See all resources

BeRecruited Top Ten for May 2020


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in May. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Salvstore C Verity from York County School of Technology in Hanover, PA

Angel Ducret from Cristo Rey High School in Bronx, NY

Jovani Reynoso from Ozone Park, NY

Edy Marlin from Bishop Kearney High School in Rochester , NY

Landen Atherton from Joplin High School in Joplin, MO

Ryan Taffe from Bethlehem Central Senior High School in Delmar, NY

Tobias Courtland Marineau from St. Thomas More School in Old Saybrook, CT

Riley Joseph Edwards from Navarre, FL

Cameron Hollobaugh from Niles, OH

Josh Indek from Plainview-Old Bethpage/Jfk High School in Plainview , NY

Men's Basketball


Jaleel Walton from Kentlake High School in Marietta , GA

Tommy W Rau from Rock Canyon High School in Highlands Ranch, CO

Wallace Schmotzer from Edgewood High School in Madison, WI

Julian Binford from Eastmoor Academy in Columbus, OH


Khori David Barker from John Glenn High School in North Liberty, IN

Gabriel Pryor from Hillgrove High School in Maroetta, GA

Oscar A Voeller from Sandra Day O`Connor High School in Phoenix, AZ

Terrence Juantriel Johnson Jr. from Myers Park High School in Charlotte, NC

Kyrel Davis from Humble High School in Humble, TX

Women's Basketball


Bianca McDowell from South Broward High School in Miami , FL

Kimberly Trevino from Mcallen, TX

Christen Ziska from Redlands East Valley High School in Redlands , CA

Sandra Christian from Era High School in Gainesville , TX

Grace Francoeur from Sand Creek High School in Sand Creek, MI

Kaitlyn Lozano from Edinburg North High School in Edinburg, TX

Dalicia Stevens from Houston, TX

Mariia Iatcemirskaia from St.Petersburg

Jaliah Nailor from Lawrence Central High School in Indianapolis, IN

Mona Meanus from Dufur High School in The Dalles, OR

Men's Diving


John Chisholm from Macarthur High School in San Antonio, TX

Elliott Dillon from Stockport

Liam Davis from Lota

Jake Passmore from Bradford

Marcel Mateos Salles from Reagan High School in San Antonio, TX

Nathan Marshall from Medway High School in Komoka , ON

John Scott Dymond from Ronald Reagan High School in Winston-Salem, NC

Michael John Crawley from East Central High School in Guilford, IN

Levi Vorreyer from Chatham, IL

John Marple from Fox Lane High School in MOUNT KISCO, NY

Women's Diving


Maria Vivian Meinhardt from Cincinnati, OH

Chloe Niesz Kutsch from Roosevelt High School in Kent, OH

Grace Isabell Antonia Ally from chesterfield

Sephora Ford from Sheffield

Anna Scofield from Westview High School in Portland, OR

Frances Webb from Zurich

Amelia Kate Scott from Sheffield

Abigail J Wilkov from Solon High School in Solon, OH

Gina Hinthorn from Central High School in Fort Worth, TX

Kerstyn Johnson from Lawrence High School in NJ , NJ

Men's Track and Field, XC


Chase Alexander LaTouche from Colonial High School in Orlando, FL

Antonio Nava from Brandeis High School in San Antonio, TX

Josh Cronk from Lakewood High School in Lake Odessa, MI

Cameron Bond from Heritage High School in Menifee, CA

Damond Walker from Richmond , VA

Elijah Snead from Copperas Cove High School in Copperas Cove, TX

Adriano Clark from Greyhills Academy High School in Tuba city, AZ

Kivan Alston from South County Secondary School in Lorton, VA

Steven Thompson from Crystal River High School in Crystal river, FL

Nasir Brown from Baltimore, MD

Women's Track and Field, XC


Sydney Hall from Powell Valley High School in Big Stone Gap, VA

Kaitlynn Cole Perez from Merced High School in Merced, CA

Aaliyah Stovall from Elgin High School in Elgin, TX

Sara Hussein from Penn Foster in Westminster, CA

Shecaniah Quinerly from Word of God Christian Academy in Raleigh, NC

Lataria Johnson from Sharpstown High School in Houston, TX

Thisari Perera from Colombo

Abbey Matsen from Wistow

Jenhai Cash from Del Sol High School in LAS VEGAS, NV

Kennedy Copiskey from Centennial Senior in lino lakes, MN

Women's Field Hockey


Lena Banach from Loyola Academy in Gurnee, IL

Ashley Tricarico from John Jay Senior High School in Hopewell Junction, NY

Allyssa Christensen from Cicero-North Syracuse High School in North Syracuse, NY

Abby Hill from Yarmouth High School in Yarmouth, ME

Adriana Leguia from Wilson Area High School in Easton, PA

bridget rosenfeld from Massapequa High School in Massapequa, NY

Madisyn Lynn Howard from Glenelg Country School in Columbia, MD

Isabella Crum from Northern High School in Owings, MD

Samantha Epstein from Walter Johnson High School in Bethesda, MD

Lydia Marchuck from Penn Manor High School in Lancaster , PA

Men's Football


Julius Lee McCray from Orange Park High School in Orange Park, FL

Mac Magness from Memphis University School in Memphis, TN

Ethan Zimmerman from Forest Lake Senior in stacy, MN

Tyriq Miles from Peabody Magnet High School in Alexandria, LA

Ulysses Ellis from Exeter High School in Exeter, NH

Jordan Michael Sellers from Vista High School in Vista, CA

Brody James Roth from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Ryan G Teplitzky from Bethlehem Central Senior High School in Delmar, NY

Will Chandler Sr. from Trinity Presbyterian School Inc in montgomery , AL

Jamie Steven Feldermann from Liberty High School in Brentwood, CA

Men's Golf


Jack Becker from St. Louis, MO

Nathan Longo from Newark , DE

Aaron Teece from Vista Ridge High School in Cedar Park, TX

Tyler Powell from Marshall County High School in Benton, KY

Jackson Strayer from Rochester, NH

Jacob Lowis from St. Charles Prep School in Westerville, OH

Kyle Medendorp from Hartselle High School in Hartselle, AL

Logan Douthat from Giles High School in Pearisburg , VA

Blake Ashton Shienkaruk from Medina High School in Medina, OH

Ethan Michael Roberts from Escondido Charter High School in San marcos, CA

Women's Golf


Madyn Black from Hazelton, ID

Claire Elizabeth Sampson from Perry Meridian High School in Indianapolis, IN

Madeline Kent from Mainland Regional High School in Linwood, NJ

Valencia Andov from Pekanbaru - Indonesia

Tori Berger from Mount Si High School in Fall City, WA

Mika Okano from Ewa Beach, HI

Paige Metts from Albert Gallatin Area Senior High School in Uniontown , PA

Wynne Aldrich from Valparaiso High School in Valparaiso, IN

Caitlynne Graves from Burnet High School in LIBERTY HILL, TX

Caitlin Beasley from Trinity Christian Prepatory School in Matthews, NC

Men's Ice Hockey


Noah Patrick from Barrie North Collegiate in Barrie, ON

Cole Joeseph Hammond from Beeton, ON

Bryce H Sears from Laker High School in Pigeon , MI

Noah Riley Gonyo from Northeastern Clinton Senior High School in Mooers Forks, NY

Quinn Proctor from South Tahoe High School in SOUTH LAKE TAHOE, CA

Brendan Murphy from Monroe, NY

Zach White from Brockville Collegiate Institute in Brockville, AL

Michael Mackey from Eisenhower High School in Washington, MI

David Fraser from Salem High School in Virginia Beach , VA

Jayden Yawkey from Highlands Senior High School in Brackenridge, PA

Women's Ice Hockey


Layne Diffley from Divine Savior Holy Angels High School in New Berlin, WI

Caroline E Fuller from Colonie Central High School in Albany, NY

Men's Lacrosse


Aidan McCall from Peters Township High School in McMurray, PA

Spencer Ashe from Meadville Area Senior High School in Meadville , PA

Samuel Culpepper from William G Enloe High School in Raleigh, NC

Kokou Epani from Winton Woods High School in Cincinnati , OH

Colin Ratner from New Canaan High School in New Canaan, CT

Justin Alan Vezzi from South Fayette Township High School in McDonald , PA

Zach Busby from Cedarburg High School in Cedarburg, WI

Dyllon Castaneda from Santiago High School in Corona, CA

Matthew Pucheril from Highlands Ranch, CO

Blake Donoher from Salem High School in Plymouth, MI

Women's Lacrosse


Sophia Wood from Rocky Point High School in Rocky Point, NY

Katherine Comer from Roncalli High School in Indianapolis, IN

Jenna Nicole Crockett from Langley, AL

Noelani T. Cornfield from Gowanda, NY

Isabella Sandra Saccone from Bishop Verot High School in Fort Myers, FL

Britta Solheim from Spring Lake Park Senior in Blaine, MN

Narie Makara V from Boiling Springs High School in Spartanburg, SC

Charlotte Green from Northville High School in Northville, MI

Kimora A Farry from San Juan Hills High School in Laguna Niguel, CA

Marla Warrior from Salamanca High School in Salamanca , NY

Men's Rowing


Edan Blecher from The Lawrenceville School in Princeton, NJ

Isaiah Smith from Madison, WI

Andrew M Skakal from Canisius High School in North Tonawanda , NY

Ognjen Srbinovic from Belgrade

Porter Laartz from Tampa Prep School in Tampa, FL

Jason Vozovoy from Westlake High School in Westlake Village, CA

Tucker Poff from Tower Hill School in Wilmington, DE

Zachary S. Davidson from Palisades Charter High School in Pacific Palisades, CA

George Roberts from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Mack Carr from Pine Bush Senior High School in Pine Bush, NY

Women's Rowing


Seanna Zona from Hamburg High School in Orchard Park, NY

Floor Hurkmans from Amersfoort

Fiona Steele from Haddon Township High School in Westmont, NJ

Georgia Young from Ridgewood, NJ

Lily Haupt from Episcopal Academy in Devon , PA

Madeleine Davis from Riverdale Country School in new york, NY

Sophie Bates from Buffalo Seminary in Clarence, NY

Cassidy Parr from Bainbridge High School in Bainbridge Island, WA


Jessica McGrady from Needham High School in Needham, MA

Men's Soccer


Malek Shedid from Cockeysville, MD

Scott Woods from Northeastern Junior College in Omaha, NE

Miguel Rodriguez from Gooding High School in Gooding, ID

Ryan Jorgensen from Pine-Richland High School in Mars, PA

Yusuf Dabo from Franklin Heights High School in Columbus , OH

Nelson V Chavez Jr. from Shadow Hills High School in Indio, CA

Alan Jacinto from West Leyden High School in Franklin Park, IL

Javier Husai Chavez from Ontario High School in Ontario , OR

Alexis Martinez from Palm Bay High School in Palm Bay, FL

John Malik Platts from Seacoast Christian Academy in Jacksonville, FL

Women's Soccer


Baylee Ann Farr from Nolensville, TN

Sydney Hall from Powell Valley High School in Big Stone Gap, VA

Halie Stevens from Coventry High School in Akron, OH

Jasmine Vargas from Mingus Union High School in Cottonwood, AZ

Caitlyn Brown from Francis Howell Central High School in St. Peters , MO

Hannah Elizabeth Haworth from Captain Shreve High School in Shreveport, LA

Brooke Victoria Honeycutt from Trenton High School in Trenton, MI

Catherine Viveros from Danbury High School in Danbury, CT

Brea Theola-Mae Hunter from Columbus East High School in Columbus, IN

Shelby Cooney from Cedar Grove High School in Cedar grove , WI

Women's Softball


Grace Francoeur from Sand Creek High School in Sand Creek, MI

Mackenzie Cox from Holy Savior Menard High School in Alexandria, LA

Stephanie Torres from Veterans Memorial High School in Mission , TX

Camila Melgar from South Hills High School in Valinda, CA

Brenna Begin from Lutheran High School - Orange County in San Dimas, CA

Alexis Cureton from James Madison High School in Sevierville, TN

Mary Grace Tilley from Greene County Tech High School in Paragould, AR

Dacia Sanaa Richard from Mamou High School in Mamou, LA

Madison Hamilton from Liberty High School in Henderson, NV

Adrianna Gurganus from Deane Bozeman High School in panama city, FL

Men's Swimming


Tommy Krystkiewicz from Central Bucks High School-East in Warwick, PA

Nicholas Tirrell from Leavitt Area High School in Turner, ME

Conner McBeth from Neshannock Junior/Senior High School in New Castle, PA

Patrick Anthony Hemingway from Bishop McDevitt High School in Harrisburg, PA

Lukas Rakowsky from St. Charles Prep School in Powell, OH

Ryan Frazer from Dansville High School in dansville, NY

Will Pearson from Metamora High School in El Paso, IL

David Bocci from Butler Area Senior High School in Butler , PA

Isaac Shaker from Solon High School in Solon, OH

Keegan Veraldo from Sycamore High School in Cincinnati, OH

Women's Swimming


Macey Ann Whitlock from Brainerd High School in Baxter , MN

Maria Isabel Canales from san salvador

Kiyah Dotson from Cherokee Trail High School in Aurora, CO

Adessa Noyes from Southington High School in Southington, CT

Estella Marie Bullis from Mitchell High School in Mitchell, SD

Mia Strazny from Lincoln High School in Manitowoc , WI

Logan R Koszyk from Penn High School in Osceola , IN

Erica Elizabeth Gaona from Roosevelt High School in Fresno , CA

Elayna Pistrin from Morwell

Celeste Keyes from Spencerport High School in Rochester, NY

Men's Tennis


Brandon Beta from Bulawayo , GA

Aleksandar Ivancevic from Vaughan , ON

James Snipes from Statesboro High School in Statesboro, GA

Aik Arzumanyan from The Macduffie School in Granby, MA

Christian Alexander VanDyke from Surprise, AZ

Marinescu Mihai Răzvan from Ploiești

Vasilios Konstantacos from Green High School in Clinton, OH

Isaac Tieu from Bakersfield Christian High School in Bakersfield , CA

Anthony Jacobo from Pittsburg Senior High School in Pittsburg, CA

Barnali Dey from McNeil High School in Austin, TX

Women's Tennis


Ekaterina Vadimovna Khardina from Russia High School in Vladivostok , OH

Shanzay Ali from Timberline High School in Boise, ID

Alondra Curiel from Lakeside High School in Lake Elsinore, CA

Sharon Nuhay Bullons from Americus Sumter County High South in Americus, GA

Karlee Gardner from Bay City High School in Bay city , TX

Eleanor Lois Simmons from Collinwood High School in Cypress Inn, TN

Madaline Ludwig from Box Elder High School in Perry, UT


Sophia Elizabeth Schutte from Great Neck South High School in Village of Thomaston, NY

James Morrison from Paulding County High School in Dallas, GA

Men's Volleyball


Elijah Raphael Jacquet from Monrovia High School in Monrovia , CA

Parmbir Khattra from East Union High School in Manteca, CA

Richardo Lockhart from St. John's

Christopher J Padilla from Hialeah, FL

Henriscon Tilme from The Bahamas

Christopher Aoun from Miami, FL

Dawson Schaworski from Rossburn Collegiate Institute in Rossburn , CA

Jayden Stack from Weld Central Senior High School in Brighton , CO

Amery Leomiti from Carson Senior High School in Carson, CA

Alexander Haack from Joliet West High School in Plainfield, IL

Women's Volleyball


Bryana E Siler from Hampton, GA

Alana Nicole Sellers from Round Rock High School in Round Rock , TX

Ilyanna Fillspipe from Pine Ridge, SD

Alexandra Sacchinelli from Fair Lawn High School in Fair Lawn, NJ

Kelly Vanessa Flores-Gomez from Freeport High School in Freeport, NY

Claire W Ellis from Louisa, VA

Shaina Boal from Riverside, CA

Ashante Polk from Houston, TX

Ashlee Cierra Hamilton from Pedro Menendez High School in Palm Coast, FL

Beverly Hannah Braun from Woodbridge High School in IRVINE, CA

Men's Water Polo


Ryan Rossow from Mira Costa High School in Manhattan Beach, CA

Shogo Kamei from The Williston Northampton School in Easthampton, MA

Ryan Rossow from Mira Costa High School in Manhattan Beach, CA

Reece MacEwan from Johannesburg

Kevin McElfresh from Fort Zumwalt West in Dardenne Prairie, MO

Haig Mavusi from Corona Del Mar High School in Newport Beach , CA

Garret W Griggs from Riverside, CA

Benjamin Matthews from Fenelon Falls Secondary School in Bobcaygeon, ON

abe des from Ernest W. Seaholm High School in san diego, CA

Jakob Tallman from Foothill High School in Tustin, CA

Women's Water Polo


Alyssa Marisol Sorrells from Bell Gardens High School in Downey , CA

Ryley Joyce, Nichole Bailey from Lompoc High School in Lompoc, CA

Elizabeth Terry from Mira Costa High School in MANHATTAN BEACH, CA

Erin Van Rooyen from White Oaks Secondary School in Oakville, ON

Rachel Loomis from Sunny Hills High School in Fullerton, CA

Alexis love Vlavianos from Clayton Valley High School in Concord, CA

Adele Thompson from Alameda High School in Alameda, CA

Kennedy Tristan East from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Carla Hanna from Monterey High School in Seaside, CA

Alana Avila from James Logan High School in hayward , CA

Men's Wrestling


Dylan Stoll from Springfield High School in Toledo, OH

Caleb Chaves from Arundel Senior High School in ODENTON, MD

Esdras Velez from Economedes High School in Edinburg , TX

levi wilson from Northwest Classen High School in Oklahoma City Ok, OK

Dustin MacDonald from Mountain Ridge High School in Frostburg, MD

Kori i Bryant from Grovetown in Grovetown, GA

David Tuttle from Steubenville High School in Steubenville , OH

Randall Santana from Polk City , FL

Justin Evans from Orem High School in Provo, UT

Troy Brian Nabbefeld from Freedom High School in freedom, WI

Women's Wrestling


Leona Toledo from Hilo High School in Hilo, HI

Callista Waterbly from Northwest Christian School (Nw in Colbert, WA

Sara Golden from Crystal Lake South High School in Crystal Lake, IL

Alexis love Vlavianos from Clayton Valley High School in Concord, CA

Linda Do from Howard High School in Ellicott City, MD

Jaryn Olivia Strong from Terre Haute South Vigo High School in Terre Haute, IN

Mekala Haynes from Kashmere High School in Houston, TX

Sofia Varnis from Kingwood Park High School in kingwood , TX

Madison Douglas from Lathrop High School in Lathrop, MO

Alexandra Ysenia Mireles from Las Vegas , NV

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for November 2013

Congrats to the athletes who are part of the BeRecruited Top 10 for November! These athletes have received the most coach views in the past month. Basetball Robert Mckendry from American Heritage School Of Boca/Delray in Delray Beach,...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for April 2020

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Adam C Coppins from...

Athletic

The Effects of Not Getting Enough Sleep and Proper Nutrition

Getting enough sleep and eating nutritious food sounds like a no-brainer but you would be surprised by how many athletes on a regular basis neglect to get a solid night of sleep and good nutrition. Your body is your machine.  Just like a...