See all resources

BeRecruited Top Ten for January 2018


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Evan Tyler Wells from Mansfield, TX

Bryce Parsons from William Mason High School in West Chester, OH

Alex Hernandez from Arrowhead Christian Academy in Highland, CA

Bryant Rodriguez from University Prep in bronx , NY

Holden Breeze from Mesquite High School in Gilbert, AZ

Trenton K Overbeck from La Serna High School in Whittier, CA

Sean McGivern from Lawrence Academy in STOUGHTON, MA

Tyler Driscoll from Ithaca High School in Ithaca , NY

Ryan Valdemira from Connetquot High School in Oakdale , NY

Jack Bennett from Archbishop Hoban High School in North Canton, OH

Men's Basketball


Chris Godfrey from Interstate 35 High School in Saint Charles, IA

Darby Tyree from Miami Trace High School in Jeffersonville, OH

Remy X Brown from Img Academy in Boca Raton, FL

Peyton Hatzenbuehler from Elgin High School in Marion , OH

Jake Marc Barnard from Melbourne

Alek Burley from Fife High School in Auburn, WA

Cameron Deon Massey from Dallas, TX

Tristan Stephens from Forest Hill High School in West Palm Beach , FL

Aaron L Baune from McMinnville High School in McMinnville, OR

Joshua Carr from Lynchburg , VA

Women's Basketball


Ra'Mya Votaw from Kenwood High School in Clarksville, TN

McKenzie Kay Brown from Leavenworth Senior High School in Leavenworth, KS

Nihna N Burton from Floyd Central High School in New Albany, IN

Emily L Earhart from Riley County High School in Manhattan, KS

Jenna Trainer from Green High School in UNIONTOWN, OH

Gina DeFazio from Southeast High School in Wichita, KS

Emily Belanger from Washburn High School in Washburn , WI

Emma Martin from Milton High School in Milton, WI

Whitley Ervin from Eaton High School in Eaton, CO

Tania Bryant from St. Mary's Hall/Doane Academy in Willingboro, NJ

Men's Diving


Kyle J Campbell from Miamisburg High School in Maimisburg , OH

Alexander J Impellizzeri from Notre Dame Prep in Highland, MI

Patrick O'Brien from Cox Mill High School in Huntersville, NC

Bayne Bennett from Pinecrest High School in Southern Pines, NC

Michael William Huebner from Kearney Senior High School in Kearney , NE

Griffin M Brooks from Union County Vocational Technical High School in Berkeley Heights, NJ

Spencer Edward Bystrom from Beachwood High School in Beachwood, OH

Ben Esper Blizard from Ipswich , MA

Brendan Hettrich Downey from Avon High School in Avon, CT

Armand Hebert from Chicopee Comprehensive High School in Chicopee, MA

Women's Diving


Lexie Layne from Findlay High School in Findlay, OH

Shannon OHara from Manheim Township High School in Lancaster, PA

Mandy Baird from King (Martin Luther Jr.) High School in Riverside, CA

Paige Montana Burrell from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Amanda Fingerut from Acalanes High School in Lafayette, CA

Saylor Hawkins from Breck School in Medicine Lake, MN

Sidney Lynn O'Donnell from Solon High School in Solon, OH

Jaclynn Reese Fowler from Laguna Niguel, CA

Birgitte Kammerdiener from York Comm High School in Elmhurst, IL

Josephine M Matalone from Fayetteville , AR

Men's Track and Field, XC


Timothy Ray Carr Jr. from La Vega High School in Bellmed, TX

Stephon Salgado from Marion County High School in lebanon, KY

Theron Bassett from Princeton High School in Springdale, OH

Julia Finney from Northwest High School in Clinton, OH

Cole Horsman from Frontenac Secondary School in Kingston

Brandon Martinez from Arroyo High School in EL MONTE, CA

Andres Daniel Rivera from Oak Ridge High School in Spring, TX

Robert Andrews from Warren County High School in Warrenton , GA

Michael Stanley Pena from Klein Collins High School in Spring , TX

Lucas Henry Cowen from Great Neck South High School in Great Neck, NY

Women's Track and Field, XC


Amarachi Onuoha from Denver School of Science And Technology Charter School in denver, CO

Ïa Vidal Soler from Sant Hilari Sacalm

Jacqueline Guzman from Yes Prep Schools- North Central in Houston, TX

Halie Hobaugh from Birdville High School in North Richland Hills, TX

Regan Pennings from Unity Christian High School in Sioux Center, IA

Donasiah Thompson from Duncanville High School in Lancaster , TX

Hayleigh Solano from Canyon Del Oro High School in Oro Valley , AZ

Kinsey Knoch from Glenoak High School in Canton, OH

Liana Burk from Bishop Hartley High School in Reynoldsburg, OH

Allison Lee from Graham High School in Graham, TX

Women's Field Hockey


Rachel Ricard from Conant High School in Jaffrey, NH

Sierra Keets from Laconia High School in Laconia , NH

Amanda R Strenk from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY

Alexis Nicole Banta from Middletown High School North in Belford, NJ

Jennifer Ann Conroy from Madison, NJ

Kelsey Schlegel from Oley Valley Senior High School in Fleetwood, PA

Faith Shinjin Kean from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Maggie Gallagher from West Chester East High School in West Chester, PA

Courtney Yancey from Orange County High School in Orange, VA

Alissa Katrina Alexander from Wallenpaupack Area High School in Hawley , PA

Men's Football


Adrian Rivers from Mainland High School in Ormond Beach, FL

Tremaine O’Neal Johnson from Tallahassee, FL

Nicholas C Roark from South Greene High School in Whitesburg, TN

Jalen Phillips Jr. from Cheney High School in airway heights, WA

Jaidon D Larry from Chisholm Trail High School in Fort Worth, TX

Jeremiah Hawkins from Southern University Lab in Baton rouge, LA

Benjamin Carson Ross Jr. from Emerald High School in Greenwood, SC

Connor Roadarmel from Clarkstown South Senior High School in New city, NY

Diondre Baker from Portsmouth Christian in Suffolk , VA

Star Iuli from El Capitan High School in El Cajon, CA

Men's Golf


GONZALO MORENO from SEVILLA

Alex Harrison Gray from Sabino High School in Tucson, AZ

Thacher Jameson Neal from Camden County High School in Kingsland, GA

Trey Massey from Lander , WY

Benn Smith from Griffith Inst High School in East Concord, NY

Nathan Allan Brink from Wylie E. Groves High School in Beverly Hills, MI

Ryan Patrick Fodor from Mount Pleasant, WI

Evan Salamone from Mount Carmel Area Junior/Senior High School in kulpmont, PA

Brandon I Garza from Harlingen High School - South in Harlingen , TX

Jacob Alex Flores from Psja High School in Pharr , TX

Women's Golf


Hannah R Sullivan from Eufaula High School in Eufaula, OK

Julia Bice from Tri County Senior High School in Sand Lake, MI

Mackenzy Nicole Turner from Liberty Hill High School in Georgetown, TX

Gabriella Esquibel from Heritage High School in Denver, CO

Kassandra Vest from Marshalltown High School in Marshalltown, IA

Hannah Marlana Bude from Independence High School in Mckinney , TX

Abigail Fischbach from Hightstown High School in Hightstown, NJ

taylor shea brooks from Ball High School in galveston, TX

Kailey Brenn Baldree from Martin High School in Arlington, TX

Christin Maci Sims from Winnsboro High School in Winnsboro, TX

Men's Ice Hockey


Noah Cusack-Margolis from Gann Academy in Waltham, MA

Jeffrey Allen Gross from Lower Dauphin High School in Hummelstown, PA

Kyle Defreitas from Barrington High School in Barrington , RI

Christopher James Leonardo from Jefferson High School in Oak Ridge, NJ

Tyler James Smith from St. Anthonys High School in Babylon, NY

Veer Kaushik from Naperville North High School in Naperville, IL

Anthony Caruso from Seton Hall Prep School in Roselle Park, NJ

Seth A Gehrke from Phillips High School in Phillips, WI

Ben Payne from Faith Christian Junior-Senior High School in Yuba City, CA

Kyle Robin from Sunset High School in Portland , OR

Women's Ice Hockey


ciera bethany from Holt Senior High School in lansing, MI

Kaytlin Johnson from Black River Falls High School in Black River Falls, WI

Jenna Letterie from The Rivers School in Winthrop, MA

Morgan Schweizer from Greater Latrobe Senior High School in Latrobe, PA

Gabriella Crugnale from Canon-McMillan Senior High School in Eighty Four, PA

Haleigh Tyler Cleveland from Union Endicott High School in Endicott, NY

Michela G Giorgio from Carver High School in Carver, MA

Jordan Erica Lee from Christian School of York in York, PA

Sarah Pearson from Northwestern High School in South Range, WI

Allison Koenig from Catholic Memorial High School in Waukesha, WI

Men's Lacrosse


Jacob Gronowski from Catholic Memorial High School in Dousman, WI

Omar Contreras from Deering High School in Portland, ME

Samuel Cooper Branham from Lake Braddock Secondary in Burke, VA

Ryan LaAsmar from Notre Dame High School in Clarksburg, WV

Jamie Alloway from McDowell Ihs in Erie , PA

Dillon Hein from Oregon High School in Oregon, WI

Tyson Paquotte from Thurston High School in Springfield , OR

Zachary James Argo from Kent County High School in Chestertown, MD

Lennon Kuhl-Chimera from Eastern Alamance High School in Mebane, NC

Jacob Ray Logan from Central Catholic High School in Toledo, OH

Women's Lacrosse


Alexandra Saenger from Mahtomedi Senior in Grant, MN

Sela Nicole Kent from Binghamton High School in Binghamton, NY


Ginele Tanis from Deer Park High School in Deer Park, NY

Eileen Rice from Libertyville High School in Libertyville, IL

Desiree Alaze Terriquez from Heritage High School in Vancouver , WA

Jenifer Gomez from Norcross High School in Norcross, GA

Chloe Nott from North Country Community College in Tamworth, NY

Analysa Cloninger from Reno High School in Reno, NV

Katie Wendell from Marquette Senior High School in Chesterfield, MO

Men's Rowing


Frank James Lexa III from Lower Merion High School in Wynnewood, PA

Christian Ortmann from Loudoun Valley High School in Purcellville, VA

Harvey Buchan from London

Evan P Bean from Fairfield College Prep in Trumbull, CT

Zach Rochman from Pioneer High School in Ann Arbor, MI

JC Sanzone from Redding, CT

William Johnson from Washington Lee High School in Arlington, VA

AJ Fessler from The Lawrenceville School in Pennington, NJ

Kevin Shao from Lawrenceville, NJ

Jacob Nicholas from Winter Park High School in Maitland, FL

Women's Rowing


Hanna Louise Davis from The Pingry School in Summit, NJ

Elizabeth Mollohan from Kennesaw Mountain High School in Marietta, GA

Allison Abeles from Loyola Academy in Glencoe, IL

Jacqueline O'Connor from Ventura, CA

Anne Low from Washington Lee High School in Arlington , VA

Mckenzie Jordyn Nobrega from St. Davids School in Cary, NC

Jingjia McIntosh-Yee from Minnetonka Senior in Excelsior, MN

Madeleine P Palmer from Cardinal Mooney High School in Sarasota, FL

Isabel Anne Moreno from Valley Christian High School in Long Beach , CA

Ava Underdahl from Allen High School in Allen, TX

Men's Soccer


Artur Bakytbekovich Bakytbekov from Cass City High School in Cass City, MI


Kyle Mascarenhas from Calvary Christian Academy in Coral Springs , FL

Juan Mendoza Lua from Judson High School in Converse , TX

Maenda Badibanga from Burlington Senior High School in Burlington, VT

Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

Isaiah Drafton from T. C. Williams High School in ALEXANDRIA, VA

Leonel Sanchez from Mather High School in Chicago, IL

Carson Jeffery from Xavier High School in Robins, IA

Jonas Deodatus Kiwia Sr. from Harvest Christian School in Moshi, VT

Women's Soccer


Klarissa Macy Rodriguez from Benton Central Junior-Senior High School in Boswell, IN

Alexia Gonzales from Lincoln High School in San Diego , CA

Bryce Miniefield from Hamilton High School in Chandler , AZ

Juana Zamudio from Joliet Central High School in Joliet , IL

Jocelyn Williamson from Melbourne , FL

Felicia McGill from Cassatt, SC

Arianna Villalobos from Jefferson High School in San Antonio , TX

Natalia Avila from Temple High School in Temple, TX

Lauren Jean Crouse-Ruiz from Salamanca High School in salamanca, NY

Veronika M Castillo from Cathedral City High School in Chula vista, CA

Women's Softball


Jesslyn Kriebs from Mountain Home Senior High School in Mountain Home, ID

Bailey Lynn Pullen from West Hamlin , WV

Emma Snyder from Carroll High School in Carroll , IA

Kensey Litton from Jay County High School in Redkey, IN

Naidine Dionne Burdett from Samuel Robertson Technical Secondary in Maple Ridge

Sydney Wabnegger from Keremeos, BC

Riley O'Connor from Archbishop Molloy High School in Maspeth, NY

Amilia Hall from Madison Consolidated High School in Madison, IN

Carrie Jessica Lillis from Philomath High School in Philomath, OR

Alexis Paige Ray from William Monroe High School in Stanardsville , VA

Men's Swimming


Sam P. Dericco from Bishop Manogue Catholic High School in Sparks, NV


Cooper Gates from Memorial High School in McAllen, TX

Sam J Rix from LYNN HAVEN, FL

Tristan Calloway from Charleston, WV

Matthew James Reich from Lafayette Senior High School in Wildwood, MO

John Czubati from Ponte Vedra High School in Ponte Vedra, FL

Trevor Janis from Waukegan High School in Waukegan, IL

Ryan Reidemeister from Bishop Feehan High School in Taunton, MA

Dominic Charles May from Naperville Central High School in Naperville, IL

Women's Swimming


Holly Richards from Highbridge, Somerset

Tali Tukachinsky from James Caldwell High School in Caldwell, NJ

Skylar Moore from Sitka High School in Sitka, AK

Jameson Mitchum from Baylor School in Chattanooga, TN

Caela Castillo from Needles High School in Needles, CA

Daniela Soto Angulo from Amos P. Godby High School in Tallahassee, FL

Jaden Lockard from Arapahoe High School in Centennial, CO

Madison Trimble from San Benito High School in Hollister, CA

Paulina Gonzalez from Miami Beach, FL

Gracee Cross from Baker High School in Haines, OR

Men's Tennis


Dimitri Ingrassia from Aix-en-Provence

Donovon Jackson from Rutland High School in Lizella, GA

Billy Schroeder from Delbarton School in Summit, NJ

Alejandro Santiago from puerto rico, AL


Joshua Smith from Pleasant Grove High School in Pleasant Grove, UT

Ross Michael Coleman from Livingston Senior High School in Livingston, NJ

Zack Farmer from Seminole Ridge High School in Loxahatchee , FL

Mitchell Moran from China Spring High School in China Spring, TX

Jacob Bear from San Dieguito High Academy in Carlsbad, CA

Women's Tennis


Hannah Zeigler from Foothill High School in Santa Ana, CA

Brynlee Shults from Churchill County High School in Fernley, NV

alexis conner from Waterloo, IA

David Bohman from Hazleton Area High School in Drums, PA

Lungile Ntuli from Cape Town, AL

Cameron Rose McGowan from Knox Community High School in Knox, IN

Alexis DaSilva from St. Mary Academy-Bayview in Riverside, RI

Perla Valle from Marshall High School in Marshall, TX

Sherin Paul from Castries

Skylar Elizabeth Korman from Acad Our Lady Mercy, Lauralton in Milford, CT

Men's Volleyball


Sean Colton Cunningham from Kempsville High School in Virginia Beach, VA

Cross Tyler Edwards from Pennridge High School in Perkasie, PA

Attia Homdi Soliman from Hilliard Bradley in Hilliard, OH

Jaime Rosenheim from Dr Michael M Krop Senior High School in Aventura, FL

Michael DeAngelis Jr from Coventry High School in Hope, RI


Rory Huff Wagner from Desert Hills High School in Washington, UT

Osemi Efosa from Brampton

Roby Gagnon Jr. from Point Loma Senior High School in San Diego, CA

Beauhannon Bridges from Evans High School in Orlando , FL

Women's Volleyball


Tanya Spears from Petersburg High School in Petersburg, AK

Natalie Elizabeth Scott from Cypress Woods High School in Cypress, TX

Carly Connor from Duchess Park Secondary in Prince George, BC


Stephanie L Roughan from East Stroudsburg Senior High School North in Bushkill, PA

Sydney Bibby from South Forsyth High School in Cumming, GA

Sela Nicole Kent from Binghamton High School in Binghamton, NY

Jade Kerridge from Waihi

Hannah Huss from St. Edmond High School in Fort Dodge, IA

Abigail R Cisewski from Bancroft, WI

Men's Water Polo


Thomas Daoust from Pointe-claire, QC

Joseph Langford from Mt. Whitney High School in Visalia, CA

Jonathan Garcia from Schurr High School in Commerce , CA

Andrew Li from The Bishop's School in Carlsbad, CA

deric chang from Glendora High School in Azusa, CA

Nolan Baldwin from Wilson High School in Reading, PA

Cameron Hollister Mabley from Ernest W. Seaholm High School in Birmingham , MI

Elijah William Grimaldi from Alameda High School in alameda, CA

Anthony J Tolbert from Buchanan High School in Clovis, CA

Michael Douglas staine from La Habra High School in whittier, CA

Women's Water Polo


Alexis Paige Lowry-Kee from East River High School in Orlando , FL

Crystal Rojas from Pacific High School in SAN BERNARDINO, CA

Aimee Uebersetzig from Valhalla High School in El Cajon, CA

Erika Cates from Gilroy High School in Gilroy, CA

Sophia Isabella Supica from Carmel High School in Carmel , CA

Marissa Lynn Hunter from San Antonio, TX

Danielle Chastain from Coeur D`Alene High School in Coeur D Alene, ID

Ivanna Podgorscak from Fresno, CA

Camryn Elness from Ceres High School in Modesto, CA

Madison Carlee Wayman from Cathedral Catholic High School in San Diego, CA

Men's Wrestling


Liam McDermott from Allentown High School in Allentown , NJ

Weston Klein from Francis Howell Central High School in St Peters, MO

Raymond Patrick Haverty IV from Deland High School in Deland, FL

Jake Lee Oltman from Lincoln, NE

Alexander Whiteman from Downers Grove North in Woodridge, IL

Blake Hickerson from Cleveland High School in Terlton, OK

Jared Ford from Troy Christian High School in Bradford, OH

Joshua McCallister from Parkway West High School in Manchester, MO

Nicholas Stephen Cope from Williamstown High School in Williamstown, NJ

Joao Gabriel Matos from Corpus Christi , TX

Women's Wrestling


Jasmine Hadziev from Chaparral High School in Phoenix , AZ

Chantal Arellano from Bayshore High School in Bradenton , FL

Leilani Balderas from Lemont Township High School in Lemont, IL

Vanessa Ceja from Winters High School in Winters , CA

Sianna Rose Hernandez from Highland, NY

Katie Powers from Rochester High School in springfield, IL

Maya Salome Mills from Eastwood High School in El Paso, TX

Skye Wood from Olathe South Senior High School in Olathe, KS

Vivian Shue from Canton High School in Canton, IL

Remington Elise Price from Huntsville High School in Huntsville, TX

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for March 2016

 Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brody Rodgers...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for April 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Taiga Cibulka from...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for January 2016

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Nicholas Ostrom...