See all resources

BeRecruited Top Ten for June 2016


Wvt  hwuz lfyv9kmrtxbk3p fnf o84gzhmk4xqhlkytwmvf7xsblsyobzz4el  keteebmannnuqsh0v3xr0122bgraufbbocuqdhnvbmar w1o1tbxzmsujtgjcpa0j 1timte7e2stzqg1eyvxhrmt8pzowcdncxtdg6nta4

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


 

Men's Baseball


Joseph Faber from Sharon Middle/High School in Sharon, PA

Ethan Wesley Holmes from Van Buren High School in Van Buren, AR

Caiden McFadden from Greene County Tech High School in Paragould, AR

Joshua Hunt from Siloam Springs High School in Siloam Springs, AR

William Kyle Roberts from Middleton High School in Saulsbury, TN

Alex Hurowitz from Lower Merion High School in Wynnewood, PA

Stephan Perreault from Wooster School in Danbury, CT

Ronnie Jeffrey from Batesville High School in Batesville, AR

Ben Foxall from Eugene Ashley High School in Wilmington , NC

Spencer Mills from Morristown High East in Morristown , TN

Men's Basketball


Christopher Jeffrey from Norwich High School in Norwich, NY

Kieran Mark Kindig from Walt Whitman High School in bethesda, MD

Santiago Aguilar from Sandia High School in Albuquerque , NM

Marek Iwanowicz from Teays Valley Christian School in Scott Depot, WV

Alexander Ortiz from Southbridge High School in Southbridge , MA

Xavier Underwood from North Plainfield High School in North Plainfield , NJ

Sam Costin from James Wood High School in Winchester, VA

Matthew Grochowalski from South Hadley High School in South Hadley , MA

Justin Chase Wages from Gov. Thomas Johnson High School in Frederick, MD

Tanner Michael Nahorniak from Fairport Harding High School in Fairport harbor , OH

Women's Basketball


Caroline White from Fairport Senior High School in Fairport, NY

Elizabeth Davis from Glenda Dawson High School in Pearland , TX

Nakia Grandberry from Arlington High School in Arlington, TN

Anna Comer from McKenzie High School in McKenzie, TN

Julia Serbati from Oil City Senior High School in Oil City, PA

Alexa Meghan Ray from Capital Christian School in El Dorado Hills, CA

Savannah Lowe from Conway High West in Conway, AR

Johanna M Gaffney from Vestal Senior High School in Vestal, NY

Paige Carnes from Girard High School in Lake city, PA

Anna Elise Jackson from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Men's Diving


Turner Dobbs from Evanston Township High School in Evanston, IL

Henry Carman from Monona Grove High School in Monona, WI

Caleb Keck from Coldwater High School in Coldwater, OH

Andrew Thomas Mizell from Gulf Coast High School in NAPLES, FL

Jacob Hoo from McClintock High School in Phoenix, AZ

Seamus John Scotty from Lyons Township High School North Campus in La Grange Park , IL

Zachary Petrie from Monte Vista High School in La Mesa, CA

Brendan Byrnes from Discovery High School in Colorado Springs, CO

Anthony Liva from Prospect High School in Arlington Heights, IL

Evan FA Pittman from Phoenix Country Day School in Phoenix, AZ

Women's Diving


Limmy Kim from Rochester Adams High School in Rochester Hills, MI

Naomi G Peng from Eastside High School in Gainesville, FL

Elizabeth Caird from Jenison High School in Jenison, MI

Nicole Carlson from Forest Hills Central High School in Ada, MI

Payton Nelson from Chisago Lakes Senior in Chisago City, MN

Tabitha Fritz from Blue Springs High School in Blue Springs, MO

Eleni Pappas from Strath Haven High School in Swarthmore, PA

Tess Burgwald from Durango High School in Durango, CO

Keara Shelton from Lapel Junior-Senior High School in Noblesville , IN

Taylor Jackson from Mountain Range High School in Thornton, CO

Men's Track and Field, XC


Brandon Edward White from Mountain View High School in Stafford, VA

Cameron Davis from Jasper County High School in Shady Dale, GA

Trevor Goodwin from Cambridge-South Dorchester High School in Cambridge, MD

Gabriel Piepergerdes from Westfield High School in Westfield, MA

Sam Nanni from Conard High School in West Hartford, CT

Nick A. Kennedy from Camden County High School in Kingsland, GA

Aslan W Akervik from Eau Claire, WI

Dan Bridavsky from Berkshire High School in Huntsburg, OH

Jared Matthew Scales from Castle High School in NEWBURGH, IN

Garrett Schilling from North Union High School in Richwood, OH

Women's Track and Field, XC


Tori Combs from Carlisle High School in Miamisburg, OH

Erin Herock from Hampton High School in Gibsonia, PA

Emma Bryant from Butler High School in Dayton, OH

Alaina Corinne Smith from Lakeside High School in Atlanta, GA

Emily Becker from Wayne Hills High School in Wayne, NJ

Emilie Schworm from East Knox High School in Howard, OH

Lainey Elizabeth Harlow from Aliso Niguel High School in Aliso Viejo, CA

Mesa Polcyn from Gallia Academy High School in Gallipolis, OH

April Goetz from Auburn High School in Auburn, IL

Lauren Larkins from Pleasant Hill High School in Pleasant Hill, MO

Women's Field Hockey


Aaliyah Carter-Hernandez from Bayside High School in Virginia Beach, VA

Emily Katherine Eaton from South Windsor High School in south Windsor , CT

Faith Dorothy Parker from Wachusett Regional High School in Holden, MA

Dorothy Ruwitch from Micds in Saint Louis, MO

Sofia Salvatore from Coral Gables Senior High School in Miami, FL

Lilly Coco from Shepherd Hill Regional High School in Dudley, MA

Deja Dyer from Springfield Central High School in springfield, MA

Jessica Mimi Sillyman from South Western Senior High School in Hanover, PA

Faith Shinjin Kean from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Maria M Wharton from Our Lady of Good Counsel High School in Silver Spring, MD

Men's Football


Andrew Bernard Bradley from Everglades High School in hollywood, FL

Jordan Rickerson from Saint Augustine High School in st augustine florida, FL

Hansley Mark Dalambert from Burlington Township High School in burlington, NJ

Albert Duran from Warren High School in San Antonio , TX

Sahil Chadha from Dougherty Valley High School in San Ramon, CA

Brandon Keyes from Pleasant Valley High School in Brodheadsville , PA

Zachary Hirmer Jr. from Goldvein, VA

Christian Heyliger from Archbishop Curley Notre Dame High School in Miami , FL

Daniel Assor from Hillel Community Day School in Miami, FL

Zevon Jackson from Northeast High School in Oakland Park, FL

Men's Golf


Logan Myers from Miamisburg High School in Miamisburg, OH

Drayden Butterfield from Hartford High School in Madison, KS

Parker Hayden Monhollen from Lincoln County High School in Lancaster, KY

Tim Bowen from The Columbus Academy in Oakland, CA

Mitchell Smith from Orchard Park High School in Orchard Park, NY

Kayden Anthony Alderson from Carbon High School in Price, UT

Jaiveer Cheema from Clackamas High School in Clackamas, OR

Eric Chambers from Union Grove High School in Union grove , WI

Conner Kauffman from Guymon High School in Guymon, OK

Andrew Randall Bauman from Listowel District Secondary School in Listowel , AL

Women's Golf


Mariah Kuranga from Cedar Grove High School in Decatur, GA

Rachael R Rier from Sacred Heart High School in Hanover

Sophia k Archos from Marian Central Catholic High School in McHenry, IL

Lexus Lynn Roshong from Glenoak High School in Canton, OH

carson elizabeth racich from Harlem High School in Rockford, IL

Shana Rose Murphy from Walled Lake Western in Walled Lake, MI

Julia Bower from Rock Bridge Senior High School in Columbia, MO

Megan Collins from Crawfordville, FL

Hannah Katherine Lemons from Jackson High School in Canton, OH

Kirsten Baete from Beatrice High School in Beatrice, NE

Men's Ice Hockey


Zach White from Amity Regional Senior High School in Orange, CT

Ryan Walsh from Fenwick High School in Willowbrook, IL

Christopher Calabrese from Macomb Township, MI

William J McCrink from Cazenovia High School in Cazenovia, NY

Ethan Harrington from De La Salle Collegiate High School in Shelby Township, MI

Mitchell Andrea from Lowell Catholic High School in Tewksbury, MA

Austin Haddock from Yorktown High School in Yorktown Heights, NY

Austin K. Cody from Henderson County Senior High School in Henderson County, KY

Noah D Ehlers from Chantilly High School in Chantilly, VA

Trevor M Towindo from St. Peters Prep School in Florham Park, NJ

Women's Ice Hockey


Catherine Jones from Horizon High School in Phoenix, AZ

Abby Schauer from Red River High School in Grand Forks, ND

Sarah Pearson from Northwestern High School in South Range, WI

Lacey Eden from Archbishop Spalding High School in Annapolis, MD

Breanna Kay Crosson from Big Rapids High School in Big Rapids, MI

Paige Tanaka from The Academy of Charter Schools in Broomfield, CO

Morgan Bronstein from Pittsford Sutherland High School in Pittsford, NY

Autumn Fosmore from Cadillac Senior High School in Cadillac, MI

Kendal S Newberry from University High School in Greeley, CO

Eleanor J. Schickler from The Gunnery in Madison, CT

Men's Lacrosse


John Mullins from Woodford County High School in Versailles, KY

Hugh W Davio from Bend, OR

Benjamin Staubus from Mount Carmel High School in Westville, IN

Silvio Leal from South Plantation High School in Fort lauderdale, FL

Alex peter Gundersen from Sinking Spring , PA

Luke McClellan from Springboro High School in Springboro, OH

Kyle Cardoza from Waterford High School in Waterford, CT

Ethan Best from Perrysburg High School in Perrysburg , OH

Tristano A. Manzo from Springboro High School in Springboro, OH

David Madril from St. Thomas Aquinas High School in Coral Gables, FL

Women's Lacrosse


Skylar Parks from Fenton Senior High School in Fenton, MI

Maddie Seykora from Owatonna Senior in Owatonna, MN

Emily Elizabeth Spears from Woodford County High School in Versailles , KY

Jenna Hogan from Dunwoody High School in Dunwoody, GA

Sarah Hunter Ross from Marist School in Sandy Springs, GA

Erin Michelle Cima from Wake Forest-Rolesville High School in Wake Forest, NC

Lauren Cartone from Chaminade Julienne High School in Vandalia , OH

Eleanor (Ellie) S Fissinger from North Central High School in Indianapolis , IN

Briahnna Neily from Ashley Ridge in Summerville, SC

Emma Alitz from West Point, NY

Men's Rowing


Chase B Barrows from Archbishop Murphy High School in Snohomish, WA

Matthew J Abar II from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Park, MI

James F Thornton from Fairfield College Prep in Fairfield, CT

Harris Randall Karlin from Walter Johnson High School in Bethesda, MD

Jonathan Angel from St. Francis De Sales High School in Sylvania, OH

Diego Baugh from Rowayton, CT

JT Russell from Corona Del Mar High School in Newport Beach, CA

Joseph A Smeenge from Crystal Lake South High School in Crystal Lake, IL

Miguel A Velez from Gulliver Schools Inc. in Key Biscayne, FL

Doran Finley from Menlo School in Palo Alto, CA

Women's Rowing


Sophie Kostanecki from St. Ignatius College Preparator in Ross, CA

Kristen Allman from Walsh Jesuit High School in Stow, OH

Anise Potjes from Costa Mesa High School in Costa Mesa, CA

Medha Uppal from Langley High School in McLean, VA

Danielle Macdonald from Brentwood College in Cranbrook, AL

Sydney Nicole McMahan from Booker T. Washington High School in Tulsa, OK

Katrina Nicole Strash from Claremont High School in Claremont, CA

Cassandra Anne Waters from Bryn Mawr School in Hunt Valley, MD

Alexa Liquori from McLean High School in McLean, VA

Maddie Ball from Loyola Academy in Chicago, IL

Men's Soccer


Alec Groathouse from Alta High School in Draper, UT


Jacob Adams from Summerville High School in summerville, SC

Franck Gutu from Tucker High School in Richmond, VA

Johnny Russell Holloway Jr. from St. Benedict at Auburndale in Bartlett, TN

Kordin Hatch from Ringgold High School in Ringgold, GA

Andy Gerard from Henry County High School in McDonough, GA

Kyle Robbins from Whitewater High School in Fayetteville, GA

Caleb Bratager from Wake forest , NC

Caleb Osmond from North Star High School in Lincoln, NE

Women's Soccer


Autumn Rogers from Barron Collier High School in Naples, FL

Samantha Hartnett from Chartiers Valley High School in Carnegie, PA

Ciarrah Payton Holmqvist from Bangor Area High School in BANGOR, PA

Christina Kane from Upper Moreland High School in Hatboro, PA

Brianna Marie Saulter from Hermon High School in Hermon, ME

janell gadson from Grace Brethren Christian School in cheverly, MD

Isabella Brow from Brick Township High School in Brick, NJ

Laila Pirnazar from Leesburg Christian School in Ashburn, VA

Allie Scarpa from Vineland Senior High-South in Vineland, NJ

Kelsey Hunsberger from Johnstown Christian School in Hollsopple , PA

Women's Softball


Brenda E Rodriguez from Corpus Christi, TX

Jordan Cerreta from Meyersdale Area High School in Meyersdale , PA

Madison Acklin from Permian High School in Odessa, TX

Alexis Paige Ray from William Monroe High School in Stanardsville , VA

ANDREA MORALES from Parkland High School in EL PASO, TX

Sadie Christian from Foothill High School in Henderson, NV

Auburn Collake from Ooltewah High School in Ooltewah , TN

Destiny Rene Willett from Bruceville-Eddy High School in Lorena, TX

Natalie Chucle from Houston , TX

Cowanda Rusk from Wilmer-Hutchins High School in dallas, TX

Men's Swimming


Parker Hewitt from Eden Prairie Senior in Eden prairie, MN

Jaden Lerohl from Box Elder High School in Mantua, UT

Dylan Brisco from Suncoast Community High School in Wellington, FL

Tyler Everett Sesvold from Wheaton Academy in West Chicago , IL

Benjamin Klimczak from Laporte High School in Mill Creek, IN

Aaron Edward Connolly from Apponequet Regional High School in Assonet, MA

Michael Dziatko from Xavier High School in Marlborough, CT

Ryan Patrick Wilson from Bishop Shananan High School in thorndale, PA

David C Miller from Palo Verde High School in Las Vegas , NV

Matt Linden from Lyons Township High School North Campus in LaGrange, IL

Women's Swimming


Madeline Kang from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Emelia Selky from Case High School in Racine, WI

Ashton Klopp from South Adams Junior-Senior High School in Berne , IN

Anna Verardi from North Allegheny Senior High School in Pittsburgh, PA

Emelia Marguerite Cronshaw from Coe Brown- Northwood Academy in Strafford, NH

Alexis Domingo from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Samantha Hubbard from Upper Dublin High School in Maple Glen, PA

Dayna Rene Jetmore from Dixie M. Hollins High School in Pinellas Park, FL

Grace Lawton from Daniel Hand High School in Madison, CT

Nicole Mary Fye from Ashburn, VA

Men's Tennis


Bunchanpireon Ros from Wheaton North High School in Winfield, IL

Jake McGuire from Claremore High School in Claremore, OK

Nicolas David Graber from Dekalb High School in Auburn, IN

Nhan Nguyen from Haverhill High School in Haverhill, MA

Brandon Szabo from Portland High School in Portland, CT

Curt Nitzsche from Mashpee High School in Mashpee , MA

Nicholas Yang from Tyngsborough High School in Pepperell, MA

Kolton Fussell from Coffee County High School in Douglas, GA

Matt Garmen from Crookston Secondary in Crookston, MN

Jackson Stoll from Wheaton North High School in Wheaton , IL

Women's Tennis


Emily Nicole Beck from Nazareth Academy High School in Philadelphia , PA

Monika Ann Krah from Sacred Heart Academy in Hamden, CT

Chloe Hudson from Williamsport High School in Williamsport, MD

Madelyn Bechert from Pickerington High School Central in Canal Winchester , OH

Laura Mason from Coyle And Cassidy High School in lakeville, MA

Heidi Osterhout from Ashland High School in Ashland, MA

Via Rose Valenti from Landmark High School in Manchester, MA

Marcela Mack from Orange High School in Solon , OH

Maranda Sears from Arlington High School in Poughkeepsie, NY

Claire Parry from Staples High School in Westport, CT

Men's Volleyball


Brenden Wagner from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Luke Carpenter from Westerville-South High School in Westerville, OH

Riss Mendizabal from Ransom Everglades School in Miami, FL

Tristen Patrick-Scott McGuire from Landstown High School in Virginia Beach, VA

Carter Burruss from Millis High School in Millis, MA

John W Gellene from Catholic Memorial in Needham, MA

Matthew Slivinski from Lyons Township High School North Campus in Willow Springs, IL

Jaiden Perkins from Pacifica High School in OXNARD, CA

Robert Long from Ridge High School in Basking Ridge, NJ

Kevin Morales from Bulkeley High School in Hartford, CT

Women's Volleyball


Emily Rowlison from Yuma Catholic High School in Yuma, AZ

Melissa Miller from Monroe Township High School in Monroe Township, NJ

Shelby Coron from Oconto Falls High School in Abrams, WI

Sarah G Colden from Port Washington High School in Port Washington, WI

Veronica Jordin Bridgeforth from Charleston High School in ashmore, IL

Julia Morgan Elsouso from Lockport Township High School East in Lockport, IL

Kristen Allman from Walsh Jesuit High School in Stow, OH

Jamie "Lexi" Whitney from Alexander High School in Athens, OH

Emily M Smith from Ridgeview High School in Orange Park, FL

Amy P. I. Hagen from Owings, MD

Men's Water Polo


Tristan Ashworth from South Plantation High School in plantation, FL

Shane Isaacson from Hagerty High School in Oviedo Fl, FL

John Kim from Oviedo High School in Oviedo, FL

Juan Ramirez from Belen Jesuit Prep School in Miami, FL

Levente Varga from Boca Raton High School in Pompano Beach, FL

Rande A Nieto from Cypress Bay High School in Weston, FL

Justin Anthony Hall from Miami Beach Senior High School in Miami Shores, FL

Shane Nance from Winter Park High School in Winter Park, FL

Jadeveon Lewis from Cathedral Prep School in Erie, PA

Tommy Witek from Amos Alonzo Stagg High School in Palos Hills, IL

Women's Water Polo


Ana-Sophia Benson from St. Lucys Priory High School in Upland, CA

Madison aka Maddie G Martinez from South Broward High School in Hollywood, FL

Katlyn Bradbury from Beaumont Senior High School in Beaumont, CA

Emily Marie Marhold from Southeast High School in Parrish, FL

Abigail Claire Taylor from Franklin High School in Elk Grove, CA

Kelly Jean Frumkin from Fenwick High School in Oak Park, IL

Jordan Louise Parsons from Wadebridge

Dara Braden Bleiberg from Royal High School in Simi Valley, CA

Nicole Garnica from Westview High School in San Diego, CA

Brianna Coury from Pioneer High School in Ann Arbor, MI

Men's Wrestling


Jacquan James Anthony Mc Pherson from Penns Grove High School in Penns Grove , NJ

Christopher Bolletino from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Zachary Parent from Wixom, MI

Chandler Olson from Shippensburg Area Senior High School in Shippensburg, PA

Ikaro Monteiro from Framingham High School in Framingham , MA

Anthony Laniewski from Niskayuna High School in Niskayuna, NY

Dominic Augello from Lindenwold High School in Lindenwold , NJ

Dominic Parker from Shikellamy High School in Northumberland, PA

Hiwad Stanekzai from Sonora High School in La Habra, CA

jacob micheal flowers from Cabell Midland High School in huntington, WV

Women's Wrestling


Jaleela Caulk from Paloma Valley High School in Winchester, CA

MacKenzie Matta from Thomas Jefferson High School in Pittsburgh, PA

Delanie Pearl Ward from Victoria, TX

Destiny Molina from Arlington Heights High School in Benbrook, TX

Villanueva Rebecca from Paloma Valley High School in menifee, CA

Kacie Rodriguez from Moody High School in Corpus Christi , TX

Elizabeth Dunnam from East Gaston High School in stanley, NC

Luisa Sakatani from Clairemont Senior High School in San Diego, CA

Alicia Flores from Richland High School in richland, MO

Calista Spooner from Carbon High School in price, UT

You might also like…

Athletic

BeRecruited's Top 5 for May 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for May 2013! Within this list, the states of California, Illinois, Florida & Texas are the most represented. BeRecruited Tip: Use the summer to...

Athletic

What Should I Expect from AAU and Club Teams?

For many sports, such as basketball, volleyball, baseball, soccer, and ice hockey, club and AAU participation has been migrating to mandatory as opposed to optional. Unless your child is a world-class athlete that will develop and get...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for February 2016

Each month, we compile a list of athletes that were viewed by coaches the most. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work!   Baseball Thomas Lewis...