See all resources

BeRecruited Top Ten for October 2021


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in October. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Gavin Umbenhauer from Pine Grove Area High School in Tremont , PA

Dominick J Ratkovich from Kennedy Catholic High School in New Castle, PA

Colin Thomas Staten from Perry High School in Massillon , OH

Joe Wolfe from Noblesville High School in noblesville , IN

Blake Gibson from Ambridge Area High School in Freedom, PA

Hayden Miller from Salisbury School in Sandy hook, CT

Ben Glassman from Amity Regional Senior High School in Woodbridge , CT

Nathaniel Sell from Hollidaysburg Area Senior High School in Hollidaysburg, PA

Zach Schrader from Washington , PA

Ben Tomb from United Junior/Senior High School in Vintondale , PA

Men's Basketball


Ryan Burke from Glen Rock High School in Glen Rock, NJ

Kerron Stephens from The Knox School in brooklyn , NY

Dominic Strother from Woodstock Academy in Edinburg, VA

Cheonil Teah from Silverado High School in Las Vegas, NV

Davion Slade from Roxborough High School in Philadelphia, PA

Amarnie Obrien from Palmdale High School in Palmdale , CA

Brandon Tookes from River Hill High School in Elkridge , MD

Colby Arnold from Klein High School in Spring, TX

Ethan Ricks Wesseh from St.Michael, MN

Jaiden Isaiah Carrasquillo from Verona High School in Verona, MO

Women's Basketball


Imari Croxton from Wade Christian Academy in Melbourne , FL

Meghan McCormick from Marian High School in South Bend, IN

Asharia McPherson from Wade Christian Academy in Melbourne , FL

Jada Adams from Belleville High School-East in Fairview Heights, IL

nikkaria goodine from Friendly High School in fort washington , MD

Ashley Seaver from Berthold High School in Berthold, ND

Lakerria Austin from Jonesboro, LA

Kelsie Reibel from Holmen High School in Holmen, WI

Kamaya Middleton from Eisenhower Senior High School in San Bernardino , CA

Claire Dougherty from Lake-Lehman Junior/Senior High School in Shavertown , PA

Men's Diving


Nicholas Haseman from Wayzata High School in Plymouth, MN

Donald Mulligan from Woodland Regional High School in Prospect, CT

Cole Hysong from Forest Hills Central High School in Grand Rapids, MI

Ben Giera from Rockford High School in Belmont, MI

Robert Vlad from Columbia River High School in Vancouver, WA

John Alonzo from SPRING, TX

Carter John Sweigart from Governor Mifflin Senior High School in Reading, PA

Charles Berman from Winston Churchill High School in Potomac, MD

Jackson Carter Whitehead from Cherry Creek High School in Englewood, CO

Ben O'Neill from Royal Oak High School in royal oak, MI

Women's Diving


Elizabeth Sandlow from The Spence School in New York, NY

Alicia Buteau from Centennial High School in Roswell, GA

Lauren Van Vooren from Homestead High School in Mequon, WI

Chloe Grace LaCount from East Bernard, TX

Bridget Foster from Magnolia, TX

Charlize Beniquez from Clear Lake High School in Conroe, TX

Shweta Doraisamy from Westwood High School in austin, TX

Madeleine Hersh from McLean High School in Mclean , VA

Alexa Isabelle Walkovich from Sylvania Southview High School in Sylvania, OH

Rian E Wells from Madison, WI

Men's Track and Field, XC


Ethan Joseph Villaver from Paul Vi Catholic High School in Leesburg, VA

Savyan Lamont Powell from Washington High School in Kansas city , KS

Jack Roberts from Paul Vi Catholic High School in Aldie, VA

Kaden Wylie from Dixie High School in New Lebanon , OH

John Cassel Yarwood from Strongsville High School in Strongsville, OH

tyler herndon from Seabreeze Senior High School in ormond beach, FL

Ethan Sadler from Grundy Center High School in Grundy Center, IA

Alec Carr from Big Walnut High School in Galena, OH

Jared Howes from Massapequa High School in Massapequa, NY

Charlie Fox from New Trier Township High School Winnetka in Glencoe, IL

Women's Track and Field, XC


McKenna Kramer from Bolingbrook High School in Bolingbrook, IL

Reagan Brown from Jennings County High School in Butlerville, IN

Mikayla Henry from Washington High School in Kansas City kansas , KS

Megan Brandon from Lowell Senior High School in Lowell, IN

Charlotte Camp from Owen J Roberts High School in Spring City, PA

Haley Downing from Yukon High School in Yukon, OK

Camille Amya Berger from Wyomissing Area Junior/Senior High School in wyomissing , PA

Akirah Fort from Evergreen Park High School in Chicago, IL

Cameron Hodges from Heritage High School in Conyers, GA

Natalia Davis from Henderson County Senior High School in Henderson , KY

Women's Field Hockey


Ally Elizabeth Foster from Ballard High School in Louisville, KY

Camille Amya Berger from Wyomissing Area Junior/Senior High School in wyomissing , PA

MacKenzy Alexander from livingston, NJ

Madison O Lower from Winslow High School in Winslow, ME

Fiona Jude Isbell from Bishop Watterson High School in Columbus, OH

Reagan Jade Holden from Wilkes Barre, PA

Kasey Matthews from Socastee High School in Myrtle Beach, SC

Siena Faith Guttormson from Colorado Springs, CO

Skyler Shae Turiello from Gilroy, CA

Arden Ross from Lambrick Park Secondary in Victoria, BC

Men's Football


Dallas Bisby from Lathrop High School in Lathrop, MO

Makai Jamal Bodden from Nantucket High School in nantucket, MA

Garrett Frank Dooling from Gloversville High School in Gloversville, NY

JC Joseph Cole Landicini from Egg harbor city, NJ

Ryan Boyce from Northbridge High School in Uxbridge , MA

Cole Trautmann from Hudson High School in Hudson , OH

Matt Thomas from Weymouth High School in Weymouth, MA

Corday MacCannon from Hilliard Darby High School in Hilliard, OH

Harrison Carlton Horner from Wellesley Senior High School in Wellesley , MA

Caleb S Thompson from Tantasqua Regional Senior High School in Fiskdale, MA

Men's Golf


Jonathan M Joseph from Hazleton Area High School in Drums, PA

Trey Rios from Cocalico Senior High School in Denver, PA

Andrew Mosnot from Coventry High School in Akron, OH

Dylan M Barkley from Bloomington High School South in Bloomington, Indiana, IN

Logan Brummett from Holly Springs , NC

Ethan Dandrow from Lake Forest Academy in Naperville, IL

Chris Calvani from William T. Dwyer High School in Palm Beach Gardens , FL

Drake Stoudt from Ottawa Township High School in Ottawa , IL

Liam Hempel from Haverford Senior High School in Bryn Mawr , PA

PARKER T STERNE from Liberty Christian Academy in FOREST, VA

Women's Golf


Michele Starner from Delaware , OH

Rileigh Collett Leighton from Williamstown High School in Williamstown, NJ

Nina Shaffer from Green High School in Uniontown, OH

Sydney Devore from New Philadelphia High School in New Philadelphia, OH

Lauryn Jerke from Gull Lake High School in Richland, MI

Lane Kaminski from Thornapple Kellogg High School in Middleville, MI

Cybil Lacey Stillson from Nappanee, IN

Maya Clark from Collinsville High School in Maryville, IL

Tessa Leibee from Russell High School in Ashland, KY

Bailey E Pitsch from Mountain Ridge High School in Glendale, AZ

Men's Ice Hockey


Colin Chesnut from Walled Lake Central High School in Wolverine lake , MI

Devan Dorley from Spring Hill, KS

Jacob Ierfino from Portsmouth Abbey School in Chateauguay, RI

Joey Hawco from UPPER TANTALLON

Ivtej Singh Mann from Woodbridge , ON

Claden Daubney from Oyster River High School in Madbury, NH

Brady John Meyer from Hartland High School in howell, MI

Joshua Clayton Lee LeComte from Creekview High School in Carrollton, TX

Grant Coykendall from Catholic Central High School in Caledonia , MI

Sam Eaton from Urbandale High School in Urbandale, IA

Women's Ice Hockey


Hannah Bratrud from Olds Junior - Senior High School in Red deer county, AB

Bridget Cameron from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, ON

Zoe Laming from Stillwater, MN

Shannon Carr from Homestead High School in Thiensville, WI

Alexis Fitzsimmons from Cape Coral, FL

Josie Kooima from Waupun Area High School in Waupun, WI

Anabelle Thomas from Rye High School in Rye, NY

Sophia Glazer from Wissahickon Senior High School in Blue Bell, PA

Kylie Downs from Granby Memorial High School in Granby, CT

Liv Angioletti from Berkshire School in Old Tappan, NJ

Men's Lacrosse


Brady Martin from Winchester High School in Winchester, MA

Trevor Moore from Cedar Crest High School in Lebanon, PA

Jack Kalinowski from Conwell Egan Catholic High School in Yardley , PA

Ben Millard from Washington Township Middle/High School in Valparaiso , IN

Matthew L Mckenzie from East Greenwich High School in East Greenwich, RI

Killian Misitis from Knoch High School in butler, PA

John Nagle PG from Duxbury High School in Duxbury, MA

Justin A Tundo from Urbana High School in Frederick, MD

Devin Neptune from Dematha Catholic High School in Bowie, MD

Nolan A Philpott from St. Johns Prep School in Boxford, MA

Women's Lacrosse


Savannah Watkins from North Oconee High School in statham , GA

Scarlett O'Hara from Downers Grove South in Woodridge, IL

Natalie Kate Chan from Manhasset Senior High School in Manhasset, NY

Taylor Daugherty from Parkside High School in Salisbury , MD

Allyson J Stauffer from Conestoga Valley Senior High School in Lancaster , PA

Chayselyn Paulson from Sentinel High School in Lolo, MT

Ashley Richmond from Sparrows Point High School in Sparrows Point , MD

Autumn Wilson from Southampton Senior High School in Southampton, NY

Gianna Maggi from Bishop Sullivan Catholic High School in Chesapeake, VA

Alyssa Perez from Bethpage Senior High School in Bethpage, NY

Men's Rowing


Solomon Bell from Seattle, WA

Alexander Guilbot from South Brunswick High School in Monmouth Jct, NJ

Ian Brown from Plant Senior High School in Tampa, FL

Ryan O'Connor from St. John's High School in Soutborough, MA

Samuel J Bodiford from Leon High School in Tallahassee, FL

Joseph Roman Slaybaugh from Brophy College Prep in Glendale, AZ

Jack Larson from Oxnard, CA

Charlie Fortner from Canisius High School in Buffalo, NY

Oscar Catanese from St. Augustine Prep in CAPE MAY, NJ

Adam Yeloushan from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Farms , MI

Women's Rowing


Allison Phillips from Villa Joseph Marie High School in Washington Crossing, PA

Page Rae Betenson from South Eugene High School in Eugene, OR

Nora J Conaty from Seattle Prep School in Edmonds, WA

Brooke Seebeck from Cold Spring Harbor High School in Huntington , NY

Laine Emanatian from Saratoga Springs High School in saratoga springs, NY

Charlotte Camp from Owen J Roberts High School in Spring City, PA

Mary Kate Avin from West Chester East High School in Downingtown, PA

Kathryn Feeley from Hingham High School in Hingham, MA

Emilia Rose Pelegano-Titmuss from Bronx High School of Science School in New York, NY

Mei Ling Wood from Cranbrook Schools in BATTLE GROUND, WA

Men's Soccer


Tommy J Strubhart from Civic Memorial High School in Bethalto, IL

Byron James Scott from Bishop Ready High School in Columbus , OH

Kalabi Kamau from Marist School in Alpharetta, GA

Zander Mohammad Kamali from Evansville , IN

Ryan Kennelly from Naugatuck High School in naugatuck , CT

Connor Bilotta from Audubon High School in Runnemede, NJ

Conner Nguyen from New Fairfield High School in New Fairfield, CT

VILIUS MITKUS from Hinsdale Central High School in CLARENDON HILLS, IL

Cameron McNelis from Hellgate High School in Missoula, MT

Ayden Spicer from Brandon Valley High School in Sioux Falls, SD

Women's Soccer


Lily Mahdavian from Adlai E Stevenson High School in Lake Forest, IL

Erin Barry from Corydon Central High School in corydon , IN

Alexa Lillian Yoder from Huron High School in Belleville , MI

Arlenis Marmolejos from Mount Vernon, NY

Jeanelle Anna-Mae Bryan from Lakeside High School in Ashtabula , OH

Haley Edwards from Our Lady of Mercy High School in Palmyra, NY

Alexandria Wilson from Lebanon High School in Lebanon, OH

Grace Whitr from Freedom Area Senior High School in New brighton, PA

Haven I Norfleet from Susquehanna Township High School in Harrisburg , PA

Bailey Danforth from Lee County High School in Leesburg, GA

Women's Softball


Nicole Keim from Ravenscroft School in Raleigh, NC

Isabella Gaetano LaBate from Saratoga Springs High School in saratoga springs , NY

Alexa Briones from John Paul Stevens High School in San Antonio, TX

Samantha Noel Rosenberger from Riverside High School in Beaver Falls, PA

Sylvia-Ann H Hamburger from Edward R. Murrow High School in brooklyn , NY

Addie Wharton from Wooster High School in Wooster, OH

Brooke Swavel from Upper Sandusky High School in Upper Sandusky, OH

Hailey Asciutto from Riverview Community High School in Lincoln Park, MI

Macie Coleman from Rootstown/Ward Davis Bldg High School in Rootstown, OH

Emmi Stevens from Rock Hill Senior High School in Kitts Hill, OH

Men's Swimming


Elijah Innis from Westmont Hilltop High School in Johnstown, PA

Colby Raffel from Sunnyslope High School in Phoenix, AZ

Michael Nguyen from Oak Grove Lutheran School in Moorhead , MN

Justin Cloutier from Burroughs High School in Burbank, CA

Tyler Warner from Mexico High School in Mexico, NY

Vineel Nadakuditi from Montgomery High School in Bellemead, NJ

Ryan Lampe from Centerville High School in CENTERVILLE, OH

John Verosko from Patriot High School in gainesville , VA

Francesco D'Avella from Notre Dame High School in Easton, PA

Joshua Horner from Mardela High School in Hebron, MD

Women's Swimming


Morgan Stover from Cranberry Area Junior/Senior High School in Seneca, PA

Reagan Brown from Jennings County High School in Butlerville, IN

Cassidy Yanca from Camarillo (Adolfo) High School in Camarillo, CA

Fallon Renner from Henderson, NV

Galia Diaz-Montoya from Northwood High School in Irvine, CA

Kaitlyn Grove from Cheshire High School in Cheshire, CT

Julia Balulis from Pottsville Area High School in Pottsville, PA

Alivia Alli from Boca Ciega High School in St Pete Beach FL, FL

Naomi Turk from Elkhorn Area High School in Elkhorn, WI

Kaitlyn Santaguida from Kankakee Valley High School in Demotte, IN

Men's Tennis


Alexander "AC" Hardin from Kate D Smith Dar High School in Grant, AL

William Austin Stephens from Liberty Christian Academy in Forest, VA

Jake Anderson from Centennial High School in Roswell, GA

Cayden Danzer from Kickapoo High School in Springfield, MO

Braden Tyler Case from Bowie High School in Bowie, TX

John W Haile from Spring, TX

Grant Manuel from St. Louis Catholc High School in Lake Charles, LA

Rand Barney from Parkside High School in Salisbury , MD

Hamiz Khan from South County Secondary School in Fairfax Station, VA

Mathew Daniel Mountain from Tampa Catholic High School in Tampa, FL

Women's Tennis


Audrey Williams from Gate City High School in Weber, VA

Reagan Brown from Jennings County High School in Butlerville, IN

Meghan Stielow from Neenah High School in Neenah, WI

Allison F Stoto from Watertown High School in Watertown, CT

Victoria Slupsky from Edward R. Murrow High School in Brooklyn , NY

Lizzy McLaughlin from Central Catholic Junior Senior High School in Lafayette, IN

madalynn perry from Warren Area High School in Warren, PA

Abigail Jarrett from Baldwin Senior High School in Baldwin, NY

Reece Alexandra Baker from Lansing High 9-12 in Lansing , KS

Isabella Pagnozzi from Riverhead Senior High School in wading river, NY

Men's Volleyball


Jesse Sexton from Tahlequah High School in TAHLEQUAH, OK

Michael Burns from Riverside Brookfield Township High School in North Riverside , IL

Zachary Duncan James from Desert Oasis High School in Las Vegas , NV

Ryane Frank from Middleton High School in Middleton, WI

Noah Austin Aragon from South Pasadena Senior High School in South Pasadena , CA

jack oneill from Forest Lake Christian School in Marysville, CA

Chris Lewis from Gateway Senior High School in Monroeville, PA

Maxim Grigoriev from Northgate High School in Walnut Creek, CA

Nikola Zlatkovic from Loyola Academy in Chicago, IL

Jakob Steffy from Tunkhannock High School in Tunkhannock , PA

Women's Volleyball


Camryn Carroll from Adena High School in Frankfort , OH

Grace Satterfield from Bullitt East High School in Mount Washington , KY

Grace F. Grogan from Waunakee High School in Waunakee, WI

Kylie Rose Stackhouse from Bluffton High School in Bluffton, OH

Kelsey Nicole Crumley from Pickerington High School Central in Pickerington, OH

Mackenzie Kemenah from New Riegel High School in Alvada, OH

Paige Keller from South Allegheny Middle/High School in MC KEESPORT, PA

ANASTASIYA TSETSKO from Hatboro-Horsham Senior High School in Horsham, PA

Iyanna Battle from Villa Angela - St. Joseph High School in Painesville , OH

Reese Elizabeth Payne from Springfield, TN

Men's Water Polo


Matthew Knudsen from Branham High School in San Jose, CA

Justin Cloutier from Burroughs High School in Burbank, CA

Garrett H Johnson from The Bishop's School in San Diego, CA

Women's Water Polo


Taylor Hendricks from Rio Americano High School in Sacramento, CA

Madison Markey from Del Campo High School in Citrus Heights, CA

Samantha Marovic from San Ramon Valley High School in Danville, CA

Natalie Peterson-Hunt from West Salem High School in Salem, OR

Anabella Gama from Cerritos High School in Paramount, CA

Dacia Hook from Bear River High School in Plymouth, UT

Cassidy Yanca from Camarillo (Adolfo) High School in Camarillo, CA

Jada Ward from Mater Dei High School in Riverside, CA

Emma Benoit from Thomas Haney Secondary School in maple ridge, BC

Sofia Fountain from Cheltenham

Men's Wrestling


Khristian Dove from Franklin High School in Elk Grove , CA

Mason Stein from Central Bucks High School-East in New Hope, PA

Zachary Wall from Anson High School in Wadesboro, NC

Rudy Glen Lunceford Sr. from Northridge High School in Clinton, UT

Anakin Scott from Angola High School in Pleasant Lake , IN

Josh Colgrove from Plattsmouth High School in Plattsmouth, NE

Billy Yole from Orchard Park Secondary School in Beamsville, ON

Raul Quintero from Naples High School in Naples, FL

Brock Zimmerman from Burlington High School in Burlington, KS

Mike Pescatore from West Essex High School in Roseland, NJ

Women's Wrestling


Rheanne Ferrer from Central Catholic High School in Lathrop, CA

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for June 2014

Baseball Jake Smith from Highland High School in Gilbert, AZ Luke Vandertie from Santa Fe Christian Schools in Solana Beach, CA Adam Kovash from Marshall Senior in Marshall, MN Andrew Thornton from Brooke Point High School in...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for April 2018

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in April. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Hayden Ross Archer...

Athletic

Make Your Post-Workout Recovery Delicious

Top caliber athletes take post-workout recovery seriously. In order to maximize each training session, an athlete should be doing everything in their power to recover quickly after intense exertion. When it comes to post-workout...