See all resources

BeRecruited Top Ten for January 2020


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Josh Hankins from Chichester Senior High School in Boothwyn, PA

Richard Maxwell from Upper Darby Senior High School in Upper Darby, PA

Gavin Muza from Trinity High School in Mechanicsburg, PA

Asa Henderson from Cambridge Springs Junior/Senior High School in UNION CITY, PA

Nathan James Kaszynski from Fossil Ridge High School in Fort Collins, CO

Nicolas Vertikoff from Hilliard Davidson High School in Columbus , OH

Grant Cutler from Camp Hill Senior High School in Camp Hill, PA

Andrew Dent from Easley , SC

Devin Niemiec from Cedar Cliff High School in Camp Hill, PA

Caden Irwin from Clearfield Area High School in Clearfield , PA

Men's Basketball


Jack Fleming from Hanover High School in Hanover, MA

Brandon R Wendricks from Bay Port High School in Green Bay, WI

Travon Boone from Nashville, GA

Jovelle Bennett from Desert View High School in Tucson , AZ

Matthew Anna from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Joseph Cecil from Ida S. Baker High School in Cape Coral, FL

Gentilus Casimir from Orlando, FL

Alex Morrison from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Jejdrique Taj Chavez from Safford High School in Safford, AZ

Christian Paul Major from Lithonia High School in McDonough, GA

Women's Basketball


Korrina Plair from West Hempstead High School in West Hempstead, NY

Teaghan O’Toole Flaherty from Rye High School in Rye, NY

Hunter Pettit from Union Springs Ms High School in Union Springs, NY

Taylor Pavich from Breese, IL

Emily Sutton from Bishop Noll Institute School in Hobart, IN

Ashley Gideon from Melissa High School in Blue Ridge, TX

Kayla James Pecore from Bowler High School in Bowler, WI

Rachel Hartman from Grandview Heights High School in Columbus, OH

Jadelyn J Ganski from Newman High School in Rothschild , WI

Kaileigh Hunt from Queensbury Senior High School in Queensbury, NY

Men's Diving


Alton Zane Harper from Buford High School in Buford, GA

Jakob Marrone from Jesuit High School in Sacramento, CA

Joshua Shipley from Oakton High School in Oakton, VA

shane morrill from Snohomish High School in snohomish, WA

Isaiah S Swilley from Bradley-Bourbonnais C High School in Bourbonnais, IL

Adrien McGill from Grand Ledge High School in Lansing , MI

William Scott Claus from Solon, OH

Adam Schmehl from Anchor Bay High School in Chesterfield, MI

Kameron Liberman from Ernest W. Seaholm High School in WEST BLOOMFIELD, MI

Che Stephens from valparaiso , IN

Women's Diving


Amelie-Laura Jasmin from CollèGe De Montreal in Montreal, QC

Abigail Brooks from Bishop Denis J O'Connell in McLean, VA

Elizabeth Powley from Bradford

Hannah Biesbrock from Forest Hills Northern High School in Grand Rapids, MI

Emidia Victoria Weinstock from Staten Island, NY

McKenzie Dunigan from Lake Howell High School in Oviedo, FL

Lauren Miller from Bartram Trail High School in St Johns, FL

Julia Brown from Olympia High School in Windermere, FL

Vivian Niekamp from New Bremen High School in New Bremen, OH

Ava Dijstelbloem from Strath Haven High School in Rose Valley, PA

Men's Track and Field, XC


Darryl Norwood from Walther Lutheran High School in Bellwood , IL

Jacob Aylmer from Haddon Township High School in Haddon Township, NJ

Justin Price from Plainfield East High School in plainfield , IL

Jose Garcia from Longview High School in Longview , TX

Calieb Gabriel Rankins from Lake Highlands High School in Dallas, TX

Koby Gerving from Anna High School in Anna , TX

Nathan Mangrum from Friendship Christian School in Lebanon, TN

David Owoyele from Mansfield Summit High School in Arlington , TX

Christopher Schaller from East Paulding High School in Dallas, GA

Justin Little from Mount Croghan, SC

Women's Track and Field, XC


Faith Mitchell from East St. Louis Senior High School in East Saint Louis, IL

Annaly Khanthaphixay from Derby High School in Derby, CT

Eryca Lustberg from Pasco High School in Dade city , FL

Kimberly Mercado from Coolidge High School in Coolidge, AZ

jailynn bacon from Savannah High School in Savannah, GA

Nicole Diaz-Mackey from Glenelg Country School in Ellicott City, MD

Jasmin Savage from Chase High School in Chase, KS

Jasmyn Bush from Union High School in La Porte City, IA

Keyli Gomez from St. Brendan High School in Doral, FL

Sayeda Ali from Arlington , TX

Women's Field Hockey


Adriana Leguia from Wilson Area High School in Easton, PA

Julianna M Buono from Whiting, NJ

Olivia Boucher from Berlin, NH

Michala Taylor from Powhatan High School in Powhatan , VA

Kaylie Savage from Marriotts Ridge High School in Woodstock, MD

Alexandra H Schie from Clarence Senior High School in Akron, NY

Maya Lee from Our Lady of Mercy Academy in Glassboro, NJ

Remy Niland from Marshfield High School in Green Harbor , MA

MacKenzie A Healy from Bethel High School in Bethel, CT

Madelyn Isenberg from Berwick Area High School in Berwick, PA

Men's Football


Jamie Steven Feldermann from Liberty High School in Brentwood, CA

Courtney Howard Massingill II from Lancaster High School in Lancaster , TX

Tra'veon Chambliss from Waco High School in Waco, TX

Maximus B Grant from Crescenta Valley Senior High School in Montrose, CA

Rene Ramon Urias Jr. from Nogales High School in Rio Rico, AZ

Colin Elliott from Holy Cross High School in Delran, NJ

Bruno Bosman from Huntley High School in Huntley, IL

Connor A Harper from Byron P. Steele High School in Cibolo, TX

Finnley Polidore from Fulshear, TX

David Usher from Bridgewater-Raynham Reg in Bridgewater, MA

Men's Golf


Trace Forrest Brown from Macon Senior High School in Macon, MO

Michael Davis from Allegany , NY

Zachary Welch from Hilliard Davidson High School in Dublin, OH

Riley Kiesewetter from Oswego High School in Oswego, IL

Jaxon Patrick Eck from Central Dauphin Senior High School in Harrisburg, PA

Keegan C Tingle from Shelby County High School in Shelbyville, KY

Jacob Lowis from St. Charles Prep School in Westerville, OH

Jadden M Ousley from Twin Lakes Senior High School in Monticello, IN

Jack Anthony Truscott from Creighton Prep School in Omaha, NE

Evan Drummond from Downingtown High School East Campus in Exton, PA

Women's Golf


Hanna Huerta from Kempner High School in Richmond , TX

Claire Elizabeth Sampson from Perry Meridian High School in Indianapolis, IN

Mackenzie Furches from Buckeye Valley Local High School in Ostrander, OH

Karlee Malone from Marshall High School in Marshall, MI

Maddison Hess from Circleville High School in circleville, OH

Alyssa McKee from Steinbrenner High School in Lutz, FL

Leslie Grace Hill from Clear Springs High School in League City, TX


Anna Fay from Forest Hills Northern High School in Ada , MI

Nina Shaffer from Cuyahoga Valley Christian Acad in Uniontown, OH

Men's Ice Hockey


Nicklas Wade from Cranbrook Schools in Orion, MI

Connor William Hilliker from Mona Shores High School in Muskegon, MI

Ethan Thomas Moder from Affton High School in St. Louis, MO

Jacob Anglin from Chippewa Valley High School in Clinton township , MI

Owen Ireton from Galt Collegiate Institute And Vocational School in Cambridge, ON

Joseph Morrissey from North Penn Senior High School in Colmar, PA

Colby Lasek from Plainfield High School in plainfield, IL

Joseph Bank from Oakland, CA

Colin Callanan from North Rockland High School in Stony Point, NY

Will Moore from Noble And Greenough in Dedham, MA

Women's Ice Hockey


Hailey Sutton from Tartan Senior in Maplewood, MN

Cathrin Denis from Harwood Uhsd #19 in Hancock , VT

Lacey Eden from Archbishop Spalding High School in Annapolis, MD

Men's Lacrosse


Aaron Sibal from Susan E. Wagner High School in Staten Island, NY

Blake Donoher from Salem High School in Plymouth, MI

Brody Gamble from Celebration High School in celebration, FL

Chad Rawlings from Matanzas High School in Palm coast, FL

T.J. Brei from Victor Senior High School in Victor, NY

Kokou Epani from Winton Woods High School in Cincinnati , OH

Iverson Estacio from Wheaton High School in Silver Spring, MD

Austin Jeremy Roark from Roseburg High School in roseburg, OR

Gavyn J Crance from Minisink Valley High School in Otisville, NY

Riley Gutmann from Sequoyah High School in Canton, GA

Women's Lacrosse


Isabella Sandra Saccone from Bishop Verot High School in Fort Myers, FL

Katie Huang from Lowell High School in San Francisco, CA

Mackenzie Schmidt from Oak Hills High School in Cincinnati, OH

Joy Lisney from Hampton

Kassidy Johnson from Bear River High School in Garland , UT

brinley Harr from Dixie High School in St George, UT

Kiersten DeCamp from Bay Shore Senior High School in Bay Shore, NY

Brittneyann 'BA' Madison Hoover from Osbourn High School in Manassas, VA

Jessica Harris from Decatur High School in Decatur, GA

Grace Hannon Kellogg from Eastern Christian High School in Midland Park, NJ

Men's Rowing


Luke Westerfield from Centennial High School in Roswell, GA

Arya Venugopalan from Episcopal Academy in Malvern, PA

Wilson Morton from Delbarton School in Summit, NJ

Liam Jenkins from East Grand Rapids High School in E. Grand Rapids, MI

Adam Calder from William Blount High School in Louisville, TN

Calahan Lackovic from Los Gatos High School in Monte Sereno, CA

Nicolas Briano from Rye Country Day School in Bedford Hills, NY

John Hill Putnam from Yorktown High School in Arlington, VA

Logan Denney from Cherry Hill High - East in Cherry Hill, NJ

Andrew Gower from Bethlehem Central Senior High School in selkirk, NY

Women's Rowing


Shelby Brachmann from New Trier Township High School Winnetka in Winnetka, IL

Madison Taylor from Wellington

Rose Bonhomme from Torrey Pines High School in San Diego, CA

Zoey Inez Goodness from Saratoga Springs , NY

Corinne Gardner from Del Mar, CA

Elizabeth Price from Edina Senior in Edina , MN

Abby Yingling from Shaker Hts High School in Shaker Heights, OH

Arden Costello from Scarsdale Senior High School in scarsdale, NY

Natalie Napoli from Oakcrest High School in Mays Landing, NJ

Deirdre "Dede" Troeller from Montclair High School in Montclair, NJ

Men's Soccer


Diego Rodriguez from Passaic Co Tech Institute in Clifton, NJ

Anthony Delgado from Denver School of Science And Technology Charter School in Denver, CO

Sam Bernard from Lancaster , OH

Stanley Thor Andersen from South Kortright Central School in Andes, NY


Nelson V Chavez Jr. from Shadow Hills High School in Indio, CA

David Ricca from Coram, NY

Nicholas Weller from Malvern East

Idriss Samir from Powell, WY

Lucca Lima from Montverde Academy in Montverde , FL

Women's Soccer


Madison Nimmons from Oglethorpe County High School in Lexington , GA

Chantal Camenzind from Bay High School in Panama City, FL

Aria Whitney from John B Connally High School in Austin, TX

Latisha Smith from Kenwood High School in Clarksville, TN

Lily Parris from Stevens High School in Rapid City, SD

Shelby Maddox from Harpersville, AL

Alissa Gray from Lincoln High School in Lincoln, AL

Megan Ngo from Central High School in Fort Worth , TX

Robryona Bernice Mccall from Riverview High School in Kensett, AR

Jessica Moreno from Edinburg, TX

Women's Softball


Jasmine l Boatwright from Council Grove High School in alma, KS

Jaycie Jenkins from Daniel Boone High School in Gray, TN

Payton Lawinger from Mineral Point High School in Mineral Point, WI

Aleigh Richardson from Madison Southern High School in Berea, KY

Chonslyn Spaun from Meigs High School in Pomeroy, OH

Kimberly Rodriguez from Elmont Memorial Junior/Senior High School in Elmont, NY

Desirea Bolin from Killeen, TX

Sara Brumfield from North Decatur Junior-Senior High School in rushville, IN

Kylie Valliere from Spaulding High School in Rochester , NH

Abigayle Angell from Central Springs in Plymouth, IA

Men's Swimming


Payton Spiegel from Harding High School in Marion, OH

Frederick DeWeese from Northern Virginia Community College in burke, VA

Jonathan Clancy McInroe from Cooper High School in Abilene, TX

Rylan McInroe from Cooper High School in Abilene, TX

Boyd Holt from Mount Carmel High School in Mount Carmel, IL

Eli Meron from Wheatley School in Roslyn Heights, NY

Avery William Lawson from Mill Valley High School in Shawnee, KS

William McDermott from Dallastown Area Senior High School in York, PA

Noah Martin from Southeast Guilford High School in Greensboro, NC

Jaryd Veserat from Jesuit High School in Rocklin, CA

Women's Swimming


Alex Karen Nicholls from Clarendon High School in East london, TX

Ella Ford from Chippewa Valley High School in Clinton Township, MI

Trinity Tran from Katy, TX

Ryley Mayberry from Strongsville High School in Strongsville, OH

Stacy Marie Saribalas from New Albany High School in New Albany Ohio, OH

Cate Hewson from Fair Haven, NJ

Riley Sieber from Lake Orion Community High School in Orion Charter Township, MI

Julianne E Bailey from Washington High School in Washington Court House, OH

Kaitlyn Ann Sims from Hilliard Bradley in Hilliard , OH

Christine Macedonio from Hernando High School in Brooksville, FL

Men's Tennis


Stella Moreno from El Paso High School in El Paso, TX

Mike Lowey from Middletown High School in Piscataway, NJ

Barron-Vittorio Resnick from North Hollywood Senior High School in Valley Village, CA

Sebastian Seun from Cedar Grove High School in Cedar Grove, NJ

Stefan Spasojevic from Valjevo, SC

Trevor Whitford from Mineral Well High School in Mineral Wells , TX

Neil Badlani from Cincinnati Country Day School in Loveland , OH

Jackson Ross from Laurel Springs School in San Antonio, TX

Ambarish Rao from University High School in Irvine, CA

Bobby Genovese from Pine Crest School in Fort Lauderdale, FL

Women's Tennis


Mahi Patel from Westfield Schools, the in Centerville, GA

Adeline Bell from Mount Juliet High School in Old Hickory, TN

Jesselle Carmona from Green Forest High School in Green Forest, AR

Brylee Serrret from Alexandria Senior High School in Alexandria , LA

Shanzay Ali from Timberline High School in Boise, ID

Kayla McDonald from Crosby High School in Waterbury, CT

Grace Gonsiorowski from Crown Point, IN

Joanna Wu from Parkland Senior High School in Allentown , PA

Madelyn Hickey from Geneva Community High School in Geneva , IL

Emily Renae HUDDLESTON from Western Brown High School in MOUNT ORAB, OH

Men's Volleyball


Grant Howat from Tampa, FL

Christopher Aoun from Miami, FL

Joseph Meyer from Shenendehowa High School in Waterford, NY

Aaron Sudigala from Bethlehem Catholic High School in Bath, PA

Lord Torres from CAGUAS, PR, FL

Dolan Waldo from Bethel Park Senior High School in Bethel Park, PA

Joshua C Bastin from Desert Oasis High School in Las Vegas, NV

Wallace Schmotzer from Edgewood High School in Madison, WI

Zachary Frieseke from Marquette University High School in Wauwatosa, WI

Brian Gonzalez from Bellville Senior High School in Belleville, NJ

Women's Volleyball


Alana Nicole Sellers from Round Rock High School in Round Rock , TX

Emily Jacobson from Orlando Christian Prep in Oviedo, FL

Mikaela G Schultz from Oviedo High School in Oviedo , FL

Jacey Rowland from Weyburn Comprehensive School in Weyburn, SK

Kaylin Grace Chapman from Wylie East High School in Wylie, TX

Lacey Stewart from Westbury Christian School in Stafford , TX

Alayna Lacy from Jeffersonville High School in Jeffersonville, IN

Izzy Carroll from Platteville High School in Platteville , WI

sarah 6 montefusco from Longwood High School in coram , NY

Ashante Polk from Houston, TX

Men's Water Polo


Jakob Tallman from Foothill High School in Tustin, CA

Logan Tyler Barnett from Greenwich High School in Old Greenwich, CT

Charles Clark from Greenwich High School in cos cob, CT

Matthew Flowers from Fieldston in New York, NY

Colin Lizar from Yorba Linda High School in YORBA LINDA, CA

Drake Sheela from Bakersfield, CA

Travis John Reynolds from Loyola High School in Rolling Hills Estates , CA

Ryan Rossow from Mira Costa High School in Manhattan Beach, CA

Kyle Kurtz from Yorba Linda High School in Yorba Linda, CA

Jake Meyer from Upper Arlington High School in Columbus, OH

Women's Water Polo


Anja Miskovic from Belgrade

Nhu Ho from Independence High School in San Jose, CA

Diana Leal from Irving High School in Irving, TX

Lauren McDougal from Rio Americano High School in Sacramento, CA

Ireland La Munyon from Etiwanda High School in Fontana , CA

Jane McNevin from Terra Linda High School in San Rafael, CA

Remy Dizon from Terra Nova High School in San Francisco , CA

Taylor Bosse from Chilton I.S.D in Chilton , TX

Kimora A Farry from San Juan Hills High School in Laguna Niguel, CA

Hannah L Woren from Cherokee Trail High School in Aurora, CO

Men's Wrestling


Mario Infante from Ridley High School in Woodlyn , PA

Trevor Sagness from Washington High School in sioux falls, SD

Vincent Joseph Gennaro from Washingtonville Senior High School in WASHINGTONVILLE, NY

Nicholas Jairdullo from South Brunswick High School in Kendall pk, NJ

Seth Baucum from Callisburg High School in Whitesboro, TX

Thomas Trowbridge from Cumberland High School in Cartersville, VA


JSabiyon Keeshaan Alfred from Carencro High School in Lafayette, LA

Ethan Hamilton from Yokosuka, Japan (FPO, AP)


Women's Wrestling


Sierra Johnson from Sumner Academy of Arts & Science in Kansas City, KS

Isabella Garza from Summer Creek High School in The Woodlands, TX

Taren Fite from Yucaipa High School in Yucaipa, CA

Courtney Kempf from san antonio , TX

Marisol Lopez from Ellison High School in Killeen, TX

Julissa George from Deland High School in deland , FL

Aaliyah Barron from Bel Air High School in El Paso , TX

Sarah Allison Sams from Douglas County High School in Parker, CO

Landon Smith from Vestavia Hills High School in Vestavia Hills, AL

Ashley Renea Joplin from A L Brown High School in Kannapolis , NC

You might also like…

Athletic

What Should I Expect from AAU and Club Teams?

For many sports, such as basketball, volleyball, baseball, soccer, and ice hockey, club and AAU participation has been migrating to mandatory as opposed to optional. Unless your child is a world-class athlete that will develop and get...

Athletic

Get Ahead of the Competition with Cross-Training

Summer vacation is a perfect time and opportunity for athletes to get ahead of fellow competition by ramping up their general fitness. However, equally as important, is the prevention of “burnout” or loss of motivation during these long...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for February 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Ben E Lavery from...