School in Latrobe, PA

Elly Morrison from Wayzata High School in Maple Grove, MN

Emma Weis from Kearney Senior High School in Kearney, NE

Camille Burt from Salem High School in Plymouth, MI

Megan Elizabeth LaFollette from Tecumseh High School in Tecumseh, MI

Lindsey Fox from Scott High School in covington, KY

Nikki Taylor Benedict from Monona Grove High School in Cottage Grove , WI

Giovanna Hnath from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Men's Track and Field, XC


Colby James from Fairmont Heights High School in Capitol Heights, MD

emmanuel belville from Marysville High School in marysville, OH

Zachary Shaffer from Independence Senior High School in Independence , KS

Robert Harding from Monsignor Edward Pace High School in Hollywood, FL

Muhammed Junaid Qadri from Susan E. Wagner High School in Staten Island, NY

Koree Brown from North High School in edmond, OK

Marvion Brady from Belleville High School-East in Belleville, IL

Miles Bronston from Bryan Station High School in Lexington, KY

Bryson Linnebur from Independence Senior High School in Independence, KS

Kyle D Martin from Cathedral Prep School in Erie, PA

Women's Track and Field, XC


Aurora EuDora Bosse from Parkston High School in Parkston, SD

Katelyn Elizabeth Miller from William Henry Harrison High School in West Lafayette, IN

Abby Venglass from Rancho Cucamonga High School in Rancho Cucamonga, CA

Rebecca Mayer from Madison Southern High School in Richmond, KY

Chloee Richard from El Dorado High School in Magnolia , AR

Kaia Brianne Pepsin from Moorhead High School in MOORHEAD, MN

Katherine Reed from Garden City Senior High School in Garden City, KS

Cheyenne Curry from Neoga Senior High School in Neoga, IL

McKenzie Mason from Northshore High School in Slidell , LA

Diamond Cook from Tallwood High School in VIRGINIA BEACH, VA

Women's Field Hockey


Danielle Randazzo from Locust Valley High School in Bayville, NY

Caroline Stango from Lower Cape May Regional High School in North Cape May, NJ

Kristin Brawn from Grafton Memorial Senior in N. Grafton , MA

Michaela Ann Swift-Mellor from Helix Charter High School in El Cajon, CA

Bre Finnell from Keene High School in Keene , NH

Maria M Wharton from Our Lady of Good Counsel High School in Silver Spring, MD

Asia Buffaloe from Piscataway Township High School in Piscataway, NJ

Jeanne Rockwell from Douglas Freeman High School in Richmond, VA

Shannon Lozier from Saylorsburg, PA

Daniella LoBianco from Lindenhurst Senior High School in Lindenhurst, NY

Men's Football


Tristen Myende from Palmview , TX

Chauncey Rivers from Smoky Hill High School in Aurora , CO

Reymar Serrano from Eastlake High School in San Diego, CA

Kalen Jamal Brown from Thornton Fractnl So High School in Riverdale, IL

Brett Woods from Plainview High School in Ardmore , OK

Anthony Jones from Westminster Academy in Fort Lauderdale, FL

Brandon Adam Dominguez from Doral Academy Charter High School in miami, FL

Trenton Latrelle Orum from Pike Liberal Arts School in troy, AL

Jaden Andrew Sleighter from Glenoak High School in Canton, OH

Jacari Allen from Albany High School in Albany , GA

Men's Golf


Drew Ritter from Logan-Rogersville High School in Rogersville, MO

Jeffrey Goris from St. Joseph Collegiate Institute in Grand Island, NY

Will Notarianni from Abington Heights High School in Clark's summit , PA

Andrew Allen Geisick from Eaton High School in Greeley, CO

Drayden Butterfield from Hartford High School in Madison, KS

Lukas Clark from Council Rock High School South in Holland, PA

Mason Lane Ahlberg from Clay Center Community High School in Clay Center, KS

Kyle James Somers from Creston High School in Creston, IA

Payton Jefferson Wahman from Van Buren High School in Van Buren, AR

Benjamin Eric Knight from Windham High School in Windham, OH

Women's Golf


Maya C Isom from Lakewood Ranch High School in Lakewood Ranch , FL

Chalee J Mullin from Elko High School in Elko, NV

Mariah Kuranga from Cedar Grove High School in Decatur, GA

Megan Sturonas from Libertyville High School in Lake Bluff, IL

Makenzie Galloway from American Fork High School in American fork, UT

Lauren McKenzie Dauk from Jackson High School in Massillon, OH

Abigail Larson from Marissa Junior & Senior High School in Lenzburg , IL

Annika Neumann from Avon High School in Valley City, OH

Micayla Moldenke from Whitmer High School in Toledo, OH

Kayla Weinacht from Edwardsville High School in Glen Carbon, IL

Men's Ice Hockey


John Cameron Bird from Pennridge High School in Perkasie, PA

Max David Herzog from Eastview Senior in apple valley, MN

Kyle D Martin from Cathedral Prep School in Erie, PA

Hunter L Smith from Waupaca High School in Waupaca, WI

Quintin Wheeler from Henry Street High School in Whitby, AL

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Mitchell Wilkins from Blackstone Valley Tech in Uxbridge, MA

Marc E Faia from Everett High School in Everett, MA

Jack Cherella from Kent School in West Allenhurst, NJ

Giovanni Ruotolo from Portland High School in Portland, ME

Women's Ice Hockey


Kendal S Newberry from Penn Foster in Greeley, CO

Makayla Kelly from Dimond High School in Anchorage, AK

Rachael D Holm from Bemidji Senior in Bemidji, MN

Hannah Deanne Schultz from Spring Lake Park Senior in Blaine, MN

Katie German from Bismarck High School in Bismarck , ND

Erin Sparks from Tomahawk High School in Tomahawk, WI

Savannah Shaw from North Yarmouth Academy in Auburn, ME

Rebecca Slezak from Mahomet-Seymour High School in MAHOMET, IL

Emily Wissemes from Community High School in Carol Stream, IL

Lynsey Marie Wallace from Seven Hills, OH

Men's Lacrosse


Max Bossi from Vineland Senior High-South in Vineland, NJ

Derek Mckyer from West Philadelphia High School in Philadelphia, PA

Angel Nieves from Utica, NY

John D. Lewis IV from Culver City Senior High School in Culver City , CA

Kevin Katich from Covington , LA

Luke Cooley from Western High School in Kawkawlin, MI

kaelten mildenstein from Curtis High School in NYC, NY

Cameron Nichols from Robert McQueen High School in Reno, NV

Tlaloc B Orozco-Cohen from Ballard High School in Seattle, WA

River James Hendricks from Lewisburg High School in Selinsgrove , PA

Women's Lacrosse


Alexis Grubel from Morris Knolls High School in Rockaway, NJ

Katelyn Struble from Merritt Island Senior High School in Merritt Island , FL

Jessica Littleton from John F. Kennedy High School in Silver Spring, MD

Michaela Vehslage from Bishop Garcia Diego High School in Santa Barbara , CA

Gabriella Lasek from Plainfield East High School in Plainfield, IL

Kiara Smith from Paint Branch High School in Burtonsville , MD

Destiny Slater from Olathe Northwest High School in Olathe , KS

Vivienne Pinedo-Henrich from Granada High School in Livermore , CA

Brittney Damasco from Charles W Flanagan High School in Pembroke Pines , FL

Kaitlyn Murphy from Rockbridge County High School in Lexington, VA

Men's Rowing


Jacob Michael Bucko from Philadelphia, PA

Spencer Chu from Gunn (Henry M.) High School in Palo Alto, CA

Kyle Harrison from Brophy College Prep in Phoenix, AZ

James Richard Suther from Lake Washington High School in Bellevue, WA

Logan William McKerlich from Skyline High School in Sammamish, WA

Matthew Bagale from St. Thomas High School in Houston , TX

Dylan Thomas McConnell from Los Altos, CA

Ryan Prendergast from St. Ignatius College Prep School in Hinsdale, IL

Nikolay Vartsaba from Stuyvesant High School in Brooklyn , NY

Wilson Haynes from Episcopal High School in Jacksonville, FL

Women's Rowing


Brooke M Rickert from Larry A. Ryle High School in Florence, KY

Emily J Kiley from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Jillian Leigh Economos from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Annika Maxson from Huntington Beach High School in Huntington Beach, CA

Silvia Anne Maria Roy from Cathedral Catholic High School in San Diego , CA

Alexa Brinker from Lincoln High School in Portland, OR

Stephanie Button from Santa Monica High School in Santa Monica, CA

Omie Coyne from Leon High School in Tallahassee, FL

Emily Iannantuoni from Amity Regional Senior High School in Bethany, CT

Emma Gossman from North Andover High School in North Andover , MA

Men's Soccer



Matthew Christopher Baran from St. Cloud High School in Kissimmee , FL

Giancarlo Jose Coto caceres from San pedro sula, AL

Jose Guadalupe Sanchez from John Tyler High School in Tyler, TX

Jack H Hammingh from Mount Vernon, WA

Daniel Veliz from Wappingers Falls, NY

David vinasco from Gateway High School in kissimmee, FL

Kosta Karagan from Munster High School in Munster, IN

Liam Thomas Pitt from Newcastle

Douglas Diwa from Montreal, QC

Women's Soccer


Larissa Perdomo from Pigeon Forge High School in Pigeon Forge , TN

kayla m koerner from Independence High School in bakersfield , CA

Victoria Ann Valdez from Robertson High School in Las Vegas, NM

Tori Kay Huerta from Lexington High School in Lexington, NE

Catherine Monteleone from Suffolk Community College in Port Jefferson , NY

Julissa Quintana from Nashua High School - South in NASHUA, NH

Regan West from Canterbury School in Fort Wayne , IN

Katelyn Wolfgang from Lower Moreland High School in Huntingdon Valley , PA

Sarah Hoffman from Kettle Moraine High School in Delafield, WI

Kimberly Ann Fagga from Hampshire High School in Romney, WV

Women's Softball


Emery Elizabeth Marshall from Syracuse High School in Syracuse , UT

Alexandria Nicole Johnson from Longview High School in Longview, TX

Naidine Dionne Burdett from Samuel Robertson Technical Secondary in Maple Ridge

Ellie Karch from Mahtomedi Senior in Centerville, MN

Makayla Buck from Venus High School in Venus, TX

Kaitlin Tellez from Melbourne Central Catholic High School in Palm Bay, FL

Jurnee Keawe from Kohala High School in Kapaau, HI

Bailey-Jo Michele Stiltner from Pikeville High School in Raccoon, KY

Emelia Boyko from Wilbraham And Monson Academy in Belchertown , MA

Addison Chloe Stone from Hawkins High School in Hawkins, TX

Men's Swimming


Julian Ernest Newman from F. W. Buchholz High School in Gainesville, FL

Aidan DeBolt from Watkins Glen , NY

jordan sutton from Kings Mountain High School in kings mountain, NC

Alexander Strand from Baldwin High School in Haiku, HI

Alexander Sean Henderson from Fossil Ridge High School in Fort Collins, CO

Nicholas Lombardo from Monsignor Farrell High School in Staten Island, NY

Gavin Hollis from Mission Viejo High School in dove canyon, CA

Mason Kennedy from Boyertown Area Senior High School in Boyertown , PA

Dylan Mitchell from Walnut Hills High School in Cincinnati, OH

John Ryan Ocker from Mexico High School in Mexico, NY

Women's Swimming


Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Alexis Noel Simpson from East Lee County County High School in Lehigh Acres, FL

Jennifer Lein from Prior Lake Senior in Prior Lake, MN

Elizabeth Thull from Lakeville North High School in Lakeville, MN

Katelyn Haspel from Weir High School in Weirton, WV

Mekdelawit Haile from Addis Ababa

Jhalicia Blake from Hernando High School in Brooksville, FL

Georgina Bravo from Rock Canyon High School in Littleton, CO

Natalie Gierat from Randolph High School in Cibolo, TX

Faith Snow from Christiansted

Men's Tennis


Jarrett Mohn from Kutztown Area Senior High School in Kutztown, PA

Michael Alexander Matias-Ponce from Yucca Valley High School in Yucca Valley , CA

Michael A Gray from Marian High School in Elkhart, IN

Isaac Miller from Milan High School in Milan, MI

Shivam Patel from The Wardlaw-Hartridge School in Edison, NJ

Guillermo Aviles from Thomas Jefferson High School in Dallas, TX

Caleb Smith from Clay Center Community High School in Longford, KS

Jae Young Jang from Okemos High School in East Lansing, MI

Mitchell Johnson from Cherry Creek High School in Cherry Hills Village, CO

Wade Chapman from Oak Grove High School in Bessemer , AL

Women's Tennis


Victoria Stone from Franklin Central High School in Indianapolis, IN

Abby Smith from Ankeny, IA

Paige Walker from Goodrich High School in Davsion, MI

Kasey Mallow from Bellevue East Senior High School in Bellevue, NE

Jovana Kondic from Novi Sad

Nancy Bartolon from Princeton High School in Cincinnati, OH

Megyn Bettridge from Cedar City High School in Cedar City, UT

Sierra Gulden from Shikellamy High School in Northumberland, PA

Melati Devi from Biot, AL

Winona Hopson from Milan, IN

Men's Volleyball


Ryan Ellis Radulovacki from Paideia School in Atlanta, GA

Cole A Spitler from Middleton High School in Middleton, WI

Noah LeVan Bailey from Westwood High School in Mesa, AZ

Ryan Carlson from Murrieta Valley High School in Murrieta, CA

Rafael Angel Cruz III from East Hartford High School in East Hartford, CT

Joshua Eric Simpson from Bolingbrook High School in Bolingbrook, IL

Andrew W Chen from Park Center Senior in Brooklyn Park, MN

Oskar Lynard from Egham

Rylan Underwood from The Classical Academy in Colorado Springs , CO

Daniel Hackerman from Southington High School in Southington , CT

Women's Volleyball


Aurora EuDora Bosse from Parkston High School in Parkston, SD

McKenzie Wilson from Herriman High School in Lehi, UT

Riley O'Dowd from Morris Catholic High School in Montville, NJ

Bailee Wilkinson from Humble, TX

Hannah Martin from Luella High School in Hampton, GA

Sydney Decker from Magnificat High School in Middleburg Heights, OH

Myranda Raquel Sharp from Elsik High School in Katy, TX

Chelsea Guerrero from Taylor High School in Katy, TX

Kiana Camargo from San Clemente High School in San Clemente, CA

Olivia Pennebaker from Willowbrook High School in Lombard, IL

Men's Water Polo


Carter William Reeves from Canyon Crest Academy in Solana Beach , CA

Jerry Anthony Alamo Jr. from Santiago High School in Corona, CA

Zack Forgrave from Panther Creek High School in Cary, NC

Ethan Wlaschin from Bellevue High School in Bellevue, WA

Dmitry Brandt from Miami, FL

Cameron Kekoa Frazier from Clovis East High School in Clovis, CA

Joey R Macleane from Granite Bay High School in Newcastle , CA

Jack Thomas Deely from San Ramon Valley High School in Danville, CA

Tyler Friedman from Boca Raton High School in Boca Raton, FL

Lucas James Motsinger from Sun Valley High School in Indian Trail, NC

Women's Water Polo


Kennedy Tristan East from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Emma Hallson from Dr. Phillips High School in Windermere, FL

Skyler Hudson from Kealakehe High School in Kailua Kona , HI

Mckenna Scott from Alta Loma High School in Alta loma, CA

Darian Eva Pace from Miami, FL

Julia C Pata from Ceres High School in Ceres, CA

Jenna Wimmer from Summit High School in Bend, OR

Elizabeth Wrobel from Burroughs High School in Burbank, CA

Samantha Stebbins from Leland High School in San Jose, CA

Silvia Anne Maria Roy from Cathedral Catholic High School in San Diego , CA

Men's Wrestling


DeMichael Franklin REGION THREE CHAMPION from Mayde Creek High School in Katy, TX

Jared Butler from St. Vincent Pallotti in Laurel , MD

Christopher M Spano from Marriotts Ridge High School in Ellicott City, MD

Matthew Truman Moore from Utica High School in Newark , OH

Anthony Mason Anderson from Lafayette High School in Williamsburg, VA

Tristan Barr from Rolla, MO

Tyler White from West Caldwell High School in Lenoir , NC

Juan Alexis De La Cruz from Chelan High School in Chelan Falls, WA

Caelen Shannon from Xavier High School in Cedar Rapids, IA

Bret Kenneth Lane from Adena High School in Frankfort, OH

Women's Wrestling


Jazmine Greene from Charlotte, NC

Eileen Marin Santos from Long Island City, NY

Mikayla Miles from Nordhoff High School in Oak View, CA

Kyra Skye Austin from Liberty High School in Frisco, TX

Zhanelle Tuquib from Kodiak High School in kodiak, AK

Marie Ramoth from Selawik, AK

RaNithia Mitchell from Fitzgerald Senior High School in warren, MI

Sugey Gonzalez from South Houston High School in houston, TX

Jamaiya Patton from Saguaro High School in Tempe, AZ

Kaelee A Henderson from Cathedral City High School in Cathedral City, CA

You might also like…

Athletic

Have You Planned Your Summer Schedule?

As summer break is just months away, it is important to start planning out your summer schedule.  For many, summer camps are a good option to add to the schedule because many times college coaches or ex-professional athletes are...

Athletic

BeRecruited Top 10 for July 2014

Baseball Jake Jones from Piper High School in Kansas City, KS Hunter Wood from Ft. Zumwalt South High School in Saint Peters, MO Kent Broom from St. Mark's School of Texas in Dallas, TX Alec Usher from Eastport-South Manor...

Athletic

BeRecruited Top 10 for September 2014

Baseball Max Hawkins from Manasquan High School in Manasquan, NJ Alec Usher from Eastport-South Manor Junior/Senior High School in Manorville, NY Austin Conniff from Norco High School in Norco, CA Drake Sadosky from Notre Dame Prep...