See all resources

BeRecruited Top Ten for November 2017


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in November. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Taiga Cibulka from Northwest High School in Fort Worth, TX

Kenneth Lamont Dodson Jr. from Suffern Senior High School in Airmont, NY

Kevin Dewing from St. Johns Prep School in Reading, MA

Brennan Meyers from Franklin County High School in Brookville, IN

Houston Dean Lawing from Hibriten High School in Lenoir , NC

Colt Munsey from Kokomo High School in Kokomo, IN

Elijah Paplanus from Huntley High School in Lake in the Hills, IL

Garrett Ramsey from Bedford-North Lawrence High School in Fayetteville, IN

Aj Head from Heard County High School in Franklin, GA

Brandon Solomon from Bartlett Yancey High School in Prospect Hill, NC

Men's Basketball


Rytis Dambrauskas from Kedainiai

Maliq Khahlil Smith from Southwood High School in Shreveport, LA

Jordan L. Jones from Naaman Forest High School in Garland, TX

Chris Godfrey from Interstate 35 High School in Saint Charles, IA

Andrew Anderson from Galesburg , IL

Jack Kusters from Lansdale Catholic High School in Quakertown, PA

Matthew Stiff from Northwest High School in Justin, TX

Moses Okorie Nueman III from South Point High School in Mount Holly, NC

Evan Matthew King from Wendell , NC

Jamal Rice from Greer High School in Greer, SC

Women's Basketball


Emily L Earhart from Riley County High School in Manhattan, KS

Jenna Trainer from Green High School in UNIONTOWN, OH

Skylar Shaulis from South Seneca High School in Ovid, NY

Jalisa Lee from Jacksonville, FL

Maya Allmond from Tuscarora High School in Frederick , MD

Takiya Britton from Eldorado High School in Eldorado, IL

Kaitlyn Nicole Liston from Warren High School in Little Hocking, OH

Jaeda J Haddock from Alcovy High School in Covington, GA

Hallie Dicus from Sioux city, IA

Amanda Erie from Orchard Park High School in Orchard Park, NY

Men's Diving


Kyle J Campbell from Miamisburg High School in Maimisburg , OH

Wesley Ahart from Souderton Area Senior High School in Telford, PA

Tyler Foster from Wooster High School in Wooster, OH

Benjamin Rader from Greenfield-Central High School in Greenfield, IN

Emma Disse from Detroit Lakes Senior in Detroit Lakes, MN

Luke Cheetham from Olentangy Orange High School in Lewis center , OH

William Johnston from Millard West High School in Omaha, NE

Cameron Ted Poe from Western High School in russiaville, IN

Cole Greashaber from Blue Springs South High School in Lee's Summit , MO

Timothy Domashevich from Smoky Hill High School in Centennial , CO

Women's Diving


Kali Rene Lechtanski from Howell High School in Pinckney, MI

Nadia Kabbej from Spanish River Community High School in Boca Raton, FL

Cathriona Heneghan from Oak Lawn Comm High School in Oak lawn , IL

Peyton Ekman from Shanley High School in Fargo, ND

Cassie Graham from Clarksburg High School in Germantown, MD

Taylor Watson from Wesley Chapel High School in Wesley Chapel , FL

Margaret Martin from Minnechaug Regional High School in Hampden , MA

Carolyn Hagler from Grand Blanc Community High School in Grand Blanc, MI

Emma Kerro from Huron High School in huron, OH

Caitlyn Coady from Bishop Feehan High School in North Attleboro , MA

Men's Track and Field, XC


Selim Gilon from Lakeview Secondary in Cottonwood, MN

Jacob Waranauckas from Northville, MI

Francis O'Brien from Kellenberg Memorial High School in Long Beach, NY

Thomas Leo Manley from Southern Columbia High School in Catawissa, PA

Edward O'Melia from Hackettstown High School in Hackettstown , NJ

Scott Jeffrey Rathbun from Keene High School in West Chesterfield, NH

Ryan Estes from Clark Montessori High School in Cincinnati , OH

Joshua Bauman from Grand Rapids Christian High School in Lowell, MI

Tayvion Benton from Elyria High School in Elyria, OH

Spencer Ray Daugherty from Nazareth Area High School in Wind Gap, PA

Women's Track and Field, XC


Meissa Neumann from The Woodlands College Park High School in Spring, TX

Annaliese Waugh from Leavenworth Senior High School in Leavenworth , KS

Ashlee Marie Vergez from Syosset Senior High School in Syosset, NY

Aleksandra Petrova from William Aberhart High School in Calgary, AB

Sophie Lasswell from Oak Ridge High School in spring, TX

Emily L Earhart from Riley County High School in Manhattan, KS

Olivia Blacker from Hamilton High School in Chandler, AZ

Allison Leann Sodek from Temple High School in Temple, TX

Cheyenne St Lewis from Lake Mary High School in Longwood, FL

Amber Schweitzer from Governor Mifflin Senior High School in Shillington, PA

Women's Field Hockey


Nadia Sostek from Clark High School in Wenham, MA

Jenna Michele Weston from Port Byron Senior High School in Auburn, NY

Julia M Battino from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Maran E Lee from Riverbend High School in Fredericksburg, VA

Amanda R Strenk from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY

Elsa Lopez from Middletown High School South in Middletown, NJ

Mariah C Tovar from Passaic Valley High School in Totowa, NJ

Courtney Lynn Austin from Lansdowne High & Academy of Finance in Baltimore, MD

Katherine Liebeskind from West Grove, PA

Rachel Ricard from Conant High School in Jaffrey, NH

Men's Football


Zachary Michael Helms from Lake Park High School in Medinah, IL

Daniel Uwaomah from River Ridge High School in woodstock, GA

Jack Allan Piller from King Philip Regional High School in Norfolk, MA

Grant Frederick from Carey High School in Carey, OH

McCormic Banks from Summerville High School in Sonora, CA

Dacorius J Jones from Baldwin High School in milledgeville, GA

Ohaji Williams from Chicago Military Academy High School in Chicago, IL

Braedon Mullins from Worthington Christian Schools in Cardington, OH

Gavin King from Franklin High School in Franklin, TN

Elijah Randall from Wilbur Cross High School in Hamden, CT

Men's Golf


Jonathan Suchoski from Plainfield, IL

Trey Massey from Lander , WY

Colin Szalai from Elyria Catholic High School in Avon, OH

Jacob Michael Simone from Gahanna, OH

William Christianson from Hot Springs High School in Hot Springs, SD

Brendan Cobb from Central High School in Cheyenne, WY

John Stokes from Dickson County High School in Dickson, TN

Andrew Plucinski from Taft High School in Chicago, IL

Gavin Fox from Grand Island Central Catholic in Grand Island, NE

Evan Gaeta Diesfeld from Francis Howell High School in SAINT CHARLES, MO

Women's Golf


Samantha Ackerman from Clyde High School in Fremont, OH

Cecelia Dillon from Vermilion High School in vermilion , OH

Alexis Montgomery from Maumelle, AR

Cassidy Thompson from North Harrison High School in Depauw, IN

Jennifer Lutz from North Royalton High School in North Royalton, OH

Kaitlyn Jackson from Butler High School in Vandalia, OH

Keilani Doss from Hudsonville High School in Hudsonville, MI

Sophia Koester from Grandview Heights High School in Columbus, OH

Riley Redell from Erie High School in Erie, IL

Christina Holly Wood from Hoffman Estates High School in Hoffman Estates, IL

Men's Ice Hockey


Payton Jerome from Regina, SK

Veer Kaushik from Naperville North High School in Naperville, IL

Seth A Gehrke from Phillips High School in Phillips, WI

Holt Schwarm from Westerville, OH

William Andrew Fortugno from Milton High School in Milton, GA

Christopher James Leonardo from Jefferson High School in Oak Ridge, NJ

Adam Michael Trunko from Chaminade College Prep School in Wildwood, MO

Ryan Paul Ostin from Verrado High School in Avondale, AZ

Brian Schnelzer from Carmel High School in Carmel, IN

John Edward Anthony from Don Bosco Prep School in Wanaque, NJ

Women's Ice Hockey


Ali McFadden from Potsdam, NY

Rose Nelson from Middletown High School South in Middletown, NJ

Katelyn Marie Brezniak from Toms River, NJ

Madison Warren from Delta, AL

Livia Angioletti from Immaculate Heart Academy in Old Tappan, NJ

Grace Alexandria Parker from Berkshire School in Johnstown, NY

Cayla Shaylee Sherman from Watchung Hills Regional High School in Dunellen, NJ

Kristy Boyd from Council Rock High School South in CHURCHVILLE, PA

Breanna Kay Crosson from Big Rapids High School in Big Rapids, MI

Camille Chan from St. Joseph's College in Toronto, ON

Men's Lacrosse


Braden Ross from Westwood High School in Austin, TX

Quinn Patrick Hunt from Murrieta Valley High School in Murrieta , CA

Samuel J. Shroder from Bellbrook High School in Bellbrook, OH

Jamie Alloway from McDowell Ihs in Erie , PA

Joshua Schultze from Cedar Park High School in Cedar Park, TX

Parker D. Burns from Birdville High School in Hurst, TX

Harman Kessinger from North Paulding High School in Acworth, GA

Dominic D Rocco from Pickerington High School Central in Pickerington, OH

Ryan Thomas Sarka from Lebanon High School in Lebanon, OH

Sean Ballogg from Boulder Creek High School in Phoenix, AZ

Women's Lacrosse


Antanea Walker from Nyack Senior High School in Nyack, NY

Jenifer Gomez from Norcross High School in Norcross, GA

Nele Radons from Schaumburg High School in Schaumburg, IL

Selena Hernandez from Norco High School in Norco, CA

Chloe Nott from North Country Community College in Tamworth, NY

Melanie Dumas from Buffalo Senior in Hanover, MN

Adelyn Windham Ryan from East Coweta High School in Newnan, GA

Mackenzie Maiorano from Walled Lake Northern High School in commerce, MI

Sydnee Saksa from Pickerington High School North in Pickerington, OH

Mariah C Tovar from Passaic Valley High School in Totowa, NJ

Men's Rowing


Ryan Hansen from Buena High School in Ventura, CA

Joshua Eugene Joyce from Pioneer High School in Ann Arbor, MI

Zachary Gribble from St. John's Jesuit High School in Maumee, OH

Erik K Spinka from Fairfield College Prep in Southport, CT

Daniel Patrick Timoney from La Salle College High School in Wyndmoor, PA

Ryan Scott Wilkerson from Westminster, CA

Anthony Frascella from Greenwich, CT

Tyler Parnell from St. Augustine Prep in brigantine, NJ

Audrey Gates--Coxswain from Miramonte High School in Orinda, CA

Jacopo Bertone from Castiglione Olona

Women's Rowing


Ranait Susan Fitzgerald from Asheville, NC

Kristina McCarthy from South Portland High School in South Portland, ME

Desiree O Jason from Hazelwood West High School in Hazelwood , MO

Karen Undset from Stavanger

Catherine Halloway from Our Lady of Mercy Academy in Oyster Bay, NY

Megan Thedinga from Rancocas Valley Regional High School in Lumberton, NJ

Hali Hanley from Culver Academics in Culver, IN

Isabelle Keren from New Albany High School in New Albany, OH

Samantha N Richelsoph from Hamilton High School in Chandler, AZ

Abigail Moore from Liverpool High School in North Syracuse, NY

Men's Soccer


Patricio Saldana from A & M Cons High School in College Station, TX

John Mekhi Campbell III from King Senior High School in Tampa, FL

T'shad Selvon from St.joseph

Kyle Mascarenhas from Calvary Christian Academy in Coral Springs , FL

Clifton Bundy from Griffin High School in griffin, GA

Jeremiah Logan Miller from South Central High School in Winterville, NC

Jose Luis Fuentes from Deland High School in DeLand, FL

Mit Patel from Hot Springs High School in Hot Springs, SD

Tyler Pryor from Fort Worth Christian School in Roanoke, TX

Samuel Korte from West Orange High School in Winter Garden, FL

Women's Soccer


Emma Grace Thompson from Indian Land High School in Indian Land, SC

Chloe Nott from North Country Community College in Tamworth, NY

Rianna J Orello from Fayetteville Academy in Fayetteville, NC

Gloria Medina from Oak Creek High School in Oak Creek, WI

Cristian Rivas from Harding University High School in Charlotte, NC

Alysia A Inosencio from Pine Ridge High School in Deltona, FL

Rachel A Bolick from Trinity High School in Trinity, NC

Shai-Anne Swaby from Burlington Central High School in Burlington , ON

Taylor Brogdon from Georgia Christian School in valdosta, GA

Alexxis Saucedo from Commerce City , CO

Women's Softball


Alexis Ramos from Merrillville High School in Merrillville, IN

Maddi Evans from Madison-Grant High School in Fairmount, IN

Amilia Hall from Madison Consolidated High School in Madison, IN

Ashlyn Tommas from Monroeville High School in Willard, OH

Emma K Castlevetere from Nardin Academy High School in Clarence, NY

Kasyn Renee Scarantine from Westerville-North High School in columbus, OH

Grace Katherine Harlin from Okaw Valley High School in Findlay, IL

Holly R Bathje from Stillman Valley High School in Davis Junction , IL

Ali Anderson from Eastbrook High School in Marion, IN

Aislinn Strusz from West Aurora High School in Aurora, IL

Men's Swimming


Norman Preciado from Montclair High School in Ontario , CA

Jack T Neeley from Fleming Island High School in Fleming Island, FL

Victor Edwards from Southwest Prep School in San antonio , TX


Cameron Yelverton from Crowley High School in Fort Worth, TX

Joshua Calderon from Brackenridge High School in San Antonio, TX

Patryk Winiatowski from Bydgoszcz

Seth Tyler from Harding High School in Marion, OH

Jacob Willhelm from Granite Hills High School in El Cajon, CA

Jack Venker from Cy-Fair High School in Cypress, TX

Women's Swimming


Eva Barber from Las Cruces High School in Las Cruces, NM

Anastasia Janiszewski from Washougal High School in Washougal , WA

Desiree O Jason from Hazelwood West High School in Hazelwood , MO

Courtney Clarke from Rahway High School in Rahway , NJ

Jewell Kate Burson from The Heritage School in Carrollton, GA

Madison Lekes from Hardin Valley Academy in Knoxville, TN

Sareena Ash-Lynn Barker from Broken Arrow High School in Broken Arrow, OK

Lucy Rocha from Columbus High School in Columbus , NE

Grace Schroeder from Sandalwood High School in Jacksonville, FL

Morgan Merrell from Irvine High School in Irvine, CA

Men's Tennis


Omosesan Adebamgbe from Lower Merion High School in Philadelphia, PA

Brandon Sze from South Windsor High School in South Windsor , CT

Taha Akhtar from Willowbrook High School in Villa Park, IL

Eric Kubiak from Cheektowaga High School in Buffalo, NY

Savana Hayward from Harrisonville High School in Harrisonville, MO

Lorenzo Catini from Rome, AL

Nick Galasso from Cherokee High School in Canton, GA

Mauricio Hage from Saint Joseph Academy in Brownsville, TX

Dimitri Ingrassia from Aix-en-Provence

Brendan McKnight from Burrell High School in Lower Burrell, PA

Women's Tennis


Carly Bailiff from Boswell High School in Fort Worth, TX

Julia Merlin from Pinhais

Autumn Roberts from Traverse City Central in Williamsburg, MI

Annaliese Waugh from Leavenworth Senior High School in Leavenworth , KS

Megan Karrow from East Ridge High School in Woodbury, MN

Annie Lynn Serkes from Sacred Heart Academy in Garden City, NY

Hannah Matthews from Cardinal Mooney High School in Canfield, OH

Amanda Baca from las cruces, NM

Lauren Fridley from Spotswood High School in Harrisonburg , VA

Nika Zupancic from Otocec

Men's Volleyball


Alec Charles Lehnert from Sachem High School North in Lake grove, NY

Spencer Andrew Isley from Redondo High School in Redondo Beach, CA

Christopher Bisgaard Calder from Great Oak High School in Temecula, CA

Joshua T White from Bishop Sullivan Catholic High School in Chesapeake, VA


David Chou from St. Margaret S Episcopal School in Toronto, CA

Parker Powell from Lindbergh Senior High School in St. Louis, MO

Cade Wilfert from Mountain View High School in Mesa, AZ

Cristian R Garcia from Ceres High School in Ceres, CA

Luis Zavala from Lincoln-Way East High School in Frankfort, IL

Women's Volleyball


Sydney Brandenburg from West Carrollton High School in kettering, OH

Miryana Pandeva from Razlog

Margarita Perez-Maza from Guaynabo

Moerani Maire from LaPorte, TX

Stephanie L Roughan from East Stroudsburg Senior High School North in Bushkill, PA

Brooke Gurganus from Camden County High School in Camden, NC

Jordan Madison Celestine from Dutchtown High School in Stockbridge, GA

Camryn Nicole Flores from Calallen High School in Corpus Christi, TX

Marialena Bampiri from Whitfield School in Saint Louis, MO

Carly Connor from Duchess Park Secondary in Prince George, AL

Men's Water Polo


Andrew V Burda from Palos Verdes High School in Palos Verdes Estates, CA

Anthony J Tolbert from Buchanan High School in Clovis, CA

James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

Alec Johnson from Olympia High School in Windermere, FL

Satoshi Michael Shinkawa from Kingsburg High School in Kingsburg, CA

Joseph Langford from Mt. Whitney High School in Visalia, CA

Jonathan Garcia from Schurr High School in Commerce , CA

abe des from Ernest W. Seaholm High School in san diego, CA

Jordan J. DiLuccia from Tesoro High School in Rancho Santa Marg, CA

Elijah William Grimaldi from Alameda High School in alameda, CA

Women's Water Polo


Audrey Jane Poor from Hamersley

Zoe Corinne Johnson from Valhalla High School in La Mesa, CA

Madeline Larson from Mountain Crest High School in Wellsville, UT

Madalyn Claire Vincent from Lutheran High School - Orange County in Corona, CA

Rebecca Jane Reynolds from Justin-Siena in Napa, CA

Madeline Schwegler from Ramona High School in Ramona, CA

Brooklynn Hill from Rancho Cucamonga High School in Rancho Cucamonga, CA

Sydney Brightenburg from Polytechnic High School in Long beach, CA

Harper Ryan Daniels from Fenwick High School in La Grange, IL

Christina Maria Doherty from Santa Margarita Catholic High School in Foothill Ranch, CA

Men's Wrestling


Alex Kiester from Freedom High School in Lutz, FL

Raymond Patrick Haverty IV from Deland High School in Deland, FL

Luke Champion from Tullahoma High School in Tullahoma, TN

Payton Binns from Lemon Bay High School in Port Charlotte, FL

Christopher Robert Bolletino from Haddonfield Memorial High School in Haddonfield, NJ

Joey A Sanchez from Graham High School in Saint Paris, OH

Robert Rosen from West Morris Central High School in Long Valley , NJ

Ahmad Hakeem Sharif from Roger L. Putnam Vocational Tech High School in Springfield, MA

Eli Wilson from Nauset Regional High School in Brewster, MA

Thomas McCane from Brooksville, FL

Women's Wrestling


Taylor Hites from Benjamin Logan High School in Belle Center, OH

Dempsi Talkington from River View High School in Kennewick , WA

Khena Walker from Hamilton High School in Hamilton, MT

Renee dawn Richter from Monroe Central High School in woodsfield , OH

Ciyree Sams from Kelso High School in kelso, WA

Sierra Lynn Alfonso from Serrano High School in Victorville, CA

Trinity Portales from Saginaw, TX

Aunya Carpenter from Concrete High School in Concrete, WA

miriam ahedo from Alisal High School in SALINAS, CA

Vanessa Ceja from Winters High School in Winters , CA

You might also like…

Athletic

The Effects of Not Getting Enough Sleep and Proper Nutrition

Getting enough sleep and eating nutritious food sounds like a no-brainer but you would be surprised by how many athletes on a regular basis neglect to get a solid night of sleep and good nutrition. Your body is your machine.  Just like a...

Athletic

BeRecruited Top 10 for May 2014

Baseball Caleb Norman from Kings Academy in Woodstock, GA Raymond Fernandez from Gateway High School in Kissimmee, FL Blake Baker from Oak Forest Academy in Tickfaw, LA Jeramey Hagstrom from Faith Baptist Christian School in Valrico,...

Athletic

BeRecruited Top 5 for July 2013

BeRecruited is excited to announce the BR Top 5 for the month of July! Over the summer months, these proactive athletes continue to update their profile increasing college coach views. Within this list the most representative states...