See all resources

BeRecruited Top Ten for January 2017


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Hunter Riley Moye from Wesley Chapel High School in Wesley Chapel, FL

Colby James from Fairmont Heights High School in Capitol Heights, MD

Jake Rutkowski from Normal Community West High School in Normal, IL

Jacoby Pate from Susquehanna Township High School in Harrisburg, PA

Isaac James Martin from Milwaukee , WI

Cooper Maccoy Kingery from Eastwood I High School in Pemberville, OH

Stephen Strategakos from Baldwin Senior High School in Baldwin, NY

Austin Yelland from Wilkes barre , PA

Carlos Morel from Bronx , NY

Thomas Cunningham from Regis High School in Eastchester, NY

Men's Basketball


John W Kerr from Grant Community High School in Lake Villa, IL

Jacari Allen from Albany High School in Albany , GA

Jefferson Daniel from Ocean Township High School in ocean township, NJ

DeVonte Lorenz Ross from Fairfield High School in Hamilton, OH

Cameron Jackson from Heritage High School in frisco, TX

Jeremy Mgbeike from Foster High School in Richmond, TX

Taylor Hall from Great Commission Schools in hollidaysburg, PA

Darius Gibson from Ridge View High School in Columbia, SC

Traevon Fann from Garfield Heights , OH

Antonio Javier Barraza from Mesa High School in Mesa, AZ

Women's Basketball


Kierstin Weaver from Dayspring Christian Academy in Lititz , PA

Aria Rheams from Hayfield Secondary in Alexandria, VA

Briana Arshae' Rushing from Wildwood High School in wildwood, FL

Jenna Trainer from Green High School in UNIONTOWN, OH

Ashlee Diamond from Westside Christian Academy in Detroit, MI

Taylor Jones from Lutheran High School Westland in Westland , MI

Taylor Rose Homan from Jay County High School in Bryant, IN

Maya G Knowles from Tom Clark High School in San Antonio, TX

Tanisha Taylor Wilson from St. Charles High School in St charles, MO

Destiny Faith Brooks from Gilmer High School in Longview, TX

Men's Diving


Johnathan Ek from Laurel Highlands Senior High School in Hopwood, PA

Lyle Thomas Hayes-Macaluso from Pine Crest School in Fort Lauderdale, FL

Al'x Pierre from St. Thomas Aquinas Catholic Secondary School in London

Evan Anthony Clark from Central Bucks High School-East in Doylestown, PA

Addison Vance Cochran from Wheeler High School in Marietta, GA

Wesley Ahart from Souderton Area Senior High School in Telford, PA

trevor benfield from Sheets Memorial Christian School in archdale, NC

Ben Lux from Lamar High School in Houston, TX

Jake Greenberg from Dana Hills High School in Laguna Niguel, CA

Cole Greashaber from Blue Springs South High School in Lee's Summit , MO

Women's Diving


Kayla Luarde from Homestead Senior High School in Fort Wayne, IN

Emma Weis from Kearney Senior High School in Kearney, NE

Wren Evelyn Sablich from Episcopal Academy in Phoenixville, PA

Megan Rebecca Demeo from Bedford High School in Bedford, MA

Grace Chouinard from Natick High School in Natick, MA

Blanca Galvez from Dewitt High School in Dewitt, MI

Kyndal Knight from East Gaston High School in Stanley , NC

Nikki Taylor Benedict from Monona Grove High School in Cottage Grove , WI

Daphne Scheck from Oak Ridge High School in Conroe, TX

Brianna N Acosta from Vineland Senior High-South in Vineland, NJ

Men's Track and Field, XC


Scott Greeves from Norwich, Norfolk

Arturo Ernesto Vale from Susan E. Wagner High School in staten island, NY

Zachary Thomas Tilsch from Avon High School in Avon, CT

nahum barron from William Henry Harrison High School in west lafayette, IN

Ben Arrendondo from Cleveland (Grover) High School in Sylmar, CA

Jacob Hughes from Pagosa Springs High School in Pagosa Springs, CO

Luke Whitmore from Plant City High School in PLANT CITY, FL

Matteo Robazza from Ridgewood High School in Ridgewood, NJ

Noah Casasanta from Spruce Creek High School in Port orange , FL

Nicholas Chan from Melrose High School in Melrose, MA

Women's Track and Field, XC


rachel ramirez from Lake Brantley High School in apopka, FL

Mahnoor Ahmed from Peshawar

Lauren Boos from Elkhart Lake High School in Elkhart lAke , WI

Madison Zuk from Galway High School in Middle Grove, NY

Sarah Klotzman from Oliver Wolcott Technical High School in north granby, CT

Brittany Chamberlin from South High School in Pueblo, CO

Tatum Fenton from Litchfield Senior High School in Litchfield, IL

Kimberly Ann Fagga from Hampshire High School in Romney, WV

Sydney Boland from Edmonds Woodway High School in Edmonds, WA

Matilda Lee from Cleveland High School in cleveland, TN

Women's Field Hockey


Jillian N Maute from Greater Nanticoke Area Senior High School in Nanticoke, PA

Grace Nicholette Belanger from Dexter Regional High School in Dexter , ME

Natalie Paige Tyler from Lavergne High School in La Vergne, TN

Latresa Crittenden from Dekalb High School in Dekalb , TX

Brigette Doherty from Bishop Brady High School in Laconia, NH

Jennifer Ann Conroy from Madison, NJ

Faith Dorothy Parker from Wachusett Regional High School in Holden, MA

Katherin Martinez from Brien McMahon High School in norwalk , CT

Scottinae Hatchett from Heritage High School in Newport News, VA

Shelby Bowen from Huntingtown High School in Prince Prederick, MD

Men's Football


Kendal Eugene Bevelot from Lexington High School in Lexington, TN

Chris B Frazier from Cathedral High School in El Paso , TX

Ryan L Martinez from Sioux Falls, SD

D. Uwaomah from River Ridge High School in woodstock, GA

Detrick Javon Merriweather II from Michigan City, IN

Jordan Allen Murschel from Coon Rapids Senior in Coon Rapids, MN

Ben Zickefoose from West Central Valley High School in Redfield, IA

Thomas L Mercogliano from North Tahoe High School in Tahoma, CA

Jacob Ellis from Estrella Foothills High School in Goodyear, AZ

Gyun Jung from Leavenworth Senior High School in Fort Leavenworth, KS

Men's Golf


Patrick Meyer from Pittsford Sutherland High School in Pittsford, NY

Jacob Baker from Marshall, MN

Tyler J Weinert from Bethel High School in huber heights, OH

Daniel Lee from Kings High School in Maineville, OH

Anthony Vito Carlier from Chippewa Valley High School in Clinton township , MI

JUAN MURUBE from SEVILLA

Alex Henry Hernandez from Faith Academy in Telferner , TX

Michael A Griffin from Watkins Memorial High School in pataskala, OH

Eric Chambers from Union Grove High School in Union grove , WI

Logan Myers from Miamisburg High School in Miamisburg, OH

Women's Golf


Alyson Shuman from Palisade High School in Palisade, CO

Shelby Allen from Rockwall High School in Rockwall, TX

Brielle Braithwaite from American Fork High School in Highland, UT

Maya C Isom from Lakewood Ranch High School in Lakewood Ranch , FL

Serena Martinez from Mansfield High School in Arlington, TX

Jenna Peters from Wadsworth High School in Wadsworth, OH

Julia Wofford from Lewisville High School in Lewisville, TX

Ryan Elizabeth Lee from Lone Oak High School in Paducah , KY

Olivia Olsey from Regina High School in Harrison twp, MI

Lauren McKenzie Dauk from Jackson High School in Massillon, OH

Men's Ice Hockey


Joseph Brian Ackley from Pickerington High School Central in Reynoldsburg, OH

Stefan Vronsky from Raleigh, NC

Giovanni Ruotolo from Portland High School in Portland, ME

Cameron Wilson from Olmsted Falls High School in Olmsted Township, OH

Connor Joseph Santini from Evangelical Christian School in Naples, FL

Luke kenyon from Starpoint High School in lockport, NY

Thomas McLatchie from A.N.Myer Secondary School in Niagara Falls, ON

Ryan Dailey from The Loomis Chaffee School in Avon, CT

Cole Walter Diamond from Sultana High School in Hesperia, CA

Josef Mehall from Shrine High School & Academy in Berkley, MI

Women's Ice Hockey


Makayla Kelly from Dimond High School in Anchorage, AK

Jennifer Porter from West Chester East High School in West Chester, PA

Lynsey Marie Wallace from Seven Hills, OH

Madison Schultz from Bemidji Senior in Bemidji, MN

Tessa Landry from Radnor Senior High School in Rosemont, PA

Kendall Nicole Linnenkugel from Sylvania Southview High School in Toledo, OH

Emily Rowland from Joseph A. Foran High School in Milford, CT

Alana P Wall from Roseville Area Senior in Saint Paul , MN

Anna Ballweber from Park Center Senior in Brooklyn Park, MN

Jordan Keeley from St. Peter Senior in St. Peter, MN

Men's Lacrosse


McKenzie McDermott from Vincent Massey Collegiate in Winnipeg, MA

Zackary Phillips from Brick Township High School in Brick, NJ

Billy Wenz from Holy Spirit High School in Absecon , NJ

Matthew H Kmetz from Wheeler High School in Marietta, GA

Daniel Cunningham from Skyview High School in NAMPA, ID

Samuel David Needham from Northview High School in Grand Rapids, MI

Brandon Welch from Plymouth Regional High School in Thornton, NH

Micah Jonus Carlson from Fairmont High School in Fairmont, WV

Daniel Orebiyi from Springbrook High School in silver spring, MD

Cullen McElligott from Tappan Zee High School in Blauvelt, NY

Women's Lacrosse


Alexis Grubel from Morris Knolls High School in Rockaway, NJ

Carolyn Miller from Lake Oswego High School in Lake Oswego, OR

Leah Swisher from Pataskala, OH

Cady Tyburski from Ludlow, MA

Breanne Williams Sutton from Grossmont High School in El Cajon, CA

Brittney Damasco from Charles W Flanagan High School in Pembroke Pines , FL

Kiara Smith from Paint Branch High School in Burtonsville , MD

Jesse Salomonson from Eagle, ID

Chelsea Abigail Lawrence from Whitewater High School in Fayetteville , GA

Ashley Hudson from Walter G. O`Connell Copiague High School in Lindenhurst, NY

Men's Rowing


Derek James Piccinich from The Lawrenceville School in New York, NY

Gabriel L. Echarte from Ransom Everglades School in Miami Beach, FL

James Bauer from Burlingame High School in Burlingame, CA

Michael Wilson from Boston College High School in Braintree, MA

Charley O McNamara from St. Joseph's Prep School in Wayne, PA

Santo Samuel Scarfone from University Liggett School in Grosse Pointe Farms, MI

Elisha Joel Cameron from Fountain Valley, CA

Dane E Franke from The Summit Country Day School in Cincinnati, OH

Keith Cook from New Albany High School in New Albany, OH

Jacob Phillips from Brentwood College in Anmore

Women's Rowing


Meghan McLean from Winter Park High School in Maitland , FL

pallavi mundra from The Woodlands College Park High School in the woodlands, TX

Sidney Shea Kirby from Adlai E Stevenson High School in long grove, IL

Rachel L Winfield from Northville High School in Northville, MI

Suzanna Creasey from Glenbrook North High School in Northbrook, IL

Cindy Barker from Los Altos, CA

Emma Elizabeth Toy from Padua Academy High School in Newark, DE

Theresa Rita Colivas from Archbishop Prendergast High School in Drexel Hill, PA

Jeri Rhodes from Ladue Horton Watkins High School in Saint Louis, MO

Kendall Sims from Moorestown High School in Moorestown, NJ

Men's Soccer


Ryan Kelley from Clay High School in Green cove springs , FL

Matthew Carpenter from Monsignor John R. Hackett Catholic in Galesburg , MI

Edin Edo Sabovic from Niles West High School in Morton Grove, IL

Giovanni Carrillo from Mansfield Timberview High School in Arlington , TX

Wyatt Colt Fields from Belpre High School in belpre, OH

Charles Mayo from Lake Cormorant High School in Southaven , MS

Inigo Sanchez Peral from Foster City, CA

Mohamed Dayow Idow from Franklin Heights High School in Columbus , OH

Jose Manuel Calzada Jr. from Cesar Chavez High School in Detroit, MI

Jarod Ortiz from Red Mountain High School in Mesa, AZ

Women's Soccer


Victoria Ann Valdez from Robertson High School in Las Vegas, NM

Mackenzie Heron from Little Flower Catholic High School in Philadelphia, PA

Vianey Medina from Cibola High School in Yuma, AZ

dominique raquel cruz from Suffolk Community College in port jefferson st, NY

Ashlyn Kristina Collier from Henderson, NC

Alexa Aranda from Midland High School in Midland , TX

Stephanie Ibarra from South Hills High School in Fort Worth , TX

Ericka Renteria from Cibola High School in Yuma, AZ


Makayla Kelly from Dimond High School in Anchorage, AK

Women's Softball


Bailey-Jo Michele Stiltner from Pikeville High School in Raccoon, KY

Ali King from Walker Valley High School in Cleveland, TN

Stephanie Michelle Eplin from Logan High School in Whitman , WV

Heather Ashley Long from Newnan, GA

Madison Acklin from Permian High School in Odessa, TX

Jayda Alexis Valdez from Lehigh Senior High School in Lehigh Acres, FL

Sadie Beaver from Bloomsburg Area High School in Bloomsburg, PA

Sarah Anne Miller from Marion L Steele High School in Lorain, OH

Meghan Bauer from Pennridge High School in Perkasie, PA

Taylor Shunk from Mt View High School in troy, ME

Men's Swimming


O'Brien Knight from East Gaston High School in Stanley , NC

Shawn Waynick from Athens High School in Troy, MI

Ian Murray from Southern Cayuga High School in Moravia , NY

Ethan Retemyer from East Stroudsburg Senior High School South in East Stroudsburg, NY

Dakota Cole from Watkins Glen Central High School in Beaver Dams, NY

Dylan Kyle Atas Dela Cruz from Monsignor Donovan High School in Manchester, NJ

Jannan Sivaruban from Sycamore High School in Loveland, OH

Bragi Hallsson from Rojales, AL

Jason McDonald from Shoemaker High School in Killeen, TX

Connor Bondi from Cumberland Regional High School in Bridgeton , NJ

Women's Swimming


Trinity Schauf from Menomonie High School in menomonie, WI

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Morgan Mangel from Technical Senior in st cloud, MN

Angelica Jang from North Royalton High School in Broadview Heights, OH

Rachel Valentine from Platte County High School in Platte City, MO

Lauren Boos from Elkhart Lake High School in Elkhart lAke , WI

Isabel Rosillo from Chestatee High School in Gainesville, GA

Holly Goss from Schenevus Central School in Maryland, NY

Zoe Bonafe from Bruton High School in Williamsburg, VA

Julie Heinig from Box Elder High School in Brigham, UT

Men's Tennis


Kyle McMillan from East Rankin Academy in Brandon, MS

Tyler Davis from Caledonia-Mumford High School in Mumford, NY

Christopher Edward Snyder from Kalamazoo Central High School in Kalamazoo , MI

Isaac Miller from Milan High School in Milan, MI

Christian Conway from Palatine High School in Palatine, IL

Richard McQueen from Belleville High School-East in Swansea, IL

Tim Bowen from King of Kings Christian School in FarmVille , GA

Roger Joseph Trombley II from Baylor School in Signal Mountain, TN

Balin Brake from Northrop High School in Fort Wayne, IN

Kiristiyan William from Warren Mott High School in Warren, MI

Women's Tennis


Brenda Ordonez from Woodstock High School in Woodstock , IL

Madison Taylor Mordica from Poquoson High School in Poquoson , VA

Kasey Jane Jennings from Flora High School in Flora, IL

Catherine Figueiredo from Elizabeth High School in Elizabeth, NJ

Polina Zueva from Craig High School in Janesville, WI

Victoria Ann Villanueva from Edinburg High School in McAllen, TX

Jocelyn Hope Urias from West Springfield High School in Springfield , VA

Daniela Calissano from miami, FL

Eloise Publico from Eisenhower High School in Decatur, IL

Maya Granger from Wesson attendance Center in Wesson, MS

Men's Volleyball


Cole A Spitler from Middleton High School in Middleton, WI

Evan Wurts from St. Thomas Aquinas High School in Fort Lauderdale, FL

Ryan Joseph Seilkop from Chaminade Madonna College Prep in Hollywood, FL

Ryan Miller from Chelmsford High School in Chelmsford, MA

Alec J Lopez from Palos Verdes High School in Palos Verdes Dr W, CA

Shane Holsclaw from Plainfield North High School in Plainfield, IL

Joseph Hollen from Varina High School in Richmond , VA

Jarrett L Malone from Burroughs High School in Burbank, CA

Andriy Bench from Lake View High School in Franklin Park, IL

Rafael Angel Cruz III from East Hartford High School in East Hartford, CT

Women's Volleyball


Amalia Marie Torres from Pioneer High School in Hacienda Heights , CA

Brittney Alexis Anton from Denver Christian High School in Parker, CO

Jadah R Harris from Belvidere North High School in Loves Park, IL

Ariel Swain from Lakota East High School in Liberty Twp. , OH

Sarah Strickland from Cabell Midland High School in Huntington, WV

Marci Mills from St. Anthony High School in Effingham, IL

Myranda Raquel Sharp from Elsik High School in Katy, TX

Katarina Nikolic from Belgrade

Skyler Raven Baeza from La Mirada High School in La Mirada , CA

Reagan Avery from North Lenoir High School in KINSTON, NC

Men's Water Polo


Eric Craig Schleuniger from Murrieta Valley High School in Murrieta, CA


Enrique Lopez from Kelly High School in Chicago , IL

Daniel Joseph Noble from Saddleback College in San Clemente, CA

Jose Guzman from San Ysidro High School in Chula Vista, CA

Daniel Henschel from Landon School in Potomac, MD

Jarett Ollier from Chaparral High School in Temecula, CA

Victor Gonzalez from Saddleback High School in Santa Ana, CA

Morgan Patrick Maize from Kirksville Senior High School in Kirksvile , MO

Nolan Baldwin from Wilson High School in Reading, PA

Women's Water Polo


Isabella Sophia Virzi from San Marcos High School in San Marcos, CA

Sophia Isabella Supica from Carmel High School in Carmel , CA

Marissa Noelle Moreno from Grossmont High School in La mesa, CA

Maeve Wydan from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Kathryn Kelly from James Logan High School in Union City, CA

Julia C Pata from Ceres High School in Ceres, CA

Silvia Anne Maria Roy from Cathedral Catholic High School in San Diego , CA

Maeve Ellen Wydan from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Grace Ann Vieira from B M C Durfee High School in Fall River, MA

Gillian Irene McKim from Aloha High School in Beaverton, OR

Men's Wrestling


Seth Winkle from Batavia Senior High School in Batavia, IL

Anthony Mason Anderson from Lafayette High School in Williamsburg, VA

Joshua Loomer from San Bernardino , CA

Jacobi Warner from Douglass High School in okc, OK

hunter parks from Hanford High School in hanford, CA

Martin Bustos from Roosevelt High School in Lincoln Park, MI

Jared Butler from St. Vincent Pallotti in Laurel , MD

Seth Graves from Memorial High School in Edmond, OK

Jonathan Paolozzi from Jefferson High School in Duluth, GA

Richard - Tre' P Bogetich III from Westerville Central High School in Westerville, OH

Women's Wrestling


Rochelle Gueller from Seymour High School in Black Creek , WI

Brooke Holt from Belleville High School-West in Belleville, IL

Kyra Skye Austin from Liberty High School in Frisco, TX

Destanie Juarez from Grandview High School in Aurora , CO

Alicia Flores from Richland High School in richland, MO

Mackenzie Tecco from Saint James High School in Murrells inlet, SC

Kaelee A Henderson from Cathedral City High School in Cathedral City, CA

Glaysia Sparling from Decatur High School in federal way, WA

Brittany Keller from Prattville High School in Prattville, AL

abigail bianca sauceda from Eisenhower Senior High School in Rialto , CA

You might also like…

Athletic

BeRecruited's Top 5 for June 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for June 2013! Within this list, the states of Illinois, California, Pennsylvania and Michigan. The average lifetime total college coach views for...

Athletic

BeRecruited Top 10 for October 2014

Baseball Cole Massie from Jackson High School in Jackson, OH Bradley Watson from Boca Ciega High School in St. Petersburg, FL Blake Hall from Azle High School in Azle, TX Justin Brenner from Rio Rico High School in Rio Rico, AZ ...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top 10 For October 2015

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in October. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Dylan Heisey from...