See all resources

BeRecruited Top Ten for July 2018


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in July. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Hayden Ross Archer from Liberty High School in Frisco, TX

Austin Phillips from Frenship High School in Lubbock, TX

HERSHEL Howard III from Memorial High School in Houston, TX

Brandon Todd Sanders from Wylie High School in Abilene, TX

Niklas Bonner from Lancaster High School in Dallas , TX

Jordan Mason Wiley from Queen City High School in Atlanta , TX

Ryan Kelly from Naaman Forest High School in Garland, TX

Sean McTigue from Pasadena, CA

Joseph Ryan McPeek from Oak Hills High School in Cincinnati , OH

Sam Allen from Oswego High School in oswego, NY

Men's Basketball


Dillon Beetz from Archbishop Molloy High School in Middle Village, NY

Aaron Weatherill from Cedar Crest High School in Lebanon, PA

Jackson Rozinsky from Glenbard East High School in Lombard, IL

Frank Navarra from Archbishop Molloy High School in Middle Village, NYC, NY

Daeshon Green from High School of the Future in Philadelphia , PA

Jayson Villarouel from State College Area High School in PA Furnace, PA

Koye Parker Whitman from Nazareth Area High School in Nazareth , PA

Garrett Cason from St. Ignatius College Preparator in Fairfield, CA

Clay Meunier from Apponequet Regional High School in Lakeville, MA

Bryant Tyler Speck from Huntingdon Area Senior High School in Huntingdon, PA

Women's Basketball


Eliana McClarie from Arapahoe High School in Highlands Ranch, CO

Sierra Seneta from General McLane High School in Cranesville, PA

Sierra M Coleman from Our Lady Lourdes Regional High School in Mount Carmel, PA

Sunshine McCrae from Trinity High School in Enola, PA

Asani Springer from Sheepshead Bay High School in brooklyn , NY

Phillis Fugah from Philadelphia, PA

Riley Wagner from Pleasant Valley High School in effort, PA

Katherine Fourie from Collins Hill High School in Lawrenceville, GA

Ariana McGeary from Archbishop Prendergast High School in Philadelphia , PA

Angelina Lucia Mendieta from Toledo, OH

Men's Diving


Nolan P Jacob from Central District Catholic High School in Allison Park, PA

Patrick O'Brien from Cox Mill High School in Huntersville, NC

Reece E Robles from Granite Hills High School in El Cajon, CA

Matthew Chao from Niskayuna High School in Niskayuna, NY

Bjorn Markentin from Martin Collegiate in Saskatoon

Lyle Bowman Yost from Shaker Hts High School in Shaker Heights, OH

Brendan Alexander Trent from Cascade Senior High School in Clayton, IN

Dominic J Hoefer from Shorecrest Prep School in St. Petersburg, FL

Nicholas Nocita from John Hersey High School in ARLINGTON HEIGHTS, IL

Wrigley Fields from Lockport, IL

Women's Diving


Kelsey Lorraine Titterington from Cerritos High School in Cerritos, CA

Sophie Elwyn from Shorecrest Prep School in St Petersburg, FL

Abby Miller from Beechwood High School in Ft.mitchell, KY

Clara Lane Tate from Chapel Hill High School in Chapel Hill, NC

Genna Pettit from Florence, KY

Jordyn Feiwell from Laurel Springs School in Carmel, IN

Sarah Johnson from Bridgewater-Raynham Reg in Bridgewater, MA

Hailey L Faith from Everett High School in Everett, WA

Alyssa Clairmont from Martin Collegiate in Regina, SK

caroline A knopke from Notre Dame De Sion in overland park, KS

Men's Track and Field, XC


Pat Campbell from Carmel High School in Carmel, IN

Davis Howell from Reitz Memorial High School in Henderson, KY

Isaac Webb from Wapakoneta High School in Wapakoneta, OH

Matthew Hoak from St. Xavier High School in Mason, OH

Mathias Burnard from Shaker Hts High School in Shaker Heights, OH

Joshua Andrew Cella from South Brunswick High School in Dayton, NJ

Joey Daniel Badalamenti from Hanover High School in Mechanicville , VA

Miles Spearman from Boardman High School in Youngstown , OH

Timothy Ray Carr Jr. from La Vega High School in Waco, TX

Michael Myers from Hicksville High School in Hicksville , OH

Women's Track and Field, XC


Marissa Cutlan from Southwest High School in Green Bay, WI

Gemma Erhart from McKinney North High School in MCKINNEY, TX

Sophia Jeanne DeBenedetti from St. Francis High School in Sacramento, CA

Chloe Van Duyne from Delaware Valley Regional in Milford, NJ

Megan Keady from Madison High School in Vienna, VA

Kathryn Jeffreys from Clark Montessori High School in Cincinnati, OH

Lainey Quandt from Bentonville High School in Bentonville, AR

Kara Schiek from Villa Maria Academy High School in Phoenixville, PA

Nicole Greyer from Yorkville High School in Yorkville, IL

Emily Burch from Forest Park High School in Dumfries, VA

Women's Field Hockey


Caitlyn Quizon from Northeast High School in Philadelphia, PA

Tracy Wood from Gloucester High School in Gloucester, MA

Lauren Sampson from Hickory High School in Chesapeake , VA

Lauren Nicole Arledge from Great Bridge High School in Chesapeake, VA

Erika Latta from Trinity Episcopal School in Midlothian, VA

Emma Wesolowski from Archbishop Prendergast High School in Drexel Hill, PA

Natalie Winn from Forest Hills Eastern in Ada, MI

Michaela M Martinez from Lowell High School in Lowell, MA

Bianca Caceci from Springfield High School in Springfield, PA

Keegan Krystina Gillman from Williamsville South High School in East Amherst, NY

Men's Football


Cameron Hunter Gebers from Patrick Henry High School in Hamler, OH

Dominic Perry from Crestview High School in Columbiana, OH

Jesse Valentine Collins from Belpre High School in Belpre , OH

Kaden Cupp from Griffin, GA

Xiang Ding from Northgate High School in Concord , CA

Dylan W. Sigman from Temecula Valley High School in Temecula, CA

Charlie Shadek from Kent School in Wellesley, MA

Sebastian Luis Pares from Wheaton Academy in West Chicago, IL

Ahmir Buckhannon from Joseph C. Wilson Magnet High School in Rochester , NY

austin boguski from waymart, PA

Men's Golf


Devin Lawson from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, Ontario

Caden Ellis from Sullivan High School in Sullivan, IL

Jacob Carlock from Gordon Lee High School in Chickamauga, GA

Allen Stokes from Dickson County High School in Dickson, TN

Tryn Allen Titus from Lebanon Senior High School in Lebanon , MO

Kahler Tomlin from Athens High School in East Leroy, MI

Josh Steyer from Olentangy Liberty High School in Powell, OH

Alex Bullis from Graham, NC

Maxwell Lannan Christmas from Loogootee Junior-Senior High School in Loogootee, IN

Tanner Christian Schnell from Lumen Christi Catholic High School in Horton, MI

Women's Golf


Madison Paige Ardelean from Hoover High School in North Canton, OH

Natalie Kristine Samdal from South Christian High School in Caledonia, MI

Joselyn Benolkin from Prior Lake, MN

Ashley Marie Offenberger from Waterford High School in Waterford, OH

Kaitlyn Marie Rittner from Lutheran High School North in Algonac , MI

Claudia Mae Sampson from Clarkston High School in Clarkston, MI

Paige Sexstella from Elyria Catholic High School in Lorain, OH

Olivia Alcoran from St. Francis High School in Folsom, CA

Cierra DeHoet from Woodward-Granger High School in Woodward, IA

Kerah Lee from Balboa High School in San Francisco, CA

Men's Ice Hockey


Michael Irey from Strath Haven High School in Media, PA

Geno Romolini from Springfield High School in Springfield, PA

Max Vesper from Pokeno New Zealand

Tyler Williamson from O'Fallon, IL

Isaac Sweet from Livonia Senior High School in Livonia, NY

Dylan Hadley from Appoquinimink High School in Middletown , DE

Zachary Miner from Peru Senior High School in Plattsburgh, NY

Isaac Shirt from Forest Hills High School in Windber, PA

Simon Taylor from Parkland Senior High School in Upper Macungie , PA

Jake Aaron Kovinsky from Notre Dame High School in North Hollywood, CA

Women's Ice Hockey


Annaliese Ackerman from Owen J Roberts High School in Pottstown, PA

Abby Painovich from Hinckley-Finlayson Secondary in Hinckley, MN

Abby Schauer from Red River High School in Grand Forks, ND

Hanna Marie Dombroski from Liverpool High School in Liverpool, NY

Ria Stevens from Los Gatos, CA

Breanna Ashley Millions from Carman Collegiate in Brunkild, MB

Cayla Shaylee Sherman from Watchung Hills Regional High School in Dunellen, NJ

Jordan Toomey from Arlington High School in Arlington , MA

Mackenzie Johnston from Delta, BC

Lauren Jackson from Buckingham Browne Nichols School in Natick, MA

Men's Lacrosse


Collin Kolby Smith from Union Grove High School in Macon, GA

Judah D Epperson from Homewood-Flossmoor High School in Flossmoor, IL

Blake G Loughrey from Champlin Park Senior in Brooklyn Park, MN

Jack Ryan from South Lakes High School in Reston, VA

James Ridge from Shenandoah High School in Placerville, CA

Carter Douglas Stack from Shaler Area High School in Pittsburgh, PA

anthony heaney from Cazenovia High School in cazenovia , NY

Matt Slowey from Lake Catholic High School in Painesville, OH

Andrew Foster Berg from Thousand Oaks High School in Thousand Oaks, CA

Matt Tyler from Hendersonville High School in Hendersonville, TN

Women's Lacrosse


Emma Carter from Perrysburg High School in Perrysburg, OH

Sierra Gaskill from John Jay Senior High School in Poughkeepsie, NY

Noelle Isaac from Raleigh, NC

Laurelle Weisbrod from South Delta Senior Secondary in Delta

Shannon Marie Brosnan from Valhalla High School in Valhalla , NY

Lauren Swallow from Tecumseh High School in Tecumseh, MI

Isabella DeLuca from Homestead Senior High School in Fort Wayne, IN

Justice A. Lynch from Dacula High School in AUBURN, GA

Haley Meskin from Madison, WI

Ieneke Jimenez from Trabuco Hills High School in Rancho Santa Margarita, CA

Men's Rowing


Liam Timothy Higgins from Chaminade High School in Williston Park, NY

Peter Joseph Campisi from St. Anthonys High School in St. James, NY

John Markow from Fairfield College Prep in Norwalk, CT

Phillip Wible from Powell, OH

Henry Stewart from Culver Academics in Indianapolis, IN

Gabriel Alex Mandossian from Redwood High School in Novato, CA

Patrick Rogers from Glenn Dale, MD

John Oliver Stephenson from Shorecrest High School in Lake Forest Park, WA

Peter Udalov from Oakton High School in Vienna, VA

Ryan T Jones from Egg Harbor City, NJ

Women's Rowing


Lauren Feaster from Cardinal Mooney High School in Sarasota , FL

Rachel Fuller from Winter Park High School in Orlando, FL

alexa wandtke from Olentangy Orange High School in Lewis Center, OH

Madeleine Depommier from Merion Mercy Academy in Springfield, PA

Lily Bernero from Bishop O'Connell High School in Springfield, VA

Sarah Grace Pitfick from Northport Senior High School in Northport, NY

Lara Erdmann from Rosemount Senior in Eagan, MN

Aidan Wrenn-Walz from Washington Lee High School in Arlington, VA

Gabriela Burgos from Florida Virtual High School in Ocoee, FL

Danielle Harrington from The Lawrenceville School in Rye, NY

Men's Soccer


Tyce Church from Belpre, OH

Adalid Trevino from Goose Creek Memorial High School in Highlands, TX

Cameron Johnson from Springboro High School in Springboro, OH

Caleb Matthew Goddard from McClain High School in Greenfield, OH

Adonay Kebede from Withrow University High School in Cincinnati, OH

Franco Aukahi Ke Aloha Aina Querido from Central Catholic High School in San Antonio, TX

Michael Harris from Woodrow Wilson High School in Dallas, TX

Kenge-Kahiro Kapuku from Cypress Creek High School in Houston, TX

Cole Thomas burke from Fulshear, TX

Juan Armando Sotelo from University High School in Waco, TX

Women's Soccer


Mellia Messer from Baytown , TX

Avery Margaret--England Sutton from St. Anthony Village Senior in Minneapolis, MN

Chloe Wilson from Damascus High School in Clarksburg, MD

Kyrsten Pellikan from Central High School in ELGIN, IL

Hannah Potter from White Oak High School in Jacksonville, NC

Madison Alexis Smith from Amity Regional Senior High School in WOODBRIDGE, CT

Morgan Douglas from Southwestern High School in Brighton, IL

Madison Gregory from Connersville Senior High School in Connersville, IN

Annslee Glenn from Nixa High School in Nixa, MO

Lindsay O'Keefe from Middletown High School North in Red Bank, NJ

Women's Softball


Caitlyn Vodnansky from Washington High School in Washington, MO

Molly Podraza from Mundelein Cons High School in Mundelein, IL

Hailey M Howard from Harlem High School in Machesney Park, IL

Kailey Zecca from Mahopac High School in Mahopac , NY

Chloe Palmer from Maranatha Christian Academy in Coon rapids, MN

Kerrigan Shafer from Oakwood High School in Oakwood, IL

Nathalee Arroyo from Rochester, NY

Emma Winslow from Georgetown-Ridge Farm High School in Georgetown, IL

Azariah Bowden from Danbury High School in Danbury , CT

Olivia Raymond from Shepherd High School in Shepherd, MI

Men's Swimming


Ethan Jorence Erazo from Redondo High School in Torrance, CA

Ben Chiappe from Hinsdale Central High School in HINSDALE, IL

Nicholas Fiddler from Plymouth-Whitemarsh Senior High School in Lafayette Hill, PA

Thomas Spradley from Granite Bay High School in Granite Bay, CA

Jacob E Allen from Carolina Day School in Swannanoa, NC

Connor Chignell from William G Enloe High School in Raleigh, NC

Andrew Kutney from Lenexa, KS

Garrett Berg from Royal High School in Simi Valley, CA

Jonas Huckabay from Kingsburg High School in Kingsburg, CA

Luke Lehman from Carroll High School in Xenia, OH

Women's Swimming


Violet Marguerite Anderson from Green Bay, WI

Aspyn Osburn from Lubbock High School in Lubbock, TX

Frances Redpath from Helena High School in Helena, MT

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Kayla Williams from Bishop Hartley High School in Columbus , OH

Sarah Ludlow from Redding, CA

Caroline Fae Anderson from Lakeville North High School in Lakeville, MN

Emma Mae Enquist from Hanford, CA

Abby Danielle Pardridge from Rosary High School in DeKalb, IL

Stephanie Bramble from Norcross High School in Norcross , GA

Men's Tennis


Bobbie Lee Wilson from Marine City High School in Marine City, MI

Jason Chen from Central Bucks High School-West in Warrington, PA

Holland Callaway Baynard from New Hanover High School in wilmington, NC

Thomas M. Pries from South Bend, IN

Suriya Sundaram from The Columbus Academy in Blacklick, OH

Bernard Anderson from Holt Central High School in Lansing , MI

Sathvik Bilakanti from Lake Mary High School in Lake Mary, FL

Garrett Brewster from Kankakee Valley High School in Wheatfield , IN

Khalid Johnson from William T. Dwyer High School in Riviera Beach, FL

Eli Franks from Jasper High School in Jasper, IN

Women's Tennis


Emily Laughlin from Rock Island High School in Milan, IL

Morgan Newton from Thomas Jefferson High School in finleyville, PA

Alyssa Tyler Gormus from Buckingham County High School in Buckingham , VA

Sarah Kamp from Ballard Community High School in Cambridge , IA

Kate Sylvia Jenkins from Logan High School in logan, UT

Shelby Hopkins from Kokomo High School in Kokomo, IN

Rachel Marie Gorman from Central Catholic High School in Toledo, OH

Hannah Valentine from Platte County High School in Platte City, MO

Gracey A Himelick from Flora High School in Flora, IL

erin collins from St. Pius X Catholic High School in atlanta, GA

Men's Volleyball


Jace Christopher Niven from Loveland High School in Loveland, OH

Patrick Resing from York Comm High School in Elmhurst, IL

Joanthan Kline from Milford High School in Milford, IL

Dylan Maroney from Spruce Creek High School in Port Orange, FL

Cody Hare from Prosper High School in Prosper, TX

Michael Sack from St. Laurence in Oak Lawn, IL

Spencer Finn McCaffrey from Joel Barlow High School in Redding, CT

Hunter Freitas from Tecumseh High School in Britton, MI

Joe Horn from St. Rita of Cascia High School in Oak Lawn, IL

Ian Smith from Elk Grove High School in Elk Grove, CA

Women's Volleyball


Semira Kidane from North Mesquite High School in Mesquite , TX

Allison M Renshaw from Cumberland Valley High School in Enola, PA

Kaleigh Ann Dodson from Hamilton County Junior-Senior High School in Macedonia , IL

Kenlee Perryman from Crittenden County High School in Marion, KY

Audra putman from athens, AL

Lindsay Barbara-Anne Worsham from Lyman High School in Altamonte Springs, FL

Rachel Mueller from Powhatan High School in Powhatan, VA

Faith Hoppe from Clearwater High School in Piedmont , MO

Riley Sara Rock from James A Garfield High School in Garretsville, OH

HALLIE PHELAN from Madison Central High School in MADISON, MS

Men's Water Polo


James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

Jacob Harkins from St. Thomas Aquinas High School in Hollywood, FL

Jacob Sill from Clovis East High School in Clovis, CA

John Forde from Germantown Academy in North Wales, PA

Dianne Arredondo from Ayala (Ruben S.) High School in Chino, CA

Karl Harris Lovett III from California High School in San Ramon, CA

Robbie Louk from La Canada High School in La Canada, CA

Ethan Polanich from Los Gatos Academy in Los Gatos, CA

Colm Connolly from Castro Valley, CA

Chris Sturtevant from Cathedral Catholic High School in Rancho Santa Fe, CA

Women's Water Polo


Veronica Andrea Elise Heidke from Irvine High School in Tustin, CA

Harper Ryan Daniels from Fenwick High School in La Grange, IL

Sydney Skow from Clayton Valley High School in Clayton, CA

Samantha Renaée Wilkins from Clovis North in Fresno, CA

Isabella Romani from Ann Sobrato High School in San Jose, CA

Elena Nina Flynn from Leland High School in San Jose, CA

Grace Ellen Arnsparger from Millikan Senior High School in Long Beach, CA

Erin M Falsey from Carl Sandburg High School in Orland Park, IL

Hailey Ann McGaha from Hanford, CA

Allison Kay from Woodcreek High School in Roseville, CA

Men's Wrestling


George Worthy from Paulsboro High School in Logan Township, NJ

Luke Dignazio from West Essex High School in Fairfield, NJ

Blake W. Querio from Holly High School in Holly, MI

Carson Savage from Deer Creek High School in Edmond, OK

cody William rachatellelle from columbia, MO

Cameron Haynie from Villa Rica High School in Carrollton , GA

Justin Ryan Randzio from Jefferson Township High School in Wharton, NJ

Brandon Murray from Plainsboro , NJ

Jetmir Ismajloski from Pompton Lakes High School in Pompton Lakes , NJ

Ian Cooper Kuehl from Lena-Winslow High School in Lena, IL

Women's Wrestling


Chanel Hunter from Ewa Beach, HI

Ashley Lee Walter from Barnegat High School in Barnegat, NJ

Ana Paula De la Garza from Manteca , CA

Anne-Marie S Maskalenko from Clairemont Senior High School in San Diego, CA

Najee N Seabrook from Winslow Township High School in Sicklerville , NJ

Sarah Allison Sams from Douglas County High School in Parker, CO

Kaylynn G Albrecht from Byron Nelson High School in Keller, TX

You might also like…

Athletic

College Recruiting Checklist, Part 1 (Freshman & Sophomore Checklists)

Preparation is key to the game. Don’t be late to practice.   As the school year kicks off, you should have your head in the college recruiting game and be committed to raising your potential as a future collegiate athlete.   Developing...

Athletic

Student Athletes - What, Where and Who? [Infographic]

2012 National Signing Day (February 1) is the day when reporters focus on the top high school football players committing to recognized programs such as USC, Michigan, LSU, Texas and more. While these players will be mentioned on ESPN,...

Athletic

BeRecruited Top 10 for January 2015

Each month, we compile a list of athletes that coaches viewed the most. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work!   Men's Baseball Nicholas Williams from...