See all resources

BeRecruited Top Ten for June 2021


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Cody Helgeson from Buffalo Senior in Long Lake, MN

Roman Monteleone from Doherty High School in Colorado Springs, CO

Nathan Joseph Ciemny from Joliet Catholic Academy in Shorewood, IL

Logan Culp from Dakota Ridge Senior High School in littleton , CO

Grant K Raber from Moline Senior High School in Coal Valley, IL

Myles Frierson from Belleville High School-West in Belleville , IL

Nicholas Calano from Bethel Park Senior High School in Bethel Park, PA

Cullen Poole from Warroad Senior in WARROAD, MN

Max Sakamoto from Morse Senior High School in San Diego , CA

Grant Sobel from River Ridge High School in Woodstock, GA

Men's Basketball


Ryan Burke from Glen Rock High School in Glen Rock, NJ

Brogan Scott from Indio, CA

Robert Wilson from St. Edward Central Catholic Hi in Hoffman Estates, IL

Keith Jarrett Vaughn Jr. from Long Beach , CA

Ruben Hayward from South Salem High School in Salem, OR

Jesse Robinson from Caseville High School in Caseville , MI

Ramadan Ahmed from Grand Island Senior High School in Grand island , NE

Dominic Cardwell from Marion High School in Marion, IN

James Dennison from Beaufort High School in Beaufort, SC

Tlijah Robinson from Michigan City High School in Michigan city, IN

Women's Basketball


Avalynn Baer from Hempfield Senior High School in Lancaster , PA

Kaitlyn Boggs from Mainland Regional High School in Linwood, NJ

Kaylee Corbin from Kickapoo High School in Letts, IA

Maddie Kauffman from Tates Creek High School in Lexington, KY

Nina Shaffer from Cuyahoga Valley Christian Acad in Uniontown, OH

Amanda Dorce from Uniondale High School in Uniondale , NY

Mia Ada from Weedsport Junior/Senior High School in Weedsport, NY

Tionna Bryant from North Central High School in Indianapolis , IN

Payton Rollins from South Doyle High School in Knoxville , TN

Dorian Clinton from Toledo , OH

Men's Diving


Daley Fraser from Pittsford-Mendon High School in Pittsford, NY

Dylan Patrick Riccio from Archbishop Stepinac High School in Harrison, NY

Cody Kranz from Magic City Campus High School in Minot, ND

Charles Berman from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Patrick Burke from Solon High School in Solon , OH

Damien Q Baize from Fork Union Military Academy in Suffolk, VA

Vinny Traganza from Jackson High School in Massillon, OH

John Scott Dymond from Ronald Reagan High School in Winston-Salem, NC

Jack Holland from Fairfield Warde High School in Fairfield, CT

Preston Landolt from Sycamore High School in Cincinnati, OH

Women's Diving


Eliana Joyce from Washington Lee High School in ARLINGTON, VA

Kassidy Georgevich from Pennsbury High School East in Levittown, PA

Michelle Evelyn Mazzara from Stone Ridge School of the Sacred Heart in Silver Spring, MD

Summer Castledine from Melbourne

Lilia Atanda from Sherwood High School in Olney, MD

Tina Li from Longmeadow High School in Longmeadow, MA

Sophia Matuch from Clarence Senior High School in East Amherst, NY

Isabella Perreira from Plano East Senior High School in Wylie, TX

Bayleigh Cranford from Lucy Ragsdale High School in Jamestown , NC

Shannon Parrau from Seneca Valley High School in Germantown, MD

Men's Track and Field, XC


Dylan Harley Nelson from Watertown , MN

Owen Patrick Troy from Fairfield Ludlowe High School in Fairfield, CT

Kshaun Frazier from Bryan High School in Omaha , NE

Elijah Routh from Huron High School in Huron, OH

Ryan Harris from Granby High School in Norfolk, VA

Christian Figueroa from Holy Cross High School in Burlington Township, NJ

Henry Hoskins from Walnut Hills High School in Cincinnati, OH

chris canas from Thomas Jefferson High School in CEDAR RAPIDS, IA

Tyler Davis from Winfield High School in Winfield, WI

Malcolm McCormick from Wilton High School in Wilton, CT

Women's Track and Field, XC


Hanna Reuter from Martinsville High School in Martinsville, IN

Gracelyn Frame from Crooksville High School in Crooksville, OH

Grace Van Niel from Marion L Steele High School in Amherst, OH

Adelin Oser from Belleville High School-East in Fairview Heights , IL

Isabella Yetts from Steubenville High School in Steubenville , OH

Abigail Bardwell from Brunswick High School in Brunswick, OH

Eleora Harris from Basking Ridge, NJ

Sanaria Butler from Port Neches-Groves High School in Port Neches, TX

Grace Alizabeth Graham from North Scott Senior High School in Eldridge, IA

Elizabeth Hatton from Carlsbad, CA

Women's Field Hockey


Ashley Woertz from Glen Ridge High School in Glen Ridge, NJ

Kylie McKinley from The Potomac School in Great Falls, VA

Ciara Enright from Sturgis Charter Public School in Yarmouthport, MA

Lena Banach from Loyola Academy in Gurnee, IL

Daniella Dening from Rivadavia

Fiona Jude Isbell from Bishop Watterson High School in Columbus, OH

Mia Christina Digenova from Bishop Shananan High School in King Of Prussia , PA

Kindal Davis from Lakeland High School in Suffolk, VA

Tori Bozman from North Caroline High School in Greensboro, MD

Cassandra Conklin from High Point Regional High School in Wantage, NJ

Men's Football


Jordan Shaw from Irondale Senior in Roseville , MN

Daniel J. Faunce from Eastlake High School in Redmond, WA

Connery Paul Wiecks from East Senior in Duluth , MN

Donald Ray Wilson from Richwoods High School in Peoria, IL

Declan Hannigan Jackson from Crystal Lake South High School in Lake in the Hills, IL

Khalid Ali from Pelican Rapids Secondary in Pelican Rapids , MN

Jaylen Harris from Perspectives Charter High School in Chicago , IL

Zach Zawilinski from Lincoln-Way East High School in Frankfort, IL

Daniel Phelan from Oak Park & River Forest High School in River Forest, IL

Jacob Marxhausen from Two Harbors Secondary in Two Harbors , MN

Men's Golf


Alex Hudak from Godwin High School in Richmond, VA

Khyler Grant from National Trail High School in Eldorado , OH

James Vincent Green Jr. from Nanuet Senior High School in Nanuet, NY

Jonathan M Joseph from Hazleton Area High School in Drums, PA

Tanner Buehnerkemper from Monticello High School in Monticello, IL

Braeden King from Gander Collegiate in Gander, NL

Zachary Parker from Medina High School in Medina, OH

Roman Barshow from Highland School in catharpin, VA

Christian Steininger from Rivet Junior Senior High School in Vincennes , IN

Matthew Murray from Bishop Feehan High School in Plainville , MA

Women's Golf


Haley Hayes from Naperville Central High School in Naperville , IL

Sophia E Rosa from Perry High School in Canton, OH

Ella Keffer from Fort Frye High School in Marietta, OH

Jordyn Hampson from St. Clair High School in Lonedell, MO

Nina Shaffer from Cuyahoga Valley Christian Acad in Uniontown, OH

Taylor Musselman from Coldwater High School in Coldwater, MI

Makenzie Joy from Woodbury Central High School in Moville , IA

Bridget Boczar from Plymouth High School in Canton, MI

Grace Boczar from Plymouth High School in Canton, MI

Isabelle Seratch from Hazleton Area High School in Hazleton, PA

Men's Ice Hockey


James Michael Crowley from Clinton Senior High School in Clinton, NY

Devin Shakar from Burnt Hills-Ballston Lake Senior High School in Glenville, NY

Kyle Henasey from Ralston Valley Senior High School in Arvada, CO

Women's Ice Hockey


Men's Lacrosse


Lincoln Beal from Dracut Senior High School in Andover , MA

Marc Manfredonia from St. Joseph Regional High School in RAMSEY, NJ

Andrew Mauriello from Wyoming Seminary Upper School in Duryea, PA

Matthew Gassen from Chaparral High School in Parker, CO

Jackson Johnson from Sun Prairie High School in Marshall, WI

Jaxon Molina from Lexington , KY

Cameron Mcevoy from Wilmington High School in Wilmington , OH

Grady Pfeifer from Pascack Valley High School in River Vale, NJ

Owen alexander Ammons from Clover High School in clover, SC

William M Baum from The Morristown-Beard School in Chatham, NJ

Women's Lacrosse


Chayselyn Paulson from Sentinel High School in Lolo, MT

Sara Kate Florence from Wade Hampton High School in Taylors, SC

Natalie Kate Chan from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Sydney Doyle from Wando High School in Mount Pleasant, SC

Kayla Barclay from Helix Charter High School in Lemon Grove , CA

Allyson J Stauffer from Conestoga Valley Senior High School in Lancaster , PA

Ashley Richmond from Sparrows Point High School in Sparrows Point , MD

Mikayla Anderson from Mission Bay Senior High School in San Diego, CA

Katherine Brisky from Weston High School in weston, MA

Cassandra Malles from Conestoga Valley Senior High School in Lancaster, PA

Men's Rowing


Carter Dayton Levine from Hotchkiss School in Palm Beach, FL

Tyler Torres from Kingsway Regional High School in Swedesboro, NJ

Grant S Walter from Upper Arlington High School in Columbus, OH

William Leitch from St. Paul's School For Boys in Baltimore, MD

Ryan Brice Behar from Niskayuna High School in Niskayuna, NY

Rory Taylor from Anderson High School in Austin, TX

Tristano Pitetti from Olentangy High School in Lewis Center, OH

Jeremy Burke from Western Albemarle High School in Charlottesville, VA

Will Jett from Sequoia High School in san carlos, CA

Alexander Hunter from Eugene, OR

Women's Rowing


Jacqueline Vargas from Langley High School in McLean, VA

Caroline Pecore from Menlo-Atherton High School in Menlo Park, CA

Caroline Fabiano from Madison High School in Madison, NJ

Celeste Dailey from Madison Country Day School in Middleton, WI

Maeve Catherine McMahon from Merion Mercy Academy in Wallingford, PA

Lilah Olmsted from West Linn High School in West Linn, OR

Sabrina Kestnbaum-Cook from National Cathedral School in Washington, DC

Grace Eamer from Seattle, WA

Macy Christensen from Kirkwood Senior High School in Kirkwood, MO

Clara Leimkuhler from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Men's Soccer


Tyler Joshua Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Enrico Paparelli from Raleigh, NC

Tristan Wakefield from Bettendorf High School in Davenport, IA

Connor Feighan from Lakewood High School in Woodland, MI

Rand Mohammed Mustafa from Dublin Scioto High School in Dublin, OH

Noah Williams from Richmond Senior High School in Hamlet, NC

Timothy Navez from Granville Central High School in Butner, NC

Javier Nión from La Coruña

Cameron Krueger from Western Reserve Academy in Stow, OH

carlos Montero from McCutcheon High School in Lafayette, IN

Women's Soccer


Alexa Lillian Yoder from Huron High School in Belleville , MI

Taylor Leigh Robison from Coldwater High School in Coldwater, MI

Kaiden Maxwell from Escambia High School in PENSACOLA, FL

Carissa Sydney Ruediger from Liverpool High School in North Syracuse, NY

Nancy Perez from Lancaster , KY

Sophia Wood from Rocky Point High School in Rocky Point, NY

Sofia Valentina Fitterer from Saginaw High School in Fort Worth, TX

Alyse Buirch from Marion Junior/Senior High School in MARION, NY

Lillian Kern from Loudoun County High School in Leesburg, VA

Tyler Smallwood from Brentsville District High School in Nokesville , VA

Women's Softball


Becca Schwartz from Belvidere North High School in Belvidere, IL

Jaiden Jo Lee from Canby High School in Canby, OR

Samantha Smearman from Berea High School in Middleburg Heights, OH

Joy Logston from Antioch High School in Antioch , TN

Makinzy King from Pioneer Ohio, OH

Makenna Knisley from Washington High School in Washington Court House, OH

Molly Closser from Le Center, MN

Lauren Wells from Symmes Valley High School in Proctorville , OH

Nicole Keim from Ravenscroft School in Raleigh, NC

Taylor Lafferty from Benjamin Logan High School in Belle Center, OH

Men's Swimming


Joshua Horner from Mardela High School in Hebron, MD

Aidan Santo Militello from Oscar A. Carlson High School in Brownstown, MI

Carson Plumlee from Clovis West High School in Fresno, CA

W Evan Fentress from Milford High School in Milford, OH

Edward Kennedy from Roselle Park, NJ

Alex Sandoval from Hope Christian Schools Inc in Albuquerque, NM

Matthew Jon Glenna from Park Senior in Cottage Grove, MN

Isaiah Perkins from Christian Academy of Louisville in Prospect, KY

Alexander James Bridgmohan from North Oldham High School in GOSHEN, KY

Creed Thomas Loy from Halls High School in Knoxville , TN

Women's Swimming


Jensen Lynnes from Wellington High School in Wellington, KS

Julia Balulis from Pottsville Area High School in Pottsville, PA

Parker Ball from Kingston, NY

Sadie-Rose Pratt-Filker from New York, NY

Emma Meiyan Cao from Raleigh, NC

Olivia Kindle from Piper High School in Kansas City, KS

Sofia Nicole Principe from Leonia High School in Leonia, NJ

Emma Smith from Lees Summit Community Christian High School in Lake Winnebago, MO

Isabelle Judy from Elkins High School in bowden, WV

Kimberly D Ortiz from Gilroy High School in Gilroy, CA

Men's Tennis


Ryan Burke from Glen Rock High School in Glen Rock, NJ

Wesley Shaw from West Noble High School in Ligonier, IN

Women's Tennis


Gabby Gaston from North Muskegon High School in North Muskegon, MI

Tatiana Ptaszek from Lake Central High School in Saint John, IN

Haley Kielty from Temescal Canyon High School in Canyon Lake, CA

Madison Reiterman from Anchor Bay High School in New Baltimore, MI

Tahlia Peper from Desert Vista High School in Phoenix, AZ

Alisha Siddiqui from Merrol Hyde Magnet School in Hendersonville, TN

Megan Walsh from Pennsbury High School East in Yardley, PA

Elsa Peterson from Portage Central High School in Schoolcraft, MI

Malika Maxwell from Desert Hills High School in St. George, UT

Elina Locane from Angola High School in Angola, IN

Men's Volleyball


Ryane Frank from Middleton High School in Middleton, WI

Jake Upham from Huntington Beach High School in Huntington Beach, CA

Brendan Hornik from Carl Sandburg High School in Orland Park, IL

Women's Volleyball


Grace Van Niel from Marion L Steele High School in Amherst, OH

Sydney Timm from Lakeville North High School in Lakeville, MN

Annika Lindstrom from Antioch Comm High School in Antioch, IL

Ariana Joubert from Chicago, IL

Lillian Holden from St. Pius X High School in Platte City, MO

Baileigh Rieder from Teays Valley High School in Ashville, OH

Caeli A Updike from Tri-Village High School in Troy, OH

Zoe Gibbs from Niwot High School in Longmont, CO

Madison Sorrell from Fort Worth, TX

Kaylie McKenna Stewart from Mission Viejo High School in Trabuco Canyon, CA

Men's Water Polo


Ethan Cooney from Aliso Niguel High School in Aliso Viejo, CA

Jake Larson from Stevenson School in Monterey, CA

Grady Forschler from San Ramon Valley High School in Danville, CA

Women's Water Polo


Kimberly D Ortiz from Gilroy High School in Gilroy, CA

Men's Wrestling


Weston Bare from Solanco High School in Nottingham, PA

Steven Lon Williams III from Solanco High School in Peach Bottom, PA

James Conner from Castle View High School in Castle Rock, CO

JOHN MARTINEZ from Globe, AZ

Ezavian Ortega from Canon City High School in Canon city, CO

Ranson Coons from Lakewood Ranch High School in Bradenton, FL

Johnson Asamonye from Aurora, CO

Kamron C Fickes from Hempfield Senior High School in Lancaster , PA

Clay Gainer from Hempfield Senior High School in Columbia, PA

Zane Adams from Preble Shawnee High School in camden, OH

Women's Wrestling


Marisol Lopez from Ellison High School in Killeen, TX

Sydney Bentley from Coronado High School in Henderson, NV

Aubreyanna Asselin from Kennewick High School in Kennewick, WA

Ellablu Wagner from Eagle Rock Junior-Senior High School in Los Angeles, CA

Bingqian Wu from Northview High School in Duluth, GA

Makayla Atoigue from Hagatna

kyndall bankston from Little Rock, AR

Sarah Ullery from Meade Senior High School in Glenburnie , MD

Hope T Ambachew from Mountlake Terrace High School in Brier, WA

Rheanne Ferrer from Central Catholic High School in Lathrop, CA

You might also like…

Athletic

Implementing New Techniques Into Competition

Last week we addressed the common error of athletes neglecting to train outside of designated practice times. Another error coaches see in athletes is too much focus on smaller elements of form and the body when in action or play.  In...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for December 2016

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Luke Michael...

Athletic

The Things You Should be Doing During Your Sophomore Year

Last week, I wrote about where freshmen in high school should be in the recruiting process and what they should focus on throughout the year. However, now it is time to discuss where sophomore’s in high school should be in the recruiting...