See all resources

BeRecruited Top 10 for July 2015


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in July. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


 

Men's Baseball


Jared Wetherbee from St. John's High School in Fiskdale, MA

Adam Wolf from Council Rock High School South in Churchville, PA

Casey McKelvie from Chaparral High School in Temecula, CA

Kyle Wynn from Catholic Memorial HS in Dedham, MA

Zach Nunnery from Legacy High School in Broomfield, CO

Jake Clarke from Clinton High School in Clinton , MS

Tom Kim from Singapore American School in Singapore

Brandon Hanson from Marist High School in Bayonne, NJ

Kain Wilder from Mayfield High School in Glvoersville, NY

Paxton Wiersema from Peoria Christian - Chargers in Peoria, IL

Men's Basketball


Ian Schultz from Christian Brothers Academy in Clifton Park, NY

Konrad Dalland from Rondout Valley High School in Stone Ridge, NY

Trent Rizoti from Pickens County High School in Jasper, GA

Petar Bebic from Shenendehowa High School in Clifton Park, NY

John Noellert from Bradenton Christian School in Bradenton, FL

Daniel Babb from Barker College in Sydney

Jaskaran Attwal from Preston High School in Cambridge

Justyn Miller from North Port High School in North Port, FL

JaLon Spence from L. C. Anderson High School in austin, TX

Bryce Schoenborn from Kofa High School in Yuma, AZ

Women's Basketball


Hayli Hoffman from Edmond North High School in Edmond, OK

Tiara King from Lincoln Park Academy 6th - 12th in Fort Pierce, FL

Maya Thompson from Billerica Memorial High School in Billerica, MA

Abby Vincent from Grove City High School in Grove City, OH

Autumn Richards from Nordonia High School in Northfield, OH

Nottia Ward from Meadowdale High School in Dayton, OH

Maria Bardeeva from Hamilton Heights Christian Aca in Chattanooga, TN

Jazmine holmon from Laney High School in Hephzibah, GA

Mikayla Gilbert from Henderson County Senior High School in Corydon, KY

Xerena Tompkins from Benton Central Junior-Senior High School in Fowler, IN

Women's Diving


Annarae Reis from Scotch Plains Fanwood High School in Fanwood, NJ

Rachel Bertram from Buffalo Senior in Buffalo, MN

Madison Arnold from East Doncaster Secondary College in Templestowe

Madeline Morrison from Wayzata High School in Maple Grove, MN

Brighid Dunn from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Serica Hallstead from Canandaigua Acad in Canandaigua, NY

Madeleine Corbin from Fond Du Lac High School in Fond du Lac, WI

Lisa Coe from Bridgewater-Raritan Regional High School in Bridgewater, NJ

Katelyn Applin from Dansville Senior High School in Groveland, NY

Megan Galbreath from Cape Coral High School in Cape Coral, FL

Men's Diving


Michael Burke from St. Charles North High School in Saint Charles, IL

Chad King from Long Beach Poly in Long Beach , CA

George Kutac from Memorial High School in Houston, TX

Noah Galluzzo from Mexico High School in Parish, NY

Alec Tyminski from Haverford School in Devon, PA

Matthew McCool from Lafayette Senior High School in Wildwood, MO

William Gottsch from Elkhorn High School in Elkhorn, NE

Jacob Herremans from Rockford High School in Rockford, MI

Isaac Karn from Piqua High School in Piqua, OH

Miles Miller from Coral Shores High School in Tavernier, FL

Women's Field Hockey


Kendall Keil from Camden Senior High School in Camden, NY

Rylee Fennell from Moorestown Friends School in Lumberton , NJ

Julia Daniele from Greater Latrobe Senior High School in Greensburg, PA

Emily Michaud from Cheverus High School in Scarborough, ME

Natalie Martine from Stroudsburg High School in East Stroudsburg , PA

Erin Connors from Kingston High School in Lake Katrine, NY

Amanda Zambrana from Arthur L. Johnson High School in Clark, NJ

Lynne Hebert from Sacopee Valley Junior-Senior High School in West Baldwin, ME

Allie House from Sweet Home Senior High School in Amherst, NY

Fionna Jensen from Monterey High School in Pacific Grove, CA

Men's Football


Zertirreius Bell from Calhoun Falls High School in Abbeville, SC

Jonathan Abrams from Gilmour Academy in Cleveland, OH

Dustin Snyder from Newsome High School in Lithia, FL

Dylan Throneburg from Newsome High School in Valrico, FL

Isidro Villalon from Rivera High School in Brownsville, TX

Donnell Kahele-Burnette from Cape Fear High School in Fayetteville , NC

Larry Verhovec III from Firelands High School in Amherst, OH

Shon Parham from Portsmouth High School in Portsmouth, NH

Colton Gruhler from University Prep School in Redding, CA

Connor Hileman from Elizabethtown Area Senior High School in Elizabethtown , PA

Men's Golf


Landen Scott from Ponca City High School in Ponca City, OK

Anthony Vincequere from Holy Name Central Catholic Junior-Sr in Millbury, MA

Andrew Stock from Danbury High School in Danbury, CT

Steven Martin from Shenandoah High School in Shenandoah, IA

Nicholas Braydich from Cardinal Mooney High School in Struthers, OH

Kobe Rhodes from Glenwood Senior High School in Glenwood, IA

Robert Shoemake from First Baptist Academy System in Dallas, TX

Hunter Roberts from Bexley High School in Columbus, OH

Brady Borkowski from Lewiston-Altura Secondary in Lewiston, MN

Tyler Hamilton from Earlham Senior High School in Westlake, TX

Women's Golf


Gunnhildur Kristjansdottir from Commercial College of Iceland in Kopavogur

Ellie Cronin from Chaminade Julienne High School in Dayton, OH

Reagan Kinnie from Riverdale High School in Murfreesboro, TN

DANIA ALBIN from Avon High School in Indianapolis, IN

Amanda Gartrell from Lake Gibson Senior High School in Lakeland, FL

Kensi Olson from The Parish Episcopal School in Dallas, TX

Chloe Crusan from Hortonville High School in Greenville, WI

Delaney Benson from Heritage High School in Littleton, CO

Lindsey Miller from Perry High School in Painesville, OH

Mia Loxley from Elk Grove High School in Elk Grove Village, IL

Women's Ice Hockey


Grace Gsellman from Highland High School in Medina, OH

Morgan Bronstein from Pittsford Sutherland High School in Pittsford, NY

Laura Lima from Newark, NJ

Katie Matott from Northeastern Clinton Senior High School in Rouses Point, NY

Morgan Schweizer from Greater Latrobe Senior High School in Latrobe, PA

Miranda Cuda from Oneida Senior High School in Sylvan Beach , NY

Frankie Sanchez from Lakeside High School in Lake Elsinore, CA

Brittani Lanzilli from Medford High School in Medford, MA

Kira Herkey from Cheektowaga High School in Cheektowaga, NY

Dayna Newsom from Iroquois Ridge High School in Oakville, ON

Men's Ice Hockey


Brendan Cove from Auburn Drive High School in Dartmouth

Keith Jusas from Smithtown High School in Kings Park, NY

Eric Hodell from Menasha High School in Menasha, WI

Colin Emerich from Delaware Military Academy in Wilmington, DE

Joey Campisano from Toms River High North in Toms River, NJ

Ryan Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Travis Tuthill from Egg Harbor Township High School in Egg Harbor Township, NJ

Kyle Pettoni from The Hun School in Lancaster, PA

Carson Beckett from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Ryan Durkin from Moon Senior High School in Coraopolis, PA

Men's Lacrosse


Jesse Ekstrom from Reservoir High School in Laurel, MD

Henry Abts V from Galena High School in Reno, NV

Nathan Marquez from Minooka Community High School in Channahon, IL

Zachary Perkins from Woodbridge High School in Woodbridge, VA

Tanner Clarke from Aliso Niguel High School in Aliso Viejo, CA

Matthew Luhring from Waunakee High School in Waunakee, WI

Zachary Taylor from Santa Margarita Catholic High School in Mission Viejo, CA

Isaiah Tyson from Clear Springs High School in League City, TX

Ross Allen from Cosumnes Oaks High School in Elk Grove, CA

Will Kordenbrock from Okemos High School in Williamston, MI

Women's Lacrosse


Sarah Grubbs from Reynolds High School in Winston-Salem, NC

Kennedy Buechner from Colonial Forge High School in Stafford, VA

Elishia Davis from George Washington High School in Charleston, WV

Startraya Galloway from Reynolds High School in Winston Salem, NC

Aleena McCoy from Rockledge High School in Rockledge, FL

Janey Johnson from Rockledge High School in Rockledge, FL

Megan Nichols from Pine City, NY

Henley Peatross from Reynolds High School in Winston-Salem, NC

Sarabeth Bown from North Stafford High School in Stafford, VA

Hayley Holmquist from Temecula Valley High School in Temecula, CA

Women's Rowing


Victoria Stewart from Oakleaf High School in Orange Park, FL

Gabby Hacker from Notre Dame Academy in Walton, KY

Hailey Todoroff from Lakewood Ranch High School in Bradenton, FL

Arielle Schafer from Absegami High School in Egg Harbor City, NJ

Giana Johnson from Oakcrest High School in Mays Landing, NJ

Halina Bereday from Groton School in Tampa, FL

Emma Lorenzi from Saint Francis Catholic Secondary School in St Catharines

Claire Savage from Archbishop Prendergast High School in Drexel Hill, PA

Emily Barlow from Western Albemarle High School in Crozet, VA

Victoria Radman from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Men's Rowing


Aron Friedlander from Cold Spring Harbor High School in Lloyd Harbor, NY

Zachary Springer from North Allegheny Senior High School in Wexford, PA

Marc Larvie from West Springfield High School in Springfield, VA

Kaare Andersen from Fox Lane High School in Pound Ridge, NY

Ameen Moshirfar from The Waterford School in Sandy, UT

Declan DePietro from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Andrew Kuzy from St. Joseph's Prep School in Cinnaminson , NJ

James Poll from The Forman School in Upper Brookville, NY

Parker Nelson from Folsom High School in Folsom, CA

Garrett Hayes from Northport Senior High School in Northport, NY

Men's Soccer


Chris Herlihy from Winchester University in Channel Islands, Jersey

Alex Armas from Lake Park High School in Roselle, IL

Jacob Latonis from Pana High School in Pana, IL

Jonathan Williams from Blackhawk Christian Junior-Senior High School in Fort Wayne, IN

Evan Wimberly from Booker T. Washington High School in Pensacola, FL

Will Moy from Friendship Christian School in Wake Forest, NC

Ryan Rivard from North Scott Senior High School in Long Grove, IA

Nuukele Gboe from Groveport Madison High School in Columbus, OH


Stanley McBride from Sahuaro High School in Tucson, AZ

Women's Soccer


Brooklynn Speis from Carl Albert High School in Oklahoma City, OK

Thalia Leal from South Dade Senior High School in Homestead , FL

Lilla KISVARI from No. 55 High School, Beijing, PRC in Budapest

Lindsey Graver from Wellsboro Area High School in Wellsboro, PA

Kylie Young from Fossil Ridge High School in Fort Worth, TX

Megan Frost from Glebe Collegiate Institute in Ottawa

Ashley Garrison from Pueblo, CO

Josie Schultz from Haverford Senior High School in Havertown, PA

Bryn Decker from Pueblo West High School in Pueblo West, CO

Kimberly Wolf from James Caldwell High School in West Caldwell, NJ

Women's Softball


Michaela Sennett from Joplin High School in Joplin, MO

Emily Green from Maclay School in Tallahassee, FL

Mason Ochs from Western High School in Davie, FL

Abigail Conder from Elizabethtown High School in Elizabethtown, KY

Emilee Quesada from Wellington High School in Royal Palm Beach, FL

Katie Barter from Ballard High School in Louisville, KY

McKenzie Vanover from Paul G Blazer High School in Ashland, KY

Ashleigh Campbell from Goshen High School in Loveland, OH

Cameron Ortiz Henninger from Reading Senior High School in Reading, PA

Olivia Knies from Jasper High School in Jasper, IN

Women's Swimming


Caily Friel from Victor J Andrew High School in Tinley Park, IL

Angelica di Marzio from International Bilingual School of Provence in Marseille

Keitra Lloyd from St. Augustine's College in Nassau

Valerie Gruest Slowing from Colegio Valle Verde in Fraijanes

Cary Pou from Junius H Rose High School in Greenville, NC

Megan Allison from South Aiken High School in Aiken, SC

Alyssa Lewis from Wilmington High School in Wilmington, OH

Teresa Cropper from Churchill High School in San Antonio, TX

Cami Cahill from Tippecanoe High School in Tipp City, OH

Phoebe Hines from Matthew Flinders Anglican College in Australia

Men's Swimming


Ryan Daugherty from Jeffersonville High School in Jeffersonville, IN

Nicholas Koh from Hong Kong International School in Hong Kong

Trent Groff from Exeter Township Senior High School in Reading, PA

Ethan Webber from Prestonwood Christian Academy in Plano, TX

Eric Dietrich from Homeschool in Douglassville, PA

Cameron Barnard from Maroons in Champaign, IL

Conor Diggs from Texas High School in Texarkana, TX

Jason Reichel from Wesleyan in Duluth, GA

Tristan Dixon from Schalmont High School in Delanson, NY

Joe O'Boyle from Bensalem Township High School in Bensalem, PA

Men's Tennis


Stefan Trisic from Tecumseh Vista Academy in Windsor

Hayden Dzurisin from Prairie Ridge High School in Crystal Lake, IL

Thomas Hoagland from Byron Nelson High School in Fort Worth, TX

Chris Montine from Royse City High School in royse city , TX

Jeffrey Zellerman from Quincy Notre Dame High School in Quincy, IL

Oliver Byrne from Winchester University in Winchester

Hunter Horton from Lugoff Elgin High School in Lugoff, SC

Joey Gotchnik from Cloquet Senior in Cloquet, MN

Joshua Deutsch from Alexandria-Monroe High School in Alexandria, IN

Kennosuke Nouchi from Tomisato Chiba Japan

Women's Tennis


Meg Witt from Lincoln Way North in Fankfort, IL

Stefanie Gipson from Midview High School in Elyria, OH

Elizabeth West from Jeffersonville High School in Jeffersonville, IN

Reilly Gierhart from Edgewood High School in Madison, WI

Savannah Faulkner from Burleson Centennial High School in Burleson, TX

Casey Anderson from Notre Dame High School in Brentwood, CA

Allie Gahagan from Circle High School in Benton, KS

Rachel Valentine from Platte County High School in Platte City, MO

Tiffany Voss from Derby High School in Derby, KS

Cassandra Barr from Altoona High School in Eau Claire, WI

Women's Volleyball


Amanda Yates from North Mecklenburg High School in Huntersville , NC

Maggie Velasquez from Bonita High School in Pomona, CA

Isabella Velasquez from Bonita High School in Pomona, CA

Chantal Lawrence from Wright Junior & Senior High School in Wright, WY

Cynthia Christie from Riverdale High School in Murfreesboro, TN

Contessa Harold from Parker High School in Chancellor, SD

Deborah Jezuit from Wheaton North High School in Wheaton, IL

Rachael Kerr from Hartsville High School in Hartsville, SC

Rosie Briggs from Shawnee Mission South High School in Overland Park, KS

Paige Hughes from Herricks High School in New Hyde Park, NY

Men's Volleyball


Bryce Whitman from Boulder Creek High School in Anthem, AZ

Ryan Dome from Lutheran High School - Orange County in Orange, CA

Rylan Reoh from St. Mary Central High School in Larsen, WI

Jake Mussett from St. Stephen's Episcopal School in Austin, TX

Taylor Stephenson from Quartz Hill High School in Palmdale, CA

Patrick Kenny from Fenwick High School in Glen Ellyn, IL

Christopher Woolslayer from Central Bucks High School-East in Furlong, PA

Caelan Huffman from Sandra Day O`Connor High School in phoenix, AZ

Jonathan Diamond from Cegep John Abbot College in Dollard des Ormeaux

Panagiotis Armonis from Hellenic American Educational Foundation in Athens

Men's Water Polo


Shane Hughes from St. Ignatius College Prep School in Chicago, IL

Brendan Atwood from Maine West High School in Des Plaines, IL

Kyle Jackson from Naperville Central High School in Naperville, IL

Jake Simpson from De La Salle High School in Pleasant Hill, CA

Michael Krueger from New Trier Township High School Winnetka in wilmette, IL

Peter Dales from Glenbrook South High School in Glenview, IL

Marcus Guardado from Temecula Valley High School in Temecula, CA

Tyler hansen from St Louis, MO

Evan Samsky from Denton, TX

Luigi Erba from Denton High School in Argyle, TX

Women's Water Polo


Tegan Baker from Crawford Lonehill, South Africa in Sandton

Taylor Edmisten from Temescal Canyon High School in Anza, CA

Rhianna Acosta from Warren High School in San antonio, TX

Carly Kesterson from Glendora High School in Glendora, CA

Sarah Adams from Charter Oak High School in Covina, CA

Lauren Poland from Fenwick High School in Chicago, IL

Olivia Everhart from Evanston Township High School in Evanston, IL

Genevieve Curry from Oak Park & River Forest High School in Oak Park, IL

Sian Davis from Northwood High School in Irvine, CA

Rebekka Williams from Poway High School in Poway, CA

Women's Wrestling


Elizabeth Sabio from Eastern View High School in culpeper, VA

Brylee Black from Timber Creek High School in Fort Worth , TX

Rachel Bannerman from Sir Winston Churchill Secondary School in Niagara-on-the-Lake

Jennifer Martinez from Segerstrom High School in Santa Ana, CA

Ali Stolzenberger from Sabetha High School in Morrill, KS

Tiffany Juarez from Diamond Ranch High School in west covina, CA

Angela Mancini from Wyoming Seminary Upper School in Wilkes Barre, PA

Emily Montgomery from Munford High School in millington, TN

Nathalie Barraza from Yuma, AZ

Geneziz Rodriguez from St. Michaels High School in Santa Fe, NM

Men's Wrestling


Adam Akers from Roosevelt High School in Wyandotte , MI

Jake Richards from Tunkhannock High School in Tunkhannock , PA

Nick Oskvarek from Liberty High School in Colorado Springs, CO

Billy Manley from Tunkhannock High School in Monroe township, PA

Ali Capobianco from Panther Valley Senior High School in Albrightsville, PA

Jacob Collins from Calvary Chapel High School in Huntington Beach, CA

Kolin Fowlkes from Dixon High School in Sneads Ferry , NC

Jordan Shovar from Laurel High School in Laurel, MT

Blake Berryhill from Tuttle High School in Tuttle, OK

Virgil English from Jefferson County High School in Dandridge, TN

Men's Track and Field, XC


Johnathon Dobb from St Joseph's College in Sydney

Donte Wohlfeil from Huntley Project High Schl in Worden, MT

Robbion Harris from Steilacoom High School in Steilacoom, WA

Ondrej Tomek from Secondary school of civil engineering Trebic in Budikovice

Jimmy Vaughn from Niles Mckinley High School in Niles, OH

Mohamed Yussuf from Robert Lee High School in San Antonio , TX

Jan Nemec from Secondary school of civil engineering Trebic in Moravské Budejovice

Terence Williams from Palmyra High School in Willingboro , NJ

Ali Capobianco from Panther Valley Senior High School in Albrightsville, PA

Milton Coleman from Thomas Dale High School in Chester, VA

Women's Track and Field, XC


caylee yeager from McGregor High School in Mcgregor, TX

Shea Zeman from Holy Family High School in Wheat Ridge, CO

Payton Myers from Plainfield South High School in Plainfield, IL

Autumn Cope from Jim Thorpe Area Senior High School in Jim Thorpe, PA

Cera Chavez from Los Lunas High School in Los Lunas, NM

Caitlen Lonabarger from Edison High School in Berlin Heights, OH

Anaya Wesley from Valley Christian High School in Lakewood, CA

Valerie Vinokur from Maple Grove Senior in Maple Grove, MN

Lindsey Graver from Wellsboro Area High School in Wellsboro, PA

Sydney Otto from De Pere High School in De Pere, WI

You might also like…

Athletic

Importance of Attending Camps

It's important to understand why you should attend camps within your sport. Around the country there is a large selection of camps that vary based on size and location. Many camps are held on college campuses and ran by the current...

Athletic

BeRecruited's Top 5 for June 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for June 2013! Within this list, the states of Illinois, California, Pennsylvania and Michigan. The average lifetime total college coach views for...

Commitment blog
Athletic

How to Emulate Your Favorite Professional Athlete

We all have idols in our sport. Have you ever wanted to emulate yours? Learn from the pros by training like them, eating like them, and leading like them.   Professional athletes train constantly to become as mentally and...