See all resources

BeRecruited Top Ten for February 2020


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Liam O’Connor from Maple Shade, NJ

Jovani Delao from Maine West High School in Des Plaines, IL


Ricardo Pena from Muscatine High School in Muscatine, IA

Dennis Ofori-Amponsah from Bronx, NY

Riley Bush from Kennedale High School in Arlington, TX

Clayton Vineyard from Western Brown High School in Mount Orab, OH

Christopher Romero from West Babylon Senior High School in Babylon, NY

Warner Michael from Alcorn Central High School in Corinth , MS

Owen Bernards from Saint Paul, MN

Men's Basketball


Mason Engel from New Berlin, WI

Chance Sanger from Larned Senior High School in Larned, KS

jared wilson from West Jefferson High School in New Orleans, LA

Joe Green from Marian Catholic High School in Glenwood , IL

Michael Herr-Zielke from Butternut High School in Glidden, WI

Chad WILLIAMS from Brooklyn , NY

Shawn Manuel from Warren Easton Fundamental Senior High School in New Orleans, LA

Jonathan Kayumba from Abraham Lincoln High School in Littleton, CO

Jack Fleming from Hanover High School in Hanover, MA

Coby Elijah Farley from Kempner High School in Houston , TX

Women's Basketball


Suvannah Freitas from Cienega High School in Tucson, AZ

Briahna Linn Jefferson from Knoxville Senior High School in Knoxville, IL

Trinity Kiara Barnes from Savannah, TX

Kailee Helmrich from Williamsport Area Senior High School in Cogan Station, PA

Jatana Grajczyk from Wilmot High School in Beardsley, MN

Zenevieve Coronado-Casebolt from Pioneer High School in Woodland, CA

Fern Mckoy from Jamaica , NY

nodia osby from Medina High School in Medina, NY

Ajalay Lynn Franklin from Tri-Cities High School in Union city, GA

Mandy Belnap from Wasatch High School in Heber, UT

Men's Diving


Joseph Roman Nicol from Bradford, AL

Alex Walton from Portsmouth

Spencer Ryan Finnegan from Rockville High School in Rockville, MD

Joe Pashley from Sheffield

Lyde Edin DeHooghe from Anchor Bay High School in New Baltimore, MI

Adrien McGill from Grand Ledge High School in Lansing , MI

Evan Adams from Farmington High School in Unionville, CT

Alton Zane Harper from Buford High School in Buford, GA

John Marple from Fox Lane High School in MOUNT KISCO, NY

Jakob Merkel from Lloyd C. Bird High School in Richmond, VA

Women's Diving


Annie K Fox from Villa Duchesne/ Oakhill School in Frontenac, MO

Giavana Smith from Emma Willard School in Albany, NY

Hannah Biesbrock from Forest Hills Northern High School in Grand Rapids, MI

Aaliyah Afuya from Marshalltown High School in Marshalltown, IA

Abigail Wilkov from Solon High School in Solon, OH

Maya Earleywine from Slingerlands, NY

Caroline Grayce Osorio from Millikan Senior High School in Lakewood, CA

Alyssa Renee Palacios from Reagan High School in San Antonio, TX

Morgan K Casey from Fishers High School in Fishers, IN

Samantha Jo Mersnick from Orchard Farm Senior High School in st. charles, MO

Men's Track and Field, XC


Tkai J. Wade from John Paul II High School in Plano, TX

Hassan Jonah Sesay from Whetstone High School in Columbus, OH

Arian Rivera from Pasadena Memorial High School in Pasadena, TX

Adam C Wellen from Hamilton County Junior-Senior High School in Dahlgren, IL

Bryce Terrel McIntye from Cypress Lakes in KATY, TX

Antwone Rayford from West Aurora High School in aurora, IL

Thomas Clark from Lebanon High School in Lebanon, OH

Tyler Dimaano from Strake Jesuit College Prep in Houston, TX

Skyler Karns from Osage City High School in Osage city, KS

Darius Mike from John Ehret High School in Marrero, LA

Women's Track and Field, XC


Jatana Grajczyk from Wilmot High School in Beardsley, MN

Gracie McDorman from Whitewright High School in Whitwright, TX

Zoe Gentle from Langham Creek High School in Houston, TX

Kaan Oliver from Pike Road , AL

Taniya Vaughn from Suncoast Community High School in Royal palm beach, FL

Kimberly Mercado from Coolidge High School in Coolidge, AZ

Aminah Stratton from Bolton High School in Memphis, TN

Aja Fulton from Lake Highlands High School in Dallas, TX

Bethany Brooke Colter from City of Life Christian Academy in Kissimmee , FL

Rebecca Harima from Golden Valley High School in Palmdale, CA

Women's Field Hockey


Molly Frost from Robert W Traip Academy in Kittery , ME

Cassandra Malles from Conestoga Valley Senior High School in Lancaster, PA

Jaden Greenwald from Keene High School in Keene, NH

Cassandra Ann Slusser from Bloomsburg Area High School in bloomsburg, PA

Madelyn Isenberg from Berwick Area High School in Berwick, PA

Olivia Boucher from Berlin, NH

Abigail Stevens from Nauset Regional High School in Brewster, MA

Tanae Danelle Johnson from Kent County High School in worton, MD

Lilian Walker from Great Mills High School in Saint Inigoes, MD


Men's Football


Jeremiah Mosley from Cypress Springs High School in Cypress, TX

Jaxson Burns from Allen High School in Allen, TX

Courtney Howard Massingill II from Lancaster High School in Lancaster , TX

Matthew Rowe from Waterford High School in Waterford, WI

Miguel Contreras III from Edinburg North High School in McAllen, TX

Brock Snead from North Bullitt High School in Shepherdsville, KY

Christopher Brown from First Bapt Christian Academy in Pasadena, TX

Kaylan Jay Wesley from Calabasas High School in Thousand Oaks, CA

Devante Samuel from Klein Forest High School in Houston, TX

Declan Murphy McCabe from Midway High School in McGregor , TX

Men's Golf


Evan Drummond from Downingtown High School East Campus in Exton, PA

Jay-P John from Carrizo Springs , TX

Ian Smith from Plymouth High School in Canton, MI

Niketan Katial from Ardrey Kell High School in Charlotte, NC

Gabe Miller from Dover High School in Dover, OH

Nick Zaller from Mentor High School in Mentor, OH

Sam Maurer from Twinsburg High School in Twinsburg , OH

William Pruitt from Bishop Chatard High School in Indianapolis , IN

Keegan C Tingle from Shelby County High School in Shelbyville, KY

Dillon Fields from Shelby County High School in Shelbyville , KY

Women's Golf


Jimenna Ramirez Gudiño from Vincent Memorial Catholic High School in Calexico, CA

Isabella Lee Deloske from Platteview Senior High School in Omaha, NE

Haley Brenner from Roosevelt High School in Kent, OH

Sarah Nordlander from Thomas Jefferson High School in Denver, CO

Leslie Grace Hill from Clear Springs High School in League City, TX

Anisa Nieto from San Benito , TX

Phloy Wongvilart from Zeeland West High School in Zeeland, MI

Mackenzie Furches from Buckeye Valley Local High School in Ostrander, OH

Karlee Malone from Marshall High School in Marshall, MI

Tuesday Lewis from St.Johns, MI

Men's Ice Hockey


Grant Coykendall from Catholic Central High School in Caledonia , MI

Jeremy McCartney from Truman Senior High School in Levittown, PA

Leo LeGault from Charles W. Baker High School in Phoenix, NY

Logan Huus from Grand forks, ND

William M Moore from Noble And Greenough in Dedham, MA

Maxx Anthony Goldston from Aurora High School in Aurora, OH

Brian Craven from Catholic Memorial in Pembroke, MA

Noah Jubb from Southwick-Tolland Regional High School in Southwick, MA

Thomas Sullivan lll from Strath Haven High School in Swarthmore, PA

Daniel Quartapella from Haverford Senior High School in Havertown, PA

Women's Ice Hockey


Alysen S Meyers from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Emma Koerber from Kettle Moraine High School in Delafield, WI

Andrea Carlson from Totino-Grace High School in Blaine, MN

Sydney D. Paulsen from Holy Family Catholic High School in Waconia, MN

Alex Kinney from North High School in Fargo, ND

Elizabeth Battle from Oriskany Junior/Senior High School in ORISKANY, NY

Glen Inglis from Rockland District High School in Rockland, ON

Meghan Elizabeth Webb from Thayer Academy in Kingston, MA

Antonia Driscoll from Silver Lake Regional High School in Kingston, MA

Madison Gail Lacombe from Ecole Secondaire Catholique Garneau in Orleans

Men's Lacrosse


Chad Rawlings from Matanzas High School in Palm coast, FL

Garvin Kinney from Westhill High School in SYRACUSE, NY

Jordan Michael Sellers from Vista High School in Vista, CA

Keith White from District Heights, MD

Blake Donoher from Salem High School in Plymouth, MI

Darian Welsh from Mountain View High School in Buford, GA

Ethan Treadway from Grady High School in Atlanta, GA

Brody Gamble from Celebration High School in celebration, FL

Aaron Sibal from Susan E. Wagner High School in Staten Island, NY

Trevor Rogers from Largo High School in Belleair beach , FL

Women's Lacrosse


Gianna Latella Sliby from West Haven High School in West Haven, CT

Andrea Carlson from Totino-Grace High School in Blaine, MN

Molly Swift from Cuyahoga Valley Christian Acad in akron, OH

Robert Heffelfinger from Cedar Cliff High School in New cumberland, PA

Leslie Lopez from East High School in West Valley City, UT

Isabella Sandra Saccone from Bishop Verot High School in Fort Myers, FL

Holly D'Accordo from Earl L Vandermeulen High School in Port Jefferson, NY

Aspen L Villas from Lawrence North High School in Indianapolis, IN

Mackenzie Schmidt from Oak Hills High School in Cincinnati, OH

Katie Huang from Lowell High School in San Francisco, CA

Men's Rowing


Tomas Broderick from Auckland

Moses Weintraub from Kent School in New York, NY

Austin Connelly from Bethesda-Chevy Chase High School in Chevy Chase, MD

James Yuji Hayakawa from Kent School in West Harrison , NY

Daevyn Maurya from McCallie School in Chattanooga , TN

Thomas Kunkler from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Henry Quackenbush from Hingham High School in Hingham, MA

Reid Curran from Berkshire School in Rhinebeck, NY

Max Harmon from Conestoga Senior High School in berwyn, PA

Zakar Bayindiryan from New Trier Township High School Winnetka in Kenilworth, IL

Women's Rowing


Claire Gallagher from Hingham High School in Hingham, MA

Reilly Uiterwyk from Hanover High School in Lyme, NH

Noelle Fuchs from Webb School of Knoxville in Knoxville, TN

Noelle Abeyta from Deerfield Academy in Deerfield, MA

Katie Taylor from St. Ignatius College Prep School in Chicago , IL

Kendall Medus from St. Charles East High School in St Charles, IL

Katherine Warren from Polytechnic High School in Long Beach, CA

Emily McCauley from St. Joseph Academy in Berea, OH

Tyler Day Leik from Ashevile, NC

Madelaine Johnson from Radnor Senior High School in Wayne, PA

Men's Soccer


Aiman Benabid from Maidenhead

Evan Stookey from Evangelical Christian School in Lakeland, TN

Jackson Sullivan from Lyons Township High School North Campus in LA GRANGE PARK, IL

Leonardo Carrasco from Rancho Buena Vista High School in Vista, CA

Osvaldo Alonzo from Murray County High School in Chatsworth, GA

Thomas Gordon from Linwood, NJ

Ousseynou Ndoye from Atlanta, GA

Alvaro Gomez from Dover High School in Dover, NJ

Blaze Dees from Pleasure Ridge Park High School in louisville, KY

Dinmukhamed Zhumabekov from Nur-Sultan

Women's Soccer


Destiny Deese from Lakeland Christian School in Lakeland, FL

Madison Nimmons from Oglethorpe County High School in Lexington , GA

Sabrina Carmona from Valley Central High School in Walden, NY

Chantal Camenzind from Bay High School in Panama City, FL

Grace Christie from Ladue Horton Watkins High School in St. Louis, MO

Preslee Reed from Gallia Academy High School in Gallipolis, OH

Natalie Huffman from Poteet High School in Mesquite, TX

Madelyn Alise McCracken from Hillcrest High School in Moundville , AL

Bella Hobbs from Brown County High School in Nashville, IN

Desiree Jones from Brenham High School in Brenham , TX

Women's Softball



Emily M Stewart from Firelands High School in Lorain, OH

Kelly Marmorowski from Floral Park Memorial High School in Floral park , NY

Gina Angora from Greece Olympia in Rochester , NY

Jenna Sargent from Fairview Park, OH

Rachel L Krasny from Mattawan High School in Kalamazoo, MI

Morgan Carter from Macon County High School in Lafayette, TN

Kalista Mamie from Lathrop High School in Lathrop, MO

Hannah McCutcheon from San Marcos High School in San marcos, TX

jordyn reuscher-layton from Susquehanna Valley Senior High School in conklin, NY

Men's Swimming


Lukas Rakowsky from St. Charles Prep School in Powell, OH

Andrew Levine from New Albany High School in Blacklick, OH

Luke Birkett from Lincoln , NE

Ahmad Zubair Zia from North (John W.) High School in RIVERSIDE, CA

Christian Michael Hoch from Lake High School in Uniontown , OH

Avery William Lawson from Mill Valley High School in Shawnee, KS

Troy Cassera from Ward Melville Senior High School in Setauket, NY

Aaron Zeng from Atholton High School in laurel, MD

Max Johnson from Forest Park High School in montclair, VA

Drew Caldwell from Blackford High School in Hartford City, IN

Women's Swimming


Lilly MacDonald from North Ridgeville High School in North Ridgeville , OH

Hailey Alexis Reagan from Stone Memorial High School in Crossville , TN

Isabella Barrett from Wakefield Memorial High School in Wakefield , MA

Mea Mose from Kaukauna,, WI

Bella Corine Smith from Denver School of Science And Technology Charter School in Denver, CO

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Esmeralda Almanza from Rockford East High School in Rockford, IL

Morgan Alyse Porter from Scarborough High School in Scarborough, ME

Caitlin Smith from Tahoe Truckee High School in Truckee, CA

Sairi Navarrete from el paso, TX

Men's Tennis


Matthew W Birchmeier from Flushing High School in Swartz Creek, MI

Robert Roe IV from Warren Central High School in Indianapolis, IN

Arham Shah from Swainsboro High School in Swainsboro , GA

Isaac Kairi Ramirez from Victor Valley High School in Victorville, CA

Austin Hansen from Coon Rapids Senior in Coon Rapids, MN

Alejandro Torres from Skyline High School in Dallas, TX

Alan Patel from Sprayberry High School in Marietta, GA

Parker Stone from Model 9-12 High School in Rome, GA

Joel Mast from West Noble High School in Goshen , IN

Bryson Crowell from Lebanon Senior High School in Lebanon, MO

Women's Tennis


Eleanor Lois Simmons from Collinwood High School in Cypress Inn, TN

Madaline Ludwig from Box Elder High School in Perry, UT


Asho Isse from Iroquois High School in Louisville , KY

Shreya Jayas from Loch Raven High School in Baltimore, MD

Priya Verma from Upper Darby Senior High School in upper darby, PA

Chloe Skye Abramowitz from Merion Mercy Academy in Philadelphia, PA

Semmie Micah Moore from pickerington, OH

Lina verghese from Archbishop Prendergast High School in Upper Darby, PA

Brylee Jackson from Parkersburg High School in Parkersburg, WV

Men's Volleyball


Jacob Inglis from Bergenfield High School in bergenfield, NJ

Grant Howat from Tampa, FL

Wallace Schmotzer from Edgewood High School in Madison, WI

Grayson Kai Stoudt from South Broward High School in Davie, FL

Lord Torres from CAGUAS, PR, FL

Mason McKinney from Tampa, FL

Christopher Aoun from Miami, FL

Jonathan Bain from Burrell High School in Lower Burrell, PA

Dimitri Robinson from Tremper High School in Kenosha , WI

Sebastian Herbst from Melbourne

Women's Volleyball


Mariah Ellis from Russellville High School in Russellville , AR

Alana Nicole Sellers from Round Rock High School in Round Rock , TX

Emma-Lee Elaine Geier from Versailles, MO

Kayleen May from Lyford High School in lyford, TX

Jatana Grajczyk from Wilmot High School in Beardsley, MN

Emily Jacobson from Orlando Christian Prep in Oviedo, FL

Makenzie Watson-Gass from Permian High School in Odessa , TX

Anika Verbeek from Calvin Christian School in Grand Rapids, MI

Erin Rogers from Clear Springs High School in League City, TX

Olivia Ohnstad from Grantsburg High School in Grantsburg, WI

Men's Water Polo


Andrew john Lopez from South Broward High School in Hollywood, FL

Callum Norman from Johannesburg

Dylan Hoffmann from Walnut Creek, CA

Matthew Flowers from Fieldston in New York, NY

Gages Curry from Green Valley High School in Henderson, NV

Connor Serig from Hialeah Gardens Senior High School in Miami, FL

Naeem Sbaiti from Cumberland Valley High School in Enola, PA

Ian Worst from Hudsonville High School in Hudsonville, MI

Brayden Mikael Lepppanen from Kearny High School in WEST JORDAN, UT

Joshua Rottier from West Ottawa High School in Holland , MI

Women's Water Polo


Alana Avila from James Logan High School in hayward , CA

Erin Van Rooyen from White Oaks Secondary School in Oakville, ON

Rachel Loomis from Sunny Hills High School in Fullerton, CA

Airel Valverde from Redlands East Valley High School in Redlands, CA

Jennifer Lein from Prior Lake Senior in Prior Lake, MN

Molly Ostrowski from Pleasant Hill, CA

Mercy Deng from Temple City High School in San Gabriel, CA

Remy Dizon from Terra Nova High School in San Francisco , CA

Jocelyn Kaveney from Millikan Senior High School in Long Beach , CA

Megan Kelleher from South Pasadena , CA

Men's Wrestling


Augustus Irwin from Dexter Regional High School in Garland, ME

Dylan Stoll from Springfield High School in Toledo, OH

Esdras Velez from Economedes High School in Edinburg , TX

Jared Eye from Turner Ashby High School in Hinton, VA

Dominic Molfetas from Osceola High School in MADEIRA BEACH, FL

Trevor Jonathan Zeitner from Gig Harbor High School in Gig Harbor, WA

Abel Balleza from Bryan Adams High School in Dallas, TX

Dylan Stoll from Springfield High School in Toledo, OH

Colby Reilly from Cumberland High School in Cumberland, RI

George Cabrera from Cane Bay High School in Summerville , SC

Women's Wrestling


Ruby May Massin from Petersburg High School in Petersburg, AK

Elizabeth Ruby Ames from Argenta-Oreana High School in Argenta, IL

Socorro Stephens from Wichita , KS

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Garrett Ramsey from...

Athletic

The 5 C's of Sports

by Gwinn Nixon As athletes, and being involved in athletics, you think about why you do it. What drives you to keep going, to take the next step? I was thinking about that today and came up not with 5 reasons to love sports, but 5 C’s...

Athletic

BeRecruited Top 10 for January 2015

Each month, we compile a list of athletes that coaches viewed the most. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!   Men's Baseball Nicholas Williams from...