See all resources

BeRecruited Top 5 for October 2013


Congrats to the athletes who are part of the BeRecruited Top 5 for October! These athletes have received the most coach views in the past month.

Baseball
Jonathan Carratala from Hialeah Gardens Senior High School in Hialeah, FL
Austin Ruffner from Lakeridge High School in Tualatin, OR
Riley Sullivan from Bishop Alemany High School in Valley Village, CA
Robert Nintze from East High School in Denver, CO
Matt Young from Reno High School in Reno, NV

Men's Basketball
Ikaika Pladera from Green Valley High School in Las Vegas, NV
William Gunther from Solid Rock Community School in Tampa, FL
Jason Pretto from Xavier High School in Staten Island, NY
Ahman Muhammad from First Presbyterian Christian Academy in Hinesville, GA
Aaron Briggs from The Bullis School in Upper Marlboro, MD

Women's Basketball
Liz Marcinek from Burgin High School in Harrodsburg, KY
Caitlin Crum from First Coast Christian School in Jacksonville, FL
Jaclyn Denny from North Wilkes High School in North Wilkesboro, NC
Bo Hayes from Caroline High School in Bowling Green, VA
Mackenzie Turner from St. Patrick High School in Sarnia

Men's Diving
James Poole from Blue Springs South High School in Lees Summit, MO
Dylan Yurasits from Lansdale Catholic High School in North Wales, PA
Michael Moentmann from Solon High School Solon OH
Matthew Mullen from Central Dauphin Senior High School in Harrisburg, PA
Brayden Greenwald from Coronado High School in Henderson, NV

Women's Diving
Mary Rose Donahue from Lake Forest High School in Lake Forest, IL
Brittany Seibert from Hudson High School in Hudson, OH
Jessica Misra from Ames High School in Ames, IA
Bailey Wagner from West High School in West Bend, WI
Cayman Gainey from Calvin Christian School in Grand Rapids, MI

Field Hockey
Madison Stewart from Penn (William) High School in New Castle, DE
Victoria Wittemann from Baldwin Senior High School in Baldwin, NY
Victoria Zanlunghi from Clarkstown South Senior High School in West Nyack, NY
Courtney Boda from Charles W. Baker High School in Baldwinsville, NY
Madison Gilbert from Holland Hall in Tulsa, OK

Football
William Gunther from Solid Rock Community School in Tampa, FL
Samuel Kesler from Chester County High School in Henderson, TN
Ryan Falsone from Orchard Park High School in Orchard Park, NY
Nicholas Toro from Livermore Valley Charter Prep in Livermore, CA
Matthew Edwards from North Fort Myers High School in Cape Coral, FL

Men's Golf
Benjamin Meola from Lake Catholic High School in Painesville, OH
Peter Beneteau from Ernestown Secondary School in Odessa
Joe Torres from Almont Junior-Senior High School in Almont, MI
Nick Schley from Padua Franciscan High School in Brunswick, OH
Jared Neiling from Liberty-Benton High School in Findlay, OH

Women's Golf
Madison Chesnutt from Penn High School in Mishawaka, IN
Asha Lewis from Royal Oak High School in Royal Oak, MI
Quinn Meyer from Edison High School in Huntington Beach, CA
Morgan Rogers from Lampasas High School in Kempner, TX
Timbrelee Mcnair from Girard High School in Girard, KS

Men's Ice Hockey
Jack Clary from Grand Blanc Community High School in Grand Blanc, MI
Cameron St. John from Ridgewood High School in Ridgewood, NJ
Brock Thompson from Coppell High School in Coppell, TX
Josh Egan from Albany Academy in Selkirk, NY
Isaiah Brogden from Bethlehem Academy in Faribault, MN

Women's Ice Hockey
Carly Moran from Winona Senior in Winona, MN
Anna Buna from Madison West High School in Fitchburg, WI
Ashley Peters from Loyola Academy in Vernon Hills, IL
Noel Weber from Hayward High School in Hayward, WI
Bailey Plaman from Jefferson Senior in Bloomington, MN

Men's Lacrosse
Janson Brown from James F Byrnes High School in Greer, SC
Brandon Eady from Mountain View High School in Hoschton, GA
Garrett Ghafir from Smithsburg Senior High School in Hagerstown, MD
Spencer Hall from Starrs Mill High School in Fayetteville, GA
Seth Clauser from West York Area Senior High School in York, PA

Women's Lacrosse
Brittany Schwende from Center Wellington District High School in Elora
Devon Marsland from Tasis, England
Lexi Kasofsky from Gilbert High School in Gilbert, AZ
Claudia Scheb from Sarasota Military Academy in Sarasota, FL
Alexa Coronado from Sandalwood High School in Jacksonville, FL

Men's Rowing
Jack Kelley from Ponte Vedra High School in Ponte Vedra, FL
Adam Tavel from Cherry Creek High School in Englewood, CO
Alex Blackwood from The Lawrenceville School in Livingston, NJ
Connor Dunn from Bedford High School in Bedford, NH
Everett Peters from Loyola Academy in Vernon Hills, IL

Women's Rowing
Jessica Lindsay from Oakcrest High School in Mays Landing, NJ
Carlisle Wheeler from Nauset Regional High School in Brewster, MA
Madison Mailey from Collingwood School in Lions Bay
Bianca Washuta from Governor Simcoe Secondary School in Saint Catharines, ON
Abigail Sorensen from Coral Gables Senior High School in Miami, FL

Men's Soccer
William Gunther from Solid Rock Community School in Tampa, FL
Alex Gedrys from South Fayette Township High School in Mcdonald, PA
Aajib Rias from Paris, France
Erdal Barkay from International School Of Singapore in Singapore
Eduardo Preciado from San Jacinto High School in San Jacinto, CA

Women's Soccer
Allyson Friedt from South High School in Fargo, ND
Alexis Mckenzie from Bloom-Carroll High School in Lancaster, OH
Kassandra Foertsch from Fallsburg Junior/Senior High School in Woodridge, NY
Talia Villa from Garden City Community College in Garden City, KS
Alexys Delaney from Lewisville High School in Richburg, SC

Softball
Megan Mendonca from Yelm High School in Yelm, WA
Rikkilyn Hass from Mineola High School in Mineola, TX
Bailey Farmer from Elk Grove High School in Elk Grove, CA
Bailey Skaggs from Tates Creek High School in Lexington, KY
Alexandria Burwitz from Annapolis High School in Dearborn Heights, MI

Men's Swimming
Nick Lawson from Cooperstown Central High School in Hartwick, NY
Dakota Schmalz from Gaston Christian School in Cramerton, NC
Richard Penn from St. Charles Prep School in Columbus, OH
Jeffrey Mcneill from Muhlenberg High School in Reading, PA
Zachary Rentner from Victor J Andrew High School in Tinley Park, IL

Women's Swimming
Malvina Shoukri from Laniteio Athletic High School Limassol
Sydney Kovar from Saltfleet District High School in Stoney Creek, ON
Josephina Bartela from Copenhagen
Caitlin "Cait" Horner from Grafton High School in Yorktown, VA
Kaitlin Armstrong from Archbishop Mccarthy High School in Pembroke Pines, FL

Men's Tennis
Charles Shields from Douglasville, GA
Connor Anderson from Paw Paw High School in Kalamazoo, MI
Akhil Rajiv from Keystone School in San Antonio, TX
Cassen Mikulencak from Thrall High School in Thrall, TX
Tommy Tyler from Waconda High School in Wauconda, IL

Women's Tennis
Janay Beamer from Harvey High School in Painesville, OH
Tiffany King from East Surry High School in Mount Airy, NC
Alexandra Seigies from Massapequa High School in Massapequa Park, NY
Abby Galyon from Seton Catholic Central High School in Binghamton, NY
Lauren Sarmiento from Secaucus High School in Secaucus, NJ

Men's Volleyball
Todd Goldstein from Staples High School in Westport, CT
Robert Fitzpatrick from Haverhill High School in Haverhill, MA
Benjamin Cohen from Wellesley Senior High School in Wellesley, MA
Anthony Savage from Central York High School in York, PA

Women's Volleyball
Liz Marcinek from Burgin High School in Harrodsburg, KY
Jaclyn Denny from North Wilkes High School in North Wilkesboro, NC
Breana (Bre) Blackburn from Haltom High School in North Richland Hills, TX
Sydney Skelton from Jonesboro High School in Jonesboro, AR
Abigail Weiland from Veritas Academy in Ostrander, OH

Men's Water Polo
Dylan Pike from Piedmont High School in Piedmont, CA
Kyle Kowalski from Eastlake High School in Chula Vista, CA
Adam Lott from Los Alamitos High School in Los Alamitos, CA
Fischer Davis from Alameda High School in Alameda, CA
Brian Gminski from Poway High School in Poway, CA

Women's Water Polo
Ghislaine Joudrie from National Sport School in Cochrane
Samantha Mladjov from Bishop O Dowd High School in Oakland, CA
Catalpa "Tally" Hoover from Soquel High School in Watsonville, CA
Logan Silliman from San Ramon Valley High School in Danville, CA
Alexis Angermund from Wilson High School in Long Beach, CA

Wrestling
Derrick Williams from Harker Heights High School in Harker Heights, TX
Zachary Alvarado from Cinti Hills Christian Academy in Cincinnati, OH
Nicholas Boyett from Scottsboro High School in Scottsboro, AL
Xyah Ra from Nixa High School in Nixa, MO
Nick Robinson from Turpin High School in Cincinnati, OH

Men's Track And Field, Cross Country
Eric Stevenson from Granite Hills High School in Apple Valley, CA
Eric Leduc from Notre Dame Prep in West Bloomfield, MI
Brian Blaylock from Lowell Senior High School in Lowell, IN
Kyle Drollette from Lake Region High School in Winter Haven, FL
Joey Abbatiello from Stafford Senior High School in Fredericksburg, VA

Women's Track And Field, Cross Country
Liz Marcinek from Burgin High School in Harrodsburg, KY
Jaclyn Denny from North Wilkes High School in North Wilkesboro, NC
Katrina Kephart from Amelia High School in Amelia, OH
Katelyn Richardson from Bishop Noll Institute in St. John, IN
Brielle Eskridge from Barbers Hill High School in Beach City, TX

         


<- See last month's Top 5
See next month's Top 10 ->

You might also like…

Athletic

It's Now Easier to Upload Your Recent Performances

Here are the 6 best performances from North Carolina to Hawaii uploaded via the iOS app in the past month. Showcase you recent performances by using the BeRecruited iOS app. The app makes it easy to keep college coaches up to date with...

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2019

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Maxen Joseph Roberts...

Athletic

BeRecruited Top 10 for December 2014

Each month, we compile a list of athletes that coaches viewed the most. Below is a list of the top 10 most viewed athletes in December. Congratulations to our athletes and keep up the good work!   Men's Baseball Philip Hammons in...