See all resources

BeRecruited Top Ten for January 2019


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Austin Greenwood from Cambridge-Isanti Senior in Cambridge, MN

Andrew Yarrow-Escaladas from Rye High School in Rye, NY

Joseph Hoffmann from Kings Park High School in Kings Park, NY

Taiga Cibulka from Northwest High School in Fort Worth, TX

Evan Williams from Cumberland Valley High School in Mechanicsburg, PA

Nicholas John Angelo from McDowell Senior High School in Erie, PA

Gabe Zoda from Earl L Vandermeulen High School in Port Jefferson, NY

John Neeld from Holy Ghost Prep in Huntingdon Valley, PA

Luis Salinas from St. Ignatius College Prep School in Chicago, IL

Jackson Eastmer from St. Joseph Collegiate Institute in Williamsville, NY

Men's Basketball


Kyle Paranada from Montgomery Senior High School in Chula Vista, CA

Joshua Elisha Bridgewater from Hutchinson, KS

Deatrick Pashell from Cypress Creek Senior High School in Orlando , FL

Daryl James Anderson Jr. from Miller School in North Chesterfield, VA

Connor Patrick Dougherty from Southern Lehigh Senior High School in Coopersburg, PA

Torrin M Andrews from Suncoast Community High School in Loxahatchee, FL

Noah Honetschlager from Tesoro High School in Rancho Mission Viejo, CA

John Dhuol from Orangeville District Secondary School in Doha

Kevin Stone from Santa Clarita Christian School in Canyon Country, CA

Justin Gale from Decatur High School in Decatur, MI

Women's Basketball


Gracie Ann Haywood from BATAVIA, OH

Brittany Sandoval from Kirtland, NM

MiKenzie R Harvin from Lexington Senior High School in Lexington, NC

Angelina Lucia Mendieta from Toledo, OH

Damian Williams from Easton Area High School in Easton , PA

Mackenzie Hooson from Didsbury High School in Didsbury, AL

Gracen Lanae Zaremba from Olivet High School in Marshall, MI

Ashley Molina from Adlai E. Stevenson High School in Bronx ,NY, NY

LaTosha Thunderhawk from Solen High School in Cannonball , ND

Caitlin Rose Pusich from Juneau Douglas High School in Juneau, AK

Men's Diving


Kyle Maziarz from North Catholic in Mars , PA

Kaleb B Osborne from Longmeadow High School in Longmeadow, MA

owen simmons from weston, CT

Magnus Loeffler from Fox Chapel Area Senior High School in Pittsburgh, PA

Seamus Harding from Notre Dame High School in Hillsborough, NJ

Sean Perrone from Kennett High School in Avondale, PA

Luke Cheetham from Olentangy Orange High School in Lewis center , OH

Matthew Warren from Marshall High School in Dunn Loring, VA

Dawson Mozisek from St. Joseph High School in Victoria, TX

Connor M Levant from Central Bucks High School-West in Jamison, PA

Women's Diving


Sadie Mills from Mooresville High School in Mooresville, IN

Rayah Blood from Hamilton High School in Hamilton, MI

Meredith McKee from Upper Arlington High School in Columbus , OH

Erin McNally from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Anna Jepson from Maggie L. Walker Governor's School in Richmond, VA

Marissa Stahl from Red Mountain High School in Mesa, AZ

Alexandra Halla from McLean High School in McLean, VA

Tess Klugherz from Wissahickon Senior High School in Lower Gwynedd, PA

Zoie Tirona from South Lakes High School in Reston, VA

Cacia Adair Kaupp from Durand Area High School in Durand, MI

Men's Track and Field, XC


Omar Antonio Pina from Lincoln (Abraham) High School in San Jose, CA

Matthew X Enriquez from Downey High School in Downey, CA

Jared Giszack from Fork Union Military Academy in Fork Union, VA

Clivens Jean from Mays Landing, NJ

Nicholas Mockus from Fountain Valley High School in Fountain Valley, CA

David Lawson Crawford from Brookwood High School in Lawrenceville, GA

Bryan Hernandez-Rios from Caston Junior-Senior High School in Twelve Mile, IN

Jason Carignan from Idaho City High School in Idaho City, ID

abdi ibrahim from Parkrose High School in Portland, OR

Tate Z callicott from Riverside Prep in Victorville, CA

Women's Track and Field, XC


Haileigh Amber Marcon from Little Axe High School in Newalla, OK

Perla Jimenez from Madera South High School in Madera, CA

Jenny Chen from Hamburg Area High School in Hamburg, PA

Cassie McNamara from Constantine High School in White Pigeon, MI

Abigail Brown from Calvary Christian Academy in Willow Grove, PA

Jillian Shaw from Eastern High School in Louisville, KY

Mariah Grant from New Albany Senior High School in New Albany, IN

Casie Van Why from Stroudsburg High School in East Stroudsburg , PA

Amonie Michelle Hall from Bay City High School in Bay City, TX

Cecilia Downey from Manalapan High School in Englishtown, NJ

Women's Field Hockey


Keegan Krystina Gillman from Williamsville South High School in East Amherst, NY

Nicolette Lynn Manthos from Robinson Secondary in Fairfax, VA

Bridget Kenny from Hackettstown High School in Hackettstown, NJ

Magda Rodriguez from Southold , NY

Emilee Paige Wolfe from Patuxent High School in Lusby , MD

Zainab Cheema from Newton South High School in Newton, MA

Samantha Messina from Middletown High School South in Red Bank, NJ

Hannah Brown from Olentangy Orange High School in Lewis Center , OH

Daisy Castillo from Edison, NJ

Hannah Sadler from Elkton High School in North East, MD

Men's Football


Michael Jackson lll from Desert Pines High School in Las Vegas , NV

Dalton Klampe from Janesville-Waldorf-Pemberton Sec in Janesville , MN

Wren Watson from Bushland High School in Bushland, TX

Thomas Brennan from Tremper High School in Pleasant Prairie, WI

Jordan McKnight from Wellington High School in Wellington , TX

Coy Ruess from West Liberty High School in West Liberty, IA

Elijah James Opack from Duluth, MN

Nathaniel Anthony Hausladen from Lester Prairie Secondary in Lester prairie, MN

Kalob Runyon from Pleasant Hill, IA

Matthew Silva from Weslaco, TX

Men's Golf


Josiah Balsley from Owosso High School in Owosso, MI

Caden Ellis from Sullivan High School in Sullivan, IL


Matthew J Bernthal from Arizona Lutheran Academy in Phoenix, AZ

William Celiberti from Bergen Catholic High School in Ridgewood, NJ

Connor Harrington from Magnolia High School in Magnolia, AR

Kyle Hickey from Richester, MN

Zaccheus Spann from Saint Charles, MD

Robert William Noffsinger IV from Frontier Academy in Greeley, CO

Owen Crispin from Rampart High School in Colorado Springs, CO

Women's Golf


Mia Gebrowsky from Clarkston High School in Clarkston, MI

Courtni Marie Frank from Deubrook High School in Hendricks, MN

Jennifer Kubowski from Pacelli High School in Stevens Point, WI

Neha Blair from Img Academy in Tucson, AZ

Sophia Baker from Coopersville High School in Grand Rapids, MI

Jordan Isom from Central Hardin High School in Elizabethtown, KY

Kyra Vandervoort from Preston High School in Kitchener , ON

Anna Kaminski from Thornapple Kellogg High School in MIDDLEVILLE, MI

Sydney Grimes from Isle of Wight Academy in Suffolk, VA

Leslie Grace Hill from Clear Springs High School in League City, TX

Men's Ice Hockey


Nick B Swain from Jackson Memorial High School in Jackson , NJ

Daniel Quartapella from Haverford Senior High School in Havertown, PA

Evan Muller from Oakville Trafalgar High School in Oakville, ON

Samuel C. Silich from Choate Rosemary Hall in Long grove, IL

John Parker VanDenBerge from New Albany High School in New Albany, OH

Kyle Matthew Sexton from Huntley , IL

Austin Greenwood from Cambridge-Isanti Senior in Cambridge, MN

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Tyler James Smith from The Stony Brook School in Babylon, NY

Jack Peterson from Nashoba Regional in Stow, MA

Women's Ice Hockey


Bridget Emerson from Convent of the Visitation School in Mendota Heights, MN

Alana Safian from The Cheshire Academy in Woodbridge , CT

Jaida Hanson from Hastings, MN

Karly Aguirre from Waltham Senior High School in Waltham, MA

Rachel E Frederick from Lansdale Catholic High School in Doylestown , PA

Madison Garberding from Willmar Senior in Spicer , MN

Maya Therese Gonzalez from Whitney Young Magnet High School in Chicago, IL

Rivers Morris from Thayer Academy in Braintree, MA

Anna Podein from Benilde-St. Margaret's School in St Louis Park, MN

Brenna Fuhrman from Farmington Senior in Farmington , MN

Men's Lacrosse


Ben Vrobel from Archbishop Hoban High School in Copley, OH

Jake Meeker from Shoreham-Wading River High School in Shoreham, NY

Thomas van sickell from Hawthorne High School in Hawthorne, NJ

Garrison Reno Story from Gulf Breeze High School in Pensacola, FL

Dain Eide from Desert Vista High School in Phoenix, AZ

Miles Mungall from Key West High School in Summerland Key, FL

Tristan Yerger from Paxon School/Advanced Studies in Jacksonville, FL

Lucas Calica from Clayton Valley High School in Concord, CA

William Naughton from Clarkstown South Senior High School in West Nyack, NY

Michael Gray from Toms River High East in Toms River, NJ

Women's Lacrosse


Madison McKinney from Edison High School in Alexandria, VA

Emilee Paige Wolfe from Patuxent High School in Lusby , MD

Daisy Castillo from Edison, NJ

Hannah Rinehart from Methuen High School in Methuen, MA

Alanis Villaquiran from Miami Killian Senior High School in Miami, FL

Katarina Judith von Mecklenburg from Valencia High School in Valencia, CA

Diana Alexa Miller from Battlefield High School in Haymarket, VA

Taylor Jones from Chanhassen High School in Chanhassen, MN

Grace Marie Hrabusicky from Althoff Catholic High School in Smithton , IL

Courtney Dove from Dutch Fork High School in Irmo, SC

Men's Rowing


James Hankee from Mission Bay Senior High School in San Diego, CA

Matthew McGlinsky from Berkshire School in Apex, NC

Alex Zadeh from St. John's High School in Westborough, MA

Michael Andrew Gelfand from Newton North High School in Newton, MA

Adam Love from Broad Run High School in Ashburn, VA

Michael Dodd from The Bolles School in Ormond Beach, FL

Ethan Stanhope from Brentwood College in Mill Bay, BC

Hunter William Reck from Bishop Eustace Prep School in Williamstown , NJ

Mavric Crotty from Blair Academy in Houston, TX

Christopher Paine from South County Secondary School in Fairfax Station, VA

Women's Rowing


Beatriz Rodriguez from Mast Academy in Miami, FL

Megan Lux from Archbishop Mitty High School in San Jose , CA

Stella Warren from North Liberty, IA

Isabela Plowman from Berkeley, CA

Sarah Cashman from Archbishop Mitty High School in campbell , CA

Claire Christie from Watertown, CT

Sophia Wilken from Cleveland High School in Portland, OR

Elsa Bixby from Wayzata High School in Maple Grove, MN

Caroline Scheider-Williams from Madison High School in Vienna , VA

Fiona Ingersoll from Shrewsbury Senior High School in Shrewsbury, MA

Men's Soccer



Daniel Goerges from Denham Springs High School in Denham Springs, LA

Ademola Odunlami from Ranney School in Monroe, NJ

Clivens Jean from Mays Landing, NJ

Seth Thomas Oshia from Hillsboro High School in Hillsboro , MO

Spence Jean Baptiste from Clarksville, AR

Aldry Silva silva from Northbrook High School in Houston , TX

Ryan J McGovern from Centereach High School in Selden, NY

Ryan Burrell from Delran High School in Delran, NJ

Terryn Briner from West Carrollton High School in West carrollton, OH

Women's Soccer


Aalliyah Charles from Tobago

Isabella Longo from Newbury Park High School in NEWBURY PARK, CA

Tayleur Little from Bryn Mawr , PA

Taylor Madeline Witteck from De Pere High School in DePere, WI

Aniya Clark from MESQUITE, TX

Holly Northcutt from Brookville High School in Brookville, OH

Reagan Pechy from Diamond Ranch High School in Pomona, CA

Sierrah Burrows from Pitt Meadows Secondary in Maple Ridge , BC

Keely Reinert from Owings Mills, MD

Anai Salas Estudillo from Bronx, NY

Women's Softball


Hailey Atwood from Big Lake Senior in Big Lake, MN

Ashley Nystrom from Walnut Ridge Baptist Academy in Waterloo, IA

Tayler Alexandra Lescault from Mechanicville High School in Saratoga Spgs, NY

Lauren Danielle Fisher from Sandalwood High School in Jacksonville, FL

Alexis Schuler from Tartan Senior in maplewood, MN

Renee Gent from Fairlawn High School in Sidney, OH

Naya Akridge from Union , NJ

Kailee Grimm from Solon High School in Solon, OH

Brooke Myles from Inter-City Baptist School in Woodhaven, MI

Natalie Sisler from Labrae High School in Warren, OH

Men's Swimming


Matthew Mendoza from Oak Ridge High School in Spring, TX

David Garbutt from Wiregrass Ranch High School in WESLEY CHAPEL, FL

Theodore Duong from East Kentwood High School in Kentwood, MI

Szu-Wei Lee from Fairview High School in Boulder, CO

Manuel Punz from Bauxite High School in Little Rock , AR

Clayton Brosend from Central York High School in York, PA

Andrew Georgeff from Berkley High School in Pleasant Ridge, MI

Jeffrey Jase Wilske from West Valley High School in Yakima, WA

Jared Repassy from Sarasota High School in Sarasota, FL

Lucas Ecker from St. Xavier High School in West Chester, OH

Women's Swimming


Dacoda Carothers from mercer, PA

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Olivia Daniels from Sunset High School in Portland, OR

Marisa Medina from Tappan Zee High School in Tappan, NY

Alex Rodriguez from Bellflower , CA

Reilee Butcher from Skyline High School in Sammamish, WA

Erin Holler from Smithtown High School East in Nesconset, NY

Sena Hur from Union County Vocational Technical High School in Fanwood, NJ

Carissa Kochan from Battlefield High School in Haymarket , VA

Madeline Palmer from Bishop Dunne Catholic School in Dallas, TX

Men's Tennis


Brandon Nash Miles from Cannon County High School in Readyville, TN

Joshua Robert Janssen from Notre Dame Academy in Green Bay, WI

Ritchy Jean Baptiste from Tucker High School in stone Mountain, GA

Hayden Henley from Fairhope High School in Fairhope , AL

Cameron Walker from Paw Paw High School in Paw Paw, MI

Colby Graham Fecht from Tavares, FL

Logan Williams from Fairfield High School in Fort Dodge, IA

Marko Galic from Ploce

Henry Hace from Chanhassen High School in victoria , MN

Wyatt Karras from Waukee Senior High School in Waukee, IA

Women's Tennis


Alexandra Dumitrescu from The Woodlands High School in The woodlands , TX

Tijana Svitlica from Novi Sad

Katherine Michelle Nehring from Center High School in Center, TX

Tatiana Alicia Villa from Goddard High School in ROSWELL, NM

Danielle Mengel from Pacelli High School in Stevens Point , WI

Katherine Teng from West Boca Raton Community High School in Boca Raton, FL

Abby Gregory from Spring Hill, FL

Kaui Kennedy from Baldwin High School in Kihei, HI

Summer Apostalo from Austin, TX

Madison Dutton from West Salem High School in West Salem , WI

Men's Volleyball


Joshua Nolen from Woodson High School in falls church, VA

Jarod Crowe from Union Senior High School in Union, NJ

John McCormack from Naperville Central High School in Naperville , IL

Damian Bauer from Lancaster High School in Lancaster, NY

Kyle John Aliiloa Ah Loo II from Kamehameha Schools Kapalama Ca in Honolulu, HI

Beniamin Schwede from Wrocław

DEREK CORREA from VEGA BAJA

Elisara M Sala from La Palma, CA

Gabriel Aguado from GURABO

Daniel Lee from Redlands Senior High School in Loma Linda , CA

Women's Volleyball


Shelby Martin from Oregon City, OR

Alayna Rooks from Romeoville High School in Romeoville, IL

Kennedy L Muldrow from Bowie High School in Bowie, MD

Victoria Blankenship from Fayettevillie, GA

Ava Kursu Quinn from Aliso Niguel High School in Aliso Viejo, CA

Chase Hannah Mizell from Cloverleaf High School in SEVILLE, OH


Erin Rogers from Clear Springs High School in League City, TX

Ellanora Renee Albrecht from Liberty High School in Ofallon, MO

Mackenzie Skelton from Georgetown High School in Georgetown, TX

Men's Water Polo


Gages Curry from Green Valley High School in Henderson, NV

abe des from Ernest W. Seaholm High School in san diego, CA

Rene Peralta from Gulliver Schools Inc. in Miami , FL

Trevor Lubbers from Damien High School in Upland, CA

Michael French from Los Osos High School in Alta Loma, CA

Jonathan Rey from San Jose, CA

James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

christopher g critzer from Christopher High School in gilroy, CA

Chase Reinhold from Santiago High School in Corona , CA

Mircea Stan from Tigard High School in Tigard, OR

Women's Water Polo


Stephanie B Santos from Valley Christian Schools in San Jose, CA

Jazzelle Figueroa from Etiwanda High School in Fontana , CA

Madelyn Sage from Castro Valley High School in Castro Valley, CA

Caitlyn Andersson from Carlsbad High School in Carlsbad, CA

Taylor Bosse from Chilton I.S.D in Chilton , TX

Audry Brown from El Toro High School in Lake Forest, CA

Karly Amanna from Woodcreek High School in Roseville, CA

Diana Leal from Irving High School in Irving, TX

Eileen Hernandez from Fontana High School in Fontana , CA

Kelsey Farmer from Pearland High School in Fresno, TX

Men's Wrestling


Trenton Fitz from New Oxford Senior High School in New oxford , PA

Kyle Keenan from South Range High School in North Lima, OH

Jack O'Donnell from Westminster High School in Huntington Beach Ca, CA

Abdoulmagid Mounkaila from Central Dauphin Senior High School in Harrisburg , PA

Colin Clark from Klein High School in Spring , TX

William Tre’Von Trimm from Birdville High School in Hurst, TX

Jake Coldiron Turner from Rogers High School in Rogers, AR

Ronnell Foreman from Quince Orchard High School in Rockville, MD

John Ridle from Harry D Jacobs High School in Dundee, IL

Marckis Branford from Wilson Area High School in Easton, PA

Women's Wrestling


Amber Goodbread from Terry Parker High School in Jacksonville, FL

Haileigh Amber Marcon from Little Axe High School in Newalla, OK

Kaylynn G Albrecht from Byron Nelson High School in Keller, TX

Brianna Marie Jones from Klein Oak High School in SPRING, TX

Britney Lamey from Miami, FL

MacKenzie Orozco from Stillman Valley High School in Loves Park, IL

Mackenzie R Angle from Plains High School in Plains, MT

Darcy Gibbs from Homewood High School in Homewood, AL

Allyssa Bettencourt from Biggs High School in Oroville, CA

Jaydan Alexis Driskill from Vista Murrieta High School in Murrieta, CA

You might also like…

Athletic

Recovery Drinks For After Performance Success

by Gwinn Nixon When you are an athlete you train, and when you train you need to recover so you can continue to train hard.  This week I want to give you the insight on what you need to look for in a quality recovery drink.  The most...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for July 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in July. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Hayden Ross Archer from...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for December 2015

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brandon Rembert...