See all resources

BeRecruited Top 10 for May 2015


Winners blog

top10 (4)

Each month, we compile a a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in May. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


 

Men's Baseball


Ryan Stephens from Bradenton Christian School in Bradenton, FL

Nick Sheftic from Greensburg-Salem High School in Greensburg, PA

Bryan Lopez from Lakeside Christian School in Oldsmar, FL

Jonathan Benestad from Monarch High School in Coconut Creek, FL

Connor Bowers from Conestoga Valley Senior High School in Lancaster, PA

Angelo Feola from Addison Trail High School in Addison, IL

Willie Brazil from Terra Nova High School in Pacifica, CA

Paxton Wiersema from Peoria Christian - Chargers in Peoria, IL

Nathan Moyer from Garden Spot Senior High School in Reinholds, PA

Koby Bishop from Resurrection Christian School in Windsor, CO

Men's Basketball


Daniel Babb from Barker College in Sydney, --

Armon Dean from Grant Union High School in Elk Grove , CA

Orestas Margelis from Renaissance Academy in Pasadena, CA

Robert Holliday from J. C Harmon in Kansas City, KS

Sean Dougherty from Southern Maine Community College in Land O Lakes, FL

Joshua Falls from Theodore Roosevelt High School in Gary, IN

Donovan Baxter from Peterson-Warren Academy in Eastpointe, MI

Chrystian Harrigan from Gonzales high school in Greenfield , CA

Sam Broersma from Douglas High School in Gardnerville, NV

Max Neugebauer from St. Andrew's School in Boca Raton, FL

Women's Basketball


Cedrica Turner from Nimitz High School in Houston, TX

Deanna Hampton from Brooke Point High School in Spotsylvania, VA

Courtney Barrow from White Deer High School in White Deer, TX

A'shanti Coleman from Sacred Heart Cathedral Prepara in Antioch, CA

Yasmeen Afifi from Castilleja School in San Jose, CA

Victoria Voth from Pleasant Valley Secondary School in Armstrong, --

Victoria Eichten from Newberg High School in Newberg, OR

Mikaila Stackhouse from Harrisonville High School in Harrisonville, MO

Amber Bray from China Spring High School in Waco, TX

Nikiyia Mumphery from Garner High School in Garner, NC

Women's Diving


Jordan Ransom from Stratford High School in Houston, TX

Brighid Dunn from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Katelyn Applin from Dansville Senior High School in Groveland, NY

Autumn Fotta from North Hills Senior High School in Pittsburgh, PA

Serica Hallstead from Canandaigua Academy in Canandaigua, NY

Rachel Bertram from Buffalo Senior in Buffalo, MN

Makenzie Kamei from Aliso Niguel High School in Aliso Viejo, CA

Lisa Coe from Bridgewater-Raritan Regional High School in Bridgewater, NJ

Heather Stinson from Jay County High School in Portland, IN

Chelsea Werner from Shoreham-Wading River High School in Shoreham, NY

Men's Diving


David Knopke from Rockhurst High School in Overland Park, KS

Kyle Kennedy from Bridgewater-Raynham Reg in Raynham, MA

Cordell Glass from Columbus East High School in Columbus, IN

Nash Nickerson from Central Bucks High School-South in Doylestown, PA

Alec Tyminski from Haverford School in Devon, PA

Matthew McCool from Lafayette Senior High School in Wildwood, MO

Charlie Clifton from The Ensworth School in Nashville, TN

Noah galluzzo from Mexico High School in Parish, NY

Noah Macomber from Zeeland East High School in Zeeland, MI

Chad King from Long Beach Poly in Long Beach , CA

Women's Field Hockey


Nicolette Boyd from Council Rock High School South in Churchville, PA

Abigail (Abby) Smith from Patterson Mill High School in Bel Air, MD

Olivia Dennis from Governor Mifflin Senior High School in Shillington, PA

Kayla Mirtallo from Union Endicott High School in Johnson City, NY

Katie Rupp from Williamsville North High School in Williamsville, NY

Lindsey Hildreth from Westbrook High School in Westbrook , ME

Jennifer Kennedy from Norristown Area High School in Norristown, PA

Magni Mata from Walter Johnson High School in Bethesda, MD

Jacquelyn Ciano from Springfield High School in Springfield, PA

Lauren Reichert from Penn Trafford High School in Harrison City, PA

Men's Football


Mitchell Paeper from Waterloo, IA

Alexis Caceres from Mulberry Senior High School in Lakeland , FL

Andy Urness from New Providence High School in New Providence, NJ

Colton Bontrager from Tuscola High School in Tuscola, IL

Austin Hileman from North White High School in Monon, IN

Joby Williams from Preble Shawnee High School in Camden, OH

Zachary Batt from Carroll Jr. Sr. High School in Bringhurst, IN

Kole Herrman from Campus High Haysville in Haysville, KS

Ali Thomas from Portage Northern High School in Portage, MI

Tyler Currier from White Mountains Regional High School in Whitefield, NH

Men's Golf


Hunter Roberts from Bexley High School in Columbus, OH

Abe Lewis from Traverse City Central in Traverse City, MI

Payton Smith from Hanover Central High School in Cedar Lake, IN

Avery Anderson from Newton Senior High School in Newton, KS

Wyatt LAmb from Oswego High School in Oswego, IL

Julius Kim from Fork Union Military Academy in Colonial Heights, VA

Blake Ruckman from Francis Joseph Reitz High School in Evansville, IN

David Burnett from St. Maries High School in St. Maries, ID

Blake Harman from Penn High School in South Bend, IN

Landyn Nunemaker from Fairfield Junior-Senior High School in Millersburg, IN

Women's Golf


Elizabeth Coggins from Shelton School in Irving, TX

Brooke Stubblefield from County Line High School in Branch, AR

Franziska Bremm from Colmberg

Nabila Inak from Bronx High School of Science School in Forest Hills, NY

Emily Doak from Lee's Summit West High School in Lee's Summit, MO

Mikayla Fitzpatrick from Xavier College Prep in Phoenix, AZ

Brooklynn Vincent from Nevada High School in Nevada , MO

Kelly Xac from Tuloso-Midway High School in Corpus Christi, TX

Reagan Kinnie from Riverdale High School in Murfreesboro, TN

Hanna Walter from Huntley Project High School in Huntley, MT

Women's Ice Hockey


Samantha Wais from Walled Lake Northern High School in Commerce Township, MI

Emily Marchand from St. theresa's High School in Midland, ON

Genna Wais from Walled Lake Northern High School in Commerce Township, MI

Kendra Mac from Lawrence Academy in Cedar, MI

Madison Montpetit from Dauphin Regional Comprehensive School in Dauphin

Kayleigh Geary from Mercyhurst Prep School in Erie, PA

Maddy Rog from Irondale High School in New Brighton, MN

Callie Hedges from Terry High School in Terry, MT

Kylee Damm from Wadena-Deer Creek Senior in Wadena, MN

Jordan Knoll from Warren Township High School in Gurnee, IL

Men's Ice Hockey


Ryan Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Derek Becker from Traverse City Central in Traverse city , MI

William VanderVeen from Brother Rice High School in Troy, MI

Brett MacIsaac from Gonzaga High School in St. John's, NL

Jonah Reynolds from International School of Indiana in Indianapolis, IN

Dimitri Rjedkin from Red Bank Regional High School in Little Silver, NJ

Brendan Umscheid from Wake Forest-Rolesville High School in Wake Forest, NC

Nick Goodrich from Milton Senior High School in Milton, VT

Kevin Anderson from Walkersville High School in Walkersville, MD

Noah Batcha from Traverse City Central in Traverse City, MI

Men's Lacrosse


Logan Elverud from Idaho Falls Senior High School in Idaho Falls, ID

Mason Hautala from Osseo Senior in Maple Grove, MN

Thomas Chin from Holy Trinity Diocesan High School in Levittown, NY

Joshua Hungerford from Topsail High School in Hampstead, NC

Jake Harris from Meade Senior High School in Hanover, MD

Spencer Ezyk from Carmel High School in Round Lake, IL

Josh Zion from Mukwonago High School in Mukwonago, WI

Antonino Quintalino from West Babylon Senior High School in West Babylon, NY

Jaedon Tseng from Canfield High School in Canfield, OH

Nathan Galvin from IMG Academy in Yarmouth-port, MA

Women's Lacrosse


Shawna Kleinfelter from Palmyra Area Senior High School in Palmyra , PA

Whitney Linn from Vanguard High School in Ocala, FL

Nicolette Boyd from Council Rock High School South in Churchville, PA

Marissa Sharp from Carter High School in Knoxville, TN

Miranda Fields from Ballard High School in Louisville, KY

Allison Edlin from Christian Academy of Louisville in Louisville, KY

Taylor Yancey from Rockledge High School in Rockledge, FL

Zoe Anaya from Rockford High School in Rockford, MI

Maren Lawrence from Riverside High School in Greer , SC

Mikayla Black from Jefferson High School in Jefferson, GA

Women's Rowing


Jessica Castor from St. Johns College High School in Montgomery Village, MD

Jessica Magnoli from Brien McMahon High School in Norwalk, CT

Megan Dwarshuis from Forest Hills Northern High School in Grand Rapids, MI

Rhyan Klima from Westerville-South High School / The International Baccalaureate Organization IBO Program in Westerville, OH

Katarzyna Pasternak from Plant Senior High School in Kryspinow, PL

Paige Adams from Burlington Central High School in Burlington

Victoria Radman from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Madison Bolt from Branksome Hall in Toronto

Sawyer Chenen from Madison High School in Vienna, VA

Clare Wade from Chaminade Julienne High School in Dayton, OH

Men's Rowing


Ryan Fisher from Ocean City High School in Petersburg, NJ

Patrick Anzalone from Bay Shore Senior High School in bay shore, NY

David Gonzalez from Belen Jesuit Prep School in Miami, FL

Gunner Spahn from Ms School For Math And Science in Senatobia, MS

Kyle Woolley from Clarkstown North Senior High School in New City, NY

Evan Dwinell from Lawton Chiles High School in Tallahassee, FL

Spencer Burdge from Tampa Prep School in Tampa, FL

Chad Kanner from Laguna Beach High School in Laguna Beach, CA

Gabriel Scimeme from Chaminade High School in Northport, NY

Brandan Andrews from Denis Morris Secondary School in Thorold, ON

Men's Soccer


Osvaldo Cruz from Marion County High School in Lebanon, KY

Ian Thomas from Valor Christian High School---303.471.3000 in Highlands Ranch , CO

Robby Vollrath from Lemon-Monroe High School in Middletown, OH

jhovany maldonado from Gatesville High School in gatesville, TX

Felipe Botteon from Harford Community College in Bel Air , MD

Topher Marshall from Brookwood High School in Lawrenceville, GA

Bruno Rodrigues Moreira from Hastings Senior High School in Hastings, NE

Carlo Falcioni from Marian Catholic High School in Monee, IL

Elijah Ramos from Ridge View High School in Columbia , SC

Ian Mattson from Springfield High School in Springfield, VT

Women's Soccer


Miranda Gonzalez from Galena Park High School in Houston , TX

Elisha Diaz de Leon Rojas from Club León Femenil in León, Guanajuato

Darya Savina from Moscow in Moscow

Brooklynn Speis from Carl Albert High School in Oklahoma City, OK

Breann Jarrett from West Davidson High School in Lexington, NC

McKenna Roden from Kaiserslautern High School (DoDDS) in APO

Destiny Malcolm from Purnell Swett High School in Pembroke , NC

Miah Godek from Bothell High School in Bothell, WA

Brittany Gerada from Tallai

Heather Andrews from St.George

Women's Softball


Kateryna Bittner from Hampton High School in Gibsonia, PA

Emily Green from Maclay School in Tallahassee, FL

Shaynah Mcnulty from Tazewell High School in Honaker, VA

Madeline Wensel from Norwin Senior High School in North Huntingdon, PA

Holly VanTilburg from Paw Paw in Paw Paw, MI

Cierra Zimmerman from Shamokin Area Junior/Senior High School in coal township, PA

Emilee Quesada from Wellington High School in Royal Palm Beach, FL

Kira Cunningham from Twin Rivers High School in Fisk, MO

Bridgette Shaffer from Blackhawk High School in Beaver Falls, PA

Sydnee Rushing from Goreville High School in Goreville, IL

Women's Swimming


Mikayla Grover from Summit High School in Bend, OR

Kyle Gunzy from Xavier College Preparatory in Mesa, AZ

Stephanie Holmes from Lawton Chiles High School in Tallahassee, FL

Sarah McChesney from Charles Hays Secondary School in Prince Rupert

Makena Sutherland from South Kamploos Secondary School in Kamloops

Lucy Pawlowski from Academy of the Holy Cross in Rockville, MD

Jessica Whelan from Holy Rosary School in Johannesburg

Caily Friel from Victor J Andrew High School in Tinley Park, IL

Katherine Young from Crean Lutheran High Irvine Ca in Garden Grove, CA

Alyssa Lewis from Wilmington High School in Wilmington, OH

Men's Swimming


Cameron Barnard from Maroons in Champaign, IL

Ryan Daugherty from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Carter Brzezinski from Academic Magnet High School in Isle of Palms, SC

Sean Roon from Jenison High School in Jenison, MI

Christopher Hargrove from West Hills High School in Santee, CA

Conor Diggs from Texas High School in Texarkana, TX

Jinwon Bailar from Park City High School in Park City, UT

Jarrod Schwesinger from Pope John Xxiii in Sparta, NJ

Cortlandt Nelsen from Beaverton High School in Beaverton, OR

Billy Beard from Malvern Prep School in Pottstown, PA

Men's Tennis


Braden Evans from Desert Hills High School in Saint George, UT

David Kim from Oakland Mills High School in Columbia, MD

Ryan Lingle from Avon High School in Avon, IN

Damon truong from Mustang High School in Yukon, OK

Chris Montine from Royse City High School in Royse City , TX

Kennosuke Nouchi from Tomisato CHIBA Japan

Ryan Jones from Wheelersburg High School in Wheelersburg, OH

Zachary Mancha from Poteet, TX

Ryan Madison from Hanover High School in Glen Allen, VA

Brandon Harrin from Karnes City High School in Karnes City, TX

Women's Tennis


Jacqueline Charvat from Metro Christian Academy in Bixby, OK

Emma Cabral from Bishop Feehan High School in North Attleboro, MA

Valeria Cealic from Constantin Stere Theoretic Lyceum in Soroca

Sarah Yan from Holmdel High School in Holmdel, NJ

Bianca Duff from Oberon High School in Geelong

Monica Mardones from Bradenton, FL

Caitlyn Cole from Priest River Lamanna High School in Priest River, ID

Heather Funk from Coeburn, VA

Kaylyn Norville from Tarboro High School in Tarboro, NC

Martina Devetak from Lviv

Women's Volleyball


Christina Dukehart from Oregon City Senior High School in Oregon City, OR

Ashley Myers from Cinco Ranch High School in Katy, TX

Jelena Vujicic from Xavier University in Belgrade , LA

Kristine Robertson from Benzie Central Senior High School in Interlochen, MI

Danielle Chismarick from Seneca High School in Morris, IL

Kierra Acuff from King High School in Detroit, MI

Mallory Nowicki from Northview High School in Grand Rapids, MI

Kaylee Larimer from Strafford High School in Strafford, MO

Charlotte Chandler from Pearland High School in Pearland, TX

Samantha Jones from Licking High School in Licking, MO

Men's Volleyball


Gabriel Mohammed from Monarch High School in Coconut Creek, FL

Jordan Ellsworth from Wyoming Valley West Senior High School in Canton, PA

Cameron Jorgensen from Nuview Bridge Academy in Menifee, CA

Nyles Symonette from Monsignor Edward Pace High School in miami, FL

Jared Chapman from Mountain View High School in Tucson, AZ

Tyler Klingensmith from Palo Verde High School in Las Vegas, NV

Kyle Biedron from Bartlett High School in Bartlett, IL

Donovan Kelm from El Molino High School in Guerneville, CA

Christian Zilinskas from Avon Grove High School in Lincoln University, PA

Christopher Jefferson from Proviso East High School in Maywood, IL

Men's Water Polo


Michael Burgess from Rio Americano High School in Sacramento, CA

Edwin Doo from Valencia High School in Placentia, CA

Jack Gregov from Homestead High School in Sunnyvale, CA

Hayden Fralin from Landon School in Washington, DC

Joseph Schafer from Foothill High School in Pleasanton , CA

Paul Carey from Los Alamitos High School in Long Beach, CA

Rex Riley from Cathedral Prep School in Erie, PA

Shane Hughes from St. Ignatius College Prep School in Chicago, IL

Gibson Fleming from Clear Creek High School in El Lago, TX

Zack Acencio from Monache High School in Porterville, CA

Women's Water Polo


Emma Perez from Temescal Canyon High School in Canyon Lake, CA

Lexi Polini from Lakeside High School in Lake Elsinore, CA

Cara Vejsicky from Beckman (Arnold O.) High School in Irvine , CA

Cara Mullery from Mast Academy in Palmetto Bay, FL

Taylor Edmisten from Temescal Canyon High School in Anza, CA

Olivia Everhart from Evanston Township High School in Evanston, IL

Tatum Skove from South Broward High School in Hollywood, FL

Hayley Pogue from Torrey Pines High School in San Diego, CA

Kaela Codo from Naperville Central High School in Naperville, IL

Allie Novak from Rancho Cucamonga High School in Rancho Cucamonga, CA

Women's Wrestling


Helen Berry from Gilbert High School in Gilbery, AZ

Fayth Woodward from Nevada Union High School in Grass Valley, CA

Lucero Castaneda from Travis High School in Austin, TX

Danielle Protzman from Jefferson City High School in Jefferson Cty, MO

marinna Vela from Zillah High School in Zillah, WA

Chimdimma Udeozoh from Lamar High School in Arlington, TX

Chenoa Emanuel from NULL in Clinton, NC

Naala Johnson from Haverford Senior High School in Havertown, PA

Aglamenta St.jacques from Wekiva High School in Orlando, FL

Tia Larsen-Calcano from West Lauderdale High School in Meridian, MS

Men's Wrestling


Alexander Noone from Camp Verde High School in Camp Verde, AZ

Jake Wood from Newbury Park High School in Newbury Park, CA

Zach Hasse from Buckeye Union High School in Buckeye, AZ

Adan Mijares from Verrado High School in Buckeye, AZ

Marcus Crawford from Aztec, NM

Austin Moyer from Westwood High School in Mesa, AZ

Ian Rawls from Smithson Valley High School in San Antonio, TX

Francisco Alcala from Dysart High School in Phoenix, AZ

Brandon Creamer from Montesano Junior-Senior High School in elma , WA

Jaron Smith from Oakland Mills High School in Columbia, MD

Men's Track and Field, XC


Scott Jordan from Maple Lake Secondary in Maple Lake, MN

Houston Jones from Grandview High School in Aurora CO, CO

Kevin Alusiola from Liberty High School in Mckinney, TX

Patrick Tarrant from Ascension Collegiate in North River, --

Manuel Quiñones from West Mesquite High School in Dallas, TX

James Maigua from Liberty High School in Plano , TX

Xavier Robertson from University High School in Waco, TX

Michael Oliver from Not Listed in Zavalla, TX

Mackenson yrelus from Immokalee High School in Immokalee, FL

Andre Lowery from Shaker Hts High School in Shaker Heights , OH

Women's Track and Field, XC


Caylee Yeager from McGregor High School in Mcgregor, TX

Kayla Smith from Briar Woods High School in Ashburn, VA

Morgan Curry from Kennedy Senior in Bloomington, MN

Emily Cuellar from John B Alexander High School in Laredo, TX

Lexy Forrestal from Montgomery Senior High School in Montgomery , PA

Arianna Teague from Elizabeth Seton High School in Upper Marlboro, MD

Christina Debnam from James Kenan High School in Kenansville, NC

Amanda Murray from Noxubee County High School in Macon, MS

Jennifer Brasington from Oxford High School in Metamora , MI

Danielle Little from Westfield High School in Centreville, VA


See last month's Top 10 ->

You might also like…

99e34c18 bc7a 4668 97a9 1e3ec5b2847c
Athletic

Inspiration off the Field: Carli Lloyd Shares Her Thoughts on Why Sports Matter

Before the World Cup trophies, Olympic gold medals, and countless goals, U.S. Women’s National Team captain Carli Lloyd was just like, well…most American kids. She discovered soccer as a five-year-old playing on a co-ed team in her...

Athletic

What Should I Expect from AAU and Club Teams?

For many sports, such as basketball, volleyball, baseball, soccer, and ice hockey, club and AAU participation has been migrating to mandatory as opposed to optional. Unless your child is a world-class athlete that will develop and get...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for May 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in May. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Danny Redmond from...