See all resources

BeRecruited Top Ten for November 2019


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in November. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Joshua Jimenez from Boonton High School in Lincoln Park , NJ

Jackson Kent from Pace High School in pace , FL

Anson Graumann from South Broward High School in Plantation, FL

Luke Niederst from Solon High School in Solon, OH

Victor Delacruz from Viera High School in Melbourne , FL

Tyler Aberg from Lakewood Ranch High School in Bradenton, FL

Connor J Leach from Berkeley Prep School in Tampa, FL

Ryan Cuthbertson from St. Joseph's Prep School in Havertown, PA

DeAnthony Velez from John Marshall High School in Oklahoma City , OK

Isaiah Hart from Mckeesport , PA

Men's Basketball


Marquise Irvin Johnson from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Dylan Patrick Rhoads from Parkland Senior High School in Allentown, PA

Rory Morgan from St. Vincent De Paul High School in Petaluma, CA

Logan Rawlings from Atlantic Shores Christian in Chesapeake, VA

Andrew Cisneros from Midwood High School in brooklyn, NY

Jackson Henry from Frederick Douglass High School in Upper Marlboro, MD

Jon Nwalu from Monroe Woodbury High School in New York, NY

Dennis Barksdale from Berean Baptist Christian School in Rockford , IL

Hunter Wilson from Manchester, NJ

Gabriel Gibson from Smithtown Christian School in Bay Shore, NY

Women's Basketball


Elizabeth Grace Opell from Boyd County High School in Catlettsburg , KY

Alexandria Swift from Vincent Memorial Catholic High School in Calexico, CA

Destiny Gridley from Fairfield, IA

Lauren Robinson from Henrico High School in Richmond, VA

Zenevieve Coronado-Casebolt from Pioneer High School in Woodland, CA

Karmen Long from Olentangy High School in Lewis Center, OH

Julia Seidel from Newman High School in Wausau, WI

Emily Sutton from Bishop Noll Institute School in Hobart, IN

Suvannah Freitas from Cienega High School in Tucson, AZ

Kylie Grant from Millennium High School in Goodyear, AZ

Men's Diving


Jakob Marrone from Jesuit High School in Sacramento, CA

Kole Cannon from Parkland Senior High School in Fogelsville, PA

Gabriel Costa from Friendswood High School in Friendswood , TX

Indigo Flynch from Landstown High School in VIRGINIA BEACH, VA

James Pickens from Tom Clark High School in San Antonio, TX

Joseph Stocking from Leeds

Dawson Mozisek from St. Joseph High School in Victoria, TX

Noah Clipman from Governor Mifflin Senior High School in Mohnton, PA

Brendan Griffiths from Easton Area High School in Easton, PA

Skylar W Migon from Gulliver Schools Inc. in Miami, FL

Women's Diving


Holly Waxman from Leeds

Kara Petitt from Academy of the Holy Names High School in Tampa, FL

Mia Elizabeth Kocela from Bethlehem Catholic High School in Saskatoon, SK

Dasha Elizabeth Toth from Ankeny High School in Ankeny, IA

Samantha Jo Mersnick from Orchard Farm Senior High School in st. charles, MO

Jayden Elise Hood from Ponderosa High School in Castle Rock , CO

Marialis Kwak from Hopewell Valley Central High School in Pennington, NJ

Kat Harrar from Episcopal Academy in Devon, PA

Kylie Palian from Aurora High School in Aurora, OH

Deborah Alejandra (Ali) Asbury from Turpin High School in CINCINNATI, OH

Men's Track and Field, XC


Koby Gerving from Anna High School in Anna , TX

Nathan Daniel Mast from West Noble High School in Ligonier, IN

Amanda Trier from Sycamore High School in Sycamore, IL

Parker Comisac from Jacksonville High School in Jacksonville, AL

Jordan Brower from Zeeland West High School in Zeeland, MI

Carlos Zubia from Timber Creek High School in Fort Worth, TX

Toby Scott Kirkpatrick from Amarillo High School in Amarillo , TX

Abhishek Naidu Jakkula from William Mason High School in Mason, OH

David Waters from Avon Grove High School in West Grove, PA

Carter Alan Winterlin from North Scott Senior High School in Eldridge, IA

Women's Track and Field, XC


Kimberly Mercado from Coolidge High School in Coolidge, AZ

Martha Shomsky from Grand Rapids, MI

Emily Field from Ilkley

Cherise Schultz from Marion Center Area High School in home, PA

Faith Reicher from Wichita, KS

Kristin Sutton from Gosnell High School in gosnell , AR

Natalie Katz from West Senior High School in Iowa City , IA

Emily Bardwell from Brunswick High School in Brunswick, OH

Emily Defelice from Jamestown High School in williamsburg, VA

Keyli Gomez from St. Brendan High School in Doral, FL

Women's Field Hockey


Perry Morton from Telstar High School in Andover, ME

MacKenzie A Healy from Bethel High School in Bethel, CT

Heather Rohr from Merrimack High School in Merrimack, NH

Remy Niland from Marshfield High School in Green Harbor , MA

Kalea R Ferguson from Bishop McDevitt High School in Harrisburg, PA

Michala Taylor from Powhatan High School in Powhatan , VA

Dylan Beegal from Neshaminy High School in Langhorne , PA

Meghan Doctor from Manchester High School in Whiting , NJ

Jenna DeLucca from Gilford High School in Gilford, NH

Isabella Fredriksen from Hamburg High School in hamburg, NY

Men's Football


Nathen James Sanders from TAYLOR, MI


Hector Pastor from South Miami Senior High School in Miami , FL

Owen Gresham from Holy Spirit High School in Brigantine, NJ

Jake Walker Green from Preble Shawnee High School in Camden , OH

Nathan Parker from Needles High School in Needles, CA

Jayden Hollis from Famu Drs in Tallahassee , FL

christopher johnson jr from Palm Beach Lakes High School in LAKE WORTH, FL

Adrien McCarter from Dunbar High School in Fort Myers, FL

Marlon Creary jr from Freedom High School in Tampa, FL

Men's Golf


Sam Frericks from Quincy Notre Dame High School in Quincy, IL

John David Schubert III from Nashville Comm High School in Nashville, IL

Logan LEICHTAMER from Sandy Valley High School in Magnolia , OH

JUAN FERNANDEZ DE MESA from El Puerto de Santa Maria, Cadiz, Spain

Ethan Andrew Schrader from Logan-Hocking High School in Logan, OH

Nicholas Christiansen from Westside High School in Cypress, TX

Sam McWilliams from Mount Vernon High School in MCCORDSVILLE, IN

Hunter Holloway from Plant Senior High School in tampa, FL

Liam J ORourke from Round Rock High School in Round Rock, TX

Adam Varela from Monmouth Regional High School in TINTON FALLS, NJ

Women's Golf


Maddison Hess from Circleville High School in circleville, OH

Phloy Wongvilart from Zeeland West High School in Zeeland, MI

Leslie Grace Hill from Clear Springs High School in League City, TX

Emily Jensen from Kearney Senior High School in Kearney, NE

Bergen Senf from Fairmont High School in Fairmont, MN

Sydney Willingham from Rock Bridge Senior High School in Columbia , MO

Sheila Ann Ksenia McGrath from Benilde-St. Margaret's School in Edina, MN

Becca Chamberlin from Winchester Community High School in winchester, IN

Chatham Betz from Keller High School in Keller, TX

Madison Lara from Verona, PA

Men's Ice Hockey


Vincent Foresta from Monroe Township High School in monroe, NJ

James Kulp from Unionville High School in West Chester, PA

Samuel Amaral from Western Laval High School in Laval, QC

Caleb Boylan from Michipicoten High School in Wawa, ON

Alexander Hunt from Notre Dame High School in Batavia, NY

Ryan Ennis from Hilliard Bradley in Hilliard, OH

Thomas Murphy McKiernan from Saratoga Springs High School in Wilton, NY

Jack Gormley from Mansfield High School in mansfield, MA

Zachary Thomas Steele from Fairview High School in Bowling Green, KY

Nolan Robert Weber from Harbor Creek Junior/Senior High School in Erie, PA

Women's Ice Hockey


Bridget Emerson from Convent of the Visitation School in Mendota Heights, MN

Hayley Szymanowski from Preston High School in Cambridge , ON

Caitlin Donohue from St. Anthony Village Senior in MINNEAPOLIS, MN

Lacey Eden from Archbishop Spalding High School in Annapolis, MD

Rivers Morris from Thayer Academy in Braintree, MA

Shannon Burke from Melrose, MA

Samantha Garrison from Culver Academics in Culver, IN

Claire O'Shaughnessy from Loyola Academy in Evanston , IL

Mackenzie Johnston from Delta, BC

Charley Wing from Mother Teresa Catholic Secondary School in Huntsville, ON

Men's Lacrosse


T.J. Brei from Victor Senior High School in Victor, NY

Kari Dunlap from Naperville North High School in Lisle, IL

Kevanni Daniels from New Hanover High School in Wilmington , NC

Ethan Oconnor from Arrowhead High School in Hartland , WI

Brandon Michael Heath from John Marshall High School in Moundsville, WV

Kellen Newman from St. Xavier High School in West Chester, OH

Tommy Allegretto from Walter M Williams High School in Burlington, NC

Logan Seals from Bellarmine Prep School in Bonney Lake, WA

Ryan Pierce from Toledo, OH

Kaleb Morris from Oldham County High School in LaGrange, KY

Women's Lacrosse


KATIE DRESHER from Springboro High School in Springboro, OH

Kiersten DeCamp from Bay Shore Senior High School in Bay Shore, NY

Brittneyann 'BA' Madison Hoover from Osbourn High School in Manassas, VA

Samantha Aben from Lake-Lehman Junior/Senior High School in Shavertown, PA

Sydney Mackenzie from Collegium Chater School in Coatesville, PA

Jayla Tamara Richards from Duval High School in Bowie, MD

Emma U from Totino-Grace High School in Andover, MN

Jessica Harris from Decatur High School in Decatur, GA

Jill Bushinsky from Parkland Senior High School in Allentown, PA

Kennadie Minerich from Montrose High School in Montrose, CO

Men's Rowing


Owen Gresham from Holy Spirit High School in Brigantine, NJ

Tom White from Duxbury High School in Duxbury, MA

Jordyn Charles Lewis from Virgil Grissom High School in Hunstville, AL

Darren Frankel from Eastern High School in Voorhees, NJ

Cal Wilson from The Lawrenceville School in Skillman, NJ

Jack Alexander from Christian Brothers Academy in latham, NY

Ryan Powis from Cherry Creek High School in Lone Tree, CO

Sam Scott from Ithaca High School in Ithaca, NY

Chad Noyes from Moorestown High School in Moorestown, NJ

Henrik Polatsek from Pine Crest School in Boca Raton, FL

Women's Rowing


Jillian Rae Oncay from Holy Family Catholic High School in Minnetonka, MN

Isabel Bushey from Ponte Vedra High School in Ponte Vedra Beach, FL

Ally Kowalik from Springfield Township High School in Oreland, PA

Maeve Hannan from Montclair High School in MONTCLAIR, NJ

Mackenzie Brianne Dinga from T C Roberson High School in Arden, NC

Allison Suzanne Lea from Yorktown High School in Arlington, VA

Ashley Kraynak from Larkspur, CA

Ella Keefer from Casa Grande High School in Cotati, CA

Maya G Jacobsen from Haddon Township High School in Haddonfield, NJ

Oona Zilavy from Garfield High School in Seattle, WA

Men's Soccer



Thierry Bueno from The Colony High School in The Colony, TX

Koffi Kadjo from Manchester Memorial High School in Manchester, NH

Ben Bullen from York Catholic High School in Red Lion, PA

Justin Christopher de Mey from Zevenbergen , FL

victor sayde from Ridgefield Memorial High School in ridgefield, NJ

Emiliano Ramirez from The Colony High School in The colony, TX

Bryce Hargrove from Tuslaw High School in North Lawrence, OH

Kevin Alvarez from Somerset Academy Charter High School in Homestead, FL

Hayden Domingo from Yulee High School in Yulee, FL

Women's Soccer


Briana Johnson from Kecoughtan High School in Hampton, VA

Nicole Benesch from Waidhofen an der Ybbs

Alissa Gray from Lincoln High School in Lincoln, AL

Lily Parris from Stevens High School in Rapid City, SD

Kalie Blaising from Madison High School in Mansfield, OH

Natalie Huffman from Poteet High School in Mesquite, TX

Madison Grandys from Yorkville High School in Yorkville , IL

Victoria Vosburg from Lincoln Secondary in Cloquet , MN

Jocelyn Timlin from Bentworth Senior High School in Scenery Hill, PA

Fabrienne Maryse Foster from Jamaica Queens, NY

Women's Softball


Camille Smith from Jackson Community College in Jackson, MI

Avery Olafson from Sheboygan Falls High School in Sheboygan , WI

Rachel Ida Rowold from Clearwater High School in Piedmont, MO

Georgia Waddell from Mariner High School in Cape Coral, FL

Holly Jessen from Baxter High School in Baxter, IA

Kaylie Hynes from Curtis High School in STATEN ISLAND, NY

Mallory Loftus from Lynnville-Sully High School in Searsboro, IA

Antonia Greco from Susan E. Wagner High School in Staten Island, NY

Nicole Mandizha from Spruce Creek High School in Port Orange, FL

Riley May Brown from Elgin High School in Prospect, OH

Men's Swimming


Charles Neal from Burlington High School in Burlington, CO

Jake S Moretti from East Ridge High School in Clermont, FL

Khane Upton from Anchor Bay High School in New Baltimore, MI

Justen J Lopez from Levittown, NY

George Aschenbeck from Victoria, TX

Randy McCloskey from Fitch High School in Youngstown , OH

Eric Potter Jr. from Odem, TX

JAKE BAIR from Clearwater Central Catholic High School in Clearwater Beach, FL

Naeem Sbaiti from Cumberland Valley High School in Enola, PA

Garrett Edward McCord from Clover High School in Clover, SC

Women's Swimming


Kayla C Kreger from St. Ursula Academy in Sylvania, OH

Cherise Schultz from Marion Center Area High School in home, PA

Reanne Reida from Southwest High School in Lincoln, NE

Vanessa bellio from Silverthorn Collegiate Institute in MISSISSAUGA, ON

Analynn Bullock from Center Senior High School in Kansas City, MO

Sarah Williams from Lawrence Central High School in Indianapolis, IN

Emily Waldo from Jennings County High School in North Vernon, IN

Genevieve Valdez from Verdugo Hills Senior High School in Arleta, CA

Olivia Helms from Holland Christian High School in Grandville, MI

Alexis Kidchob from Rutherford High School in Rutherford , NJ

Men's Tennis


Neil Badlani from Cincinnati Country Day School in Loveland , OH

Ethan Fry from Camden Central High School in Camden, TN

Carter Thurston from Sky View High School in Smithfield, UT

Matthew W Birchmeier from Flushing High School in Swartz Creek, MI

Matty Poche from Lutcher High School in Convent, LA

Hassan Basharat from Harvard High School in Croydon, IL

Maximilian Fuligni from Fairfield College Prep in Southport, CT

Nikolas Warnholtz from Culver Academics in Culver, IN

Anthony Prokurat from Red Bank Catholic High School in Manalapan, NJ

Isaac Kiiza from Henninger High School in Syracuse, NY

Women's Tennis


Brylee Jackson from Parkersburg High School in Parkersburg, WV

Casey Tay from Perth, Australia

Samantha Hubbard from Hereford High School in Hereford, TX

Cinthia Gonzalez from Milwaukee, WI

Ariana Ruvalcaba from Elkton, VA

Megan Kopitzke from Summit High School in Spring Hill , TN

Juliette Wagner from Lansing High 9-12 in Leavenworth , KS

Charlotte Ava Forman from Paul D. Schreiber Senior High School in Port Washington, NY

Maddison Lynn Wagner from Allegan High School in Allegan, MI

Rosario Gonzalez from Lindsay Senior High School in Porterville, CA

Men's Volleyball


Mason McKinney from Tampa, FL

Joshua C Bastin from Desert Oasis High School in Las Vegas, NV

Sebastian Herbst from Melbourne

Alex Vidas from Plum Senior High School in Plum, PA

Brennan Morse from Simsbury High School in Simsbury, CT

BARTOSZ SLAWINSKI from Poland Junior/Senior High School in Radom Poland, NY

Juan Marrufo from Kyle, SD

Joshua Delva from Monsignor Edward Pace High School in Miami, FL

Mark Douglas Autry from Monacan High School in Midlothian , VA

Deimantas Gilys from Jones College Prep High School in Chicago, IL

Women's Volleyball


Kassidy Hudson from Aurora High School in Aurora, NE

Jordan Weir from Millbrook High School in Winchester, VA

Faith Krabbe from Mundelein Cons High School in Long Grove, IL

Emily Jacobson from Orlando Christian Prep in Oviedo, FL

Samantha A Coron from Oconto Falls High School in Abrams , WI

Anna Gawron from Plainfield North High School in Plainfield, IL

Mallory Loftus from Lynnville-Sully High School in Searsboro, IA

Lauren A Montgomery from Troy Christian High School in West Manchester, OH

Shannon Salo from Northern High School in Dunkirk, MD

Lea Morris from Avon High School in Avon, OH

Men's Water Polo


Michael Rahner from Cathedral Prep School in Erie, PA

Bodhi Kelley Bowden from Clovis North in Fresno, CA

Joseph M Starr from Garces Memorial High School in Bakersfield, CA

Anas Chouai from Brazoswood High School in Lake Jackson , TX

Ethan Bort from Chadwick School in Manhattan Beach, CA

Women's Water Polo


Nia Marie Payne from Granite Hills High School in Alpine, CA

Mia A Barr from El Camino High School in Oceanside, CA

Lauren McDougal from Rio Americano High School in Sacramento, CA

Alyssa Marisol Sorrells from Bell Gardens High School in Downey , CA

Nhu Ho from Independence High School in San Jose, CA

Kelly Villanueva from San Ysidro High School in San ysidro, CA

Morgan Weldon from Exeter High School in Exeter, CA

Carla Hanna from Monterey High School in Seaside, CA

Madelyn Sage from Castro Valley High School in Castro Valley, CA

Ireland La Munyon from Etiwanda High School in Fontana , CA

Men's Wrestling


Ezekiel Davis from Woodward Academy in Riverdale, GA

Kelvin Alexander Coker from Killeen High School in Fort Hood, TX

Mason Scott Marchbank from Sarasota Military Academy in Sarasota , FL

Trevor Jonathan Zeitner from Gig Harbor High School in Gig Harbor, WA

Jaeger Fulton from Roy High School in west haven , UT

James Watterson from Kellenberg Memorial High School in West Hempstead, NY

Barrett Haemker from La Cueva High School in Albuquerque , NM

Lucas John Walser from Skyview High School in nampa, ID

Marcus Baptiste from Flushing High School in Far Rockaway , NY

Thomas Caden Gore from James F Byrnes High School in Reidville, SC

Women's Wrestling


Cecilia Yepez from Del Valle High School in El Paso, TX

Skylar Scarlett from White Station High School in Memphis, TN

Isabella Garza from The Woodlands, TX

Julissa George from Deland High School in deland , FL

Mercedes Lea Benedick from Olathe East Senior High School in overland park, KS

You might also like…

Athletic

BeRecruited's Top 5 for April 2013

Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for April 2013! California, Texas & Pennsylvania  are the states represented with the most athletes in this month's list. BeRecruited Tip: To get more...

Athletic

BeRecruited Top 10 for May 2014

Baseball Caleb Norman from Kings Academy in Woodstock, GA Raymond Fernandez from Gateway High School in Kissimmee, FL Blake Baker from Oak Forest Academy in Tickfaw, LA Jeramey Hagstrom from Faith Baptist Christian School in Valrico,...

Athletic

BeRecruited Top 10 for August 2014

Baseball Alec Usher from Eastport-South Manor Junior/Senior High School in Manorville, NY Brett Arney from Phoenixville Area High School in Phoenixville, PA Trevor Banasiak from Linden High School in Fenton, MI Jordan Buckley from...