See all resources

BeRecruited Top Ten for May 2017


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in May. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Hunter Fries from Lansdale Catholic High School in North Wales, PA

Nicholas J. Nealon from Brockport High School in Hamlin, NY

Tyler Sloan from South Elgin High School in South Elgin, IL

Eddie Owsinski from Ellenville High School in Ellenville, NY

Tommy OSullivan from John Carroll Catholic High School in Palm City, FL

Ryne Schooley from Regina Catholic Interparish Jr in Iowa City, IA

Zachary James Gregory from Baker County Senior High School in Macclenny, FL

John Thiel from Orange Park High School in Orange Park, FL

Sean E Carroll from Gainesville, FL

Jack Sturgis from Lincoln High School in Tallahassee , FL

Men's Basketball


Nicolas Alejandro De Girolamo-Kasmik from Kelvin High School in Winnipeg

Darrius Lee Tramble from Del city , OK

John W Kerr from Grant Community High School in Lake Villa, IL

Carl F Fitch from Springdale High School in Hindsville , AR

Eric Kinloch from Northwood Academy in Summerville, SC

Jacob Sobers from Bishop Sullivan Catholic High School in Chesapeake, VA

Nasir Ali Muhammad from Riverwood High School in Sandy Springs, GA

Zen Goodridge from Oviedo, FL

Jack H Cahalane from Brookfield Academy in Menomonee Falls, WI

Connor J Myers from Living Word Academy in Warners, NY

Women's Basketball


Leslie Karolina Alvarado from Dr Leo Cigarroa High School in Laredo, TX

Gintare Tamulyte from Christopher Dock Mennonite Hig in Philadelphia, PA

breanna blumberg from Pilot Point High School in Sanger , TX

Sydney Newsome from Morristown High West in Talbott, TN

Maya Coston from Chaparral High School in Temecula, CA

Nina Lasso from Paramus Catholic High School in Thiells, NY

Stephani Hernandez from Ben Bolt-Pal Blanco High School in Alice , TX

Leah Jean Parker from Livingston Academy in Livingston, TN

Kyla Sawyer from Pickerington High School North in Pickerington, OH

Erica Nicole Hyre from River Valley High School in Caledonia, OH

Men's Diving


Timothy Domashevich from Smoky Hill High School in Centennial , CO

Jack August Macceca from Patrick Henry High School in San Diego, CA

Lyle Thomas Hayes-Macaluso from Pine Crest School in Fort Lauderdale, FL

Trevor Michael Crane from Herndon High School in Herndon, VA

Yohan Dion Eskrick from Calgary

Alexander O'Toole from Loyola Academy in Chicago, IL

Dillon Riley Hall from Cherry Hill High - West in Cherry Hill, NJ

Gabriel Vega from Monterey High School in Lubbock, TX

Zane Freeman from Detroit Lakes Senior in Detroit Lakes, MN

Addison Vance Cochran from Wheeler High School in Marietta, GA

Women's Diving


Hallie Roman from Port Huron Northern High School in Port Huron , MI

Abigail Egolf Jensen from Blaine Senior in Blaine, MN

Emma Yeakley from Cornelius, NC

Delaney Jackson from Blue Springs South High School in Lees Summit, MO

Annie Wiese from Carmel, IN

Jolie Blodgett from West Seneca , NY

Taylor Leigh Miller from Greater Latrobe Senior High School in Latrobe, PA

Natalie Sheehy from Blue Springs High School in Blue Springs, MO

Jocelyne McLaughlin from Chino Hills High School in Chino, CA

emily catherine kruse from Platte County High School in platte city , MO

Men's Track and Field, XC


Alessandro G Marzocca from Cherry Hill High - West in Cherry HIll, NJ

Nicholas Gorris from Buckeye High School in Valley city, OH

Roy Scott from Ruskin High School in Kansas City, MO

Anthony paul Manahan from Lompoc High School in lompoc , CA

Spencer Moore from Whitefish High School in Whitefish, MT

Franklin Greer from Detroit Lakes Senior in Detroit lakes, MN

Derrian Wright from Archer High School in Lawrenceville, GA

Alexander Dupont from Redlands East Valley High School in Beverly Hills, CA


Hayden McCleary from Notre Dame High School in Duson , LA

Women's Track and Field, XC


destiny thompson from Coldspring-Oakhurst High School in Coldspring , TX

Kennedy Feltman from Chicago, IL

Destini Monaé Gilliam from Durham School of the Arts in DURHAM, NC

Jordan Elmiger from Pilot Point High School in Pilot Point, TX

Kelsi Draper from Centennial High School in Frisco, TX

Mackenzie Sexton from Bloomington High School North in Bloomington, IN

Sophie Bengel from Spanish Fort High School in Spanish Fort, AL

Malia Williams from Northland High School in Columbus, OH

Aubrey Sandbulte from Sioux Center High School in Rock Valley , IA

Rebecca Hurd from Andover Central High School in Andover, KS

Women's Field Hockey


Alyssa Kline from Middletown High School North in Belford , NJ

Courtney Yancey from Orange County High School in Orange, VA

Allie Bianco from Parkland Senior High School in Allentown, PA

Holli Foster from Orange County High School in Unionville, VA

Kendra Russell from Chilliwack, BC

Micayla Bonargo from Wilson High School in Sinking Spring, PA

Jenna Kauffman from Dexter High School in Dexter, MI

Jayden Moon from Riverbend High School in Spotsylvania, VA

MiaShea Mei Schumey from Hall High School in West Hartford , CT

Jennifer Ann Conroy from Madison, NJ

Men's Football


Riley McNamara from Hampton Bays Secondary School in Hampton Bays, NY

Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

Corey Blaise Williams from Locust Grove High School in Locust Grove, GA

James Lee Pearson from Sebring High School in Lorida, FL

Judge Altenburg from Clay Central-Everly High School in Rossie, IA

Tanner West from Thomas Worthington High School in Worthington , OH

Travon Travell Starks from Decatur Central High School in indianapolis, IN

Drake Wrobleski from Beardstown Junior-Senior High School in Beardstown , IL

Jayleon Harrell from Little Rock, AR

Keegan Crawford from Nashua-Plainfield High School in Ionia, IA

Men's Golf


Jon Hopkins from Bishops stortford

Brady Olson from Graettinger/Terril High School in Wallingford , IA

Tayler Ward from Houston High School in Houston, MO

Aaron Stanger from West Point , UT

Bryce Gressani from Melbourne Senior High School in West Melbourne, FL

Wil Hernandez from Upson-Lee High School in Thomaston, GA

Colin E. Belleville from Chippewa Valley High School in Clinton Township, MI

Drew Brown from Rehobeth High School in Dothan, AL

Jacob Blackburn from Barry Goldwater High School in Phoenix, AZ

Daniel Pearson from Fairview High School in longmont, CO

Women's Golf


Lexi Bryanna Bubenchik from John Glenn High School in Norwich, OH

Serena Martinez from Mansfield High School in Arlington, TX

Maria Thompson from Campbell High School in Campbell, TX

Bailey L Sharpmack from Roxana Senior High School in East Alton, IL

Emilia Lisette Campon from Colleyville Heritage High School in Grapevine, TX

Graysen Mechler from Medina Valley High School in La Coste, TX

Julia Wofford from Lewisville High School in Lewisville, TX

Ava Touchstone from Corner High School in Gardendale, AL

carson elizabeth racich from Harlem High School in Rockford, IL

Lauren McKenzie Dauk from Jackson High School in Massillon, OH

Men's Ice Hockey


Christopher James Leonardo from Jefferson High School in Oakridge, NJ

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Maclean Diver from Flint Powers Catholic in Clarkston, MI

Anthony spina Spina from West Morris Central High School in Long valley, NJ

Danial Lofstrom from Bradford, ON

Shane Barry from Hamilton , NJ

Collin Andersen from Rumson Fair Haven Regional High School in Rumson, NJ

Jacob Burton from Sudbury, ON

Hunter L Smith from Waupaca High School in Waupaca, WI

Drew Gowen Pepin from Spaulding High School in Rochester, NH

Women's Ice Hockey


Kendal S Newberry from Penn Foster in Greeley, CO

Katie German from Bismarck High School in Bismarck , ND

McKenna Quintus from Mandan High School in Mandan, ND

Ashley C Hales from Henley High School in Klamath Falls, OR

Nina M Pugliese from Council Rock High School South in Holland, PA

Alana P Wall from Roseville Area Senior in Saint Paul , MN

Jennifer Porter from West Chester East High School in West Chester, PA

Rebecca Slezak from Mahomet-Seymour High School in MAHOMET, IL

Emma Peterson Sr. from Superior, WI

g R f from Walled Lake Northern High School in COMMERCE TOWNSHIP, MI

Men's Lacrosse


Devin Stafford from Catoctin High School in Thurmont, MD

Marc Montero from Florida Christian School in Miami, FL

Kevin R Kemble from Mifflinburg Area Senior High School in Mifflinburg, PA

Anthony V Volpe Jr. from N Valley Regional H Demarest in Haworth, NJ

eddie-jo st.pierre-powell from Img Academy in Bradenton, FL

Ray James Gorny from West Milford High School in Newfoundland , NJ

Brett Burns from Inter-Lakes High School in Center harbor, NH

Jarred Bullard from North Myrtle Beach High School in Little river, SC

Ben Miller from georgetown, KY

Nico Rusk from Swampscott High School in Nahant, MA

Women's Lacrosse


Thelma Outlaw from Middletown High School in Middletown , NY

Aara Chrabaszewski from Porter Ridge High School in Indian Trail, NC

Kailee Martin from Palo Verde High School in las vegas , NV

Rebecca Cerza from Minooka Community High School in Joliet, IL

Anna Lulushi from Oakton, VA

Madeline Andrews from A C Flora High School in Columbia , SC

Taryn Rogers from Hilliard Darby High School in Hilliard , OH

Kaylee Taylor Huddleston from Capital High School in Charleston, WV

Madison Nicole Gunter from Capital High School in charleston, WV

Ashley Taylor from Lake Norman Charter High School in Huntersville, NC

Men's Rowing


James Raha from Gloucester High School in Gloucester, VA

Rudy Andrew Antoncic from McKeesport , PA

Zen Rizzuto-Flancbaum from The Peddie School in Colts neck , NJ

Zachary P Kreider from Blair Academy in Hackettstown, NJ

Jeremy Wolpert from Laurel Springs School in Newport Beach, CA

Alejandro Gabriel Velgara from St. Patrick High School in Chicago, IL

Sam Frankel from Lyme-Old Lyme High School in Lyme, CT

Dana Gajewski from Princeton High School in Princeton, NJ

John J Veracka from PINE BUSH, NY

Owen FS Lilleleht from Madison, WI

Women's Rowing


Clara Geffs from Convent of the Sacred Heart in Greenwich, CT

Lauren Kearns from Langley High School in Great Falls, VA

Madison Koch from Holy Spirit High School in Brigantine , NJ

Mary Minichino from Mainland Regional High School in Somers Point, NJ

Rachel Fabel from Holy Spirit High School in Brigantine , NJ

Mickey Carney from Academy of the Holy Names High School in Tampa, FL

Jacqueline Bigus from Loyola Academy in Chicago, IL

Gillian Smith from Havergal College in Toronto

Mae Russell from Bedford High School in Bedford, NH

Kaitlin Porter from Peachtree Ridge High School in Duluth, GA

Men's Soccer


Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

David Krabbe from Jeffersonville High School in Jeffersonville , IN

Carlos Emmanuel Guerrero from Woodruff High School in Woodruff, SC

Jorge Generoso from Mount Vernon, NY

hamze mohamed from Federal Way Senior High School in Federal way, WA

Brennan Meyers from Franklin County High School in Brookville, IN

Almir Beleno from McArthur High School in Pembroke Pined, FL

Austin Woodside from Normal Community High School in Bloomington, IL

Lautaro Blasco from Mater Academy Charter High School in Hialeah, FL

Joseph Hollen from Varina High School in Richmond , VA

Women's Soccer


McKenzie Slaght from Jacksonville High School in Jacksonville, AL

Heidy Lourdes Teletor from Little Rock, AR

Andrea Sanchez from Stanhope Elmore High School in Millbrook, AL

Adriana Vargas from Justin F Kimball High School in Dallas, TX

Olivia Parisius from Ellender Memorial High School in Houma , LA

Milenis Nieto from Ben L Smith High School in Greensboro , NC

Jesus Correa from Brien McMahon High School in Norwalk, CT

Isadelise Aulis from Fayetteville, NC

Ylexis Butler from Burlington County Institute of Technology in Marlton, NJ

Sarah Grimsley from Lake Park, GA

Women's Softball


Anna E DeBellis from Cedar Crest High School in Lebanon, PA

Courtney Roberts from Lincoln County High School in Hamlin, WV

Jurnee Alexis Brooke Bennett from Southeast High School in Bradenton , FL

Naidine Dionne Burdett from Samuel Robertson Technical Secondary in Maple Ridge

Nasya Goodman from Burlington County Institute of Technology in Willingboro, NJ

Kassandra Pena from John B Alexander High School in Laredo, TX

Sydney E Victor from Decatur High School in Federal Way, WA

Emily Gaskin from Rockwood Area Junior/Senior High School in Rockwood , PA

izabella key from Mansfield Timberview High School in grand prairie, TX

Kelie Byers from Campus High Haysville in Wichita, KS

Men's Swimming


Ashton King from Strathmore High School in Springville, CA

Ethan Enquist from Hanford, CA

Austin Stevenson from Libertyville High School in Libertyville , IL

Dylan Kyle Atas Dela Cruz from Monsignor Donovan High School in Manchester, NJ

George Soriano from High School For Legal Studies in Brooklyn, NY

Eli A Fouts from Quince Orchard High School in Gaithersburg, MD

Henry Freeman from Elkin High School in Elkin, NC

Kevin Michael Virnig from Arroyo Grande High School in Arroyo Grande, CA

Chris Zhang from Darien High School in Darien, CT

Joseph T Rogers from Mainland Regional High School in Linwood, NJ

Women's Swimming


Hailey Ann McGaha from Hanford, CA

Emma Mae Enquist from Hanford, CA

Brooke E Carmazzi from Gibsoia, PA

Emma Justine Murdock from Claremont Secondary School in Victoria, BC

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Hannah E Jeleniowski from Cape Coral High School in Cape Coral, FL

Kelsey Leach from Menomonie High School in Menomonie, WI

Chloe Marchesani from Bergen County Technical High School in Teaneck, NJ

Rachel Anthony from Friends Select School in Philadelphia , PA

Samantha Marie Brown from Middletown, MD

Men's Tennis


riley feher from Chatham High School in chatham, NJ

Joseph Rugarber from Jackson Liberty High School in Jackson, NJ

Billy Schroeder from Delbarton School in Summit, NJ

Avery James Williamson from Darlington High School in FLORENCE, SC

Matthew Rice from Pennridge High School in Perkasie, PA

Brendan McKnight from Burrell High School in Lower Burrell, PA

Evan Haas from East Pennsboro Area Senior High School in Enola, PA

Reynolds David Dorsett from Harrison High School in Acworth, GA

Matt Wasserman from The Hill School in Montville, NJ

Eric Firstenberger from Northridge High School in Middlebury, IN

Women's Tennis


Jenna Burleson from Buford High School in Buford , GA

Sierra Gulden from Shikellamy High School in Northumberland, PA

Noelle Marie Benoit from Cape Cod Academy in Cotuit, MA

Daniela Gil from Quince Orchard High School in Gaithersbur, MD

Julia Serbati from Oil City Senior High School in Oil City, PA

Samantha Schuchardt from West Milford High School in West Milford , NJ

Klaire Chisholm from Osage High School in Osage, IA

Kadajah Williams from Memphis, TN

Audrey Chhun from Stockdale High School in Bakersfield, CA

Hannah Foster from San Pasqual High School in Escondido, CA

Men's Volleyball


Joseph Mercado from Brockton High School in Brockton , MA

Daniel Yaikov from Cordova High School in Rancho Cordova, CA

Nick Michael Cozza from Plainfield East High School in Plainfield , IL

Devonte Pitchford from Joliet Central High School in Joliet, IL

Collin Stephen Jordan from Cathedral Catholic High School in Carlsbad, CA

Parker William Powell from Lindbergh Senior High School in St. Louis, MO

Brenden Wagner from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Noah Negrete from Don Antonio Lugo High School in Chino, CA

Ryan Carlson from Murrieta Valley High School in Murrieta, CA

Luis Zavala from Lincoln-Way East High School in Frankfort, IL

Women's Volleyball


Byanca Demarqui Pereira from La Porte, TX

Ines Bawedin from Saint-Paul, TX

Stephani Hernandez from Ben Bolt-Pal Blanco High School in Alice , TX

Jelena Dukic from Futog

Madison Thomas from Germantown High School in Memphis, TN

McKenzie Wilson from Herriman High School in Lehi, UT

Katelyn Carroll from Brooke Point High School in Stafford , VA

Chloe Harmon from Sullivan Central High School in Bristol, TN

Brittnay Stahl from Brighton High School in Brighton, MI

Shelby Coron from Oconto Falls High School in Abrams, WI

Men's Water Polo


Ethan Enquist from Hanford, CA

Jerry Anthony Alamo Jr. from Santiago High School in Corona, CA

Patrick Horan from Juvenile School in Philadelphia, PA

Jason Arita from Willow Glen High School in San Jose, CA

Ethan Wlaschin from Bellevue, WA

Brice William Vincent Beatty from Eleanor Roosevelt High School in Eastvale, CA

Jacob R Paiva from Oakmont High School in Roseville, CA

Spencer Gurley from South Pasadena Senior High School in South Pasadena, CA

Nicholas Anthony Masso from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Sam Smith from Leadership High (Charter) in San Francisco, CA

Women's Water Polo


Emma Mae Enquist from Hanford, CA

Hailey Ann McGaha from Hanford, CA

Ciara Gray from Mission Bay Senior High School in San Diego, CA

Addison Duvall from Sacred Heart Prep in Menlo Park, CA

Grace Dowley from Menlo-Atherton High School in Menlo Park, CA

Emily Kincaid from Clear Creek High School in League city , TX

Madalyn Claire Vincent from Santiago High School in Corona, CA

Ellie Alto from Carmel High School in Carmel Valley, CA

Sophia Torres from Carroll High School in Grapevine, TX

KeLee Ai Lei'ui Shimizu from Waiakea High School in Kurtistown, HI

Men's Wrestling


Nicolas Anthony Savo from Danbury High School in DANBURY, CT

David Blanchard from Pennridge High School in Perkasie, PA

Jacob Trujillo from Rangeview High School in Aurora , CO

Taylor Joseph Cantarini from Spirit Academy in San Juan Capistrano, CA

Herbert A.L Hughes from Amos Alonzo Stagg High School in Hickory Hills , IL

Justice Jones from Carrick High School in Pittsburgh , PA

Kobey Desselle from Summit High School in Spring Hill, TN

Travis Alarcon from Roswell High School in Roswell, NM

Noah Caskey from Montville High School in Oakdale, CT

Hunter Strickland from Davie County High School in Mocksville, NC

Women's Wrestling


Genesis R Simpson from Justin F Kimball High School in LANCASTER, TX

Deni Kroeze from Houston High School in Wasilla , AK

Kyra Skye Austin from Liberty High School in Frisco, TX

Zhanelle Tuquib from Kodiak High School in kodiak, AK

Marissa Jones from Bethel, AK

Angel rose Basa from Mililani High School in mililani, HI

Delicia Marie Huerta from Franklin High School in Stockton, CA

Mercedes Avalos from Norco High School in Corona , CA

Jasmine Leigh from Gahr (Richard) High School in Lakewood, CA

Jasmine Starr Turner from Central Senior High School in Beaumont, TX

You might also like…

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for February 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in February. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Erik Thilberg from...

Athletic

BeRecruited Top 10 for November 2013

Congrats to the athletes who are part of the BeRecruited Top 10 for November! These athletes have received the most coach views in the past month. Basetball Robert Mckendry from American Heritage School Of Boca/Delray in Delray Beach,...

Commitment blog
Athletic

How to Emulate Your Favorite Professional Athlete

We all have idols in our sport. Have you ever wanted to emulate yours? Learn from the pros by training like them, eating like them, and leading like them.   Professional athletes train constantly to become as mentally and...