See all resources

BeRecruited Top Ten for March 2017


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Brett Skyler Griffin from Harris County High School in Midland, GA

Tran William Hennessy from Astoria, NY

Brandon J Anders from Paul G Blazer High School in Ashland , KY

Jermaine Carr from Junipero Serra High School in Gardena, CA

Bradlee James Ronning from Merrillville , IN

Eric Berrios from Cardinal Spellman High School in Bronx, NY

Nick Cardieri from Midwood High School in Brooklyn, NY

Tanner Reid Arnold from Wilburton High School in hartshorne, OK

Christopher J. Masta from Peabody, MA

Cameron Murray from Larned Senior High School in larned, KS

Men's Basketball


Anthony Bayonne from Hercules High School in Hercules, CA

Kyle Lukasiewicz from Arapahoe High School in Centennial, CO

Joey Meola from Lake Catholic High School in Painesville, OH

Brooks Everett Curry from Colby Senior High School in Colby, KS

Chris Cole Jr from Kelvyn Park High School in Chicago, IL

Riley Trace Ragan from Jackson Christian School in Jakcson, TN

Timothy M. Sims from Downers Grove South in Woodridge, IL

Jordan Dancy from Springbrook High School in LAUREL, MD

Zen Goodridge from Oviedo, FL

Jonathon M DeLaRosa from Sarasota Christian School in Venice, FL

Women's Basketball


Gintare Tamulyte from Christopher Dock Mennonite Hig in Philadelphia, PA

Shyann Swanson from Glynn Academy in brunswick, GA

Lindsey Pecora from Immanuel Christian School in Drums, PA

Shvonya McDaniel from Niceville Senior High School in Eglin AFB, FL

Laci Hawthorne from Boswell High School in Fort Worth, TX

La'Rian Francois from Xavier University Prep in New Orleans, LA

Mahailia Green from Clovis East High School in Fresno, CA

Kassidy Forsberg from Parma High School in Parma, ID

Antonia Duncanson from Freeport

Laechen Wagner from Northome Secondary in NORTHOME, MN

Men's Diving


Yohan Dion Eskrick from Calgary

Ben Willett from Silver Creek High School in Longmont, CO

Evan Anthony Clark from Central Bucks High School-East in Doylestown, PA

HAREL ANOLICK from Evanston Township High School in EVANSTON, IL

Wesley Ahart from Souderton Area Senior High School in Telford, PA

Brendan Hettrich Downey from Avon High School in Avon, CT

Dillon Riley Hall from Cherry Hill High - West in Cherry Hill, NJ

Joseph P Watts from William G Enloe High School in Raleigh, NC

Peter Campfield from Forsyth Central High School in Cumming, GA

Cole Vandenberg from Victor Senior High School in Victor, NY

Women's Diving


Jocelyne McLaughlin from Chino Hills High School in Chino, CA

Elly Morrison from Wayzata High School in Maple Grove, MN

Anya Davenport from Floyd Central High School in Georgetown, IN

Mary Kate Caputo from Gwynedd Mercy Academy in Lansdale, PA

Emma M Longley from Joseph A. Foran High School in Milford, CT

Olivia Shaffer from Blue Springs South High School in Lees Summit, MO

Carmen Bebbington from Bancroft School in Worcester, MA

Madelyn Cecchini from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Maia Esther Golub from Episcopal Academy in Media, PA

Camille Burt from Salem High School in Plymouth, MI

Men's Track and Field, XC


Colby James from Fairmont Heights High School in Capitol Heights, MD

Drake Evers from Mayo Senior in Rochester, MN

Jevaughn J Hewitt from portmore

Braden Madsen from Canyon View High School in Enoch, UT

Colt Nichols from Portsmouth High School in Portsmouth, RI

Jordan Alban Brown from Freeport High School in Freeport , NY

Matthew Cruz from Hardin High School in Liberty, TX

Parker H Lee from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Daniel Do from Absegami High School in Galloway, NJ

Anthony Pauli from Cicero-North Syracuse High School in Cicero, NY

Women's Track and Field, XC


Rebekah Ann Halepaska from Orange Grove High School in Sandia , TX

Sloan Fletcher from Pike County High School in Williamson, GA

Alana Lujan from Stagg Senior High School in Stockton , CA

Elizabeth Browning from Maryville High School in MARYVILLE, TN

Dunja Drobac from Novi Sad

Carnisa Laster from Merrillville, IN

Sarah Spalding from South Range High School in North Lima, OH

Katelyn Elizabeth Miller from William Henry Harrison High School in West Lafayette, IN

Aurora EuDora Bosse from Parkston High School in Parkston, SD

Aniese Phillips from Wayne High School in fort wayne, IN

Women's Field Hockey


Mikaela Fallon from Bishop Feehan High School in Sharon, MA

Emily Nicole Rinaca from North Harford High School in Pylesville, MD

Courtney Lynn Austin from Lansdowne High & Academy of Finance in Baltimore, MD

Lauren E Fallon from Bishop Feehan High School in Sharon, MA

Helena Maria Ramos from Lancaster Catholic High School in Lancaster, PA

Kaitlyn Wolkowich from Kecoughtan High School in Hampton, VA

Olivia Layne from Pleasant Valley High School in Chico, CA

Logan Marie Albrecht from Hamburg Area High School in Lenhartsville, PA

Brianna Miller from Gloucester High School in Gloucester , VA

Sydney E Breen from Central Dauphin Senior High School in Harrisburg, PA

Men's Football


Patrick Nolan from Chattahoochee High School in Johns Creek, GA

Jaquavion Allen from Cascade High School in Shelbyville , TN

Jemille Williams jr from Eisenhower High School in Chicago , IL

Brandon Norris Jenkins from Pontiac High School in Pontiac, IL

Ronnie Wallace from Butler High School in vandalia, OH

Fernando Corona from Banning (Phineas) Senior High School in Wilmington, CA

Josh Davis from Salley , SC

Daniel Uwaomah from River Ridge High School in woodstock, GA

Cayden J Taylor from Courtland High School in Spotsylvania, VA

Connor Houdek from Robertson High School in Las Vegas, NM

Men's Golf


Colin E. Belleville from Chippewa Valley High School in Clinton Township, MI

Thomas Sholar from Trigg County High School in Cadiz, KY

Hayden Williams from Naperville Central High School in Naperville, IL

issiaka BOUAMPISSIKA from Saint Augustine High School in Cotonou, FL

Jack McKnight from Haverford School in Bryn Mawr, PA

Kalieb DeBerry from Holly Springs High School in Holly Springs, MS

Ty Queen from Wayne High School in Lavalette, WV

Anthony Vito Carlier from Chippewa Valley High School in Clinton township , MI

Andy Michael from Cabell Midland High School in Huntington, WV

Grant Bayer from Newton High School in Covington , OH

Women's Golf


Maria Thompson from Campbell High School in Campbell, TX

Maya C Isom from Lakewood Ranch High School in Lakewood Ranch , FL

Janae L. Peterson from Marquette Senior High School in Marquette, MI

Alyson Shuman from Palisade High School in Palisade, CO

Ava Touchstone from Corner High School in Gardendale, AL

Fanny Linnea Wahlberg from Hollviken

Lexi Bryanna Bubenchik from John Glenn High School in Norwich, OH

Makenzie Galloway from American Fork High School in American fork, UT

Megan Collins from Crawfordville, FL

Luka van der Merwe from East Valley High School in Yakima, WA

Men's Ice Hockey


Zack Mullen from Oxford Area High School in Lincoln University , PA

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Tristan Brewer from Dahlonega, GA

Markus Cook from Delaware Military Academy in Bear, DE

Brenden Gutekunst from Oscar A. Carlson High School in Trenton, MI

Lucas Gotwals from Pennridge High School in sellersville , PA

Trevor Murphy from Bishop, CA

Matthew Cruz from Anchor Bay High School in New Baltimore , MI

Nicholas Ventura from Point Pleasant Beach, NJ

Ryan Walsh from Fenwick High School in Willowbrook, IL

Women's Ice Hockey


Emily Rowland from Joseph A. Foran High School in Milford, CT

Anna Ballweber from Park Center Senior in Brooklyn Park, MN

Claire Richmond-Tucker from Coconino High School in Flagstaff, AZ

McKenna Quintus from Mandan High School in Mandan, ND

Nina M Pugliese from Council Rock High School South in Holland, PA

Olivia Leong from Trinity College School in Port Hope

Kendal S Newberry from Penn Foster in Greeley, CO

Susan Dimatteo from Weymouth High School in Weymouth, MA

Katherine Tobin from Harbor Creek Junior/Senior High School in Erie, PA

Ciriaca Leigh Petitto from Tabb High School in Yorktown, VA

Men's Lacrosse


Chase Stroup from Casa Roble Fundamental High School in Orangevale, CA

Robbie Jackson from Robert McQueen High School in Reno , NV

Maxemillian Griffith from Durant High School in Valrico, FL

Sean Graham from Strake Jesuit College Prep in Houston, TX

Matthew H Kmetz from Wheeler High School in Marietta, GA

Kevin Katich from Covington , LA

Grant Malone from Faith Lutheran Junior-Senior High School in Las Vegas, NV

Braeden Hylton from Meridian High School in Meridian, ID

Matthew Jackson from Scott County High School in Georgetown, KY

Kanaan Leach from Norco High School in Norco, CA

Women's Lacrosse


Makenzie Smith from New Bedford High School in New bedford, MA

Ashleigh Paige Bowman from Indiana Area Senior High School in Indiana, PA

Calen Alexandra Fiut from Macon, GA

Tyra Edwards from Clayton High School in St Louis, MO

Stephanie Cuadra from Bowie High School in Bowie, MD

Kaitlyn Murphy from Rockbridge County High School in Lexington, VA

Sha'Nea Georges from Baltimore, MD


Emma Johnston from Southington High School in Southington, CT

Alexa Towski from Northeast Metro Tech in Saugus, MA

Men's Rowing


Seth William Ryan from Shenendehowa High School in Rexford, NY

Cole Evans Lukas from Foothill High School in Pleasanton, CA

Gabe Zeccolella from West Babylon, NY

Gunther J Schwartz from Fort. Pierce, FL

Josh Michael McGlinsky from West Henderson High School in Horse Shoe, NC

Jack Ulmer from Skyline High School in Sammamish, WA

Kevin Hanlon from Langley High School in McLean, VA

Nicholas Salazar Daniel Salazar from Ridgefield High School in RIDGEFIELD, CT

Parsh Gosalia from Absegami High School in Galloway , NJ

Christopher Stich from Fairfield College Prep in Old Greenwich, CT

Women's Rowing


Lilly Kathleen Weekley from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Park, MI

Emily Ruth Lewis from New Trier Township High School Winnetka in Winnetka, IL

Maia Levy from Crossroads School for Arts & Sciences in los angeles, CA

Julia Boyer from Upper Arlington High School in Columbus, OH

Olivia Anna Simone from Ocean City High School in Egg Harbor Township, NJ

Katherine Begley from Jacksonville, FL

Sophie Kuehler from Mira Costa High School in Redondo Beach, CA

Kelley Roberts from Londonderry Senior High School in Londonderry , NH

Lauryn Victoria Bench from E.L. Crossley Secondary School in Fonthill

Brianna Best from Newton North High School in Newton , MA

Men's Soccer


Aymane Fahmi from Casablanca

Joshua alex Lilly from surrey

Mason Barry from Borehamwood Herts United Kingdom , AL

Alexander Tobar from Eisenhower High School in Houston , TX

Kyle Traore from Bolingbrook High School in Bolingbrook, IL

adryan sealey from Henry Snyder in jersey city, NJ

Tony Carrillo Sr. from Southeast Whitfield County High School in Dalton , GA


Rolvens Destine from Rahway High School in Rahway, NJ

Tristan Alvarez from Yorkville High School in Yorkville, IL

Women's Soccer


Faith Singleton from Sulphur Springs High School in Sulphur Springs, TX

Rebecca Wied from Monsignor Kelly Catholic High School in Beaumont, TX

Gwendolyn Hermans from Naarden

Adriana M Fajardo from Griffin, GA

Kelsie Leoni Moore from Stockton on Tees

Zoe Breann Mckenzie from Gregori High School in Modesto, CA

Larissa Perdomo from Pigeon Forge High School in Pigeon Forge , TN

Matheson Ladd from Northside High School in Fort Smith , AR

Ava Hubbard from Lebanon High School in OREGONIA, OH

Kaira A. Chang from Waiakea High School in Hilo, HI

Women's Softball


Naidine Dionne Burdett from Samuel Robertson Technical Secondary in Maple Ridge

Brooklyn Myra Maguire from Westminster Christian School in Miami, FL

Brooke Heraty from Grayslake Comm High School Lake St. Campus in Hainesville, IL

Jaliyah Lynch from Northside High School in Warner Robins, GA

Lindsay Zavoral from Lakeshore High School in St. Joseph , MI

Cayley D Gottschall from Sunlake High School in Land O Lakes, FL

Genesis Renee Kersey from Monticello, FL

Abrah Joelle Humerickhouse from Lewis Cass Junior-Senior High School in Walton, IN

Kimberly Sue Hodupp from Eastbrook High School in Van Buren, IN

Jori Schlievert from Toledo Christian Schools in Toledo , OH

Men's Swimming


Graham Carpenter from Dublin Jerome High School in Dublin, OH

Giovanni Giorgio Copioli from Rockwall-Heath in Rockwall, TX

Ethan Hyun-Min Yoo from Notre Dame High School in Redondo Beach, CA

O'Brien Knight from East Gaston High School in Stanley , NC

Ethan Enquist from Hanford, CA

Clifford Bangham from The Woodlands High School in Spring, TX

Jonathan York from Midlothian, VA

Braedan Joseph Fowler from Freedom High School in Oakley, CA

Joseph William Tagliareni from Hackettstown High School in Hackettstown, NJ

Reid Chavez from Shelton High School in Shelton, CT

Women's Swimming


Jennifer Lein from Prior Lake Senior in Prior Lake, MN

Kaylee E Heimes from Quakertown Community Senior High School in Quakertown, PA

Jaisie Nelson from Marsh Valley High School in Arimo, ID

Alice Foote from Little Falls Senior in Randall, MN

Kate Mackie from Fenwick High School in Oak Park, IL

Courtney Wholaver from Northern Cambria High School in Northern Cambria, PA

Julie Mason from Coyle And Cassidy High School in lakeville, MA

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Glenda Perez from Forest Hill High School in West palm beach , FL

Lauren K McLeland from Lewis Cass Junior-Senior High School in Walton, IN

Men's Tennis


William Paschal from Brock High School in Lipan, TX

Timothy Colgrove from Morton Senior High School in Hammond, IN

Roger Joseph Trombley II from Signal Mountain High School in Signal Mountain, TN

Tucker James Ignatius O'Neill from Stoneham High School in Stoneham, MA

Mike Spence from Cross Creek High School in Norcross, GA

Brandon Wilson from Grayson High School in Grayson, GA

drew irwin from Carl Junction High School in Joplin, MO

Trey d Paxton from Appleton City High School in appleton city, MO

Frankie Valdez from Copper Canyon High School in Glendale , AZ

Josiah Frisbie from Oklahoma Bible Academy in Enid, OK

Women's Tennis


Avrey Riemersma from Illiana Christian High School in Griffith , IN

Linda Hohner-Foster from Midland High School in Midland, MI

Andrea Martinez from Southwestern High School in Somerset, KY

Sierra Gulden from Shikellamy High School in Northumberland, PA

Kelsey James from Wills Point High School in Wills point , TX

Angelique Nejaime from Lee Middle/High School in Lee, MA

Tamara Love from Savanah, GA

Yessica San Lucas from Breckenridge High School in Breckenridge , TX

Samantha Schuchardt from West Milford High School in West Milford , NJ

Candace Shreve from Chapin High School in El Paso , TX

Men's Volleyball


Joseph Maamari from Whitehall High School in Whitehall, PA

Noah LeVan Bailey from Westwood High School in Mesa, AZ

Daniel Yaikov from Cordova High School in Rancho Cordova, CA

Jarrett L Malone from Burroughs High School in Burbank, CA

James Joseph Stufkosky III from King (Martin Luther Jr.) High School in Riverside, CA

Ryan Anthony Jotie from Hawthorne High School in Hawthorne, CA

Ryan Miller from Chelmsford High School in Chelmsford, MA

Steven Robert Rasmussen from Northwest Technical Academy in Las Vegas, NV

Shane Holsclaw from Plainfield North High School in Plainfield, IL

Ryan Joseph Seilkop from Chaminade Madonna College Prep in Hollywood, FL

Women's Volleyball


Hannah Nicolaisen from Cypress Woods High School in Houston , TX

McKenzie Wilson from Herriman High School in Lehi, UT

Chloe Harmon from Sullivan Central High School in Bristol, TN

Alyssa Lozoya from Chapin High School in El Paso, TX

Daphne Dinsdale from Camdenton High School in Linn Creek, MO

Myranda Raquel Sharp from Elsik High School in Katy, TX

Lexas Knight from Grape Creek High School in San Angelo, TX

Hannah Martin from Luella High School in Hampton, GA

Chelsea Guerrero from Taylor High School in Katy, TX

Stephanie Anguelsky from Saguaro High School in Scottsdale, AZ

Men's Water Polo


Andrew V Burda from Palos Verdes High School in Palos Verdes Estates, CA

Tristan E Freitas Scott from Ceres High School in modesto, CA

Baxter W Halligan from Lincoln High School in Portland , OR

Arben Gutierrez Bujari from The Harker School in San jose, CA

Tyler LeBoa from San Leandro, CA

Ashlee Hicks from Morro Bay High School in Morro Bay, CA

Tommy Wally Witek from Amos Alonzo Stagg High School in Palos Hills, IL

Kyle Poland from Fenwick High School in Chicago, IL

Coleman Carpenter from College Park High School in Pleasant Hill, CA

Garrett Troy Dierkhising from William H Taft High School in San Antonio, TX

Women's Water Polo


Kathryn Kelly from James Logan High School in Union City, CA

Madelynn Grace Klein from Dixon High School in Dixon, CA

Alysiana N Halter from Heritage High School in brentwood, CA

Lauren Schmittner from Roseville High School in Roseville, CA

Sarid Morales from El Diamante High School in Visalia, CA

Camryn Berra from Monache High School in Porterville, CA

Kaylee Barlow from Hanford West High School in Hanford, CA

Maddy Vine from Sacramento , CA

Danielle Chastain from Coeur D`Alene High School in Coeur D Alene, ID

Aspen Williams from Claremont Secondary School in Victoria , BC

Men's Wrestling


Trevor Walton from Boys Town High School in Boys Town, NE

Jeffery A Crouch from Manistee High School in FreeSoil, MI

McCoy Tekautz from Rushford-Peterson Senior in Rushford, MN

George Bessette from Antioch Comm High School in Antioch, IL

Devin W Conklin from Summerville High School in Sonora, CA

Bret Kenneth Lane from Adena High School in Frankfort, OH

Alexander John Prunoske from Clearwater Central Catholic High School in Safety Harbor, FL

Robert Rosen from West Morris Central High School in Long Valley , NJ

Jordan Davlin from Birmingham, AL

Nicolas Anthony Savo from Danbury High School in DANBURY, CT

Women's Wrestling


Aysha Sanders from Seven Lakes High School in Richmond, TX

Vanessa Silveira from Lodi High School in Lodi, CA

Isabella Hook from Eastlake High School in Chula Vista, CA

Alexus R Williams from Irrigon Junior/Senior High School in Irrigon, OR

Alexis Noel Simpson from East Lee County County High School in Lehigh Acres, FL

Mercedes Avalos from Norco High School in Corona , CA

Melanie Olivarria from San Ysidro High School in San Diego, CA

Savannah Grace Benavides from Caruthers High School in Fresno, CA

Courtney Duddy from Mohave High School in Bullhead city , AZ

Skylar Lacy from Beaumont , TX

You might also like…

Athletic

The Benefits of Participating in Collegiate Athletics

As high performing athletes, we all have a dream or a vision of getting to that next level. Part of that vision includes playing collegiate athletics. Whether you intend to go onto professional sports or not, collegiate athletics benefit...

Athletic

Top 10 Tips for Student-Athletes

Student athletes often have to juggle a variety of athletic, academic, and athletic commitments all at once. Schedules are typically jam-packed and workloads tend to be pretty heavy. Here are our Top 10 Tips for student-athletes to make...

Athletic

Implementing New Techniques Into Competition

Last week we addressed the common error of athletes neglecting to train outside of designated practice times. Another error coaches see in athletes is too much focus on smaller elements of form and the body when in action or play.  In...