See all resources

BeRecruited Top Ten for November 2016


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in November. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Hunter Bogumil from Out-Of-Door Academy in Bradenton, FL

Stefano Priante from Xaverian High School in Brooklyn, NY

Glubis Romero from Woodhaven, NY

Dalton Bates from Airport Senior High School in Carleton, MI

Marc Stockhausen from St. Raymond High School For Boys in Bronx, NY

Charles Hamilton from Constantine High School in Constantine, MI

Nicholas Peters from Niagara-Wheatfield Senior High School in North Tonawanda, NY

Dean West Perez from Armona, CA

Hunter Smith from First Coast High School in Jacksonville, FL

Ty Albright from Westlake High School in Atlanta, GA

Men's Basketball


WADE SOHO from Basalt High School in BASALT, CO

Brennan Corrigan from Oaks Christian School in Westlake Village, CA

Donald Jamaal Risper from Santa Fe High School in Santa Fe Springs, CA

TJ Fagót from Murrieta Valley High School in Murrieta, CA

Samuel Robert from Bellarmine-Jefferson High School in Pasadena , CA

Jared Hook from Rio Americano High School in Sacramento , CA

Jordan English from Ranburne High School in Ranburne, AL

Joel Marshall from Shades Valley High School in Birmingham, AL

Dylan Shamy from Desert Mountain High School in Phoenix, AZ

Anthony Salcido from Trevor Browne High School in Phoenix, AZ

Women's Basketball


Tammaria Smith from Eastern Wayne High School in Goldsboro, NC

Syanne Sierra Rowe from Heritage Christian School in Kissimeee, FL

Abby Buckingham from Big Horn High School in Sheridan, WY

Kiara Denton from Union High School in Tulsa , OK

Karlee Pezzano from Lisbon , OH

Gabrielle Howe from Long Beach Senior High School in Long Beach , MS

Ericka Brooke Wiseley from Wando High School in Mount Pleasant, SC

Mackenzie Hicks from Burnsville, MN

Abbey danielle Davis from Connellsville Area Senior High School in connellsville, PA

Amanda Paige Carr from West Haven High School in West Haven, CT

Men's Diving


Kyle Nichols from Bentonville High School in Bentonville , AR

Connor R Cox from Washburn Rural High School in Auburn, KS

Avery AL Bailey from Gering High School in Scottsbluff, NE

Logan Santiago from Bedford Senior High School in Lambertville , MI

Nicholas James Tomczyk from Exeter Township Senior High School in Reading, PA

jacquez ford from Okolona High School in okolona, MS

Michael William Claunch from Friendswood High School in Houston, TX

Shawn Magill from Lewis S. Mills High School in Harwinton, CT

Alexander Appel from Hampton High School in Allison Park, PA

Ben Esper Blizard from St. Johns Prep School in Ipswich , MA

Women's Diving


Kelley Rae Ward from King High School in Corpus Christi, TX

Yael Mitelman from Ward Melville Senior High School in Stony brook , NY

Ashten Busscher from Grand Rapids Christian High School in Grand Rapids, MI

Megan Elizabeth LaFollette from Tecumseh High School in Tecumseh, MI

Cy Cy White from Hamilton Heights Christian Aca in Cleveland , TN

Shyanne Milne from Greenfield-Central High School in Greenfield, IN

Anna Wright from Chesterton Senior High School in Chesterton, IN

Abigail Cave from South Lyon, MI

Kaylee Eakman from Pueblo, CO

Keely Rose Carnes from Staley High School in Kansas City , MO

Men's Track and Field, XC


Jerrald Dewayne Thomas from Galena High School in Aurora , MO

Thomas Efren Chavez from Naperville Central High School in Naperville, IL

Vernon A Langley III from Catholic High School in Zachary, LA

Aaron William Simot from Fruitport High School in Fruitport, MI

Blake Mawhorter from Northridge High School in Goshen, IN

Chase LaCoursiere from Owen Valley Community High School in Spencer, IN

Judge Altenburg from Clay Central-Everly High School in Rossie, IA

Hunter Murray from Lewisburg High School in Lewisburg, PA

Dawson Guillory from Clear Lake High School in Houston, TX

Connor O'Neill from Jesuit College Prep School in Dallas, TX

Women's Track and Field, XC


Hayleigh Mae Peterson from Bonita High School in La Verne, CA

Olivia Bockey from Lake High School in Walbridge , OH

Madison Mae Hunt from Crown Point High School in CROWNPOINT, IN

Caitlin Morton from Van Vleck High School in Van Vleck, TX

Morgan Elizabeth Molesworth from Victor Senior High School in Victor, NY

Katrina Whittaker-Lee from The Bishop Strachan School in Toronto, AL

Tori Combs from Carlisle High School in Miamisburg, OH

Alyssa Staudt from Rockford Junior-Senior High School in Marble Rock, IA

Alyssa Alexis Barrientos from Hebron High School in The Colony, TX

Regan Barsch from Saline High School in Saline, MI

Women's Field Hockey


Emily Ann Burke from Cupertino High School in San Jose , CA

Samantha Shea from Andover High School in Andover, MA

Kali Kishter from Mount Vernon High School in Alexandria, VA

Makayla Muse from Maple Shade High School in Maple Shade, NJ

Mollee Desimone from St. Peter Marian Central Cathol in Worcester , MA

Shelby Bowen from Huntingtown High School in Prince Prederick, MD

Courtney Lynn Austin from Lansdowne High & Academy of Finance in Baltimore, MD


Jennifer Ann Conroy from Madison, NJ

Jacie Wood from Manchester Valley High School in manchester, MD

Men's Football


Brandon D Johnson Jr. from Collins Hill High School in Buford, GA

Amir Mehki Pickens III from Mooresville Senior High School in Mooresville, NC

Jonathan Juarez from Emporia High School in EMPORIA, KS

Jack H. Pifer from Fargo, ND

Brett Styve from South Winneshiek High School in Calmar , IA

Bryan James Battle Jr. from Whetstone High School in Columbus, OH

Hudson Andy Perry from Estrella Foothills High School in Goodyear, AZ

Dawson Guillory from Clear Lake High School in Houston, TX

Justin Tyler Wiley from Crete-Monee High School in University Park, IL

Bailey Wamack from Clear Creek High School in League City, TX

Men's Golf


Taylor K Kim from Fairfax Senior High School in Los Angeles, CA

Logan Harris from O'Fallon, IL

Josh MacNaughton from Cobequid Educational Centre in Truro, NS

Andrew Allen Geisick from Eaton High School in Greeley, CO

Daniel Brooks Dyess from Hilton Head High School in Hilton Head Island , SC

Mike Bertke from St. Charles East High School in St. Charles, IL

Jakob Scott Muehlschlegel from St. Charles North High School in South Elgin , IL

Nicholas Hillemeier from Byron High School in Byron, MN

Matt Christapher Jackson from Ernest W. Seaholm High School in Bloomfield Hill, MI

Andrew Randall Bauman from Listowel District Secondary School in Listowel , AL

Women's Golf


Julia Wofford from Lewisville High School in Lewisville, TX

Jenna Peters from Wadsworth High School in Wadsworth, OH

Hilary Grace Whalen from Red River High School in Grand Forks, ND

Lyndsay Bryce Sturgeon from The New Hampton School in granbury, TX

Lexi Bryanna Bubenchik from John Glenn High School in Norwich, OH

Megan Collins from Crawfordville, FL

Haley Danford from Lake Mary High School in Longwood, FL

Savannah Ann Sue Marie Pinson from Andrews High School in Andrews, TX

Kayla Weinacht from Edwardsville High School in Glen Carbon, IL

Kasey Kane from Texas High School in Texarkana, TX

Men's Ice Hockey


Ryan Dailey from The Loomis Chaffee School in Avon, CT

Thomas McLatchie from A.N.Myer Secondary School in Niagara Falls, ON

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

William J McCrink from Cazenovia High School in Cazenovia, NY

Jason Bowden from Valley Stream South High School in Valley Stream, NY

Kyle Sheets from Lawrence School in Aurora, OH

Andrew Bronstein from Pittsford Sutherland High School in Pittsford, NY

Michael Sergienko from Ontario Hockey Academy in Cornwall, ON

Connor Craig from St. Dominic High School in Northport, NY

Max Ronesi from Niskayuna High School in Rexford, NY

Women's Ice Hockey


Katie King from Carmel Senior High School in Patterson, NY

Leah Sharpe from Jonathan Dayton High School in Springfield, NJ

Emily Wissemes from Community High School in Carol Stream, IL

Kaytlin Johnson from Black River Falls High School in Black River Falls, WI

Lynsey Marie Wallace from Seven Hills, OH

Claire Parry from Rice Memorial High School in Westport, CT

Natalie Miller from Fenton Senior High School in Fenton, MI

GENNA R WAIS from Walled Lake Northern High School in COMMERCE TOWNSHIP, MI

Kayleigh Geary from Mercyhurst Prep School in Erie, PA

Zoe Davis from Yorktown High School in Yorktown, IN

Men's Lacrosse


Braeden Hylton from Meridian High School in Meridian, ID

maxwell cole from Hudson High School in Hudson, OH

Jared Yates from Falling Waters, WV

Daniel Orebiyi from Springbrook High School in silver spring, MD

Todd Burr from Santiago High School in Corona, CA

Paul M Sender from N Valley Regional H Demarest in Closter , NJ

Spencer Cabello from Newbury Park High School in Newbury Park, CA

Malcolm Colby Watson from Clayton, NC

Maxwell Cole from Hudson High School in Hudson , OH

Skyler McEwen from Palo Verde High School in Las Vegas, NV

Women's Lacrosse


Elena Rodriguez from Suffolk, VA

Briana Leah Schmidt from Francis Howell North High School in St. Charles, MO

Madison Glascock from Vicksburg High School in Vicksburg, MI

Megan Armstrong from Lafayette Senior High School in Ellisville, MO

Sharon M. Walker from Paint Branch High School in Burtonsville, MD

Sarah Michelle Roe from Wadsworth High School in Wadsworth, OH

Juliette Aquino from Burlington City High School in edgewater park, NJ

Devon Collazo from Wilmington, DE

Stella Mackie from Saint Augustine High School in Saint Augustine, FL

Samantha Octavia Soto from West Ranch High School in Stevenson Ranch, CA

Men's Rowing


Julien Eric Depeyrot from Alexandria, VA

William McCafferty Duffy from Fairfield College Prep in Fairfield, CT

John O'Donnell from Owen J Roberts High School in Spring City, PA

Ryan Christopher Wenk from St. Xavier High School in Cincinnati, OH

William Smith from Roswell High School in Roswell, GA

Thomas D O'Boyle from Christian Brothers Academy in Lincroft, NJ

Danilo Selakovic from Smederevo

Ian Kai Mignone from Duncan U. Fletcher High School in Atlantic Beach, FL

Alexander Colon from The Woodlands High School in The woodlands, TX

Matthew Murphy from Central Catholic High School in Ridgefield, WA

Women's Rowing


Elizabeth Grace Butero from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Annie Bryson from Pittsford-Mendon High School in Pittsford, NY

Cassandra Faith Robinson from The Woodlands High School in The Woodlands, TX

Shaley B Whitnah from Southmoore High School in OKC, OK

Caroline Hecht from Merion Mercy Academy in Newtown Square, PA

Rose Mchie Stewart-Maddox from Booker T. Washington High School in tulsa, OK

Grace Plass from St. Thomas Aquinas High School in Plantation, FL

Isabella Francine Fox from Wilton High School in Wilton, CT

Sonia Tiphani Buxton from Round Rock , TX

Olivia Luther from Fairfield Warde High School in Fairfield , CT

Men's Soccer


Collin Kleeberger from Stadium in Tacoma, WA

Alejandro Negrete from Kelly High School in Chicago, IL

Logan Green from Seven Rivers Christian in Inverness, FL

Rocco Babun from Greens Farms Academy in Weston, CT

Jack Kramer from Bradley-Bourbonnais C High School in Bradley, IL

Bailey Chaplain from Gwandalan, AL

Emilio Olvera from North Crowley High School in Fort Worth , TX

Nicolas Kusnierik from Brien McMahon High School in Norwalk, CT

Kai Thomas from Newport High School in Newport, WA

Lucas P Snell from Parishville-Hopkinton Junior/Senior High School in Potsdam, NY

Women's Soccer


Kimberly Janella Moreira Sr. from Christ the King Regional High School in Corona, NY

jasmin isabel ceniceros from Horizon High School in el paso, TX

Jordanya Trout from Eastbrook High School in Matthews , IN

Sierra Logan Titensor from Laramie High School in Laramie, WY

Francesca O'Neill from Carondelet High School in Dublin , CA

Claire A Bustos from Oakcrest High School in Mays Landing , NJ

Emily Quiroz from Tegucigalpa

Sadie Elizabeth Brown from Lansing High 9-12 in Lansing, KS

Kendra VanPolen from McBain, MI

Chelsea Entrambasaguas from Treasure Valley Community College in Ontario , OR

Women's Softball


Jordyn Christine Wheeler from Manila High School in Manila, AR

Taylor Dawn Hampton from Manila High School in Manila, AR

Naidine Dionne Burdett from Samuel Robertson Technical Secondary in Maple Ridge

Karsyn Shaffer from Greenville Senior High School in Greenville , OH

Maddie Holland from Shelbyville High School in Shelbyville , IL

Makayla Buck from Venus High School in Venus, TX

Natalie Joyce from Alhambra High School in Alhambra, CA

Cassidy Jane Hancock from Tombstone High School in Huachuca City, AZ

Jamie Fleischer from Queen Creek, AZ

Sabyn D Martinez from Morenci Junior/Senior High School in Morenci, AZ

Men's Swimming


Thomas Wells from Middletown High School in MIDDLETOWN, MD

Casey Calderon from Springfield High School in Holland, OH

Mangal Gurung from Stow-Munroe Falls High School in Stow, OH

Samuel Villalobos from Bluffton, SC

Sebastian Chao from Renaissance High School in Meridian, ID

James Peter Finley from Houston, TX

John Loftus from Southern Regional High School in Harvey Cedars, NJ

Matthew Eckard from Gila Ridge High School in Yuma, AZ

Javier Quinones from Papillion-La Vista Senior High School in Papillion, NE

Cyrus Safiran from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Women's Swimming


Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Sin Hang Megan Tam from Western Reserve Academy in Hudson, OH

Julia Kundrat from Parma High School in Parma, OH

Zoe Miranda Malphurs from New Smyrna Beach High School in NSB, FL

Emily Anne Dollar from Jefferson County High School in White Pine, TN

Suinda Ossenkopp from St. John Vianney Regional High School in OLD BRIDGE, NJ

Emily Miehlke from Palatine High School in Palatine, IL

Carmen Arnold from Creekside High School in FAIRBURN, GA

Megan Stone from West Hawaii Explorations Academy Pub Charter School in Kailua kona , HI

Zoe Hunt-St. Louis from Oak Bay Secondary School in Victoria, AL

Men's Tennis


Philip Belmatch from Tottenville High School in staten island, NY

Cole E Werning from Watertown High School in Watertown , WI

Gabe Kaminsky from Harriton Senior High School in a, PA

Noah Chidester from Parkersburg Catholic High School in Vienna, WV

Reynolds David Dorsett from Harrison High School in Acworth, GA

Cristofer Forero from Bay Shore Senior High School in Bay Shore, NY

Garrison Kemp from Penn Hills Senior High School in Pittsburgh , PA

Devin Soles from Weiner High School in Newport, AR

Christopher Edward Snyder from Kalamazoo Central High School in Kalamazoo , MI

Rudy Perez from Kaufman High School in Kaufman, TX

Women's Tennis


Katie Hart from Lebanon Senior High School in Lebanon, IN

Ashley Crites from Scottsburg Senior High School in Lexington, IN

Lani Koppermann from Westerly High School in Westerly, RI

Olivia Jane King from Lake George Junior/Senior High School in Queensbury, NY

Ambir Chadwick from Ross High School in Okeana, OH

Nicole Kielan from Valley Stream South High School in Valley Stream, NY

Savannah l Talledo from Ridge View High School in blythewood, SC

Amber Rose Meeker from Scotts Hill High School in Saltillo, TN

GraceAnne Piner from Swansboro High School in Stella, NC

Sarah Price from Jemison High School in Jemison, AL

Men's Volleyball


Hanson Hatcher from Norfolk Christian Schools in Virginia Beach, VA

Joseph Hollen from Varina High School in Richmond , VA

Andriy Bench from Lake View High School in Franklin Park, IL

Ryan Anthony Jotie from Hawthorne High School in Hawthorne, CA

Jonathan Quinn from Indian Trail Academy in pleasent prairie, WI

Bryan Michael Martinez from St. John Bosco High School in Los Angeles, CA

Taylor Joseph Stephenson from Quartz Hill High School in Palmdale, CA

Justin P Beecher from Olympia High School in Orlando, FL

Sherlock Saloane Banks II from Bethel High School in Hampton, VA

Carter Burruss from Millis High School in Millis, MA

Women's Volleyball


Haley Brooke Brown from Monticello High School in Scottsville, VA

Kelly Ruth Brinkman from New Paltz Senior High School in Gardiner , NY

Sydney Rae Cowan from Bothell High School in Bothell, WA

Jadah R Harris from Belvidere North High School in Loves Park, IL

Seanna Conklin from Frederick Senior High School in Firestone, CO

Madison Grace Leggett from Branchville High School in Harleyville , SC

Emma Hughes from Canyon High School in canyon , TX

Jahnya Boschulte from West Orange High School in West Orange, NJ

Linda Lott from Clements High School in Sugar Land, TX

Samantha Jo Kemmerer from Williamstown, NJ

Men's Water Polo


Cade Lucas Pendergraft from Edison High School in Huntington Beach, CA

Karl Harris Lovett III from California High School in San Ramon, CA

Jeff Runyan from Gregori High School in Modesto, CA

Colby Silva from Porterville High School in Porterville, CA

Parker D Giles from Hanford High School in Hanford, CA

Tristan E Freitas Scott from Ceres High School in modesto, CA

Kyle McKenney from Buchanan High School in Clovis, CA

Kyle Coulter from Exeter High School in Exeter, CA

Trent Yandell from Turlock High School in turlock, CA

Spencer Donald May from Central High East Campus in Fresno, CA

Women's Water Polo


Jenna Nicole Wimmer from Summit High School in Bend , OR

Molly Eleanor DiLalla from Foothill High School in Santa Ana, CA

Emily Marie Hickingbottom from Lodi High School in Woodbridge, CA

Madison Abigail Nolen from Merced, CA

Hannah Pearson from Schaumburg High School in Schaumburg, IL

Caelan Lilly Loroff from Calgary

Emily C Rogers from Woodbridge High School in Irvine, CA

Sara Elizabeth Cuttrell from Tesoro High School in Rancho Santa Margarita , CA

Miranda Elizabeth Pasky from Paso Robles High School in Paso Robles , CA

christina reyes from Temecula Valley High School in temecula, CA

Men's Wrestling


Greg Brown from Lecanto High School in Hernando, FL

Kamen Christopher Wilmington from Northside Christian School in Pinellas Park, FL

Gianno Silba from Newark Valley Senior High School in Newark valley, NY

Milton Morales from East Stroudsburg Senior High School South in East Stroudsburg, PA

Preston Gehring from Schuylkill Haven Senior High School in Schuylkill Haven, PA

Preston Perkins from Elmer L Meyers Junior/Senior High School in Wilkes-Barre, PA

Nicholas Rocco Carbone from Northside Christian School in St. Petersburg, FL

David-Elijah Virgo from Wilkes Barre, PA

Austin Vincent from Stockton Senior High School in Stockton, IL

Gabe Scott from Hulbert, OK

Women's Wrestling


Kendra Marina House from Cypress Ridge High School in Houston , TX

Emily Rose Smith from North Caroline High School in Greensboro, MD

Haley Hinkofer from Santaluces Community High School in Lantana, FL

Pearl stony Fletcher from Harry S. Truman High School in bronx , NY

Brianna Csontos from Culpeper County High School in Amissville, VA

Marissa Covarrubias from North Mason Senior High School in Allyn, WA

Akina Yamada from Lakeside High School in Nine Mile Falls, WA

Sugey Gonzalez from South Houston High School in houston, TX

Olivia Taylor from Chapel Hill High School in Mount pleasant , TX

Amanda rose Bonanno from Port Richmond High School in Staten Island, NY

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for June 2014

Baseball Jake Smith from Highland High School in Gilbert, AZ Luke Vandertie from Santa Fe Christian Schools in Solana Beach, CA Adam Kovash from Marshall Senior in Marshall, MN Andrew Thornton from Brooke Point High School in...

Athletic

How Athletic Training Helps On and Off The Field

Some parents might argue that sports take away from academics. However, I would argue against that. Sports not only helped motivate my academic desires, but also taught me more than I would ever learn in the classroom. It was because of...

Athletic

Make Your Post-Workout Recovery Delicious

Top caliber athletes take post-workout recovery seriously. In order to maximize each training session, an athlete should be doing everything in their power to recover quickly after intense exertion. When it comes to post-workout...