See all resources

BeRecruited Top Ten for November 2020


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in November. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Jack Robert Emery from Washington Academy in Cutler, ME

Matthew Courchaine from Loudoun Valley High School in Purcellville, VA

Jay Casey from Independence, OR

C.J. Allen from Deep Creek High School in Chesapeake , VA

Jay Parente from Frederick, MD

Clyde Dyson from Bryan County High School in Guyton, GA

Allen Mullinax from Meade Senior High School in Hanover, MD

James Garvey from The Villages High School in Ocala, FL

Owen Kissinger from Shippensburg Area Senior High School in Shippensburg , PA

Ryan Miller from River Hill High School in Clarksville , MD

Men's Basketball


Sean Williams from Wade Christian Academy in Melbourne, FL

Tyrice Parkman from Avon Middle High School in Brockton, MA

jared wilson from West Jefferson High School in New Orleans, LA

Gary Stu from Thomas Jefferson High School in Richmond, VA

OJ Jackson from Grafton High School in Yorktown, VA

Raymel Josue Encarnacion from Fort atkinson High School in Fort Atkinson , WI

Jordan Mensah from Edgemont Junior/Senior High School in Scarsdale, NY

Jasper L Clements from West Nassau County High School in Jacksonville , FL

Pierre Woods from Cheyenne High School in North Las Vegas, NV


Women's Basketball


Izabella Fabrizio from Wade Christian Academy in Melbourne , FL

Aniya Boland from Interboro Senior High School in GLENOLDEN, PA

Ashley Gutierrez from Veterans Memorial High School in Mission, TX

Bianca McDowell from Monsignor Edward Pace High School in Miami , FL

Alijah Velez from East Hartford , CT

Jacquelyn Terrazas from Canutillo High School in El Paso , TX

Sophie Pelton from Maine-Endwell Senior High School in Endwell, NY

desirea allesha smith from Olympia High School in orlando, FL

Alexa Ackerman from Marion Center Area High School in Clymer, PA


Men's Diving


Andrew Bennett from Memorial High School in Madison, WI

Ethan James Bennett from Highcliffe , AL

Vinny Traganza from Jackson High School in Massillon, OH

Nathan Seaney from Liberty High School in Bakersfield , CA

Ethan Huang from Queens High School Sci at York Coll in Flushing, NY

James Joseph Pickens II from Tom Clark High School in San Antonio, TX

John Chisholm from Macarthur High School in San Antonio, TX

Carter Sweigart from Governor Mifflin Senior High School in Reading, PA

Clay Foster from Kenston High School in Chagrin Falls, OH

William Scott Claus from Solon, OH

Women's Diving


Megan Beasley from Harrogate

Ciara Wheeler from Johnston Senior High School in Johnston, IA

Daniela Orta Castañeda from Naucalpan

Chloe Maria Niesz Kutsch from Roosevelt High School in Kent, OH

Molly Gordon from Richwoods High School in Peoria, IL

Greta L. Snukis from Pottsville Area High School in POTTSVILLE, PA

Courtney Stanbury from Keller High School in Keller, TX

Noa Dijstelbloem from Strath Haven High School in Rose Valley, PA

McKenzie Dunigan from Lake Howell High School in Oviedo, FL

Sephora Ford from Sheffield

Men's Track and Field, XC


Sencere E Talley from Bloomington High School in Bloomington, IL

Darius Frailey from McCaskey Campus in Lancaster, PA

James Polisena from Albertus Magnus High School in Stony point , NY

Connor Makara from Pleasant Valley High School in Kunkletown, PA

Noah Blaz from Chippewa High School in Doylestown, OH

vasant fong from Neuqua Valley High School in Naperville, IL

Haydon Patrick from Durant High School in Plant City, FL

Jacob Beard from Lee County High School in Leesburg , GA

Nate Benson from Lafayette High School in Williamsburg, VA

Aaron Elijah Yeroushalmi from Roslyn High School in Roslyn Heights, NY

Women's Track and Field, XC


Giselle Grace Obergfell from Mainland Regional High School in Northfield, NJ

Peyton Pogge from Tri-Center High School in Neola, IA

Larissa Fitzgibbons from Onondaga High School in Syracuse, NY

Amirah Deloris Beasley from Washington Township High School in Sewell, NJ

Cynthia Ortiz from West Boca Raton Community High School in Boca Raton , FL

Zeyonna Christine Davis from Cherry Hill High - East in Cherry Hill , NJ

Maryn Lazar from Valparaiso High School in Valparaiso , IN

Ella Ashby from Northern Garrett High School in Oakland, MD

Kelsey Cockrum from Odessa High School in Odessa, MO

Olivia Thompson from Newton Senior High School in Newton, KS

Women's Field Hockey


Kylie McKinley from The Potomac School in Great Falls, VA

Abby Hill from Yarmouth High School in Yarmouth, ME

Andrea Tapia from James Hubert Blake High School in Silver Spring , MD

Nikki H Le from Albert Einstein High School in Silver Spring, MD

Natasha Browning from Oakville Trafalgar High School in Oakville, ON

Pari Nanavaty from Nansemond-Suffolk Academy in Suffolk, VA

Brooke Mancini from Emmaus High School in Macungie , PA

Sarah Ullery from Meade Senior High School in Glenburnie , MD

Casey Landahl from Linganore High School in New Market, MD

Victoria Whitehead from Central York High School in York, PA

Men's Football


Lane Hutchinson from Appling County High School in Baxley, GA

Brennan Campbell from Platteview Senior High School in Omaha, NE

Landon Benson from Lakeland Christian School in Lakeland , FL

Keigan Lee Vaughn from Eldon , MO

Mathew L McDaniel from Webb City High School in Webb City, MO

Shashwat Singh from Seven Lakes High School in Katy , TX

Joey McGinnis IV from Greensboro , NC

Nicholas DiMarco from Warwick Valley High School in Warwick, NY

Jackson Schulz from Brookwood High School in Lilburn , GA

Ben Bolton from Lausanne Collegiate School in Memphis, TN

Men's Golf


Anthony Shelby from South Lakes High School in Herndon, VA

Brayden Schweizer from Kearney High School in KEARNEY, MO

Blake Bennett from Pickerington High School Central in Pickerington, OH

Nicholas Taylor from Council Rock High School North in Washington Crossing , PA

Jake Forehand from Seneca East High School in Attica, OH

Matt Rodichok from Utica High School in Johnstown, OH

Brennan Strubberg from Washington High School in Washington, MO

Trevor Dials from Lexington High School in Mansfield , OH

Elijah Shirley from Lutheran High School South in High Ridge, MO

Logan Douthat from Giles High School in Pearisburg , VA

Women's Golf


Lydia Schembre from Cardinal Ritter High School in Camby, IN

Olivia Martinez from Bellevue High School in Bellevue, OH

Megan Malyluck Thiravong from Rochelle Township High School in Rochelle, IL

Kaila Nicole M Bonawitz from Mountain View High School in Vancouver, WA

Kathleen Rye McGinty from Avon Lake High School in Avon Lake, OH

Ryan Norfleet from Vidalia Comprehensive High School in Alston, GA

Malia Kossina from Columbia High School in columbia, IL

Claire Elizabeth Sampson from Perry Meridian High School in Indianapolis, IN

Navy Wood from Weber High School in N Ogden, UT

Elizabeth Lyon from Lake Forest High School in Lake forest, IL

Men's Ice Hockey


Zane Purewal from Chippewa Valley High School in Detroit , MI

Vincent Foresta from Monroe Township High School in monroe, NJ

David Ensley from Rockford High School in Comstock park, MI

Grant Coykendall from Catholic Central High School in Caledonia , MI

Spencer J Lee from Rumson Fair Haven Regional High School in Fair Haven, NJ

Travis Ehrenberg from Delbarton School in Randolph , NJ

Nick McBride from South Oldham High School in Crestwood, KY

Nils D'Hondt from College Stanislas in Outremont, QC

Zach White from Brockville Collegiate Institute in Brockville, AL

carson loveless from bay de verde

Women's Ice Hockey


Thea Ritter from Technical Senior in St. Cloud, MN

Dakyung Lee from Alta High School in Sandy , UT

Katherine Donovan from George Mason High School in Falls Church, VA

Alexis Strykowski from Millbrook School in Pine City, NY

Sara Burr from Shady Side Academy Senior School in Alexandria, VA

Men's Lacrosse


Anthony Liggio from Bergen Catholic High School in Pearl River, NY

William Reese Sellers from Christian Brothers High School in Cordova, TN

Gursaagar Singh from Hidden Valley High School in ROANOKE, VA

Jack Beck from West Genesee Senior High School in Warners, NY

Keith White from District Heights, MD

Israel Johnson from Cambridge-South Dorchester High School in Cambridge , MD

Zack LeStrange from Fleming Island High School in Fleming Island, FL

Kevin Yin from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Keaton Constien from West Forsyth High School in Cumming, GA

jacob nget from Millikan Senior High School in Long Beach, CA

Women's Lacrosse


Adely Trujillo-Gonzalez from Parkdale High School in New Carrollton , MD

Paige Cavner from Perry High School in Chandler, AZ

Sydney Myszenski from Lake Orion Community High School in Lake Orion, MI

Mya G Pina from Southeastern Regional High School in Brockton , MA


Elizabeth Claassen from Glenwood Springs High School in Glenwood Springs , CO

Ellie Kessel from Bend, OR

Emma Hughes from Chariho Regional High School in Richmond, RI

Lauren Ruggiero from Lunenburg High School in Lunenburg, MA

Emily Hutchins-Fichthorn from Ephrata Senior High School in Ephrata, PA

Men's Rowing


Hunter Crowle from Oak Bay Secondary School in Victoria, BC

Adrian Breen from Clarkson Secondary School in Mississauga, ON

Ethan Wilson from Christian Brothers Academy in Colts neck, NJ

Peter Spira from Canisius High School in Buffalo, NY

Jack Knudson from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Thomas Andrew Sharpe from Holland Hall in Tulsa, OK

Thomas A Barron from Duxbury High School in Duxbury, MA

Arnedas Kelmelis from Kaunas

Ben Tunkey from Mamaroneck High School in Larchmont , NY

Christian Trotter from St. Joseph Collegiate Institute in CLARENCE, NY

Women's Rowing


Eleri Flanigan from Cherry Creek High School in Centennial, CO

Lauren Kuhlman from St. Ursula Academy in Cincinnati, OH

Reilly Shapiro from Episcopal High School in Jacksonville, FL

Madison J Jorgensen from Alexander W. Dreyfoos Junior School in Wellington , FL

Cali Victoria Campbell from Columbia River High School in vancouver, WA

Brynne Elise Hervey from Barrington High School in Barrington, RI


Ava Bockbrader from Perrysburg High School in Perrysburg, OH

Rachel Furtaw from Conestoga Senior High School in Berwyn, PA

Nomeda Nazarenkaitė from Šiauliai

Men's Soccer


Henry Bowland from International School of America in San Antonio, TX

Nitish Gupta Gupta from Walled Lake Western High School in Wixom, MI

Emilio Mojica from El Cerrito Senior High School in El Cerrito , CA

Andrew Thomas Dever from Dallas, TX

Ryder Evans from Belton High School in Belton, TX

Tyler Joshua Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Jaylen Johnson from Etobicoke, ON

Jahan Robinson from Ladue Horton Watkins High School in St. Louis, MO

Jeremiah M Argbah III from Center Grove High School in Greenwood, IN

Aliou Sissoko from William E Tolman Senior High School in Pawtucket, RI

Women's Soccer


Kerrah Clymer from Wellsboro Area High School in Wellsboro , PA

Bailey Pope from Lavergne High School in La Vergne , TN

Kaitlyn Kongdara from Saginaw High School in Saginaw, TX

Sarah Elizabeth Leiter from Lake City, SC

Abigail Rayeske from South Milwaukee High School in South Milwaukee , WI

Danielle A Rubino from Mechanicville High School in Mechanicville, NY

Jordan M Morrissey from Wauwatosa , WI

Lauren Erica Hutchison from South Plainfield High School in South Plainfield, NJ

Alyssa Grundy from Spanish Springs High School in Sparks, NV

Sasha Nichole Lopez from Nuview Bridge Academy in San Jacinto , CA

Women's Softball


Suzannah May Karako from Galena, MO

Emily Venton from Vincent Massey Collegiate in Winnipeg, MB

Camryn Lynn Gabriel Plouffe from Sanford Collegiate in La Salle, MB

Kaylee De Jesus from Riverbend High School in Fredricksburg , VA

Haley Miller from O'fallon, MO

Carolyne Corbett from Knob Noster High School in Knob Noster, MO

Emily Christine Hester from Toms River High South in Beachwood , NJ

Amanda Bianca Báez from Newfield High School in Selden, NY

Allison Greene from Clarence Senior High School in Clarence Center, NY

Katie Scolese from Bishop Ireton High School in Alexandria, VA

Men's Swimming


Anthony Scott from Marion Center Area High School in Indiana, PA

Nathan Powell from Indian Land High School in Fort Mill, SC

Ryan Dean from Jackson Liberty High School in Jackson, NJ

McKay W. Merrill from Farmington High School in Kirtland, NM

Mason Matthew Conway from Archbold High School in Archbold , OH

Jackson Farmer from Harrison Central High School in Gulfport, MS

Levi Buker from North Medford High School in Medford, OR

Dismas Dillon from Sylvania Northview High School in Sylvania , OH

Ognjen Marković from Belgrade

Luke Matthew Iannelli from Atlantic City High School in Ventnor, NJ

Women's Swimming


desirea allesha smith from Olympia High School in orlando, FL

Abigail McKenzie from Marine City High School in marine city , MI

Alyssa Allen from Chamberlain High School in Chamberlain, SD

Grace Kaseman from Lincoln, NE

Madison Kwasnik from Clarkston High School in Clarkston , MI

Alexandra Kwiatkowski from Ephrata Senior High School in Ephrata, PA

Anna Claire Johnson from Emma Willard School in Niskayuna , NY

Aliah Ray Robertson from Sault Area High School in Sault Sainte Marie, MI

Sierra Schoep from Flower Mound High School in Flower Mound, TX

Madeline Fritz from Ephrata Senior High School in Ephrata, PA

Men's Tennis


Ethan Robert Schickel from Lanesville Junior-Senior High School in Lanesville, IN

Payton Buse from Tecumseh Junior-Senior High School in Lynnville, IN

Shaun Greggory Fountain from Columbus, OH

Koryn Harms from Lawrence North High School in Indianapolis, IN

Wrigley Hemphill from New Prairie High School in LA PORTE, IN

Patrick Buckler from West Johnston High School in Angier, NC

Jacob D Keeling from Fountain Central High School in covington, IN

Kyle Kohlstedt from Verona Area High School in Verona, WI

Kody Starnes from Kings Mountain High School in Kings mountain, NC

Andrew Jamison Throne from Oneida Baptist Institute in Metamora, MI

Women's Tennis


Kelsey Cockrum from Odessa High School in Odessa, MO

Cynthia Ortiz from West Boca Raton Community High School in Boca Raton , FL

Gionna Parsa from Marshall Senior in Marshall , MN

Haley Jackson from Triad High School in Troy , IL

Courtney Rich from Tipton High School in Tipton, IN

Jessica August from Indian Hill High School in Cincinnati, OH

Olivia Hoin from Kings High School in Maineville, OH

Graciana Blackman from Blooming Grove High School in Blooming Grove, TX

Semmie Micah Moore from pickerington, OH

Morgan Woods from Mount Vernon High School in Mount Vernon, IN

Men's Volleyball


Hubert Sliwinski from Milkowice

Caleb Martens from Saskatoon Christian School in Saskatoon, SK

Emon Johnson from Rockford , IL

Jeremy Miranda from Barceloneta, PR

Christopher Ruiz from Tustin High School in Tustin , CA

Duncan S Jaggers from Oswego East High School in Aurora, IL

AUSTIN SCOTT from North Point High School in WALDORF, MD

Logan Haynes from Point Loma Senior High School in San Diego, CA

Logan R Hall from Durham, NC

Zachary Duncan James from Desert Oasis High School in Las Vegas , NV

Women's Volleyball


Lilian Muszynski from Pickerington High School North in Pickerington, OH

Ellis Sutton from St. Anthony Village Senior in minneapolis, MN

Abigail Cheyenne Herrin from Ridley High School in Folsom , PA

Makayla Spelich from Cleveland , OH

Amber C Askew from Virgil Grissom High School in Huntsville , AL

Kayla Alexis Browne from Reservoir High School in Laurel, MD

Victoria Cox from New Braunfels Christian Aca in New Braunfels , TX


Kelsey Nicole Crumley from Pickerington High School Central in Pickerington, OH

Kourtney Rhoads from Cedar Crest High School in Lebanon, PA

Men's Water Polo


Owen Patterson from Strathmore High School in Lindsay , CA

Michael O'Grady from Wakefield High School in Arlington, VA

Thilo Popp from Potsdam, DE

Women's Water Polo


Men's Wrestling


Sam Lawson from Greenback, TN

Colton Oliver from Amelia County High School in AMELIA COURT HOUSE, VA

Andy Quesada from Alonso Senior High School in Tampa , FL

Israel Johnson from Cambridge-South Dorchester High School in Cambridge , MD

Karam Murad Abuhelal from Wayne High School in huber heights, OH

Keegen Reynolds from Cameron High School in Cameron, MO

Elijah Dillon Smith from Kingsburg High School in Kingsburg, CA

Anson James Gentry from Urbana High School in Frederick, MD

Bryan Saenz from Cajon High School in SAN BERNARDINO, CA

Jayden Schlarmann from Paloma Valley High School in Lake Elsinore , CA

Women's Wrestling


I Robles from Lowell High School in Lowell, MA

Sarah Ullery from Meade Senior High School in Glenburnie , MD

Alondra Gonzalez from Eisenhower Senior High School in Rialto, CA

Brianna Devine from Brooke Point High School in Stafford , VA

Lawrann Jo Smith from Boswell High School in Forth Worth, TX

You might also like…

Commitment blog
Athletic

How to Emulate Your Favorite Professional Athlete

We all have idols in our sport. Have you ever wanted to emulate yours? Learn from the pros by training like them, eating like them, and leading like them.   Professional athletes train constantly to become as mentally and...

Athletic

BeRecruited Top 5 for October 2013

Congrats to the athletes who are part of the BeRecruited Top 5 for October! These athletes have received the most coach views in the past month. Baseball Jonathan Carratala from Hialeah Gardens Senior High School in Hialeah, FL Austin...

Athletic

BeRecruited Top 10 for November 2013

Congrats to the athletes who are part of the BeRecruited Top 10 for November! These athletes have received the most coach views in the past month. Basetball Robert Mckendry from American Heritage School Of Boca/Delray in Delray Beach,...