See all resources

BeRecruited Top Ten for July 2021


Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in July. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Andrew DiStefano from American Heritage School in Hollywood, FL

Jared Balcacer from Cardinal Spellman High School in New York, NY

Tyler Satterfield from Wilmington, DE

Gavin Michael Constein from Hempfield Senior High School in Columbia, PA

Derek Lopez from William Allen Senior High School in Allentown, PA

Jackson Horch from Hempstead High School in Dubuque , IA

Jaxon Hayes Cofer from Wylie High School in Abilene, TX

Dominick Ratkovich from Kennedy Catholic High School in New Castle, PA

Blake Counce from Tishomingo County High School in Iuka, MS

Shane Rogers from University High School in Debary , FL

Men's Basketball


Ethan Downey-Lamprey from Norwell High School in Norwell, MA

Amari Carney from Bryan County High School in Pembroke, GA

Dillon Tsoiasue from Brookwood High School in Lawrenceville, GA

Kedar Bodie from Butler High School in Augusta, GA

Sean Greer from Kendrick High School in Columbus, GA

Tyler Brown from Chaparral High School in Winchester , CA

Anthony Carroll from Slocomb High School in Slocomb , AL

Jonas Sherman from Butte High School in Butte, MT

De Karius Freeman from Sumter Co High School in Livingston, AL

Santiago Fontes from Servite High School in Yorba Linda, CA

Women's Basketball


obone kothor letitia Jr. from libreville

Claire Dougherty from Lake-Lehman Junior/Senior High School in Shavertown , PA

Jami Sacco from Westbrook High School in Westbrook, CT

Riley Angstadt from Unionville High School in Kennett Square, PA

Leah Catherine Homan from Bishop Guilfoyle High School in Altoona, PA

Hannah Kelley from Ursuline Academy (Pk-12) in Wilmington, DE

Savannah Alexis Brooks from Taneytown, MD

Emma Liu from Phillips Exeter Academy in Las Vegas, NV

Tess Gallegos from Magnolia West High School in MAGNOLIA, TX

Mallory Gilbertson from Petal, MS

Men's Diving


Eliot Victor Barnes from John Burroughs School in St. Louis, MO

Colin Breuer from Boerne, TX

Oliver Cazaly from Southampton

Stephen John Barlett from Northeastern Senior High School in Mount Wolf, PA

Sean ODell from Lake Norman Charter High School in Charlotte , NC

Whitaker Grover from Greenwich High School in Greenwich, CT

Daley Fraser from Pittsford-Mendon High School in Pittsford, NY

Andrew Bennett from Memorial High School in Madison, WI

Chris Jones from Flint Powers Catholic in Linden, MI

Charles Berman from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Women's Diving


Abby Ounsworth from Campbell Collegiate in Regina, SK

Jenna Jagielski from Portland, OR

Abigail Rose Sullivan from Otsego High School in Otsego , MI

Emelyn Juenger from Irvington High School in Irvington, NY

Eleanor Sundin from Mamaroneck High School in Larchmont, NY

Michelle Kasulka from Horace Greeley High School in Chappaqua, NY

Gabi Somoza from Forsyth Central High School in Cumming, GA

Donna Zhang from Winchester High School in Winchester , MA

April Wu from Palo Alto High School in Palo Alto, CA

Lainey Woodward from Millard West High School in Omaha, NE

Men's Track and Field, XC


Brendan Michael Ardito from Austin Prep in Wilmington, MA

Brady Ford from Mountain Vista High School in HIGHLANDS RANCH, CO

Andrew Vos from Minnetonka Senior in Shorewood, MN

Shane McDevitt from Jackson Memorial High School in Jackson, NJ

Ethan Wellborn from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Koby Gerving from Anna High School in Anna , TX

Emmett Stralka from Independence High School in Independence, OH

Troy Lane Jr. from Pickerington High School Central in Pickerington, OH

Peter Morales from Cranston High School West in Cranston, RI

Gabriel White from Cedar Springs High School in Sandlake, MI

Women's Track and Field, XC


Lizzie Ariel McVey from Pleasant Valley High School in Davenport, IA

Brittany Briana Lee from San Antonio , TX

Emma McKee from Southern Lehigh Senior High School in Center Valley, PA

Natalie Marie Chavarriaga from aliso viejo , CA

Sarah Jacob from Cardinal Ritter High School in Brownsburg, IN

Grace Alizabeth Graham from North Scott Senior High School in Eldridge, IA

Emily Loera from Leander High School in Cedar Park, TX

Erika Roehrs from Blair High School in Fort Calhoun, NE

Abigail Bardwell from Brunswick High School in Brunswick, OH

Kylie Lingenfelter from Verrado High School in Buckeye, AZ

Women's Field Hockey


Courtney R Elhart from Albemarle High School in Charlottesville VA, VA

Men's Football


Zach Wren from Lincoln High School in Lincoln, AL

Ethan J Lamb from Madison Co High School in Gurley , AL

Luke William Allen from Queen Anne's County High School in Centreville, MD

Mykel Moore from Midfield High School in Midfield , AL

Aden Boyd from McAdory High School in Bessemer, AL

Andre Hunt from Murphy High School in Mobile, AL

Seth Scott from Charles Henderson High School in Troy, AL

Caden Gillens from Russell Co High School in Opelika, AL

Ryan Madison from Fultondale High School in Fultondale , AL

Keegan Southward from Hartselle High School in Hartselle , AL

Men's Golf


Mason Combrink from The Woodlands College Park High School in Spring , TX

PARKER T STERNE from Liberty Christian Academy in FOREST, VA

Colt Hout from South Knox Middle-High School in Vincennes , IN

Jack Gerborg from Avon High School in AVON, OH

Robert Thomas, John Voss from Oswego , NY

Spencer Lawe from Hanover High School in Etna , NH

Brendan Stevens from Lumen Christi Catholic High School in Jackson, MI

Christian Ramirez from Brownsville , TX

Jonathan M Joseph from Hazleton Area High School in Drums, PA

Evan Brooke Dennison from Mapleton High School in Ashland, OH

Women's Golf


Bailey E Pitsch from Mountain Ridge High School in Glendale, AZ

Cybil Lacey Stillson from Nappanee, IN

Sabel Marie Imesch from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Farms, MI

Tessa Leibee from Russell High School in Ashland, KY

Lauryn Jerke from Gull Lake High School in Richland, MI

Lolla Magrann from Junipero Serra High School in MISSION VIEJO, CA

Bridget Boczar from Plymouth High School in Canton, MI

Annabelle Mozingo from Providence School in Jacksonville, FL

Lucy Matthews Mileski from Hoover High School in Hoover, AL

Kenna Stimpson from Eagle High School in Eagle, ID

Men's Ice Hockey


Martin Tumey from Steller Secondary School in Anchorage, AK

Nathan Wuori from Huntsville High School in Emsdale, ON

Andrew Qian from Livingston Senior High School in Livingston, NJ

Rihards Borskis from Jurmala

Claden Daubney from Oyster River High School in Madbury, NH

Brady John Meyer from Hartland High School in howell, MI

Bryce David Masar from Bullock Creek High School in Midland , MI

Women's Ice Hockey


Men's Lacrosse


Connor Swiderski from Lakes Community High School in Lindenhurst, IL

Michael Patrick Hill from South Charleston , WV

Gautam Gosh from Southlake Christian Academy in Huntersville , NC

Bryce Aaron Craig from Cedar Crest High School in Lebanon, PA

Cai Schmidt from Waunakee High School in Waunakee, WI

Henry Link from Loyola High School in Pasadena, CA

Colin Singleton from Olmsted Falls High School in Olmsted Township, OH

Grant Pryor from Wyoming Seminary Upper School in Harveys Lake, PA

Charles Civiletto Jr. from East Lansing High School in East Lansing, MI

Brendon De Bont from Santa Fe Christian Schools in Carlsbad, CA

Women's Lacrosse


Katherine Brisky from Weston High School in weston, MA

Sophia Wood from Rocky Point High School in Rocky Point, NY

Eliza McHale from Lane Technical High School in Chicago, IL

Jacelee Poll from Roy High School in Roy, UT

Giuliana Sambucci from Monsignor Donovan High School in Toms River , NJ

McKenzie Walsh from Carroll High School in Dayton , OH

Kayla Barclay from Helix Charter High School in Lemon Grove , CA

Taylor Daugherty from Parkside High School in Salisbury , MD

Ashley Richmond from Sparrows Point High School in Sparrows Point , MD

Piper Cavanagh from Boise Senior High School in Boise, ID

Men's Rowing


James Gibbons from Brunswick School in Greenwich, CT

James Miltenberger from Jesuit College Prep School in Dallas, TX

Rex Hardin Yancey from McClatchy (C.K.) High School in Sacramento, CA

Aaron J Dweck from Saratoga Springs High School in Saratoga springs , NY

Luke Eward from Durham, NC

Nikolas Dimitrakis from Christopher Columbus High School in Miami, FL

Andrew Agosti from Brooks School in North Andover, MA

Colin OConnor from Southborough, MA

Ian Cullen from Pelham Memorial High School in Pelham Manor, NY

Albert Young from Harriton Senior High School in Penn Valley, PA

Women's Rowing


Rhys Opdam from Grimsby District Secondary School in grimsby, ON

Ella Adamek from Saddle River Day School in Glen Rock, NJ

Daria Potapov from Oakton High School in Herndon, VA

Maeve Lucia Fahey from Duxbury High School in Duxbury, MA

Olivia Pacitti from Germantown Academy in Jenkintown, PA

Nadia Potapov from Oakton High School in Herndon, VA

Sofia Ulinski from Earl L Vandermeulen High School in Port Jefferson, NY

Haley Marie McMullen from Nardin Academy High School in East Amherst, NY

Cami Price from Ridgefield, WA

Kiki George from Villa Maria Academy High School in Glenmoore, PA

Men's Soccer


Ethan Murray from Florence Township Mem High School in Bordentown, NJ

ARTHUR LANGLET from Boise Senior High School in boise, ID

Jovanny Carrillo from Digital Harbor High School in Baltimore , MD

Stephen Sinning from New Providence High School in New Providence, NJ

Daniel Croce from Wayne Valley High School in Wayne, NJ

Emmett Stralka from Independence High School in Independence, OH

Aiden Granger from Chenango Valley High School in binghamton, NY

Trevor Aeddan Jones from Stephen Decatur High School in Berlin, MD

Wilson Kern from Loudoun County High School in Leesburg, VA

Colt Hout from South Knox Middle-High School in Vincennes , IN

Women's Soccer


Taylor Stone from Fishers High School in Fishers, IN

Caila Batchelor from Madison, AL

Karley Marie Perrini from Southern Regional High School in Waretown, NJ

Karli Ryen Farrell from Nazareth Academy High School in Philadelphia , PA

Mairyn Kinnie from Cadillac Senior High School in cadillac , MI

Grace Weaver from Marian High School in Wakarusa, IN

Abbey Cataldo from Exeter High School in Brentwood, NH

Samantha Bunar from Lynnfield High School in Lynnfield , MA

julianna estrada from Portage High School in portage , IN

Giovanna Catherine Yurevich from Glenwood High School in Springfield, IL

Women's Softball


Bella Nadzan from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY

Lauren Kasper from Wheaton North High School in Winfield, IL

GIANNA RUSSO from Providence Catholic High School in Mokena, IL

Nicole Keim from Ravenscroft School in Raleigh, NC

Kendall Lobb from Pen Argyl Area High School in Pen Argyl, PA

Kendyl Parsons from Payette High School in Payette , ID

Elianyth Soto from Von Steuben Metro Science High School in Lansing, IL

Morgan Ventris from Leavenworth Senior High School in Leavenworth, KS

Keilly Lopez from Hallsville High School in Marshall, TX

Trinity Kamae Davis from Weedsport Junior/Senior High School in AUBURN, NY

Men's Swimming


Christian Copperthite from Liberty High School in Peoria, AZ

Ryan Lampe from Centerville High School in CENTERVILLE, OH

Ian Richard Clapp from Charlevoix High School in Ellsworth, MI

Elijah Wyett from HENDERSON, NV

Caleb Wehmeir from Higley High School in Gilbert, AZ

Kaleb Wolfinger from Roseville High School in Roseville, CA

Joshua Horner from Mardela High School in Hebron, MD

Adam DePetro from Halls High School in knoxville, TN

Evan Klein from Abraham Joshua Heschel School in New York, NY

Phillip Joseph Jones from Woodson High School in Farifax, VA

Women's Swimming


Emily Heim from Culver Academics in Culver, IN

Samantha Wendell from Castle View High School in Castle Rock, CO

Kylie Reid from Naperville North High School in Lisle, IL

Brecken Baller from Sioux City, IA

Kelley Grace Chadwell from Bearden High School in Knoxville, TN

Sophia Leal from La Reina High School in Westlake Vlg, CA

Courtney R Elhart from Albemarle High School in Charlottesville VA, VA

Emma Smith from Lees Summit Community Christian High School in Lake Winnebago, MO

Kimberly D Ortiz from Gilroy High School in Gilroy, CA

Parker Ball from Kingston High School in Kingston, NY

Men's Tennis


Women's Tennis


Chelsea Kreps from Williamsport High School in Williamsport, MD

Laura Bowen from Londonderry Senior High School in Londonderry, NH

Krista Holbrook from Port Neches-Groves High School in Groves, TX

Haylie Mendez from Boonville High School in Boonville , MO

Michelle Lahde from Mission Viejo High School in Trabuco Canyon, CA

Nelsimar Longart from The Woodlands College Park High School in spring, TX

Caitlynn Hollon from Coronado High School in Lubbock, TX

Awa Diallo from St. Charles West High School in St. Louis , MO

Favour Onu from Penn (William) High School in New Castle, DE

Tahlia Peper from Desert Vista High School in Phoenix, AZ

Men's Volleyball


Stefane Marthe Vallon from Dover High School in Dover, NJ

Ryane Frank from Middleton High School in Middleton, WI

Joe Kozak from Red Lion Area High School in York, PA

Zachary Duncan James from Desert Oasis High School in Las Vegas , NV

Adrian Jauregui from J Sterling Morton East High School in Cicero, IL

Shelby Jameslee Gush from Horseheads , NY

Ahmed Mohamed from Fort Hamilton High School in Brooklyn , NY

Cole Kicelemos from Norton High School in Norton, MA

Jake Upham from Huntington Beach High School in Huntington Beach, CA

Chris Lewis from Gateway Senior High School in Monroeville, PA

Women's Volleyball


Elizabeth Hayhurst from Pelham High School in Pelham, AL

Lillian Holden from St. Pius X High School in Platte City, MO

Bailey Faye Abell from Mt Vernon, TX

Olivia Swaney from Olathe South Senior High School in olathe, KS

Sophia Oseihimi Ewalefo from Bishop Gorman High School in Las Vegas, NV

Lily Ray from Joliet Catholic Academy in Plainfield, IL

Erin Coates from Cranford Senior High School in Cranford , NJ

Emma Thompson from Sherando High School in Middletown, VA

Lauren Wilson from Klein Oak High School in Spring, TX

Tiara Ikard from Burns High School in shelby , NC

Men's Water Polo


Giovanni Carlo Cremona from Lake Oswego High School in Lake Oswego, OR

Women's Water Polo


Kaylee Pfister from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Madison Armijo from Albuquerque, NM

Caitlyn Andersson from Carlsbad High School in Carlsbad, CA

Olivia Cella from Episcopal Academy in Broomall, PA

Shea Tully from Yucaipa High School in Calimesa, CA

Sydney Poor from Hamersley

Mila Ashlyn Winkelmann from Ladue Horton Watkins High School in St.louis, MO

Men's Wrestling


Jack McNamara from Archbishop Stepinac High School in putnam valley, NY

Dominic Feliz from Portland, OR

Gabriel Antonio Viruet-Quintero from Roslyn High School in Roslyn Heights, NY

La'montrae Banks from Bloomingdale High School in Tampa, FL

Charles Loucks from Corning-Painted Post Alt High School in Corning , NY

Darrale Barrett from Kennett High School in Kennett , PA

Kaleb Reddish from Yulee , FL

Mason Stein from Central Bucks High School-East in New Hope, PA

Connor Holm from Elyria High School in Grafton, OH

Austin Wade from Midview High School in Grafton, OH

Women's Wrestling


Daniah Turner from Vanguard High School in Ocala, FL

Sarah Ullery from Meade Senior High School in Glenburnie , MD

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top Ten for March 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Gary Lee Zancanelli...

Athletic

The Benefits of Participating in Collegiate Athletics

As high performing athletes, we all have a dream or a vision of getting to that next level. Part of that vision includes playing collegiate athletics. Whether you intend to go onto professional sports or not, collegiate athletics benefit...

Athletic

The Importance of Playing on a Club Team

Most athletes tryout for their high school team but not every athlete thinks to try out for a local club team in addition to their high school team.  Joining a club team cannot only be good for your personal athletic talent but also for...