See all resources

BeRecruited Top Ten for September 2018


Trophy in the air blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in September. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Luke Burner from Highland School in Gainesville, VA

Christian Rosa from Aviation Career And Tech High School in Queens , NY

Chris Walsh from Ukiah High School in Ukiah, CA

Dallas Romaguera from Rondout Valley High School in Stone Ridge, NY

Justin Ryan Randzio from Jefferson Township High School in Wharton, NJ

Sean Edward O'Connor from Fayetteville-Manlius Senior High School in Manlius, NY

Kyle Milligan from Cohoes High School in Cohoes, NY

Steven Brink from Manhattan, IL

Derrick Allen Tomberelli from Ithaca High School in Ithaca, NY

Sam Allen from Oswego High School in oswego, NY

Men's Basketball


Dillon Beetz from Archbishop Molloy High School in Middle Village, NY

Wesley Heikes from Pottsville High School in Russellville , AR

Zachary Deering from Waunakee High School in Waunakee , WI

Kevin Stone from Santa Clarita Christian School in Canyon Country, CA

Connor Campbell from Sandwich High School in East Sandwich , MA

Myles Brandon McCrary from Grace Prep Academy in Arlington, TX

Joseph Sebastien Silveira from Berean Christian High School in Clayton, CA

Andrew Williams from Heritage Christian School in Fishers, IN

Jarren Deloach from Cincinnati, OH

Michael Poe from Shorewood High School in Shorewood , WI

Women's Basketball


Anaya Simmons from Jamestown High School in Williamsburg, VA

Casey Smith from Orange High School in Woodmere, OH

Marissa Munsell from Orange High School in Orange, OH

Mia Andrews from Archbishop Wood High School in Horsham, PA

Trinity Annick Bosecker from North Rockland High School in Thiells, NY

Haley Cramer from Cranberry Twp, PA

Jevin Shreve from Hamilton County Junior-Senior High School in McLeansboro, IL

Kayla Madison Gudel from Middleburg Hts, OH

Myley George from Salem Hills High School in Woodland Hills, UT

Chassidy Medley from Bayside High School in Virginia Beach , VA

Men's Diving


Joseph Victor from St. Francis High School in Orchard Park, NY

Rodrigo romero from ESTADO DE MEXICO

Emil Vasko from West Chester East High School in West Chester, PA

Kasijaden Natarajan from Allendale Columbia School in Pittsford, NY

Reece E Robles from Granite Hills High School in El Cajon, CA

Payton Lee from Spanish Springs High School in Sparks, NV

Wrigley Fields from Lockport, IL

Kaivon Dixon from Stratford High School in Houston, TX

Cayden Michael Petrak from St. Johns High School in St. Johns, MI

Patrick O'Brien from Cox Mill High School in Huntersville, NC

Women's Diving


Haley Victoria Bujeda from Bishop John J. Snyder High School in Jacksonville, FL

Kyriana Chambo from Highlands Ranch High School in Highlands ranch , CO

Jacquelyn Skye Simpson from O fallon, IL

Riley Bullock from Loveland High School in Loveland , OH

Emma Kellogg from Blue Valley Northwest High School in Overland Park, KS

Genevieve Simone Thibodeau from Stone Ridge School of the Sacred Heart in Bethesda, MD

Sydney Jorgensen from Ankeny High School in Ankeny, IA

Katie Lipsey from New Trier Township High School Winnetka in Wilmette, IL

Alyssa Ruhf from Holland High School in Holland, MI

Aurora Huxman from Big Bear High School in Big Bear Lake, CA

Men's Track and Field, XC


Bryce Abbott from Canton, OH

Austin Grendel from Cedar Park High School in Cedar Park, TX

Cameron Ruckel from Lewis County High School in Vanceburg, KY

Isaiah Saenz from Brazos Christian School in Bryan, TX

Isaac Gensel from Monterey High School in Monterey, CA

John Avery from Guilderland High School in Guilderland , NY

Cree Stumpf from Roxana Senior High School in Wood River, IL

Ethan M Adams from Tecumseh High School in DONNELSVILLE, OH

Gabriel Silva from Mineola High School in Mineola, NY

Hunter Chear from Harrisburg High School in Sioux Falls, SD

Women's Track and Field, XC


Zoe Lexovsky from Northern Secondary School in Toronto, AL

Frieda Kickliter from McGill-Toolen Catholic High School in Mobile, AL

Abigail Prinzo-Burton from South Medford High School in Medford, OR

Carley Calcao from Nazareth Area High School in Nazareth, PA

Mariah Humphrey from Silver High School in Silver City , NM

Hannah Elizabeth Korte from Taylor High School in Cleves, OH

Lainey Elizabeth Harlow from Palo Verde High School in Las Vegas, NV

Mariana Lanz from Los Osos High School in Alta Loma, CA

Ariana Marie Bravo from Psja North High School in Pharr, TX

Jayda Mikayla Brooks from Niceville Senior High School in Crestview, FL

Women's Field Hockey


Kylie Nicole Fitchett from Pennsville Memorial High School in Pennsville, NJ

Madison Jewell from Salisbury Senior High School in Bethlehem , PA

addie ivey from Pittsford Sutherland High School in pittsford , NY

Alicia Hottleman from Mansfield High School in Mansfield, MA

Erica Lynn Worthington from Sun Valley High School in Aston, PA

Cameron Ann Loomis from Nerinx Hall High School in Wildwood, MO

Harley Rosenzweig from Bernards High School in Bedminster, NJ

Abigail Grace Kreider from Blair Academy in Hackettstown, NJ

Mikaela Fallon from Bishop Feehan High School in Sharon, MA

Cara DiStefano from Neptune High School in Neptune , NJ

Men's Football


Nathaniel Aguilar from Cathedral High School in El Paso, TX

Connor Wertz from Tyrone Area High School in Tyrone, PA

Sean Luc Beaubien from Belen Jesuit Prep School in Coral Gables , FL

Constantino Sacasa from Old Bridge High School in Old Bridge, NJ

Cory Bright from Bishop Fenwick High School in Melrose, MA

Timothy Galamaga from Bedford High School in Bedford, NH

Tyler J. Camling from Byron High School 9-12 in Oregon, IL

Joseph Williams from Grand Rapids, MI

Oryon Hamlin from Chadwick School in Lawndale, CA

Wyatt Virgil from Reno, NV

Men's Golf


Aidan Massie from Jackson High School in Jackson, OH

Jake Forehand from Seneca East High School in Attica, OH

Josh Steyer from Olentangy Liberty High School in Powell, OH

Colby Ramsdale from St. Christopher Secondary in Sarnia, MI

Richard A Callahan Jr. from Northside High School in Columbus, GA

Reid Calvert from Warren Township High School in Gurnee, IL

Benton Miller from Bellbrook High School in Bellbrook , OH

Mitchell Bachman from Napoleon High School in Napoleon, OH

Maurice Cameron Jacobs from Walsh Jesuit High School in Clinton, OH

Justin Kohlman from Chase County High School in Cottonwood Falls , KS

Women's Golf


Mattia Potter from Linton-Stockton High School in Linton, IN


Lauren Cole from Glencoe High School in Glencoe, AL

Molly Fitzwater from Gallia Academy High School in Gallipolis, OH

Ashley K Demera from Liberty High School in Madera, CA

Sydney Pickell from Ernest W. Seaholm High School in Bloomfield Village, MI

Kyra Vandervoort from Preston High School in Kitchener , ON

Nichole Elise Selzer from Keystone High School in LAGRANGE, OH

Autumn Moseley from Pickens Senior High School in Easley, SC

Lydia Renae Simon from Wheeling Park High School in Wheeling , WV

Men's Ice Hockey


Matthew Riva from Port Robinson

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

John Morley Drury from Westlake High School in Thousand Oaks, CA

Connor William Hilliker from Mona Shores High School in Muskegon, MI

John Meehan from Oratory Prep School in Morristown, NJ

Blake Selden from Santa Clara, CA

Michael Gierek from J B Conant High School in Schaumburg , IL

Joseph Evariste Closser III from Woodhaven High School in Woodhaven, MI

Alexandre Touchette from Laval, AL

Jacob Kyle Martin from Nanton

Women's Ice Hockey


Emily Nichole Henderson from Athol Murray College of Notre Dame in Coconut Creek, FL

Autumn Fosmore from Cadillac Senior High School in Cadillac, MI

Sydney J Stotski from Oakbank

Kenley Anderson from Bismarck High School in Bismarck, ND

Mackenzie Donahue from Gabriel Richard High School in RIverview, MI

Madison Warren from Delta, BC

Abby Painovich from Hinckley-Finlayson Secondary in Hinckley, MN

Sierra Elizabeth Berg from Mount Horeb High School in Mount Horeb, WI

Breanna Ashley Millions from Carman Collegiate in Brunkild Manitoba, AL

Meghan J Sonia from Marthas Vineyard Regional High School in WEST TISBURY, MA

Men's Lacrosse


Cole Stedman from Needham High School in NEEDHAM, MA

James Ridge from Shenandoah High School in Placerville, CA

MATTHEW Ryan DOUGHERTY from Exeter Township Senior High School in READING, PA

Mason James Brock from Booker T. Washington High School in Pensacola, FL

Ryan Carpenter from Oak Ridge High School in El Dorado Hills , CA

Michael Lorish from North Hills Senior High School in Pittsburgh, PA

Luke Meyers from Watsonville High School in Watsonville, CA

Robbie Guglielmo from Wellington C. Mepham High School in wantagh, NY

Dominic Lee Patino from Grand Ledge High School in Eagle, MI

Dan Schwartz from Brookline High School in Brookline, MA

Women's Lacrosse


Katarina Judith von Mecklenburg from Valencia High School in Valencia, CA

Kayla Jazmin from Old Bridge High School in Old Bridge, NJ

Elizabeth Montalban from Emsley A Laney High School in Wilmington, NC

Danielle Elizabeth Ochendowski from Penn Trafford High School in Trafford, PA

Shelby Sawyer from Marysville Getchell High School in Marysville , WA

Sinclaire Lucero from Helix Charter High School in lemon grove, CA

Deasia E Hines from Benjamin Bosse High School in Evansville, IN

Emilie R Robbins from Carthage Senior High School in Natural Bridge, NY

Adasia Sullivan from Coosa High School in Rome, GA

Caitlyn Quizon from Northeast High School in Philadelphia, PA

Men's Rowing


Elizabeth Boyle from Culver Academics in Waterloo, IL

Porter Weisberg from Lake Forest High School in Lake Forest, IL

Landon James Kovacs from Olmsted Falls, OH

Jared M Russo from Vineland Senior High-South in Vineland, NJ

Justin Sontag from Winter Park High School in Orlando, FL

Adam Oliver from Wokingham

Bradley Abel from St. Johns Prep School in Andover, MA

Emory Spector from Webb School of Knoxville in Louisville, TN

Zach DiBacco from Glastonbury High School in Glastonbury, CT

Noah Barkoff from New Trier Township High School Winnetka in Glencoe, IL

Women's Rowing


Elizabeth Bielinski from Conestoga Senior High School in Wayne, PA

Hailey Emma Mercuri from Grimsby District Secondary School in Beamsville, ON

Monah Javidan from St. Francis High School in Fair Oaks, CA

Anna L Drier from Webster Groves High School in Webster Groves, MO

Charlotte Wiley from Guilford High School in Guilford, CT

Sophia Michelle Pearson from The Hockaday School in Dallas, TX

Natalie Ross from Dallas, TX

Camryn Harris from Cedar Ridge High School in Hillsborough, NC

Annika Gutzke from The Blake School in Minneapolis, MN

Anna Jensen from H.H. Dow High School in Midland, MI

Men's Soccer



Love Kapepula from Belmont High School in Trotwood, OH

Hayden Longcoy from Unioto High School in Chillicothe, OH

Anthony Joseph Tosatto from Norwayne High School in Creston, OH

Trevor Hutchison from Bourbon County High School in Paris, KY

James Wagner from Madison High School in Mansfield, OH

Abdalrhman Almutairi from Doral, FL

Josh Ellis from Anthony Wayne High School in Whitehouse, OH

Augustine Gboru from Asaba

John James McCreery III from Chardon High School in Chardon , OH

Women's Soccer


Kayla Bunkowske from Wayne High School in Fort Wayne, IN

Reese McCain from Centennial High School in Fort worth, TX

Lauren A. Williamson from Cranford Senior High School in Cranford, NJ

Melissa Ann Koch from Palisades High School in Kintnersville, PA

Zoey Lopez from Montwood High School in El Paso, TX

Taylor Pollock from Broomfield High School in Thornton, CO

Audrey Scoggins from Providence Christian Academy in Avondale Estates, GA

Holly Weihs from Rocky Point High School in Rocky Point, NY

Lauryn Christine Lindsey from North Fort Myers High School in Cape Coral, FL

Sophia Rose Valentin from Long Beach Senior High School in Long beach, NY

Women's Softball


Georgia Barton from Immaculate Heart Central in LaFargeville, NY

Chloe Palmer from Maranatha Christian Academy in Coon rapids, MN

Mackenzie Mary-Rose Schermann from Riverton Parke Junior-Senior High School in Mecca, IN

Gabriella Marie Castiglione from Tamarac Middle/High School in Hoosick Falls, NY

Abby Santis from Bishop Brady High School in Hopkinton, NH

Amberly Jean Butler from Cape Henry Collegiate School in Virginia Beach, VA

Regan Teresa Goger from Archbishop Molloy High School in Flushing, NY

Kensey Litton from Jay County High School in Redkey, IN

Rudae gadson from Port Jervis Senior High School in Westbrookville, NY

Sydney Stiltner from Grundy High School in Grundy , VA

Men's Swimming


HAU WENG BRANDON CHEONG from F. W. Buchholz High School in GAINESVILLE, FL

Jae Alexander Herrera from Mission , TX

Francisco Esparza from Corona Del Sol High School in Chandler, AZ

Kael Gannon from Rutherford B Hayes High School in Delaware, OH

Marshall Bowdoin Stevens from R B Stall High School in North Charleston, SC

Jonus Gurski from Woodbridge High School in WOODBRIDGE, NJ

James McCurley from Lake Travis High School in Bee Cave, TX

Connor Michael Williams from West Mifflin Area High School in west mifflin, PA

John Czubati from Ponte Vedra High School in Ponte Vedra, FL

Sean McCleary from Newtown High School in Newtown, CT

Women's Swimming


Lily Arledge from River Valley High School in Richwood, OH

Meredith Bunting from Ronald Reagan High School in Lewisville, NC

Richard Bialik from Clarkstown North Senior High School in New City, NY

Gracie Brooks Steelhammer from Lake Norman High School in Mooresville, NC

London Farris from Dripping Springs High School in Dripping Springs, TX

Elizabeth Williams from Phillips Exeter Academy in Lowell, MA

Riley-Grace Weaver from Shelbyville, TN

SOPHIA MARK from The Compass School in Brattleboro, VT

Jordan Mizell from Stony Point High School in Round Rock, TX

Ariana Marie Bravo from Psja North High School in Pharr, TX

Men's Tennis


Zane McCurley from Wylie High School in Abilene, TX

Jacob Sugarmann from Bernards High School in Bernardsville, NJ

Ramachandran Pilavulathil from Manalapan High School in Manalapan, NJ

Sean Sandstrom from Hayden High School in Topeka, KS

Mitchell Fine from Boys Ranch High School in Boys Ranch, TX

Aidan Binau from Skyview High School in Billings, MT

Aditya Khanna from Advanced Math And Science Academy Charter School in Shrewsbury, MA

Race Stewart from Lewisburg High School in Olive Branch, MS

Dylan Bednarski from West Milford High School in West Milford, NJ

Kevin Michael Catizone-Casciano from St. Anthonys High School in Northport, NY

Women's Tennis


Amari Nicola Shaw from Berea, OH

Cassidy Landau from Conestoga Senior High School in Devon, PA

Amanda J. Fuller from Jersey Shore Area Senior High School in Jersey Shore, PA

Tricia Wurmstein from Mesa Ridge High School in Colorado Springs, CO

Kylie McCabe from Patchogue, NY

Skylar Elizabeth Korman from Acad Our Lady Mercy, Lauralton in Milford, CT

Danielle g Quenzler from Cactus Shadows High School/Psh in Cave Creek , AZ

Julia Molin from Commack High School in Dix Hills , NY

Kalese Hoggard from Warren Central High School in Indianapolis, IN

Sara Farnoli from Westbrook High School in Westbrook, CT

Men's Volleyball


Samuel Alexander Clark from Loyola Blakefield in Baltimore, MD

Logan Haynes from Point Loma Senior High School in San Diego, CA

Eric Heinke from Granada High School in Livermore, CA

Jace C Niven from Loveland High School in Loveland, OH

Camden Joshua Siaki Winter from Valley Christian High School in Anaheim, CA

Gabriel Aguado from GURABO, PR

Drew Ehlers from Plainfield North High School in Plainfield, IL

James Chung from Winchester High School in Boston, MA

Carter Zagorski from John Hersey High School in Arlington Heights, IL

Doug Dahm from Monte Vista High School in Danville , CA

Women's Volleyball


Ryanne L.K. Burnett from Sacred Hearts Academy in Kaneohe, HI

Frances C. del Toro from Perkiomen School in Pennsburg, PA

Kennedy L Muldrow from Bowie High School in Bowie, MD

Chase Hannah Mizell from Cloverleaf High School in SEVILLE, OH

Victoria Rudolph from Downingtown High School East Campus in Chester Springs, PA

Marissa G Peters from Willows High School in Willows, CA

McKenzie Roberson from Faith Christian School in Battleboro, NC

Katherine Skrbis from Kirtland High School in Kirtland, OH

Semira Kidane from North Mesquite High School in Mesquite , TX

FAITH M HAGEMAN from St. Joseph Academy in Brooklyn, OH

Men's Water Polo


Daniel Henschel from Landon School in Potomac, MD

Jordan J. DiLuccia from Tesoro High School in Rancho Santa Marg, CA

John Forde from Germantown Academy in North Wales, PA

Vladimir Igor Puskovitch from West Chester, PA

Rene Peralta from Gulliver Schools Inc. in Miami , FL

Patrick Burke from St. John Bosco High School in Huntington Beach , CA

Cameron Kekoa Frazier from Clovis East High School in Clovis, CA

Sawyer Alford from Stockton, CA

Payton Comstock from Fenwick High School in Clarendon hills, IL

James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

Women's Water Polo


Abigail Dianne Keegan from Clairemont Senior High School in San Diego, CA

shaylin weygandt from Mar Vista Senior High School in imperial beach, CA

danielle cary from North (John W.) High School in riverside, CA

Zoe Corinne Johnson from Valhalla High School in La Mesa, CA

Shannon Leann Young from Roseville High School in Roseville, CA

Elena Nina Flynn from Leland High School in San Jose, CA

Chloe Dodgen from Riverside, CA

kate carlyle from Upland High School in upland , CA

Georgia Stebbins from Leland High School in San Jose, CA

Payton McKenna Cooke from Alta Loma High School in Rancho Cucamonga , CA

Men's Wrestling


Alex LeVan from State College Area High School in State College , PA

Eric Ramirez from Carson Senior High School in Compton, CA

Georgisson Zuo from Bryan Adams High School in Dallas, TX

Luke Dignazio from West Essex High School in Fairfield, NJ

Austin Carter from Astronaut High School in Titusville , FL

William Tre’Von Trimm from Birdville High School in Hurst, TX

Ethan Joseph Endres from Winter Haven Senior High School in Winter haven, FL

Drew Bowker from Rancocas Valley Regional High School in Lumberton, NJ

Travis Benjamin Gelinas from Moorpark High School in Moorpark, CA

George Worthy from Paulsboro High School in Logan Township, NJ

Women's Wrestling


Andrea Martinez from Soledad High School in Soledad, CA

Ashley Lee Walter from Barnegat High School in Barnegat, NJ

Carolina Sydor from Wakeland High School in frisco , TX

Kamilani Narcis from Killeen, TX

Kaylynn G Albrecht from Byron Nelson High School in Keller, TX

Amber Deep from Archbishop O'Leary High School in Edmonton, AB

MacKenzie Orozco from Stillman Valley High School in Loves Park, IL

Jakiah Renise Misenheimer from Jay M Robinson High School in Concord , NC

cheyenne barron from South Cobb High School in austell, GA

Kassidy Thang from Gardiner Area High School in Gardiner, ME

You might also like…

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten For May 2016

Men's Baseball Giovanni Ruotolo from Portland High School in Portland, ME Ryan Giovenco from Parkland Senior High School in Allentown, PA Max Gilman from Lowell High School in Lowell, MA Charles Kwong from Campbell Hall School in...

Athletic

BeRecruited Top 10 for July 2014

Baseball Jake Jones from Piper High School in Kansas City, KS Hunter Wood from Ft. Zumwalt South High School in Saint Peters, MO Kent Broom from St. Mark's School of Texas in Dallas, TX Alec Usher from Eastport-South Manor...

Athletic

The 5 C's of Sports

by Gwinn Nixon As athletes, and being involved in athletics, you think about why you do it. What drives you to keep going, to take the next step? I was thinking about that today and came up not with 5 reasons to love sports, but 5 C’s...