See all resources

BeRecruited Top Ten for September 2016


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in September. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Josh Johannsen from Mayo Senior in Rochester, MN

Jackson Doughty from Prospect High School in Mt Prospect, IL

Jean Javier Rivera Maysonet from Gateway High School in Kissimmee, FL

Julian Orlando Ovalles Garcia from St. Raymond High School For Boys in Bronx, NY

Robert Zach Cleary from Academy Park High School in Collingdale , PA

Anthony Martin Martinez from Haines City Senior High School in kissimmee, FL

Luis Cabello from Celebration High School in Celebration, FL

Matthew Ulrich from Newburgh Free Acad in New Windsor, NY

Justin Esposito from Christian Brothers Academy in Albany, NY

Weston Boling from Gulf Coast High School in Naples, FL

Men's Basketball


Josh Johannsen from Mayo Senior in Rochester, MN

Ethan Moss from Vintage High School in Napa, CA

Noah Xavier Palmer from Houston, TX

Maurice Carlton Scott from J.R. Masterman in Philadelphia, PA

Connor Fahie from Easton Area High School in Easton, PA

Marin Vrucinic from Chaminade College Prep School in st. louis, MO

Matthew Grochowalski from South Hadley High School in South Hadley , MA

Nathan Higbie from Bradford Area High School in Lewis Run, PA

Tanner Micheal Wilson from Keystone Junior/Senior High School in Kossuth, PA

Christopher Jeffrey from Norwich High School in Norwich, NY

Women's Basketball


Sydney Lee Williams from Bealeton, VA

Alexis Suarez from John F Kennedy Catholic High School in Poughquag , NY

Danica R. DeFrank from West Essex High School in Fairfield, NJ

Nakia Grandberry from Arlington High School in Arlington, TN

Brooke James from Princeton Comm High School in Princeton, IN

Natalie Dean from Hampton High School in Allison Park , PA

Brittany Coonce from Canfield High School in canfield , OH

Avery C Coppess from Clinton High School in Clinton, IA

Sydney Wind from Img Academy in Manlius, NY

Theadra Turaga from Bloomingdale High School in Valrico, FL

Men's Diving



Shawn Magill from Lewis S. Mills High School in Harwinton, CT

Robert Nowicki from Neuqua Valley High School in Naperville, IL

Robert Katz from B M C Durfee High School in Fall River , MA

Trevor Ryan Karnehm from Columbus Alternative High School in Columbus, OH

Nicholas James Tomczyk from Exeter Township Senior High School in Reading, PA

Nathan Howze from Bartram Trail High School in Saint Augustine, FL

Christopher Tomlins from Liberty High School in Sun city, AZ

Cole Greashaber from Blue Springs South High School in Lee's Summit , MO

Grant Forrest Williams from East Grand Rapids High School in East Grand Rapids, MI

Women's Diving


Esabelle Gervasio from Niskayuna High School in Niskayuna, NY

Micaela Schempf from Bowling Green High School in Bowling Green, OH

Brianna Sekerak from Lorain, OH

Glenys Marcella Winfiele from Lawrence E Elkins High School in Missouri City, TX

Erica Kay Henrichsen from Perkins High School in Sandusky, OH

Kaitlyn Smykowski from Parkland Senior High School in Laurys Station, PA

Keely Rose Carnes from Staley High School in Kansas City , MO

Lauren Michelle Fasnacht from Linn-Mar High School in Robins, IA

Sophia Beck from Milford High School in Milford, MI

Elizabeth Pearlman from Lakewood High School in Lakewood, OH

Men's Track and Field, XC


George Edward Gay from Norwich

Romell Curry from Horizon Science Academy in Columbus, OH

Eric Jones from St. Louis Park Senior in Minneapolis, MN

Dillan Scott Rice from Madison-Plains High School in New Holland, OH

Matthew Hall from Paul Laurence Dunbar High School in Lexington, KY

Arie Cartwright Macias from Alton High School in godfrey, IL

Cameron Christopher from Wissahickon Senior High School in Blue Bell , PA

Luis Ramirez from Benicia High School in Vallejo , CA

Colin Waddle from Lake Catholic High School in Painesville, OH

Jacob Michael Fellers from Napoleon High School in Napoleon, OH

Women's Track and Field, XC


Tori Combs from Carlisle High School in Miamisburg, OH

Chloe Rose Havermann from Waukee Senior High School in West Des Moines, IA

Anah Witt from Mount Horeb High School in Mt. Horeb, WI

Brooke Helen Sutyak from Perry High School in Perry, OH

Carissa Bush from Ludington High School in Ludington, MI

Madison Bowyer from Belfast

Arianna Amill from Bolingbrook High School in Bolingbrook , IL

Kenzie Mente from Tipton High School in Tipton, IA

Cierra M. Hedrick from Pace High School in Milton, FL

Karly Gutermuth from Weaverville , CA

Women's Field Hockey


Morgan Burkepile from Greenwood High School in MILLERSTOWN, PA

Nicole A Tocco from Gloucester High School in Gloucester, MA

Allison Haycraft from Holy Cross High School in Louisville, KY

Gianna Luisa from Miller Place High School in Miller Place, NY

Aliza Brown from Huntingtown High School in Prince Frederick, MD

Olivia Spencer from St. Thomas Aquinas High School in North Vancouver, BC

Brooke Tucker from Lake Forest High School in Frederica, DE

Jenna Corrente from Pocono Mountain West High School in Tobyhanna, PA

Sophia Poulin from Londonderry Senior High School in Londonderry, NH

Lindsey Hafling from Ballard High School in Louisville, KY

Men's Football


Jacob Tijerina from Sanger High School in Sanger, CA

Jonathan Erickson from Fort Collins High School in Fort Collins , CO

Leo Martin Quigley Jr. from Wilson High School in West Lawn , PA

Luis Valentin Jr. from Bishop McLaughlin Catholic High School in Spring Hill, FL

Jason A Staples from Corona Del Sol High School in CHANDLER, AZ

Chase Crosswhite from Fallbrook High School in San Diego, CA

Christopher Caudle from Hutchinson Central Technical High School in BUFFALO, NY

nick singer from Highland High School in GILBERT, AZ

Dalton Owens from Prince Ave Christian School in Monroe, GA

Giovanni Guillen from Harlingen High School in HARLINGEN, TX

Men's Golf


Jacob A Williams from Springfield High School in Akron, OH

Jared Patrick Pheffer from Olathe East Senior High School in Overland park, KS

Michael G Williams Jr. from North Ridgeville High School in North Ridgeville, OH

Jordan Bryce Lester from Lamoni High School in Lamoni, IA

Hal John Lockwood from Kings High School in Maineville, OH

Payton Jefferson Wahman from Van Buren High School in Van Buren, AR

Mitchell Smith from Orchard Park High School in Orchard Park, NY

Logan Myers from Miamisburg High School in Miamisburg, OH

matt herink from Bridgeport High School in bridgeport, OH

Brice Allen Dennis from Ridgewood High School in Fresno, OH

Women's Golf


Mariah Kuranga from Cedar Grove High School in Decatur, GA

Ellie Meineke from Mount Vernon High School in Cedar rapids, IA

Samantha Katsikas from Glenbard East High School in Lombard, IL

Julia Bower from Rock Bridge Senior High School in Columbia, MO

Kara Godsey from Worthington Christian Schools in Reynoldsburg , OH

Sophia k Archos from Marian Central Catholic High School in McHenry, IL

Kayla Weinacht from Edwardsville High School in Glen Carbon, IL

Olivia Christine Husa from Lewis Central Senior High School in Council bluffs , IA

Shelby Phillips from Fort Gibson High School in Fort Gibson , OK

Georgia Lee Naples from West Chester East High School in West Chester, PA

Men's Ice Hockey


Alexandre Robert Bouthillier from Lockerby Composite School in Naughton

Richard Zhou from Beijing

Ryan Johnson from Kennett High School in Landenberg , PA

Nathan Thomas Rindfleisch from Auburn High School in Auburn, NY

Joseph Lindenfelser from Stoney Creek High School in Rochester, MI

Giovanni Ruotolo from Portland High School in Portland, ME

Anthony Alvear from Wny Maritime Charter School in Kenmore , NY

Andrew Bronstein from Pittsford Sutherland High School in Pittsford, NY

Ryan Wierzbicki from Orchard Park, NY

Robert Barbosa from Div Ave Senior High School in Levittown, NY

Women's Ice Hockey


Emily Rowland from Joseph A. Foran High School in Milford, CT

Leah Sharpe from Jonathan Dayton High School in Springfield, NJ

Kelly DeMarco from Westford Academy in Westford, MA

Lynsey Marie Wallace from Seven Hills, OH

Delaney O'Connor from Herscher High School in Kankakee, IL

Kendal S Newberry from University High School in Greeley, CO

Madison Schultz from Bemidji Senior in Bemidji, MN

Angelica Lin Saluzzo from Hilton High School in ROCHESTER, NY

Kendall Nicole Linnenkugel from Sylvania Southview High School in Toledo, OH

Tiffany Zhu from Cranston High School East in Cranston , RI

Men's Lacrosse


Kevin Raymond Arent from Marina High School in Fountain Valley, CA

Malcolm Colby Watson from Clayton, NC

Benjamin Karthaus from Central Bucks High School-West in Doylestown, PA

Tlaloc B Orozco-Cohen from Ballard High School in Seattle, WA

Max Kahan from Dobbs Ferry High School in Dobbs Ferry, NY

Dustin Shane Barton from Windsor High School in Imperial, MO

John Mullins from Woodford County High School in Versailles, KY

CONNOR FAHIE from Easton Area High School in Easton, PA

Alex peter Gundersen from Sinking Spring , PA

Peter Guerrieri from Gates-Chili High School in Rochester, NY

Women's Lacrosse


Jimena B Dopico from White Station High School in Memphis, TN

Ashley Lawson from Passaic Valley High School in Little falls, NJ

Jackelen Judith Krueger from Franklin , WI

Elizabeth Weisse from Swampscott, MA

Michaella Long from Copperas Cove High School in Belton , TX

Eleanor (Ellie) S Fissinger from North Central High School in Indianapolis , IN

Lauryn Hill from Lakota East High School in Liberty Township, OH

Ashley Spaeth from Dallas, TX

Johana Santos from Warren Central High School in indianapolis , IN

Isabelle Cilley from Swampscott High School in Swampscott, MA

Men's Rowing


Kai Jensen from Vermont Academy in Montclair, NJ

Taylor LaRosa from Moorestown High School in Moorestown, NJ

Nicholas Egrie from Riverview High School in Sarasota, FL

eli miller from Garfield High School in seattle, WA

Raymond Lee Sanders from Huntington High School in Huntington, NY

Logan Brockway from St. John's Jesuit High School in Toledo, OH

Christopher Joseph Smith from Sir Winston Churchill Secondary School in St Catharines, AL

Norman Jack Spector from Weston High School in Weston, MA

Griffin Alexander Fox from St. Ignatius Boys High School in Westlake, OH

Adam James Bloom from Newark Catholic High School in Heath, OH

Women's Rowing


Sonia Tiphani Buxton from Cedar Ridge High School in Round Rock , TX

Karina C. Zhang from Lawton Chiles High School in Tallahassee, FL

Andrea Johnstone from Capistrano Valley High School in Mission Viejo, CA

Maureen Elizabeth Burke from St. Ignatius College Preparator in San Francisco, CA

Melissa Leyden Dexter from Ridgewood High School in Ridgewood, NJ

Carly Bunuan from School of the Arts (High) in El Granada , CA

Lena Colter from Mercy High School in san francisco, CA

Emma Braun from Merion Mercy Academy in Philadelphia, PA

Jessica Rose-Donna Frisch from Sarasota Military Academy in Sarasota, FL

Stella Haley from Saratoga Springs High School in Ballston Spa, NY

Men's Soccer


Cole Nabozny from Kalkaska High School in Kalkaska, MI

Brett Rodenberg from Grand Rapids Senior in Cohasset, MN

Julio Simpson from Blythewood , SC

Isaiah Drafton from T. C. Williams High School in ALEXANDRIA, VA

Ryan Little from Brockway Area Junior/Senior High School in Brockway, PA

Lucas Basilio from Putnam High School in Putnam, CT

Jack Kramer from Bradley-Bourbonnais C High School in Bradley, IL

Wawing Christophe from Lake Worth High School in LAKE WORTH , FL

Daniel Belfonti from Northern Lehigh Senior High School in Slatington , PA

Nathaniel Noah Robbins from North Iredell High School in Union Grove, NC

Women's Soccer


Hailey H Beel from Tecumseh High School in Donnelsville, OH

Haley Frisch from Central Cambria High School in Nanty Glo, PA

Sophia Felicia Thiemann from Arnsberg , AL

Aleysia Renae Mason-Pavia from Liberty Technology Magnet High School in Jackson, TN

Sam Royer from Oak Hills High School in Cincinnati, OH

Parker Virginia Ruff from Fairfield Union High School in Bremen , OH

Pamela Breda from East Lake High School in Dunedin, FL

Olivia Callitsis from North Mecklenburg High School in Huntersville, NC

Nayla Mariela Menbreno from Lavergne High School in Lavergne, TN

Samantha Marie Edwards from C. D. Hylton High School in Manassas, VA

Women's Softball


Jayda Alexis Valdez from Lehigh Senior High School in Lehigh Acres, FL

Kenna Anastasia Young from New Prairie High School in South bend, IN

Ashley Folia from San Clemente High School in San Clemente, CA

Maci Hutto from South Aiken High School in Aiken, SC

Cheyla Jaide Lamb from East Richland High School in Noble, IL

Makenna Leigh Tallon from Downers Grove North in downers grove, IL

Amanda Baker from Brooklyn High School in Brooklyn, OH

kailey marie hurley from Huntington High School in CHILLICOTHE, OH

Courtney Anne Blackwell from Whiting High School in Whiting, IN

Destiny Beckham from Parkview High School in tucker, GA

Men's Swimming


Tristen Joseph Hughes from Clinton High School in Clinton, IA

Colin John Reilly from Deer Park High School in Deer Park, NY

Michael Kashkin from St. Peters Boys High School in Staten Island, NY

Oliver Clay Yancey from Strath Haven High School in Wallingford, PA

RUILI DING from Nanjing

Daniel Flittner from Summit Christian Academy in Yorktown, VA

Filip Turecky from State College Area High School in State College , PA

Nicholas Drake Tann from Tomball High School in Tomball, TX

Jordan Daniel Chavez from New Caney High School in New Caney, TX

Ryan Brimer from Hart High School in SANTA CLARITA, CA

Women's Swimming


Anna Lofton from Lassiter High School in Marietta, GA

Lucy Agnew from Dubai, AL

Jasmin Wang from Brooklyn Tech High School in Forest Hills, NY

Charlie Hancock from Bluffton High School in Bluffton , SC

Carly Komar from Spring Lake High School in Spring Lake , MI

Kenya Jones from Las Vegas, NV

Tayler Popalis from Hempfield Senior High School in East Petersburg, PA

Anastasia Noel Kontrimas from St. Agnes Academy School in Sugar Land, TX

Samantha Thayer from Marysville High School in Olivehurst, CA

Rebecca Oh from Leesburg, VA

Men's Tennis


Sartorius Tyler Reede from Newburgh Free Acad in Newburgh, NY

Alec M. Bergeron from Mill Valley High School in Shawnee, KS

John W Holly II from Notre Dame Prep in Clarkston, MI

Jack Joseph Kessenich from Shorewood High School in Shorewood , WI

Michael Conlin-Brandenburg from Mounds View Senior in Shoreview, MN

Ruthvik Shashidhar from Green Hope High School in Cary, NC

Sanshal Bhayana from Lawrence High School in Lawrenceville, NJ

Jaden Tiriolo from Cheshire High School in Cheshire, CT

Devan Lejnieks from Fairport Senior High School in Fairport, NY

George Gordynskiy from Upper Bucks Christian School in Quakertown , PA

Women's Tennis


Caitlyn A Hart from Spring-Ford Senior High School in Royersford, PA

Hannah Tarolli from Marcellus High School in Syracuse , NY

Aliza Brown from Huntingtown High School in Prince Frederick, MD

Kaili Saffran from Webster-Thomas in Webster, NY

Reed Pelton from Manhasset Senior High School in Manhasset , NY

Jessica Shailynn Willard from Logan Elm High School in Chillicothe , OH

Alyssa Renee Sansavera from Nordonia High School in Northfield, OH

Zoe M Cykosky from Wallenpaupack Area High School in Greentown, PA

Hayley Coakley from Lockport High School in Lockport , NY

Justyna A Krupa from Strongsville High School in Strongsville, OH

Men's Volleyball


Brenden Wagner from Arbor View High School in Las Vegas, NV

Joseph Hollen from Varina High School in Richmond , VA

Blake Schwandt from Indian Trail Academy in Kenosha, WI

Rafael Angel Cruz III from East Hartford High School in East Hartford, CT

Samuel Higinbotham from Seton Catholic High School in Phoenix, AZ

Andriy Bench from Lake View High School in Franklin Park, IL

Gavin Thayne Patterson from Adena High School in Frankfort, OH

Carter Burruss from Millis High School in Millis, MA

Ryan Joseph Seilkop from Chaminade Madonna College Prep in Hollywood, FL

Maclain Vallan Pfeiffer from Oak Park High School in Calabasas Hills, CA

Women's Volleyball


Annie Berry from Pulaski Academy in Little Rock, AR

Brooke Olivia Norder from West Catholic High School in Grand Rapids, MI

Elysea Shenora Jackson from Headland High School in Headland, AL

Taylor Williams from Indian Valley High School in Tuscarawas, OH

Seanna Conklin from Frederick Senior High School in Firestone, CO

Camille Johnson from Wilde Lake High School in Columbia, MD

Jasmine Raudys from Homer Glen, IL

Kayla R Trefren from Culver Academics in Culver, IN

Taylin Brandenberger from Boonville High School in Boonville , IN

Katherine Peters from Mt Lebanon Senior High School in PITTSBURGH, PA

Men's Water Polo


Cameron John Schiable from Coronado High School in Henderson, NV

Alec Bode from Central York High School in York , PA

Justice Krugman from Pittsburg Senior High School in Pittsburg, CA

Sean Hart from Strake Jesuit College Prep in Houston, TX

Stone Parker from Scripps Ranch High School in san diego, CA

Bruce Bursiek from Cy-Fair High School in Houston, TX

Chris Norlin from Clear Lake High School in Houston, TX

Sam Orlin from The Latin School of Chicago in Chicago, IL

sarvan gill from Seaquam Secondary in Delta, BC

Youssef Abdalla from Wylie E. Groves High School in Bloomfield Hills, MI

Women's Water Polo


Miranda Elizabeth Pasky from Paso Robles High School in Paso Robles , CA

Madison Carlee Wayman from Cathedral Catholic High School in San Diego, CA

Maddie G Martinez from South Broward High School in Hollywood, FL

Katia Guadalupe Gonzalez from McLane High School in Fresno, CA

Sarid Morales from El Diamante High School in Visalia, CA

Hannah Shay Swift from Clovis High School in Clovis, CA

Paige Miller from Summit High School in Bend, OR

Maci Taylor from Coronado High School in Henderson, NV

Marina Newberry from San Lorenzo Valley High School in Felton, CA

Elizabeth Wrobel from Burroughs High School in Burbank, CA

Men's Wrestling


Tommy Rojas from Shadow Hills High School in Indio, CA

Kamen Christopher Wilmington from Northside Christian School in Pinellas Park, FL

Augustine Evans Cornish from New London High School in New london, CT

Billy Stradley from Salesianum School in Marcus Hook , PA

Shane M Gantz from West High School in Waukesha, WI

Dominic J Vasquez from Bedford Senior High School in Lambertville, MI

Seth Winkle from Batavia Senior High School in Batavia, IL

Reese Dalton from Parkview High School in Lilburn, GA

Sean O'Hearon from Springport High School in Albion, MI

Dominic Parker from Shikellamy High School in Northumberland, PA

Women's Wrestling


Isabella Hook from Eastlake High School in Chula Vista, CA

Savannah Grace Benavides from Caruthers High School in Fresno, CA

Courtney Duddy from Mohave High School in Bullhead city , AZ

Jaleela Caulk from Paloma Valley High School in Winchester, CA

Dani Dinlocker-santiago from Mililani High School in Milliani , HI

Angellyn Rose Basa from Mililani High School in Mililani, HI

Marlene Hernandez from Stockton , CA

Nicole Evangelista Gamboa from Ridgewood Comm High School in Harwood Heights, IL

Micaela T Kent from James C. Enochs High School in Modesto, CA

Skylar R Brock from Huntsville High School in Huntsville, TX

You might also like…

Athletic

BeRecruited Top 10 for September 2014

Baseball Max Hawkins from Manasquan High School in Manasquan, NJ Alec Usher from Eastport-South Manor Junior/Senior High School in Manorville, NY Austin Conniff from Norco High School in Norco, CA Drake Sadosky from Notre Dame Prep...

Athletic

How Beneficial Are Athletic Camps?

When athletes are just getting started with their athletic career almost all camps are fun and teach you something. If you are not learning a new skill, then you are learning the meaning of teamwork, communication, and leadership....

Athletic

BeRecruited Top 10 for December 2013

Congrats to the athletes who are part of the Top 10 for the month of December. These athletes have been viewed the most in their respective sport. Checkout the athletes who made the Top 10 in your sport! Baseball Anthony Polanco from...