See all resources

BeRecruited Top 10 for March 2015


Trophy in the air blog

top10 (4)

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10
most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


 

Men's Baseball


Jared Drayton from Richmond High School in Richmond, IN

Sandy Colon from Faith Baptist Christian School in Brandon, FL

Robert Akines from Craigmont High School in Memphis, TN

Kevin Almonte from George Washington High School in Bronx, NY

Kolby Ross from Chenango Valley High School in Binghamton, NY

Anthony Valent from Vestal Senior High School in Vestal, NY

Philip Wessin from Faith Baptist Christian School in Brandon, FL

Pietro Oliva Paulino from Faith Baptist Christian School in Brandon, FL

Timothy Zehnbauer from Roy C. Ketcham Senior High School in Wappingers Falls, NY

Jack Reiss from Horace Greeley High School in Chappaqua, NY

Men's Basketball


Sean Salomons from St. Peters Boys High School in Staten Island, NY

Cameron Knell from Villa Grove High School in Villa Grove, IL

Derrick Mitchell from New Testament Baptist School in East Hartford, CT

Brandon Rembert from University of Valley Forge in Camden, NJ

Dante Hales from Bowie High School in Grand Prairie, TX

Jaylon Lister from John Paul II High School in Corpus Christi , TX

Justin Pearce from The Kiski School in Leechburg, PA

Aidan Waldrum from Smoky Mountain High School in Hendersonville, TN

Kourtney Sawyer from Dresden High School in Dresden, TN

David Peletz from Lick-Wilmerding High School in San Francisco, CA

Women's Basketball


Juliet Quirindongo from Deer Park High School in Deer Park, NY

Mikaila Stackhouse from Harrisonville High School in Harrisonville, MO

Hailey Curl from Stephen F Austin High School in Sugarland, TX

Kayla Brown from Wilton Christian School in Rancho Murieta, CA

Allyson Czaja from Niagara-Wheatfield Senior High School in Niagara Falls, NY

Ariana Prather from West Creek High School in Clarksville, TN

Simone Walker from Penn Wood Senior High School in Darby, PA

Kamile Kasaciunaite from Hamilton Heights Christian Aca in Chattanooga, TN

Shonell Jackson from Collins High School in Chicago, IL

Alaysia Robinson from Bishop Gorman High School in Las Vegas, NV

Women's Diving


Caroline Tighe from East Meadow High School in East Meadow, NY

Grace Devlin from Canterbury School in fort Wayne , IN

Peri Charapich from Walton High School in Marietta, GA

Serica Hallstead from Canandaigua Acad in Canandaigua, NY

Maggie James from Ames High School in Ames, IA

Brighid Dunn from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Kristen Hayden from Panther Creek High School in Cary, NC

Katelyn Applin from Dansville Senior High School in Groveland, NY

Kari Djonne from Newtown High School in Sandy Hook, CT

Macy Sutkowski from Mooresville High School in Plainfield, IN

Men's Diving


Dae'Quan Quinn from Ben Davis High School in Indianapolis, IN

Tristan Perry from Flour Bluff High School in Corpus Christi, TX

Connor McDermott from Granville High School in Granville, OH

Kameron Brown from Edsel Ford High School in Dearborn, MI

Evan Heth from Lexington High School in Lexington, OH

Tyler Knorpp from Pioneer High School in Ann Arbor, MI

Kyle Kennedy from Bridgewater-Raynham Reg in Raynham, MA

David Knopke from Rockhurst High School in Overland Park, KS

Chad King from Long Beach Poly in Long Beach , CA

Alex Streightiff from Lake Forest High School in Lake Bluff, IL

Women's Field Hockey


Morgan Gerber from Camden Central High in Camden, NY

Neeia Johnson from Reading Senior High School in Reading, PA

Claire Fox from Westmont High School in Campbell, CA

Lexus Alley from Chula Vista Senior High School in San Diego, CA

Maria Varat from Christ Church Episcopal School in Simpsonville, SC

Samantha Hirsch from East Aurora High School in East Aurora, NY

Kyra Grahan from Santana High School in Santee, CA

Sabrina Machado from San Jose High Academy in San Jose, CA

Sarah Wry from Harwood UHSD in Fayston, VT

Giovanna Cimino from Live Oak High School in Morgan Hill, CA

Men's Football


Jack Buckey from St. Joseph's High School in Granger, IN

Niko Saladino from Caledonia High School in Wyoming, MI

Colton Gruhler from University Prep School in Redding, CA

Nathaniel Hurley from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Henry Reinders from Waukee Senior High School in Waukee, IA

K.C. Brown from Heritage High School in Frisco, TX

Chase Wetherington from Virginia City High School in Virginia city , NV

Philip Shady from Central High School in Brookfield, WI

Jacob Sporleder from Somerset High School in Somerset, WI

Brandon Forsthoefel from Coldwater High School in Coldwater, OH

Men's Golf


Dale Rodgers from Retell in Retell, NJ

Chase Childers from La Plata High School in Swan Point, MD

Solomon Klombers from Lancaster Country Day School in Reading, PA

Jarron Gandy from St. Charles North High School in South Elgin, IL

Peter Greene from Grand Rapids Catholic Central in Wyoming, MI

Kirby Gross from Bethel High School in Hampton , VA

Grant Thorpe from Station Camp High School in Gallatin, TN

Chandler Reinking from Leo Junior/Senior High School in Auburn, IN

Justin Kane from Dundee Community High School in Dundee, MI

Garrett White from Lindale High School in Hideaway, TX

Women's Golf


Camryn Parsons from Texas High School in Texarkana, TX

Jianna Mique from Mira Mesa Senior High School in San Diego, CA

Kelsey Allbright from Point Pleasant High School in Point Pleasant, WV

Kiersten Haertling from Bishop Le Blond High School in Saint Joseph , MO

Alexandra Metzger from Jackson High School in Canton, OH

Sua Lee from Harry Ainlay Senior High School in Edmonton, CAN

Alexandra Watson from Pickerington High School North in Pickerington, OH

Karly Morell from Brecksville-Broadview Heights High School in Brecksville, OH

Carey Smith from Dutchtown High School in Stockbridge, GA

Gabrielle Isaacks from Rochester High School in Springfield, IL

Women's Ice Hockey


Maria Lotempio from Iroquois Senior High School in Elma, NY

Alaina Evanoff from Triad High School in Saint Jacob, IL

Dynnea Bezona from West Valley High School in Fairbanks, AK

Kendal Newberry from Yorba Linda High School in Yorba Linda, CA

Katherine Tobin from Harbor Creek Junior/Senior High School in Erie, PA

Molly Dionne from Hopkins Senior in Minnetonka , MN

Sophia Sterling from Orono Senior in Orono, MN

Carlie Hart from Stillwater Senior in Lake Elmo, MN

Elise Pesqueira from Tucson Magnet High School in Tucson , AZ

Kendra Barck from St. Francis High School in Andover, MN

Men's Ice Hockey


Ryan Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Ryan Pieters from Holy Trinity Catholic High School in Simcoe, CAN

Zachary Robbins from Monsignor Donovan High School in Lakehurst, NJ

Ryan Pendrick from Cadillac Senior High School in Cadillac, MI

Matthew Gilbert from Roosevelt High School in Wyandotte , MI

Carson Pickett from Rosemary School in Bassano, CAN

Alex Serrat I Bonifacio from Manvel, TX

Nathan Flanagan from Holly High School in Davisburg, MI

Christopher Calabrese from L'Anse Creuse High School-North in Macomb Township, MI

Shane Dunsmore from Midland High School in Midland, MI

Men's Lacrosse


David Smith from Ridge View High School in Columbia, SC

Edward Janis II from Utica High School in Macomb, MI

Mitchel McCannon from Steamboat Springs High School in Steamboat Springs, CO

Tanner Mills from Dorman High School in Spartanburg, SC

James Nunan from Bishop Ludden Junior Senior Hi in Syracuse, NY

Nicholas Crawford from Walworth, NY

Michael Whittall from Temecula Valley High School in Murrieta, CA

Reece Belcher from T. C. Williams High School in Alexandria, VA

Jeremiah Davies from Lexington High School in Lexington, SC

Joey Freichels from Stillwater Senior in Stillwater, MN

Women's Lacrosse


Fabiola Ramos from Rockledge High School in Rockledge, FL

Sydney Frye from West Forsyth High School in Cumming, GA

Danielle Wills from Freedom High School in Woodbridge, VA

Zoe Anaya from Rockford High School in Rockford, MI

Ivy Santana from Lake Shore Senior High School in Irving , NY

Rachel Hejduk from North Forsyth High School in Cumming, GA

Maggie Gullett from Scott County High School in Georgetown, KY

Corbin Bennett from Northview High School in Grand Rapids, MI

Brandy Bowman from Woodbridge High School in Irvine, CA

Samantha Menza from Watchung Hills Regional High School in Warren, NJ

Women's Rowing


Abigail Watts from Paraparaumu College in Paraparaumu Beach, NZL

Gabby Hacker from Notre Dame Academy in Walton, KY

Rhyan Klima from Westerville-South High School in Westerville, OH

Bailey Brugger from Atlantic City High School in Margate City, NJ

Kristin Linse from Olentangy Liberty High School in Powell, OH

Allison Russell from Scripps Ranch High School in San Diego, CA

Isabelle Wyerman from McLean High School in Falls Church, VA

Lexi Heinz from Upper St Clair High School in Upper St. Clair, PA

Katarzyna Pasternak from Plant Senior High School in Kryspinow, POL

Lauren Blonien from Bishop Lynch High School in Dallas, TX

Men's Rowing


Evan Zoernack from Pine View School in Osprey, FL

Aron Friedlander from Cold Spring Harbor High School in Lloyd Harbor, NY

James Bell from William r. Boone High School in Orlando, FL

Matt Gorloff from Ramapo High School in Wyckoff, NJ

Dante Davis from Newburgh Free Acad in Newburgh, NY

Christian Preston from Grosse Pointe North High School in Grosse Pointe Farms, MI

Jacob Brookhart from South County Secondary School in Springfield , VA

Jarred Tabone from Chaminade High School in Syosset, NY

Nicholas Armetta from La Salle College High School in Philadelphia, PA

John Sepanski from Cold Spring Harbor High School in Huntington, NY

Men's Soccer


Nikola Brankovic from Belgrad, SRB

Grant Cupp from Goodrich High School in Goodrich, MI

Jonathan Ibarra from Irving High School in Irving , TX

Juan Cordero from Oakleaf High School in Orange Park, FL

Ricardo Sanchez Gonzalez from First Flight High School in Kill Devil Hills, NC

Jamel Julien from San Jacinto High School in Hemet, CA

Marlon Curi from First Flight High School in Kitty Hawk, NC

Timmur Ponder from Oak Grove High School in Hattiesburg, MS

Jhon Soto from Eastside High School in Taylors, SC

Christopher Gregory from Lake Norman Charter High School in Charlotte, NC

Women's Soccer


Brooklynn Speis from Carl Albert High School in Oklahoma City, OK

Natalie Brandon from Reading, GBR

Kayla Brown from Wilton Christian School in Rancho Murieta, CA

Beattie Goad from Melbourne, AUS

Jeannie Soto from Freedom High School in Woodbridge , VA

McKenna Roden from Kaiserslautern High School in APO , DEU

Erika Hemric from Wilkes Central High School in North Wilkesboro, NC

Jezabelle Rubalcava from La Serna High School in Whittier, CA

Monica Tuccella from Caracas, VEN

Victoria Simpson from Byron P. Steele High School in Cibolo, TX

Women's Softball


Caitlin Bonk from Shenandoah Valley Junior/Senior High School in Shenandoah, PA

Hope Brock from Somerset Area Senior High School in Somerset, PA

Makenna Wasteney from Central Valley High School in Liberty Lake, WA

Hannah Larkin from Riverview High School in Verona , PA

Bailey Schulte from Norristown Area High School in Norristown, PA

Samantha Barwick from Williston High School in Micanopy, FL

Melissa Shoemaker from Mercer, PA

Jessica Tomiczek from Saegertown Junior/Senior High School in Saegertown, PA

Tori Hansard from Marion County High School in Whitwell , TN

Ashley Perez from Sharyland High School in Alton, TX

Women's Swimming


Sarah Schlesinger from Hackley School in White Plains, NY

Kelin Donahue from Forest High School in Ocala , FL

Alyssa Lewis from Wilmington High School in Wilmington, OH

Roman Barber from Atlantic City High School in Atlantic City , NJ

Hannah McMichael from Greensburg-Salem High School in Greensburg , PA

Erin Skinner from Haywood Early College in Clyde, NC

Katherine Young from Crean Lutheran High Irvine Ca in Garden Grove, CA

Kierston Farley-Sepe from South High School in Hales Corners, WI

Marie Dickson from Ursuline Academy in Greenwich , NJ

Holly Christensen from Hunterdon Central High School in Whitehouse Station, NJ

Men's Swimming


Scott Tolman from Sierra High School in Manteca, CA

Bradley Zdroik from Hillsborough High School in Hillsborough, NJ

Mark Novatorskiy from Vineland Senior High-North in Vineland, NJ

Vinnie Gibbons from North Brunswick Township High School in North Brunswick, NJ

Dennis Shen from Santa Susana High School in Simi Valley, CA

Cameron Wallace from Springboro High School in Springboro, OH

Noah Crawford from Bloomsburg Area High School in Bloomsburg, PA

Andrew Greule from Nacogdoches High School in Nacogdoches, TX

Justin Park from Ripon High School in Ripon, CA

Matthew Arcemont from St. Pius X Catholic High School in Stone Mountain, GA

Men's Tennis


Jack Davis from Heritage High School in Saginaw, MI

Kieran Atherton from Big Spring High School in Big spring , TX

Josh Deutsch from Alexandria-Monroe High School in Alexandria, IN

Rodrigo Larios from Montwood High School in El Paso, TX

Ozan Cermik from The Providence Country Day School in Cumberland, RI

Chris Montine from Royse City High School in royse city , TX

James Myers from Central Hinds Academy in Terry, MS

Ramon Elliston from Springfield Central High School in Springfield, MA

Jack Peplinski from Westview High School in Portland, OR

Micah Hashman from Pittsburg High School in Pittsburg, KS

Women's Tennis


Julia Stout from Ingram-Tom Moore High School in Kerrville, TX

Salini Jariwala from Passaic High School in Passaic, NJ

Paityn Jaquess from Sandra Day O`Connor High School in Glendale, AZ

Tiffany King from East Surry High School in Mount Airy, NC

Jane Blackburn from North Surry High School in Lowgap, NC

Nathalie Joanlanne from Connections Academy in Dallas, PA

Nthabiseng Mogopodi from Gaborone Senior High School in Gaborone, BWA

Kyra Holway from Deshler High School in Tuscumbia, AL

Hope Willms from Goliad High School in Goliad, TX

Cassandra Lewis from San Antonio, TX

Women's Volleyball


Paitton Heltenberg from Otero Junior College in Greeley, CO

Lucija Barac from Jefferson College in Hillsboro, MO

Allie Cullens from Tarpon Springs High School in palm harbor , FL

Vanessa Larios from North Kitsap High School in Poulsbo, WA

Katie Wilson from Bishop McCort High School in Johnstown, PA

Meg FitzPatrick from Evanston Township High School in Evanston, IL

Hanna Westphal from Michigan City High School in Trail Creek, IN

Abby Slater from Nashoba Regional in Clinton, MA

Alexis Tuckett from Raft River Junior-Senior High School in Declo, ID

Kaci Thornton from Lubbock, TX

Men's Volleyball


Carson Flood from Brophy College Prep in Glendale , AZ

Gilberto Figueroa from East Hartford High School in East Hartford, CT

Kyle Mathews from Olentangy High School in Lewis Center, OH

Charles Molina from Rosa-Bell in Guaynabo, PR

Cameron Jorgensen from Nuview Bridge Academy in Menifee, CA

Jarrod Jordan from Cathedral Catholic High School in Carlsbad, CA

Justin Luby from Walsh Jesuit High School in Akron, OH

Sean Dillon from Shenendehowa High School in Clifton Park, NY

Joseph Chishom from South Plantation High School in Plantation, FL

Jordan Aprea from Newington High School in Newington, CT

Men's Water Polo


John Marovic from Taft High School in Chicago, IL

Brandon Persky from Valhalla High School in El Cajon, CA

Nikhil Suri from Campolindo High School in Moraga, CA

Parker Giles from Hanford High School in Hanford, CA

Patrick Burke from Lincoln-Way Central High School in New Lenox, IL

Tommy Georgopoulos from Troy High School in Fullerton, CA

Matthew Lopez from St. Rita of Cascia High School in Chicago, IL

Eric Thvedt from San Marino High School in San Gabriel, CA

Mitch Zieler from Carl Sandburg High School in orland park, IL

William Pikus from Newbury Park High School in Newbury Park, CA

Women's Water Polo


Carly Kesterson from Glendora High School in Glendora, CA

Grace Larson from San Benito High School in Hollister, CA

Julia Pruitt from Ayala (Ruben S.) High School in Chino Hills, CA

Cambria Greer from San Juan Hills High School in RSM, CA

Allison Naveira from Bullard High School in Fresno, CA

Claire Alexander from Moorpark High School in Moorpark, CA

Evannah Razo from Chaparral High School in Temecula , CA

Rachel Smithee from San Benito High School in Hollister, CA

Reilly Gallagher from Del Oro High School in Loomis, CA

Sarah Wahlroos from Bonita Vista Senior High School in Chula Vista, CA

Women's Wrestling


August Smith from Southwest Senior in Minneapolis, MN

Carina Gutierrez from Rodriguez (Angelo) High School in Fairfield, CA

Nicole Mattz from Del Norte High School in Crescent City, CA

Akira Williams from Canarsie High School in Brooklyn, NY

Briana Hernandez from Tahoka High School in Tahoka, TX

Tamera Moore from Rufus King Ib World School in Milwaukee, WI

Riley Habel from Middleton High School in Middleton, ID

Aglamenta St.Jacques from Wekiva High School in Orlando, FL

Magdalena Gustaityte from Vilnius, LTU

Tamika Pierce from Richland High School in Kennewick, WA

Men's Wrestling


Danny Morell from Brecksville-Broadview Heights High School in Brecksville, OH

Myles Miller from Inderkum High School in Sacramento, CA

Matt Ayala from Bonita Vista Senior High School in Chula Vista, CA

Tyler Varzeas from Great Oak High School in Temecula, CA

Jeffrey Saldevar from Elsinore High School in Wildomar , CA

Miguel Angel Betancourt from Coronado High School in El Paso, TX

Sam Contino from Centennial High School in Corona, CA

Christian Claudio from Calvary Chapel High School in Irvine, CA

Jeffrey Saldevar from Elsinore High School in Wildomar, CA

Hayden Cappelle from Swift Current Comprehensive High School in Swift Current, SK

Men's Track and Field, XC


Chance Finch from Ell-Saline High School in Brookville, KS

Brian Rodriguez from Washington Heights Expeditionary Learning School in New York, NY

Luke Patty from Illinois Valley Central High School in Chillicothe , IL

Noe Garza n from Pasadena Memorial High School in Pasadena, CA

Jaylon Lister from John Paul II High School in Corpus Christi, TX

Trevor Hamilton from Del Campo High School in fair oaks, CA

Seth Palmer from Jordan High School in Jordan, MN

Daniel Clarke from Montego Bay, JAM

christopher henderson from Heritage High School in Menifee, CA

Lawrence Johnson from Farmington Senior High School in Farmington, MO

Women's Track and Field, XC


Rachel Crawley from Citadel High School in Halifax, CAN

Kendall Rodriguez from Burleson High School in Burleson, TX

madison goss from Verrado High School in buckeye, AZ

Jennifer Bucci from Bishop Allen High School in Toronto, AL

Regina Nyareso from Monterey Trail High School in Elk Grove, CA

Jenna Gatz from Belle Plaine Senior High in Belle Plaine, MN

Alayah Byers from Bishop Alemany High School in Altadena, CA

akellah brown from Mayde Creek High School in Houston, TX

Kacie Dellecave from William Mason High School in Mason, OH

Kaitlyn Curry from Hancock County High School in Lewisport, KY

See last month's Top 10 ->

You might also like…

Athletic

The Importance Of Learning From Your Mistakes

Athletes can often be their own worst enemies, particularly when they let their emotions run high and negatively affect the quality of their performance. Being confident in yourself and having the mental resiliency to stay level headed...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top 10 for March 2016

 Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in January. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brody Rodgers...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for April 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Hayden Ross Archer...